Ποια έτοιμη BARF χρησιμοποιείτε και γιατί ?


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Πριν πόσο καιρό πήγες γιατί άλλαξαν όλα αυτά και αλλάζουν...ήδη πέρασαν ISO(έχω εσωτερική πληροφόρηση ;) ) Άλλαξε ο διευθυντής παραγωγής και έχουν γίνει μεγάλες αλλαγές προς το καλύτερο και θα γίνουν ακόμα μεγαλύτερες το προσεχές διάστημα.Επίσης είναι απο τις λίγες εταιρείες που χρησιμοποιεί πολύ καλές πρώτες ύλες και τις ελέγχει κατά την παραλαβή καθημερινά,δίνει τροφές σε φιλοζωικές(το ξέρω επίσης απο πρώτο χέρι) και συνεργάζεται με κτηνίατρο-διατροφολόγο..δε με νοιάζει να τους κάνω διαφήμιση μιας και δεν κερδίζω κάτι απλά τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά την παραγωγή τους..Δίνω εδώ και καιρό στα σκυλιά μου και μόνο καλά αποτελέσματα έχω μιας και ξέρω πολύ καλά τι μπαίνει μέσα...
Πριν περίπου 1 χρόνο περίπου σταμάτησα. Χαίρομαι που αλλάξαν όλα.
 


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Επίσης είναι απο τις λίγες εταιρείες που χρησιμοποιεί πολύ καλές πρώτες ύλες και τις ελέγχει κατά την παραλαβή καθημερινά,δίνει τροφές σε φιλοζωικές(το ξέρω επίσης απο πρώτο χέρι) και συνεργάζεται με κτηνίατρο-διατροφολόγο..
Πιστευεις οτι χρειαζεται το σκυλακι μας προσθετες βιταμινες ?
Προσωπικα το σκεφτομαι να δωσω προσθετε βιταμινες.
Δεν γνωριζω τι βιταμινες περιλαμβανει το καθε γευμα μιας και δεν αναφερουν στο site και δεν θελω δωσω παραπανω απ'οτι χρειαζεται.
Τα περισσοτερα γευματα ομως, αν ειναι πραγματικα τα συστατικα που αναφερεται οτι περιεχουν, πρεπει να ειναι υπερπληρης .
 
Last edited:


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Πιστευεις οτι χρειαζεται το σκυλακι μας προσθετες βιταμινες ?
Προσωπικα το σκεφτομαι να δωσω προσθετε βιταμινες.
Δεν γνωριζω τι βιταμινες περιλαμβανει το καθε γευμα μιας και δεν αναφερουν στο site και δεν θελω δωσω παραπανω απ'οτι χρειαζεται.
Τα περισσοτερα γευματα ομως, αν ειναι πραγματικα τα συστατικα που αναφερεται οτι περιεχουν, πρεπει να ειναι υπερπληρης .
Δεν θα έδινα βιταμίνες εξτρά χωρίς λόγο.Ιδανικά θα έδινα την τροφή για τουλάχιστον 6 μήνες και μετά θα έκανα εξετάσεις στον κτηνίατρο ώστε να δώ τις τιμές και αν λείπει τπτ στο σκύλο...Οτι αναγράφεται να ξέρεις οτι ειναι πραγματικό και μελετημένο σαν συνταγή απο κτηνίατρο-διατροφολόγο απλά κάθε σκύλος έχει διαφορετικές ανάγκες και του ταιριάζει κάτι διαφορετικό.
 
  • Like
Reactions: Sasha and lordpanag




Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
@Lisa_the_rescue καλησπέρα,ποιο κατάστημα της barfmarket δίνει kitchenbarf?
Δεν ξέρω, στο σαιτ τους το είδα, εγώ μένω Θεσσαλονίκη και παραγγέλνω από KitchenBarf Thessaloniki, μπορείς να στείλεις και μέιλ στην εταιρεία KitchenBarf, στέλνει και με κτελ ο Κώστας και την έχει πιο φθηνά από το barfmarket
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Δεν ξέρω, στο σαιτ τους το είδα, εγώ μένω Θεσσαλονίκη και παραγγέλνω από KitchenBarf Thessaloniki, μπορείς να στείλεις και μέιλ στην εταιρεία KitchenBarf, στέλνει και με κτελ ο Κώστας και την έχει πιο φθηνά από το barfmarket
Μίλησα με το Κώστα αυτός με παρότρυνε στην barfmarket.
Αλλά η barf market μου λέει πως δε πουλάει. Θα πάρω και στο Χαλάνδρι από Δευτέρα να ρωτήσω.
 










bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
δοκιμασα την barffood στον ροκι και απογοητευτηκα πληρως. τα κακα του ειναι σκληρα σα πετρες και ασπριζουν. κοντα μου εχει peritas (εχει αποψη κανεις?) και nature's food. για συγκριση, η αριελ τρωει μαγειρευτο και ειναι τελεια.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Καλησπέρα @bella_gr
Ποιον κωδικό της barffood πήρες;;

Επίσης θέλει λίγο καιρό μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός την barf. Και εγώ είδα ότι ο μικρός πέρασε έναν Χ καιρό προσαρμογής. Στην αρχή δεν άλεθε τους χόνδρους καθόλου. Μετά τους ξεκίνησε σιγά σιγά. Οπότε αν ξεκίνησες τώρα την μπαρφ από μετάβαση δώσε λίγο χρόνο προσαρμογής.

Αυτή τη στιγμή εγώ δίνω στον μικρό kitchenbarf. Αν και στα βόρεια παίζει πολύ. Έχει μαγαζιά της εταιρείας κτλ. Στην Αθήνα είναι λίγο ζορικα,μέσω του barfmarket και μόνο στο κατάστημα του Χαλανδρίου. Και αυτό προσπαθούν να πουλήσουν "το σπιτικό" τον δικό τους κωδικό,που είναι πάλι παραγωγή της kitchenbarf,απλά είναι λίγο πιο φτωχός σα κωδικός,δεν τον έχουμε δοκιμάσει ακόμα.

Για την peritas δεν έχω ιδέα.
Την raw habits είδα πρόσφατα και προσπαθώ να βρω πληροφορίες αλλά δε βρίσκω.
Όσο για την natures food,πολυεθνική που φτιάχνει μπαρφ. Δεν είναι κακη. Έχει πάρα πολύ καλή άλεση στα κρέατα της,που κατ'εμε θέλω και λίγο πιο έντονο το κόκαλο και όχι τόσο αλεσμένο. Έχει θέμα με τους μονοπρωτεινικους κωδικούς της. Στους κωδικούς που λέει ότι πχ είναι γαλοπούλα,για βάση έχει το κοτόπουλο. Συν ότι είναι πολύ ακριβοί οι μονοπρωτεινικοι κωδικοί. Παρόλο αυτά μελλοντικά θα ήθελα να την δοκιμάσω και αυτή.

Μαγειρευτό φτιάχνεις εσύ ή αγοράζεις;
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. οντως, kitchenbarf δεν βρισκεις ευκολα αθηνα. ο ροκι ειναι 5 μερες με την barf (πριν ετρωγε μαγειρευτο, αλλα επειδη το φτιαχνω εγω, δυσκολευομαι απο πλευρας χωρου στο ψυγειο). παιρνω ολους τους κωδικους, 700γρ την μερα και καθε μερα αλλο κωδικο. τον βλεπω και ζοριζεται λιγο να κανει κακα, οποτε δεν θελω να του την δωσω πολυ καιρο, ισως 2 βδομαδες.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. οντως, kitchenbarf δεν βρισκεις ευκολα αθηνα. ο ροκι ειναι 5 μερες με την barf (πριν ετρωγε μαγειρευτο, αλλα επειδη το φτιαχνω εγω, δυσκολευομαι απο πλευρας χωρου στο ψυγειο). παιρνω ολους τους κωδικους, 700γρ την μερα και καθε μερα αλλο κωδικο. τον βλεπω και ζοριζεται λιγο να κανει κακα, οποτε δεν θελω να του την δωσω πολυ καιρο, ισως 2 βδομαδες.
Γενικά το κοτόπουλο έχει τάση να "ψιλοστουμπωνει" το σκυλι και να δυσκολεύεται λίγο στην αφόδευση. Έτσι ξεκίνησα και εγώ να παίζω μπάλα με τα κρέατα και να βάζω αρκετό μοσχάρι.
5 μέρες barf είναι λίγες. Εμένα στις 20-25 μέρες την συνηθισε. Μέχρι τότε τους είχα πρήξει όλους εδώ μέσα τι έχει το σκυλί μου και γιατί το ένα και γιατί το άλλο. Να έχω αγχωθει παράλληλα. Να έχω σκεφτεί να κόψω την μπαρφ 17165 φορές. Πλέον είμαστε πάρα πολύ καλά.
Χαϊδάρι ή Χαλάνδρι στο μπαρφ μάρκετ θα βρεις την kitchenbarf. Λογικά την επόμενη φορά θα πάρω και κωδικούς του σπιτικού σε 3πλη πρωτεινη. Θα δείξει.
Θέλω να μιλήσω και να δω λίγο την rawhabits και μήπως πεταχτω και από τις εγκαταστάσεις τους που είναι εδώ στο Λουτράκι.
Γενικά και η barffood είναι αρκετά κομπλέ ίσως πρόσθετα παραπάνω κάνα λάδι σολομού,λάδι κάνναβης κτλ γιατί οι κωδικοί τους είναι αρκετά "απλοί".
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
απ αυτα που διαβαζα γενικοτερα, μου χε δημιουργηθει η εντυπωση οτι με τις barf βαζουν πολυ κοκκαλο μεσα για να μειωσουν το κοστος. οποτε οταν ειδα το αποτελεσμα με τον ροκι, λεω και η barffood το ιδιο κανει :unsure:. ειδωμεν...
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
απ αυτα που διαβαζα γενικοτερα, μου χε δημιουργηθει η εντυπωση οτι με τις barf βαζουν πολυ κοκκαλο μεσα για να μειωσουν το κοστος. οποτε οταν ειδα το αποτελεσμα με τον ροκι, λεω και η barffood το ιδιο κανει :unsure:. ειδωμεν...
Όντως υπάρχει αυτό,πχ στην voldog θα δεις με την μια μεγαλύτερη περιεκτικότητα κοκαλου από άλλες.
Δεν έχουμε δοκιμάσει την barffood αλλά δεν έχω ακούσει και κακά λόγια για την συγκεκριμένη ούτε έχω διαβάσει κατι
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Καλησπέρα @bella_gr

Όσο για την natures food,πολυεθνική που φτιάχνει μπαρφ. Δεν είναι κακη. Έχει πάρα πολύ καλή άλεση στα κρέατα της,που κατ'εμε θέλω και λίγο πιο έντονο το κόκαλο και όχι τόσο αλεσμένο. Έχει θέμα με τους μονοπρωτεινικους κωδικούς της. Στους κωδικούς που λέει ότι πχ είναι γαλοπούλα,για βάση έχει το κοτόπουλο. Συν ότι είναι πολύ ακριβοί οι μονοπρωτεινικοι κωδικοί. Παρόλο αυτά μελλοντικά θα ήθελα να την δοκιμάσω και αυτή.

Μαγειρευτό φτιάχνεις εσύ ή αγοράζεις;
Πληροφοριακά η Nature's food δεν ειναι πολυεθνική...είναι απλά η μεγαλύτερη Ελληνική εταιρεία αυτή τη στιγμή που φτιάχνει μπάρφ..επίσης έχει κωδικούς όπως η πάπια, και το αρνί για παράδειγμα που είναι όντως μονοπρωτεϊνικοί...:)
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Πληροφοριακά η Nature's food δεν ειναι πολυεθνική...είναι απλά η μεγαλύτερη Ελληνική εταιρεία αυτή τη στιγμή που φτιάχνει μπάρφ..επίσης έχει κωδικούς όπως η πάπια, και το αρνί για παράδειγμα που είναι όντως μονοπρωτεϊνικοί...:)
Α ναι πάπια αρνί όντως είναι 1-πρωτεινικοι βέβαια πάνε και 4 ευρώ στην τιμή
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Α ναι πάπια αρνί όντως είναι 1-πρωτεινικοι βέβαια πάνε και 4 ευρώ στην τιμή
Επειδή γνωρίζω να σου πώ πως η τιμή είναι ανάλογη με την ποιότητα των πρώτων υλών...άλλη τιμή αγοράς το κρέας και άλλη τιμή το κουφάρι,επίσης η πάπια και το αρνί είναι αρκετά ακριβά κρέατα(δες για εμάς αντίστοιχες τιμές)βάλε μέσα και το κέρδος του κάθε λιανέμπορα. Βέβαια ο καθένας μας οτι μπορεί καλύτερο(αναλόγως την τσέπη του) θα πάρει που ταιριάζει στις ανάγκες του σκύλου του.
Πάντως πολυεθνική δεν είναι...στην Παιανία είναι η έδρα τους :LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3