Ποια έτοιμη BARF χρησιμοποιείτε και γιατί ?


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
βλεπω στην ιστοσελιδα της naturesfood οτι γραφουν αναλυτικα τα συστατικα και το % κοκκαλου στην τροφη, στην barffood δεν εχει σχεδον καθολου πληροφορια. οποτε θα δοκιμασω τη naturesfood σιγουρα.
 
  • Like
Reactions: lordpanag


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
βλεπω στην ιστοσελιδα της naturesfood οτι γραφουν αναλυτικα τα συστατικα και το % κοκκαλου στην τροφη, στην barffood δεν εχει σχεδον καθολου πληροφορια. οποτε θα δοκιμασω τη naturesfood σιγουρα.
Επίσης έχουν διατροφολόγο που αν θες σου φτιάχνει πρόγραμμα διατροφής δωρεάν σύμφωνα με τις ανάγκες του σκύλου.
 


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Εκει στην Real Natures Food σνεβαστε ενα ωραιο βιντεακι στο youtube με την διαδικασια παραγωγης .
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Εκει στην Real Natures Food σνεβαστε ενα ωραιο βιντεακι στο youtube με την διαδικασια παραγωγης .
Το είδα. Γενικά θέλω να την δοκιμάσω την rnf,περιμένω να τελειώσουμε τα υπόλοιπα κιλά kitchen. Να πάω να πάρω rnf.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
μετα απο μια πρωτη δοκιμη, η real natures food μου φανηκε λιγο καλυτερη απο την barf food, για τον λογο οτι ζοριζεται λιγοτερο να κανει κακα του και δεν ειναι τοσο σκληρα. θελω να δοκιμασω και την peritas τωρα.

επισης στην rnf δοκιμασα και τα βοδινα κοκκαλα που εχει, τα μεγαλα (3 σε 1 συσκευασια). η αριελ (31 κιλα) 1 κοκκαλο το παλευε αρκετη ωρα, οποτε πρεπει να εκανε καλη δουλεια στο καθαρισμα δοντιων.
 
Last edited:


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
μετα απο μια πρωτη δοκιμη, η real natures food μου φανηκε λιγο καλυτερη απι την barf food, για τον λογο οτι ζοριζεται λιγοτερο να κανει κακα του και δεν ειναι τοσο σκληρα. θελω να δοκιμασω και την peritas τωρα.
Εμείς τώρα δοκιμάσαμε την κοτόπουλο αρνί μοσχάρι της barf food. Δε τρελάθηκα είναι η αλήθεια
 
  • Like
Reactions: bella_gr










Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
ναι, κι εγω αυτο καταλαβα, απο τα κακα του ομως, γιατι δεν αναφερουν πουθενα % η τουλαχιστον δεν βρηκα.
Ναι και εγώ για το κόκαλο θ έλεγα,αρχικά ένας χαζός τρόπος που κατάλαβα ότι έχει αρκετό κόκαλο. Είναι ότι όταν το ανακάτεβα το κόκαλο έκανε αυτόν τον μεταλλικό ήχο με το κουτάλι. Δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω.
Μετά άρχισα να βλέπω δυσκολία στην αφόδευση του σκύλου. Οπότε ναι είχε αρκετό κόκαλο και φάνηκε στην δυσκολία αφόδευσης.
Γενικά μαρεσει της kitchen barf οι κωδικοί
Chicken plus και κοτόπουλο-μοσχαρι.

Δυστυχώς δεν αναφέρουν ποσοστά κοκαλου.

Επίσης είδα σε ένα petshop την raw habits. Αρκετά ενδιαφέρουσα προσέγγιση πανω στη συγκεκριμένη barf και από το προσωπικό,και από τον διατροφολόγο του petshop. Αλλά με κολλάει ότι δεν έχουν σαητ δικό τους με κωδικολογιο και πληροφορίες. Και όταν τους απευθύνθηκα στο facebook,η απάντηση ήταν πηγαίνετε στο κατάστημα να ρωτήσετε. Αν ξέρει κανείς για την εν λόγω μπαρφ θα χαρώ να τον ακούσω,γιατί μαρεσει το 'μπασιμο' του προσωπικού προς την συγκεκριμένη.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Επίσης ερώτηση:
Τι πρόσθετα βάζετε στις τροφές.
Εγώ ταιζοντας τον με kitchen barf και με τους κωδικούς κοτόπουλο και κοτόπουλο μοσχάρι.
Βάζω στο πρωινό λάδι σολομού μια κουταλιά της σούπας της fish4dogs.
Και στο βραδινό βάζω green lipped mussel powder της grau.

Θέλω να ξεκινήσω να του φτιάχνω και powder από τσόφλια αυγών.

Και το σκεφτόμουν για λάδι κάνναβης της canvit.
 




Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Επίσης ερώτηση:
Τι πρόσθετα βάζετε στις τροφές.
Εγώ ταιζοντας τον με kitchen barf και με τους κωδικούς κοτόπουλο και κοτόπουλο μοσχάρι.
Βάζω στο πρωινό λάδι σολομού μια κουταλιά της σούπας της fish4dogs.
Και στο βραδινό βάζω green lipped mussel powder της grau.

Θέλω να ξεκινήσω να του φτιάχνω και powder από τσόφλια αυγών.

Και το σκεφτόμουν για λάδι κάνναβης της canvit.
Η kitchen είναι πλήρης, εγώ βάζω μόνο κανένα (όπως εσύ ιχθυέλαιο) το συμπλήρωμα για τις αρθρώσεις της, σκόνη μανιταριών και γαιδουραγκαθο ανά κάποια χρονικά διαστήματα (liver tonic) και μούρα για αντιοξειδωτικά, η συγκεκριμένη τροφή δεν χρειάζεται κάτι όμως, αυτά είναι τα έξτρα μου
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
θελει προσοχη με το λαδι σολωμου και κανναβης να κανεις ερευνα, γιατι εχουν μπει στο χωρο πολλοι και διαφοροι με διαφορες ποιοτητες κλπ, ενω καποια μπορει να κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο. ειχα διαβασει ενα καλο αρθρο καποια στιγμη, αντε βρες το τωρα...
 
  • Like
Reactions: Lisa_the_rescue


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
θελει προσοχη με το λαδι σολωμου και κανναβης να κανεις ερευνα, γιατι εχουν μπει στο χωρο πολλοι και διαφοροι με διαφορες ποιοτητες κλπ, ενω καποια μπορει να κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο. ειχα διαβασει ενα καλο αρθρο καποια στιγμη, αντε βρες το τωρα...
Μια παρενθεση για το λαδι σολωμου συγγνωμη που χαλαω τη μπαρφ σας. Εχεις αποψη για το perfect care freshness? Εγω αυτο εχω εδω και λιγο καιρο δεν ηξερα οτι εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους αλλα πολυ φθηνα το πληρωσα οσο το σκεφτομαι και δεν μαρεσει :LOL: δεν το ξαναπαιρνω ουτως η αλλως γιατι η αντλεια ειναι αθλια αλλα να παρω αλλο αμα ειναι γιατι με μια σταγονιτσα τη μερα δενθα τελειωσει ποτε
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
θελει προσοχη με το λαδι σολωμου και κανναβης να κανεις ερευνα, γιατι εχουν μπει στο χωρο πολλοι και διαφοροι με διαφορες ποιοτητες κλπ, ενω καποια μπορει να κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο. ειχα διαβασει ενα καλο αρθρο καποια στιγμη, αντε βρες το τωρα...
Σωστό! Το λάδι σολομού θέλουμε πάντα να είναι σε γυάλινο σκουροχρωμο μπουκάλι με καπάκι, όχι αντλία (κάποια green flags, δεν σημαίνει πως είναι καλό 100% όμως) επίσης το καλό λάδι αναγράφει mg(EPA + DHA) /μερίδα και καλό είναι για συντηρητικό να έχει μόνο D alpha tocopherol (Βιταμίνη Ε).
Επίσης για να μην υπάρχει οξείδωση καλό είναι να διατηρείται στο ψυγείο!
Για έλαιο κάνναβης (hemp oil) καλό είναι να πάμε στα βιολογικά (του βιοαγρου είναι αρκετά καλό)
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
για οποιον ξεκιναει τωρα με barf, μην εκπλαγειτε αν ο σκυλος σας αρνηθει την τροφη. μπορειτε να την ζεστανετε λιγο στην αρχη μεχρι να τη συνηθισει, η να ριξετε λιγο ζωμο απο πανω. και ο ροκι και η αριελ οταν τους πρωτοεδωσα ωμο, μονο που δεν μου το πεταξανε πισω στη μουρη. ο ροκι τωρα τρωει του εμποριου, η αριελ σπιτικο.
 
  • Haha
Reactions: Sasha


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
Θέλω να ξεκινήσω να του φτιάχνω και powder από τσόφλια αυγών.
αν τρωει του εμποριου, θα χει ηδη κοκκαλο μεσα η τροφη. να μη σου πω και υπερβολικο κοκκαλο. δε νομιζω να χρειαζεται κι αλλο ασβεστιο.
 
  • Like
Reactions: Lisa_the_rescue


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Η kitchen είναι πλήρης, εγώ βάζω μόνο κανένα (όπως εσύ ιχθυέλαιο) το συμπλήρωμα για τις αρθρώσεις της, σκόνη μανιταριών και γαιδουραγκαθο ανά κάποια χρονικά διαστήματα (liver tonic) και μούρα για αντιοξειδωτικά, η συγκεκριμένη τροφή δεν χρειάζεται κάτι όμως, αυτά είναι τα έξτρα μου
Ναι το γνωρίζω ότι είναι πλήρης,του λόγου ότι ο δικός μου είναι κουτάβι,του δίνω έξτρα πάνω σε αυτά της κιτσεν. Δε βάζω τις αναγραφόμενες τιμές που δίνει η κάθε εταιρεία. Βάζω το μισό ή λιγότερο.
Για τις αρθρώσεις δίνω πράσινο μύδι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf