Ποια κονσέρβα για πρόσθετο στην ξηρά?


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλύτερα να τον βάλεις δυό τρεις κουταλιες γιαούρτι αραιομενο με λίγο
νερό πάνω στην κροκέτα παρά της κονσέρβες που τον κακομαθένουν.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Optidog: Κρέατα και παράγωγα ζώων (30% από κοτόπουλο ή μοσχάρι ή πάπια - ανάλογα τη γεύση), σιτηρά, ανόργανα συστατικά.
Μάλιστα και το υπόλοιπο 70% τι είναι, αυτής της "πάρα πάρα πολύ καλής" κονσέρβας;
 


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Καπου νομιζω εχει κανει λαθος ο φιλος chow .Αν και δεν εχω το κουτι μιας και εδινα και εγω λιγο στον δικο μου αλλα ειμαι σιγουρος οτι λεει 60% .Απλα εδω διαβασα κατι παλια ποστ και ανεφεραν οτι εχει πανω απο 80% κρεας και λεω μηπως την αλλαξαν.Η κτηνιατρος που εχει την Landfleisch εχει και τις Nature harvest που λετε και μας ειπε οτι ειναι η καλυτερη που εχει αλλα και η πιο ακριβη εκανε 2.40 τα 395 gr.
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
οταν μιλαμε για κονσερβα να θυμομαστε οτι εχει υγρασια δηλαδη υγρα,,, το 30% προφανως αναφερετε στα στερεα.... ενα κιλο κονσερβα με 80% υγρα εχει 200 γραμαρια στερεα,,, με 30% αρα 60 γραμμαρια κρεας,,, αρα καπου 15 γραμμαρια πρωτεινης,,,, στην καλυτερη περιπτωση γιατι αν ειναι και κρεας με λιπαρα με υποπροιοντα και αλλα περιεργα θα κατεβουμε κατω απο 10 γραμμαρια πρωτεινης,,,,,
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
30% λέει και στις 3 κονσέρβες που έχω (πάπια, μοσχάρι και κοτόπουλο). Μήπως παλιότερα είχε άλλη σύσταση;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
οταν μιλαμε για κονσερβα να θυμομαστε οτι εχει υγρασια δηλαδη υγρα,,, το 30% προφανως αναφερετε στα στερεα.... ενα κιλο κονσερβα με 80% υγρα εχει 200 γραμαρια στερεα,,, με 30% αρα 60 γραμμαρια κρεας,,, αρα καπου 15 γραμμαρια πρωτεινης,,,, στην καλυτερη περιπτωση γιατι αν ειναι και κρεας με λιπαρα με υποπροιοντα και αλλα περιεργα θα κατεβουμε κατω απο 10 γραμμαρια πρωτεινης,,,,,
Τι σχέση έχει τώρα η υγρασία κλπ όταν λέει ξεκάθαρα

Κρέατα και παράγωγα ζώων (30% από κοτόπουλο ή μοσχάρι ή πάπια - ανάλογα τη γεύση)

30% από τα κρέατα και τα παράγωγα ζώων, όχι από το 100% της κονσέρβας. Λοιπόν το υπόλοιπο 70% των κρεάτων (που δεν είναι το 30% από κοτόπουλο ή μοσχάρι ή πάπια), τι είναι;
 


Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
30% λέει και στις 3 κονσέρβες που έχω (πάπια, μοσχάρι και κοτόπουλο). Μήπως παλιότερα είχε άλλη σύσταση;
Koνσερβα των 800 ειναι ασπρες? Η κοτοπουλο που θυμαμαι ηταν ασπρη με λιγο κιτρινο και ειχε ενα retriver απο εξω.Επισης νομιζω η δευτερη γευση που ειχα δει ηταν βοδινο! που ξερω μηπως εχει 2 optidog?
Πατε ειναι εσενα?

Εdit βρηκα φωτο

.Μου φενεται δινεις της optidog που δεν ειναι premium και δεν ειναι τοσο <<καλες>> με ασπρο-μαυρο περιτιλυγμα
 
Last edited:


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Δε γνωρίζω να σου πω ... νομίζω ότι άλλαξαν το ασπρόμαυρο με χρωματιστό πριν καιρό. Τουλάχιστον στης Θεσσαλονίκης δε φέρνουν κάτι άλλο. Τις μικρές συσκευασίες, τις σταμάτησαν πριν πάρα πάρα πολύ καιρό και φέρνουν μόνο των 800 γρ. Αλλά αν δεις και στη φωτογραφία της ασπρόμαυρης, πάνω δεξιά γράφει 30%.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Τι εννοείς, μικρό;
Εγω δεν κοιταξα τωρα τα ποσοστα πρωτεινης- αλλα φανταζομαι οτι ειναι γυρο στο 20%?
Ότι είναι γύρω στο 10% -και όχι περίπου 20% όπως και εγώ φανταζόμουν.
Δείτε πχ:
Natures Harvest Wet Food Duck
και
SCHESIR products for dog, 150g cans in jelly - Tuna

Εκ των υστέρων σκέφθηκα βέβαια κάτι αλλά δε ξέρω αν ισχύει.

Γιατι αφωνη??
Τα δικα μου τρωνε κυριος BARF- αλλα βασικα "απ ΟΛΑ". (...) Σκετη κροκεττα οστοσο δεν τρωνε! Δεν τους αρεσει! Θελουν να εχει και κατι κρεατικο μαζι.
Αστειευόμουν! :)
Ακριβώς επειδή οι σκύλοι σου τρώνε “από όλα” απορώ πώς “ξέφυγε” αυτό!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μάλιστα και το υπόλοιπο 70% τι είναι, αυτής της "πάρα πάρα πολύ καλής" κονσέρβας;
Ότι είναι και όλων των υπολοίπων. Με τη διαφορά ότι τέτοια ποσοστά κρέατος δεν τα έχουν ούτε κονσέρβες που έχουν την τριπλάσια τιμή.
Εκτός αυτού την έδινα για αρκετό καιρό και τα αποτελέσματα πάνω στα σκυλιά ήταν πάρα πολύ καλά. Ο λόγος που την σταμάτησα είναι ότι προτιμώ να τρώνε ξηρά γιατί τους δίνω μια senior ολιστική ενώ την κονσέρβα τους την έδινα για ένα διάστημα λόγω προβλήματος που είχε η μεγάλη μου με τα ούλα της.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
  • για να λυσουμε την απορια της BERNA για το υπολοιπο 70% .........
  • τα μέρη σφαγέντων ζώων, τα οποία είναι κατάλληλα για κατανάλωση από τον άνθρωπο, αλλά δεν προορίζονται για κατανάλωση από τον άνθρωπο για εμπορικούς λόγους·
  • τα μέρη σφαγέντων ζώων τα οποία απορρίπτονται ως ακατάλληλα για κατανάλωση από τον άνθρωπο, αλλά δεν φέρουν σημεία μεταδοτικής νόσου·
  • δέρματα, οπλές, κέρατα, τρίχες χοίρων και φτερά που προέρχονται από ζώα τα οποία σφάζονται σε σφαγείο αφού υποβληθούν σε επιθεώρηση πριν από τη σφαγή και είναι, βάσει αυτής της επιθεώρησης, κατάλληλα για σφαγή και κατανάλωση από τον άνθρωπο, σύμφωνα με την κοινοτική νομοθεσία·
  • το αίμα που λαμβάνεται από μη μηρυκαστικά ζώα τα οποία σφάζονται σε σφαγεία αφού υποβληθούν σε επιθεώρηση πριν από τη σφαγή και είναι, βάσει αυτής της επιθεώρησης, κατάλληλα για σφαγή και κατανάλωση από τον άνθρωπο, σύμφωνα με την κοινοτική νομοθεσία·
  • τα ζωικά υποπροϊόντα που προέρχονται από την παραγωγή προϊόντων που προορίζονται για κατανάλωση από τον άνθρωπο, συμπεριλαμβανομένων των απολιπανθέντων οστών και των καταλοίπων τήξης λιπών·
  • τα πρώην τρόφιμα ζωικής προέλευσης πλην των υπολειμμάτων τροφίμων, τα οποία δεν προορίζονται πλέον για κατανάλωση από τον άνθρωπο, για εμπορικούς λόγους, λόγω προβλημάτων που σχετίζονται με ελαττωματική παραγωγή ή συσκευασία·
  • το νωπό γάλα που προέρχεται από ζώα τα οποία δεν παρουσιάζουν κλινικά συμπτώματα μεταδοτικής νόσου·
  • τα ψάρια ή άλλα θαλάσσια ζώα, με εξαίρεση τα θαλάσσια θηλαστικά, τα οποία αλιεύονται στην ανοιχτή θάλασσα με στόχο την παραγωγή ιχθυάλευρου, καθώς και τα νωπά υποπροϊόντα ψαριών που προέρχονται από μονάδες παραγωγής προϊόντων ψαριών που προορίζονται για κατανάλωση από τον άνθρωπο·
  • τα κελύφη των αυγών των ζώων τα οποία δεν παρουσιάζουν κλινικά συμπτώματα καμιάς μεταδοτικής νόσου·
  • το αίμα, τα δέρματα, οι οπλές, τα φτερά, το μαλλί, τα κέρατα, οι τρίχες και οι γούνες που προέρχονται από υγιή ζώα·
  • τα υπολείμματα τροφών πλην των αναφερομένων στην κατηγορία 1.
Ο ενδιάμεσος χειρισμός ή η αποθήκευση των υλικών της κατηγορίας 3 πραγματοποιείται μόνο σε εγκεκριμένες μονάδες ενδιάμεσου χειρισμού της ίδιας κατηγορίας. Εφόσον συλλεχθούν, μεταφερθούν και καταστούν αναγνωρίσιμα δίχως καθυστέρηση, τα υλικά αυτά:

  • διατίθενται κατ’ ευθείαν ως απόβλητα με αποτέφρωση σε εγκεκριμένη μονάδα·
  • χρησιμοποιούνται ως πρώτη ύλη σε μονάδα παραγωγής τροφών για ζώα συντροφιάς·
  • μεταποιούνται σύμφωνα με συγκεκριμένη μέθοδο σε εγκεκριμένη μονάδα μεταποίησης τεχνικών προϊόντων, βιοαερίου ή λιπασματοποίησης·
  • προκειμένου για υπολείμματα τροφίμων της κατηγορίας 3, λιπασματοποιούνται ή μετασχηματίζονται σε μονάδα παραγωγής βιοαερίου ·
  • προκειμένου για υλικά που προέρχονται από ψάρια, ενσιρώνονται ή λιπασματοποιούνται.,,,,,,,

  • χρησιμοποιούνται ως πρώτη ύλη σε μονάδα παραγωγής τροφών για ζώα συντροφιάς·
,,,,,,,,,
ολα αυτα τα παραπανω περιεχονται στις εκλεκτες κονσερβες των σκυλων μας,,,,, νομιμοτατα,,,,, θα φρικαρετε το ξερω ==))
 
Last edited by a moderator:




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καννίβαλοι είναι τα σκυλιά μας χωρίς να το ξέρουν..
 








FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αυτες εδω της φωτογραφιες εβγαλε γνωστη μου-
Δεν ειναι κονσερβα αλλα κροκεττα- και μαλιστα "καλης ποιοτητας" ( Platinum Natural ).
Φανερα περιεχει εκτος απο κομματια απο κοκαλλα και "γουρουνοτριχες" , πουπουλα, τριχες και κομματια χαρτιου και πλαστικου.
Εξηγηση της εταιριας, μετα απο τηλεφωνικη επαφη ηταν, οτι δεν υπαρχει κινδυνος- απλα ειχε χαλασει ο μηλος που αλεθει κανονικα τα συστατικα!!! Με αλλα λογια- συνηθος τριβονται τοσο ψιλα, οστε να μην διακρινει κανεις τι εχει μεσα! Καθησυχαστικο?? Δεν νομιζω.






 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πείτε ό,τι θέλετε αυτό δεν το αλλάζω πλέον με τίποτα. Θέλει λίιιιγο περισσότερο ζόρι, αυτό είναι όλο. Αλλά ξέρω τι πληρώνω!



 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Βερνα αυτο το τριμμα σαν μπαχαρικο τι ειναι;συμφωνω μαζι σου .εχει λιγο μπελα στη αρχη αλλα μετα μπαινεις σε σειρα και ειναι παιχνιδακι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981