Ποια ξηρά τροφή δίνετε στο σκύλο σας;


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Μη διαλέγεις τροφές αποκλειστικά απο κάποιες κατατάξης/βαθμολογίες.
Δες τα συστατικά αν σε ικανοποιούν και πάνω απόλα την υγεία του σκύλου.
βασιλη, εσυ που ξερεις.... Τα συστατικα της hills σε ικανοποιουν;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ δεν ξέρω..

Αλλά! Από την εμπειρία μου δίνω την εξής συμβουλή - πάνω απ' όλα να βλέπετε τον σκύλο! Την πάτησα με μια grain-free τροφή η οποία με "ικανοποιούσε" απόλυτα βάσει συστατικών, αλλά ο σκύλος είναι μακράν καλύτερα με μια τροφή που περιέχει καλαμπόκι.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


sasa

New Member
5 Αυγούστου 2011
2
0
τα σκυλακια μου εχουν γυαλιστερο τριχωμα, καθολου δυσαρεστη αναπνοη, τα κακακια τους ειναι μια χαρα...γενικως ειμαι πολυ ευχαριστημενη...αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι απο εκει που ηξερα πως ειναι απο τις καλυτερες, ακουσα οτι πλεον την κατατασουν στις χειροτερες!!οσο και να το πεις,ενα προβληματισμο τον απεκτησα..
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
βασιλη, εσυ που ξερεις.... Τα συστατικα της hills σε ικανοποιουν;
Και πως είσαι σίγουρη ότι ξέρω? :D
Εγώ λέω την άποψη μου, μπορεί να είναι λάθος, μπορεί κι όχι.

Αν με ρωτάς προσωπικά για την Hills θα έλεγα πως υπάρχουν καλύτερες τροφές βάση συστατικών.

Berna said:
Αλλά! Από την εμπειρία μου δίνω την εξής συμβουλή - πάνω απ' όλα να βλέπετε τον σκύλο! Την πάτησα με μια grain-free τροφή η οποία με "ικανοποιούσε" απόλυτα βάσει συστατικών, αλλά ο σκύλος είναι μακράν καλύτερα με μια τροφή που περιέχει καλαμπόκι.
Πήρες την grain-free το οποίο μπορεί να είχε καλά συστατικά αλλά ο σκύλος δεν ήταν υγιές (πχ. διάρροια).
Τώρα έχεις μια πιο μέτρια (υποθέτω) σε συστατικά αλλα ο σκύλος νιώθει καλύτερα.
Όπως έγραψα πριν το καλύτερο θα ήταν να έχουμε και τα δύο καλά σε μια τροφή.
 




tds

New Member
8 Αυγούστου 2011
1
0
Γεια σας.Εδω και μέρες προσπαθώ να βρω την κατάλληλη μάρκα για την τροφή του σκυλού μου.Εχω χρησιμοποιήσει flatazor αλλά ήθελα να του δίνω super premium.Μετακινήθηκα στην alleva αλλά απογοητεύθηκα και τώρα θέλω να βρω μια τροφή καλή και αξιόπιστη.
Είχα καταλήξει ανάμεσα στην hills η την pro plan αλλά διαβάζοντας εδώ δεν είδα να γράφει κανένας ότι τις προτιμεί οι περισσότεροι royal canin.
Παρακαλώ ΒΟΗΘΕΙΑ…..
 


etlave

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2009
110
0
livadeia
Μια ερώτηση,η τιμή της eukanuba μου είπε σήμερα η πωλήτρια ότι έφερε με 50€.Την ρώτησα γιατί μου έκανε περιέργεια επειδή πήρε κάποιος που ήταν στο μαγαζί. Έπεσε λέει η τιμή;.Πόσο στοίχιζε;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μια ερώτηση,η τιμή της eukanuba μου είπε σήμερα η πωλήτρια ότι έφερε με 50€.Την ρώτησα γιατί μου έκανε περιέργεια επειδή πήρε κάποιος που ήταν στο μαγαζί. Έπεσε λέει η τιμή;.Πόσο στοίχιζε;
κιλα και κωδικος;
 




thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
PRO PLAN Puppy Original

1) τρίχωμα?γυαλιστερο και μαλακο με αρκετο μαδημα
2) κόπρανα?μετρια
3) διάθεση? μια χαρα
4) ενέργεια? μεσα στο σπιτι κοιμαται εξω μπορει να τρεχει ολη μερα
5) αφομίωση?μετρια προς καλη
6) ποιότητα, ποσότητα και μυρωδιά κοπράνων?
μυρωδια λιγο παραπανω απο οτι ηθελα και μαλακα αλλα σχηματισμενα
7) μυρωδιά ανάσας?καλη
κάνει εμετούς?οχι
 


thodogrp

New Member
18 Δεκεμβρίου 2011
4
0
royal cannin bulldog 30 junior
1) τρίχωμα?γυαλιστερο και μαλακο με σχεδον καθολου μαδημα
2) κόπρανα?στις αρχες μαλκα τωρα κανονικα
3) διάθεση? φουλ
4) ενέργεια? μεσα στο σπιτι τουρμπο εξω πυραυλος
5) αφομίωση?μια χαρα
6) ποιότητα, ποσότητα και μυρωδιά κοπράνων?
μυρωδια λιγο παραπανω απο οτι ηθελα και καλα σχηματισμενα
7) μυρωδιά ανάσας?καθολου
κάνει εμετούς?οχι
γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα τιμη φωτια :mad: και λογικα θα παω στην rc medium
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
royal cannin bulldog 30 junior
1) τρίχωμα?γυαλιστερο και μαλακο με σχεδον καθολου μαδημα
2) κόπρανα?στις αρχες μαλκα τωρα κανονικα
3) διάθεση? φουλ
4) ενέργεια? μεσα στο σπιτι τουρμπο εξω πυραυλος
5) αφομίωση?μια χαρα
6) ποιότητα, ποσότητα και μυρωδιά κοπράνων?
μυρωδια λιγο παραπανω απο οτι ηθελα και καλα σχηματισμενα
7) μυρωδιά ανάσας?καθολου
κάνει εμετούς?οχι
γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα τιμη φωτια :mad: και λογικα θα παω στην rc medium
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και να χαίρεσαι τον κούταβο. Υπάρχουν κι άλλες τροφές, η Royal δεν είναι μονόδρομος.
 


pegasos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
96
0
BRIT CARE
1)τριχωμα?καλο αλλα μαδαει λιγο
2)κοπρανα? μετρια
3)διαθεση?σπιτι υπνος εξω μια χαρα
4)αφομιωση?το τρωει ολο αλλα δεν εχει δεσει αρκετα
5)μυρωδια ανασας?εκει εχουμε ενα θεμα οταν τρωει μυριζει αρκετα
6)εμετους?οχι

για μυρωδια και για αφομιωση ειναι λογος να την αλλαξω?
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Μια δοκιμή με τροφές σε πείθει τελικά άσχετα με το πόσο γνωστή ή καλή είναι.
Θυμάμαι το λάθος που είχα κάνει να δώσω στο σκυλόπαιδο Arden... μύριζε τόσο πολύ το δέρμα του που κάποιος έπρεπε να μετακομίσει από το σπίτι.

Η Pro plan πάλι μια χαρά με όλες τις γεύσεις
1)τριχωμα? Γυαλιστερό
2)κοπρανα? Μετρια
3)διαθεση? Σπιτι υπνος, εξω πανικός!
4)αφομιωση? Δεν αφήνει τίποτα
5)μυρωδια ανασας? Είναι βρωμόσκυλος έτσι και αλλιώς
6)εμετους? Περιστασιακά

Προτιμούσε και προτιμάει πάνω απ'όλα τις επιθέσεις σε ψώνια και σκουπίδια, ως εκ τούτου τα Ηπατικά μας είναι λίγο υψηλά και τώρα το γυρίσαμε σε Royal Canin Hepatic.

Η διαφορά με τα αποπάνω είναι ότι χρειάζεται τη διπλάσια ποσότητα τροφής τρώει με μανία (πάνε αμάσητα κάτω) και ρεύεται... μερικές φορές με το ρέψιμο του φεύγει και καμιά μπουκίτσα (ο λαίμαργος!!!)

Τι κι αν η α' τροφή έχει πιο πολλά αστέρια από τη β'... αν δε του κάθεται καλά του σκύλου!
 


zootechnician

New Member
8 Οκτωβρίου 2010
4
0
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΤΕ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΑΣ, ΚΑΛΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΙΜΩΝΑ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΑΣ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΕΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΔΕΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ SUPER PREMIUM ΤΡΟΦΗ. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ ΣΑΝ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΈΝΟΣ ΕΠΙΣΤΉΜΟΝΑΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ.
ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΧΑΛΕΠΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΤΡΟΦΗΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ.
ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΕΤΩ ΕΙΝΑΙ Η SUPER PREMIUM ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ BRIT CARE
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Belcando Puppy Gravy

1) τρίχωμα? Πολύ καλό.
2) κόπρανα? Σφιχτά
3) διάθεση? Πολυ καλή
4) ενέργεια? Πάρα πολύ καλή - σε σημεία που θεωρώ ότι της κάνει κάποιος ένεση αδρεναλίνης :p
5) αφομίωση? Δεν έχω πολυκαταλάβει τι πρέπει να απαντήσω εδώ!! :eek:
6) ποιότητα, ποσότητα και (μυρωδιά κοπράνων)? Σφιχτά, νορμάλ προς το λίγα, ε... έντονη! πιφ!! :p
7) μυρωδιά ανάσας? Πολυ καλη
8 )κάνει εμετούς? Ποτέ
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ ΣΑΝ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΈΝΟΣ ΕΠΙΣΤΉΜΟΝΑΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ.
....
ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΕΤΩ ΕΙΝΑΙ Η SUPER PREMIUM ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ BRIT CARE
Θα αναρωτηθώ κάτι γιατί είδα 4 ποστ σου και στα 4 απλά αναφέρεις αυτή την τροφή...
Την αναφέρεις σαν εξειδικευμένος επιστήμονας στην διατροφή των ζώων σαν την καλύτερη βάση συστατικών που μπορούμε να δίνουμε στα σκυλιά μας;
Την αναφέρεις σαν την καλύτερη Value for money τροφή;
Την αναφέρεις γιατί την εμπορεύεσαι και την διαφημίζεις;
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Παιδια λεω να αλλαξω τροφη σε κατι πιο οικονομικο και σκεφτομαι μια τροφη που ειδα τις προαλλες. BRIT CARE λεγεται. Τι λετε, ειν' καλή;
 


View Weim

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2011
101
0
Νέα Σμύρνη
Παίδες εμείς δίναμε στο 8 μηνών μεγαλόσωμο κουτάβι μας την Royal Canin junior maxi και είμασταν ευχαριστημένοι αλλα αποφασίσαμε να την αλλάξουμε σταδιακά με ACANA puppy large breed για λόγους συστατικών και οικονομικούς. Αν και ο κτηνίατρος μας επιμένει στις 4 πιο γνωστές μάρκες!!! Μάλιστα μου είπε οτι μακροπρόθεσμα οι πολλές πρωτείνες κάνουν νεφρική ανεπάρκεια...
Πάντως ένα δαλματίας που είχα σαν αδελφή μου για 13 χρόνια έτρωγε ότι τρώγαμε εμείς και ήταν καλοκουρδισμένο ρολόι!!!