Ποια ξηρά τροφή δίνετε στο σκύλο σας;


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε...:cool:
Δν είπα ότι η ξηρά καθαρίζει την πέτρα. Είπα ότι με τα νιανιά κάνει πιο εύκολα πέτρα. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο;)

Μέχρι ενός έτους, με όλα του να νέα δόντια νερό στην τροφή το βρίσκω υπερβολικό.:eek: Εμένα μέχρι τότε είχε κάνει φυτίλια όλα τα μασουλητήρια της:p
Άρα θέλεις να πεις ότι η ξηρά στεγνή καθαρίζει τα δόντια. Έμενα δεν μου φαίνεται καμία διαφορά , σαν να λες το ίδιο πράγμα με διαφορετικές λέξεις..

Το θέμα είναι(ας το ξεκαθαρίσω) η τροφή δεν έχει να κάνει με την πέτρα απ όπου και να το πάρεις.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Άρα θέλεις να πεις ότι η ξηρά στεγνή καθαρίζει τα δόντια. Έμενα δεν μου φαίνεται καμία διαφορά , σαν να λες το ίδιο πράγμα με διαφορετικές λέξεις..

Το θέμα είναι(ας το ξεκαθαρίσω) η τροφή δεν έχει να κάνει με την πέτρα απ όπου και να το πάρεις.
Να το πω άλλη μια: Πάρτο ανεξάρτητα αυτό που λέω, όπως το λέω. Χωρίς συλλογισμούς του τύπου το γουρούνι είναι ροζ, η πόρτα είναι ροζ, άρα το γουρούνι είναι πόρτα...

Μπορώ να το συνεχίσω αλλά επειδή είναι οφ, πέρα από το να ρωτήσεις τον γιατρό σου, γκούγκλαρέ το να δεις αν έχει σχέση το φαγητό ή όχι. Είναι σίγουρα ένας από τους παράγοντες
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
αχ μή μου λές τέτοια...και είμαι έτοιμη να πάω να πάρω μεγαλύτερες κροκέτες για κουτάβια πάντα. Ελπίζω να μην τα πηγαίνει και αυτά αμάσητα...
Να παρεις μια τροφη αναλογα τον σκυλο σου. Αν ειναι μικροσωμο για μικροσωμες φυλες, ειναι μεγαλοσωμο για μεγαλοσωμες φυλες κτλ.
Αν πχ εχεις beagle δεν θα πας να παρεις τροφη για μολοσσο γιατι ειναι μεγαλυτερη η κροκετα και ελπιζεις οτι δεν θα την κατεβαζει αμασητη γιατι αλλα συστατικα θελει ενα beagle και αλλα ενας μολοσσος σαν κουταβι.
Δεν εχω γνωρισει κουταβι που να μασαει την τροφη του. Τα περισσοτερα αμασητα την κατεβαζουν. Αν παρολα αυτα εσυ ανησυχεις τοτε υπαρχουν ειδικα μπωλακια που βοηθουν στο να επιβραδυνουν τον χρονο που τρωνε και θεωρητικα να μασανε την τροφη τους (δεν τα εχω δοκιμασει εμενα η δικια μου απλα μεγαλωνοντας λιγο αρχισε να μασαει αντι να ρουφαει τις κροκετες)
px http://3.bp.blogspot.com/_dqiper7Fm...AAVPw/BQwqnezZ8U0/s1600/brake-fast-707798.jpg
εχουν και τα jumbo κατι παρομοιο με 3 ευρω αν θυμαμαι καλα
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Έχεις δίκιο μόνο που το δικό μου δε ξέρω ούτε τι ράτσα είναι ούτε πόσο μεγάλο θα γίνει, λόγω του ότι ήταν αδέσποτο. Υποθέτουμε με το κτηνίατρο ότι θα γίνει γύρω στα 15 κιλά. Άρα θα πάρω κάτι για μεσαία σκυλιά. Το πόσο γρήγορα θα φάει το ελέγχω με το να της δίνω λίγες λίγες τις κροκέτες, απλά θα ήθελα να βρώ ένα τρόπο να μασάει γιατι δεν είναι καλό για το στομάχι της.. και είμαι σίγουρη ότι το κάνει απο λαιμαργία, γιατι τις πρώτες μέρες που είχε ανασφάλεια μάσαγε. Μετά που χαλάρωσε άρχισε να καταπίνει αβέρτα...
 


raniam

Member
7 Ιανουαρίου 2012
14
1
Orijen Puppy Large (7kg)

1) τρίχωμα? Τέλειο! (Γυαλιστερό, καθαρό και πολύ απαλό)
2) κόπρανα? Πολύ καλά.
3) διάθεση? Πάντα σε ετοιμότητα για παχνίδι.
4) ενέργεια? Αστείρευτη.
5) αφομίωση? Πολύ καλή.
6) ποιότητα, ποσότητα και (μυρωδιά κοπράνων)? 3-4 φορές την ημέρα, καλοσχηματισμένα, καφέ και μυρωδάτα.
7) μυρωδιά ανάσας? Ευχάριστη.
8) κάνει εμετούς? Όχι.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Από αύριο Finnest Light που θα τη δοκιμάσουμε και ως ξηρά και με τη διαδικασία που περιγράφει που γίνεται σαν κονσέρβα ( thanks Vasgial)

κι αφού πάντα belcando δίνω, belcando είναι και αυτή. Δεν περιμένω τίποτα λιγότερο απ' τις προηγούμενες που έχω δοκιμάσει. Δηλαδή λίγα κακά, σκληρά αλλά όχι πέτρα, ούτε να θρυμματίζονται, σχετικά άοσμα, καφέ σκούρα αλλά όχι μαύρα, όχι ρεψίματα και αέρια σε άσχετες ώρες με το φαγητό, λαμπερή και αλάδωτη τρίχα, μπόλικη ενέργεια, νοστιμάδα και καλή μυρωδιά.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Pro plan puppy

1) τρίχωμα? θαμπο
2) κόπρανα? Αρκετά
3) διάθεση? Πολυ ζωηρή
4) ενέργεια? Αστείρευτη.
5) αφομίωση? Καλη
6) ποιότητα, ποσότητα και (μυρωδιά κοπράνων)? 3-4 φορές την ημέρα, σχηματισμενα αλλα αρκετα μαλακα,υπερβολικά μυρωδάτα.
7) μυρωδιά ανάσας? Ευχάριστη.
8) κάνει εμετούς? Όχι πια

Θέλω να την αλλάξω αλλα δε ξέρω τι να δοκιμάσω..σταμάτησε να την τρώει και την ταιζω με το ζόρι..



Sent from my iPhone using Tapatalk
 








ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
οοοο κ συ ολα ετοιμα τα θες.
η μπελκαντο νομιζω εχει.η αλεβα εχει,πολλες εχουν,τωρα αναλγα τη τσεπη σου
Το θέμα είναι να βοηθήσει την ανάπτυξη γιατι είναι και μπασμενο..και να φτιάξει το τριχωμα και τα κοπρανα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 








Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Και εγώ ακανα θα σου έλεγα δεν την χρησιμοποιώ πολλές μέρες και ανακατεμένη με canin και όμως έχω δει αποτελέσματα , κόπρανα μια φορά την ημέρα και λίγα .
Περισσότερη ενέργεια , πιο ζωηρή και πάνω απο όλα την τρώει με όρεξη !!!
Το τρίχωμα έχει ανοίξει ... για αυτο άλλαξα και τροφή γιατι με την προηγούμενη είχε αλλάξει χρώμα το σκυλί !!!!
δυστυχώς άργησα να το καταλάβω !!
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Εμείς πάντως που αλλάξαμε απο royall canin σε happy dog,βλέπω μεγάλη διαφορά στο τρίχωμα,είναι πιο ζωηρό πιο γυαλιστερό και μαδάει λιγότερο.
Ολα λειτουργούν τέλεια.
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Belcando Junior Lamb & Rice με Provital και Proagil
Δε πρόλαβα να διαβάσω την πρόταση σου Γρίφε μου.....και πήρα ακάνα puppy medium breed...πάλι δεν έφαγε για πρωί(Ανακατεμένη με pro plan),ελπίζω το μεσημέρι να φάει αλλιώς δε ξέρω τι θα κάνω...
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Δε πρόλαβα να διαβάσω την πρόταση σου Γρίφε μου.....και πήρα ακάνα puppy medium breed...πάλι δεν έφαγε για πρωί(Ανακατεμένη με pro plan),ελπίζω το μεσημέρι να φάει αλλιώς δε ξέρω τι θα κάνω...
δεν σου τρώει καθόλου; το μυρίζει και φεύγει δηλαδή;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU