Ποια ξηρά τροφή δίνετε στο σκύλο σας;


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δε πρόλαβα να διαβάσω την πρόταση σου Γρίφε μου.....και πήρα ακάνα puppy medium breed...πάλι δεν έφαγε για πρωί(Ανακατεμένη με pro plan),ελπίζω το μεσημέρι να φάει αλλιώς δε ξέρω τι θα κάνω...
Θα καταληξεις σε μια τροφη που θα δινεις και το μονο που θα σου προτεινα ειναι να την μουλιαζεις με λιγο νερο(τωρα που ειναι μίζερη μεχρι να μπει σε σειρα), και να αφηνεις το μπωλ ολη τη νυχτα διαθεσιμο. Αυτα δεν τα λεει κανενα βιβλιο και καποιοι μπορει να διαφωνουν. Τα εφαρμοσα εγω περισυ το καλοκαιρι που ειχα προβλημα και ειχα θετικο αποτελεσμα. Επισης μπορεις αυτην την κρισιμη περιοδο να δωσεις και καποιο συμπληρωμα που εκτος απο πολυτιμα στοιχεια, ανοιγει και την ορεξη σε γενικες γραμμες.

Μην κανεις το λαθος και αρχισεις να μπερδευεις με κονσερβες-σαλτσες-κιμαδες κλπ...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
δεν σου τρώει καθόλου; το μυρίζει και φεύγει δηλαδή;
Τρώει ελάχιστα...2-3 μπουκιές και φεύγει....Συμπλήρωμα της δίνω...και άλλαξα την pro plan γιατί δε μου άρεσαν τα αποτελέσματα της στο δικό μου σκύλο...ελπίζω με την Ακάνα να αλλάξουν τα πράγματα.Γιάννη όσο της την αφήνω τόσο περισσότερο τη δύσκολη μου κάνει,οπότε τη μαζεύω στα 20 λεπτά και μετά στο επόμενο γεύμα και αν θέλει...
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Τρώει ελάχιστα...2-3 μπουκιές και φεύγει....Συμπλήρωμα της δίνω...και άλλαξα την pro plan γιατί δε μου άρεσαν τα αποτελέσματα της στο δικό μου σκύλο...ελπίζω με την Ακάνα να αλλάξουν τα πράγματα.Γιάννη όσο της την αφήνω τόσο περισσότερο τη δύσκολη μου κάνει,οπότε τη μαζεύω στα 20 λεπτά και μετά στο επόμενο γεύμα και αν θέλει...
Η Belcando puppy την οποία λατρεύω :p έχει αυτό το "καλό"... η συνταγή απαιτεί λίγο χλιαρό νερό, καθώς ενισχύει την γεύση της και την κάνει πολύ δελεαστική για τα μικρά μας!
Σε όποια φάση μου έκανε κόνξες (στις αρχές) της έβαλα λίγο ζωμό από κοτόπουλο ή γιαουρτάκι και όλα πήγαν καλά! Είχα πάρει και 1 κονσέρβα hills κοτόπουλο αν θυμάμαι καλά, κ της ανακάτευα 1 κουταλιά την οποία είχα διαλύσει πολύ καλά για να πάει παντού!
Πλέον μου την τρώει στο μπαμ...χωρίς απολύτως καμία προσθήκη!!!! δεν έχω κανένα πρόβλημα (φτου φτου να μη μας ματιάσω) !
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μίλβα, δεν ξέρω αν είναι ενδεδειγμένα σωστός τρόπος, όταν ήμουν φοιτητής είχα φιλοξενήσει αρκετά σκυλάκια ώσπου να τους βρούμε σπίτι με άλλους φοιτητές. Ένα απ' αυτά ήταν ένα κυνηγοσκυλοειδές κάτω από πέντε μηνών πήρα μια τροφή junior και την οποία δεν την έτρωγε, αφού δοκίμασα αρκετούς τρόπους τελικά κατέληξα στον εξής μέχρι να μπορέσει να τη φάει, την έσπαγα στο μουλινέξ κι άλλοτε την ανακάτευα με λίγο ζεστό νερό, ή γάλα κι άλλοτε με λίγη δευτεράτζα κονσέρβα. Ώσπου σιγά σιγά άρχισε να την τρώει.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Με μένα Μιλβα μου έπιασε αυτο που σου είπε ο Γιάννης. Κάποιες -σπάνιες- φορές που μου το παίζει κ τώρα δύσκολη, το φαγητο της περιμένει τν νύχτα κ το μαζεύω το πρωί άδειο... Όχι μουλιασμενο τώρα βέβαια :)
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Επειδη αποφασισα να αλλαξω τροφη στον σκυλο σε καποια ολιστικη αλλα και με χαμηλοτερο ποσοστο πρωτεινης σε σχεση με την Acana adult που εδινα κατεληξα να παρω καποια της Belcando.
Αφου διαβασα τα συστατικα τους κατεληξα στην Lamb and Rice με πρωτεινη 23% και ειναι απο τους κωδικους που δεν εχουν Σιταλευρο,Σογια,Καλαμποκι και Γαλακτοκομικα προιοντα.
Πιστευω οτι η Acana γενικως ειναι καλη τροφη αλλα κρινοντας απο τα κοπρανα του σκυλου που ηταν λιγο μαλακα και γυαλιστερα.Επισης μετα απο καθε γευμα σχεδον ξυνοταν.
Εχω αρχισει σταδιακη αλλαγη τροφης σιγα σιγα και πιστευω να την δεχτει ο σκυλος...
1)Ποσο ελαχιστο χρονικο διαστημα πιστευετε οτι πρεπει να ταιζουμε 1 συγκεκριμενη ξηρα τον σκυλο πριν αλλαξουμε σε καποια αλλη μαρκα?
2)Χρειαζεται επισης σταδιακη αλλαγη οταν αλλαζουμε ξηρα τροφη της ιδιας εταιριας με αλλο κωδικο?
Καπου νομιζω υπαρχει θεμα με σχετικα με την αλλαγη ξηρας...
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Έμεινα σήμερα !! τι κάνει η Λούνα ???
Επειδή ανακατεύω την ακανα με τ roayal τρώει μόνο την δεύτερη και αφήνει την ακάνα !!
Δλδ τι να πω !! πόσο μίζερη είναι στο φαγητό ???
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Κακομαθημενα ειναι...Την 1η ημερα που του εβαλα λιγο απο την καινουρια ξηρα με την παλια,εφαγε πρωτα την καινουρια και την παλια την εφαγε πιο μετα.
Αλλη μερα εκανε το αντιθετο.Παντως στο τελος εχει φαει...Αν δεν του βαλω στην ξηρα κατι απο σπιτικο φαγητο και δεν το ανακατεψω καλα δεν τρωει την ξηρα.
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Τα σκυλιά μας, παιδιά, έχουν γίνει επιλεκτικά!
Εγώ τραβούσα τα μαλλιά της κεφαλής μου επί 6 μήνες, άλλαξα 3 γεύσεις της orijen και 4 της acana και όλα μάταια!
Ως που ένα σαββατοκύριακο έτυχε ναι τελειώσει η ξηρά και είπα να την κάνω κοτόπουλο με ρύζι μέχρι που να αγοράσω καινούρια τροφή.

Και τι νομίζετε?
Μέτα από τόση ταλαιπωρία , το να μένει απτό πρωί μέχρι το απόγευμα νηστική (πήγαινε όπως λέτε, μύριζε και έφευγε) άρχισε να τρώει κανονικά και με το παραπάνω το κοτ/ρύζι και της ήρθε η όρεξη της! Αφού τελείωσε το κοτ/ρύζι συνέχισε να τρώει την ξηρά της κανονικότατα λες και δεν έγινε τίποτα!
Για αυτό πιστεύω ότι πολλές φορές (τις περισσότερες) δεν φταίει η τροφή αλλά το πως την παρουσιάζουμε εμείς στο σκυλί μας, ποια κολλήματα έχει ο σκύλος σχετικά με το φαγητό και αν ο σκύλος έχει μάθει να επιβιώνει από τις λιχουδιές που του δίνουμε..
 


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τροφή SCIENCE PLAN PUPPU
1) τρίχωμα=αριστο με πολύ γυαλάδα.
2) κόπρανα= ελαφρός μαλακά για λίγο μετά απο δύο ώρες παξιμάδι.
3) διάθεση=πολύ καλή.
4) ενέργεια= πάρα πολύ.
5) αφομιώση= πολύ καλή.
6) ποιότητα,ποσότητα και μυρωδιά κοπράνων= ποσότητα μέτρια, ποιότητα σφικτά μυρωδιά πολύ λίγη.
7) μυρωδιά ανάσας= σχετικά καλή.
8) εμετούς= σπάνια σε ταξίδι με πολλές στροφές.
 


georgerot

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2010
143
0
καλησπερα κ απο μενα..σημερα πηγα να παρω τροφη..και για κακη μ τυχη δεν ειχε την Belcando παπια που περνω..(οι αλλοι κωδ δεν μαρεσουν πολυ..και η παπια εχει τα καλητερα συστατικα απο πισω..για οσους δινουν Belcando ασ το προσεξουν..το μονο κακο οτι ειναι μικρι κροκετα για rottie..)και ηρθε το θεμα...proplan δεν της κανει..royal δεν δινω τοσα λεφτα για πρωτο συστατικο καλαμποκι..r&d πολυ καλη αλλα 88 ευρω για 12 κιλα..ασε καλητερα να την παω σε ταβερνα...και μετα πολλα κατεληξα στην

Eukanuba Greece | Adult Large Breed Lamb & Rice

δεν μ αρεζε σαν τροφη γιατι οταν ηταν μικρη που την ταιζα εκανε πολλα κακακια..ας δουμε και τωρα τι θα γινει...

την εχει ταισει κανεις αυτην..??γνωριζει κανεις κατι???
 


gr_voyager

Member
31 Ιανουαρίου 2012
6
0
Καλημέρα σε όλους.
Στον δικό μου (είναι 13 μηνών) πριν κανα μήνα αλάξαμε και από Royal medium junior τώρα δίνω Acana Lamb&Apple και όλα δείχνουν καλά
Με δυσκόλευε όμως στο φαγητό , είναι ελάχιστα λιχούδης και αρκετά μίζερος οπότε άρχισα να βάζω στην ξηρά τροφή του ζωμό από κοτόπουλο
(1-2 φορές την εβδομάδα του κάνω βραστό κοτόπουλο με μπόλικο νερό και κρατάω το ζουμί ).
Ευτυχώς από τότε την τρώει πολυ πιο ευχάριστα.
 


onokio

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
70
0
Κερατσίνι
Εγω στο βασανάκι μου δίνω hills I/d γιατι αυτη μου σύστησε η κτηνίατρος ο μικρός μου είναι 2 μηνών παρα 3 μέρες τον βλέπω και τρώει ευχάριστα τα κακακια του όμως ποτε βγαίνουν σφιχτά ποτε Όχι η κτηνίατρος λέει ότι είναι φυσιολογικό και ότι θα την κρατήσουμε για ένα μήνα περίπου
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Εγω στο βασανάκι μου δίνω hills I/d γιατι αυτη μου σύστησε η κτηνίατρος ο μικρός μου είναι 2 μηνών παρα 3 μέρες τον βλέπω και τρώει ευχάριστα τα κακακια του όμως ποτε βγαίνουν σφιχτά ποτε Όχι η κτηνίατρος λέει ότι είναι φυσιολογικό και ότι θα την κρατήσουμε για ένα μήνα περίπου
Απλά μου φαίνεται περίεργο...1 μήνα id?
την angie την είχα πάρει ακριβώς 2 μηνών και της έδωσα σύνολο 2 κονσέρβες id.. και μάλιστα την τελευταία της την μπέρδευα με την ξηρά για να αρχίσει να μου δέχεται και την ξηρά...
 


onokio

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
70
0
Κερατσίνι
Απλά μου φαίνεται περίεργο...1 μήνα id?
την angie την είχα πάρει ακριβώς 2 μηνών και της έδωσα σύνολο 2 κονσέρβες id.. και μάλιστα την τελευταία της την μπέρδευα με την ξηρά για να αρχίσει να μου δέχεται και την ξηρά...
Εσένα η Angie σου πριν έρθει σε σένα ήταν με τη μαμά της εμένα ο δικός μου μόλις άνοιξε τα ματακια του τον πήρανε απο τη μαμά του και τον πήγανε στο καταφύγιο :( off topic



 


georgerot

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2010
143
0
καλησπερα σε ολους..μιας και σημερα εμαθα οτι η τροφη μ(belcando παπια) δεν θα ξαναερθει σε μεγαλη συσκευασια ειπα να την αλλαξω...
eukanuba που πηρα(γραφω ποιο πανω)ειναι οτι ναναι στο σκυλι μου τπτ δεν του εκατσε καλα οποτε ακυρο απο εμενα..σκεφτομαι να παω παλι σε κατι σαν την belcando..holistic και παπια..και βρηκα αυτην.εχει κανεις να πει κατι ???? για παραπανω δεν ξερω ουτε καν τι τιμη εχει ξερω..

ADULT - ALL BREEDS
 


pomy_

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2012
47
1
Αθήνα
Τροφή Αcana Small Breed:

α)τρίχωμα: πανέμορφο, λαμπερό
β)ποιότητα, ποσότητα και μυρωδιά κοπράνων: σφιχτά, μέτρια, πολύ λίγη
γ)διάθεση και ενέργεια: πάρα πολύ καλή (τρέχει σαν τρελό και έχει καταστροφική μανία)
δ)αφομοίωση: πολύ καλή
ε)αναπνοή: καλή
δ)εμετοί: καθόλου
 
Last edited:




kostasiasi

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
76
0
γεια σας!ειμαι καινουργιος στο forum.εχω ενα cane corso 4 μηνων και θελω να ρωτησω αν εχει δοκιμασει καποιος στο σκυλι του την artemis fresh mix puppy medium large breed dog.στο dog food analysis εχει 5 αστερια και τα συστατικα τησ ειναι αρκετα καλα!αν καποιος εχει cane corso και εχει να μου πει για κατι καλυτερο ευπροσδεκτο!τωρα του δινω eukanuba και το μονο μειονεκτημα που βλεπω ειναι οτι δεν βοηθαει και πολυ στο να δεσει μυικα το σκυλι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU