Ποια ξηρά τροφή δίνετε στο σκύλο σας;


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ναι,22e τροφή με δημητριακά κ πολτό ζάχαρης είναι καλλύτερη από acanα κ orijen οκ.
Παιδιά αν δεν ξέρετε τι χαρακτηριστικά πρέπει έχει μια ποιοτική τροφή,μη γράφετε ύμνους για τροφές "χαρτόνια".Παίρνετε κόσμο που είναι άπειρος στο λαιμό σας.

Εκτώς κ αν κάνετε διαφήμιση που κ πάλι είναι ηθικά μεμπτό.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Από τον ίδιο πωλητή αξίζουν η Artemis και η csj. Έχω ταΐσει αρκετά και έχω μείνει ευχαριστημένος. Έχει και κωδικούς χωρίς δημητριακά. Επίσης ο εισαγωγέας είναι πολύ σοβαρός επαγγελματίας που συνεργάζεται και δίνει τροφές σε εκτροφείς αλλά και σε αρκετά και γνωστά μέλη του φόρουμ. Για τις τροφές που προαναφέρθηκαν δεν έχω άποψη αλλά για αυτές που λέω εγώ θεωρώ πως είναι πάρα πολύ καλές.
 


sam13

Member
25 Ιανουαρίου 2013
15
0
Από τον ίδιο πωλητή αξίζουν η Artemis και η csj. Έχω ταΐσει αρκετά και έχω μείνει ευχαριστημένος. Έχει και κωδικούς χωρίς δημητριακά. Επίσης ο εισαγωγέας είναι πολύ σοβαρός επαγγελματίας που συνεργάζεται και δίνει τροφές σε εκτροφείς αλλά και σε αρκετά και γνωστά μέλη του φόρουμ. Για τις τροφές που προαναφέρθηκαν δεν έχω άποψη αλλά για αυτές που λέω εγώ θεωρώ πως είναι πάρα πολύ καλές.
αυτες οι τροφες που αναφερεις και που τις φερνει ο ιδιος ανθρωπος ειναι σαφως καλυτερες 2 επιπεδα πανω τουλαχιστον. και για να μην παρεξηγούμαστε για αυτο που εγραψες nfeel κανεις δεν ειπε οτι η eco adult ειναι καλυτερη απο orijen και acana...ελπιζω να καταλαβαινουμε τι διαβαζουμε. σαν μια οικονομικη λυση ομως ειναι καλη.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
η μονοφαγια ειναι κατι που δεν το καταλαβαινω,,, εγω τωρα παιρνω διαφορετικες ξηρες τροφες,,, αλλη θα φανε το πρωι αλλη το μεσημερι και αλλη το βραδυ,,, και αλλες την αλλη μερα,,, σε καποιο γευμα αντι για ξηρα τροφη θα φανε κανονικη μαγειρεμενη,,, και ακουω κατα καιρους,, αλλαξαμε τροφη και .. εκανε εμετο,, δεν τη τρωει,, το επιασε κοψιμο,, και αλλα τετοια,, λες και στο δρομο που τα βρηκα τα δικα μου πηγαινανε και τρωγανε τα ιδια αποφαγια καθε φορα,,,,
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Ναι,22e τροφή με δημητριακά κ πολτό ζάχαρης είναι καλλύτερη από acanα κ orijen οκ.
Παιδιά αν δεν ξέρετε τι χαρακτηριστικά πρέπει έχει μια ποιοτική τροφή,μη γράφετε ύμνους για τροφές "χαρτόνια".Παίρνετε κόσμο που είναι άπειρος στο λαιμό σας.

Εκτώς κ αν κάνετε διαφήμιση που κ πάλι είναι ηθικά μεμπτό.
@nfeel προφανως αυτη που ανεφερα η τροφη δεν ειναι αντιστοιχη τροφων που εχουν κοστος ανω των 50 και βαλε ευρω, αλλα οπως ειπα για μια τοσο οικονομικη τροφη....και την δινω κοντα 5-6μηνες εχω να πω καλα λογια....παρολο που περιμενα να βγει "αχυρο"! Δεν κανω διαφημιση...απλα προτινω κατι πιο οικονομικο και σχετικα καλο ενεκα η κριση....! Τελος ειτε αυτη η τροφη ειναι 'αχυρο' ειτε ειναι μια μετρια τροφη.....εγω δεν εχω δει κατι να πηγαινει στραβα τοσο σε κοπρανα και βαρος σκυλου...ουτε και στις εξετασεις(αιματοκριτες,αιμοσφαιρια,ιοσινοφυλα κτλπ)! Συμφωνω με την nfeel οτι δεν ειναι κατι περα του μετριου...αλλα δεν ειναι και βλαβερη...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@nfeel προφανως αυτη που ανεφερα η τροφη δεν ειναι αντιστοιχη τροφων που εχουν κοστος ανω των 50 και βαλε ευρω, αλλα οπως ειπα για μια τοσο οικονομικη τροφη....και την δινω κοντα 5-6μηνες εχω να πω καλα λογια....παρολο που περιμενα να βγει "αχυρο"! Δεν κανω διαφημιση...απλα προτινω κατι πιο οικονομικο και σχετικα καλο ενεκα η κριση....! Τελος ειτε αυτη η τροφη ειναι 'αχυρο' ειτε ειναι μια μετρια τροφη.....εγω δεν εχω δει κατι να πηγαινει στραβα τοσο σε κοπρανα και βαρος σκυλου...ουτε και στις εξετασεις(αιματοκριτες,αιμοσφαιρια,ιοσινοφυλα κτλπ)! Συμφωνω με την nfeel οτι δεν ειναι κατι περα του μετριου...αλλα δεν ειναι και βλαβερη...
Συγγνώμη αλλά ΕΙΝΑΙ αχυρο, δεν περιμένεις να βγει. Το ότι ειαι αχυρο ειναι αντικειμενική διαπιστωση, δεν κρινεται από το αν εβγαλε ή όχι προβλημα στο σκυλι σου

Arden Grange δαγκωτό εγω....
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Από τον ίδιο πωλητή αξίζουν η Artemis και η csj. Έχω ταΐσει αρκετά και έχω μείνει ευχαριστημένος. Έχει και κωδικούς χωρίς δημητριακά. Επίσης ο εισαγωγέας είναι πολύ σοβαρός επαγγελματίας που συνεργάζεται και δίνει τροφές σε εκτροφείς αλλά και σε αρκετά και γνωστά μέλη του φόρουμ. Για τις τροφές που προαναφέρθηκαν δεν έχω άποψη αλλά για αυτές που λέω εγώ θεωρώ πως είναι πάρα πολύ καλές.
Συμφωνώ εγώ έδεινα csj αλλά σε εμάς δε έκατσε καλά.χάναμε αρκετό τρίχωμα σε σχέση με αυτό που χάνει γενικός!
Οπότε πλέον δίνω sam's fied και είμαι πολύ ικανοποιημένη από την εικόνα του σκύλου μου!
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
Εμείς του δίνουμε από την σειρά Ν&D την Chicken & Pomegranate Large Breed Adult και είναι η μόνη τροφή που τρώει με ευχαρίστηση γιατί είναι κάπως δύστροπος στο φαϊ . Μετά από δοκιμές στην κουταβοπερίοδο είχα καταλήξει στην Cibau Puppy Large Breed.
 


aeroeng

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2013
57
3
Athens/Greece
του δινω purina pro plan puppy robust,λεω να το γυρισω σε orijen puppy large τι λετε? θελω οτι πιο ποιοτικο υπαρχει,και ας δωσω και καποια ευρω παραπανω

6.μισι μηνων αμερικανικο ακιτα 35+kg
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@nfeel και @ghely εδω και κανα μηνα και κατι η eco adult μας εχει παρουσιασει Αερια...πολλα περισσοτερα απο οτι στην αρχη...οποτε θα αλλαξουμε τροφη...
Θα ξαναενημερωσω το τοπικ οταν παρουμε την καινουρια τροφη που θα μας ταιριαξει...κουτι! :)
 




mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Θα ήθελα και εγω να δοκιμασω barf αλλα πρωτον δεν εχω χωρο και λεφτα για τους καταψυκτες και δευτερον δεν ξερω κατα ποσο θα βολευτω στις διακοπες. Του δινω belcando dinner με το κατι τις μεσα για μυρωδια και γευση οπως γιαουρτι, αυγο βραστο μια φορα στις 10 μερες, κρεας βρασμενο.... Eχω μεινει σε ολα ευχαριστημενη.
 


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
η μονοφαγια ειναι κατι που δεν το καταλαβαινω,,, εγω τωρα παιρνω διαφορετικες ξηρες τροφες,,, αλλη θα φανε το πρωι αλλη το μεσημερι και αλλη το βραδυ,,, και αλλες την αλλη μερα,,, σε καποιο γευμα αντι για ξηρα τροφη θα φανε κανονικη μαγειρεμενη,,, και ακουω κατα καιρους,, αλλαξαμε τροφη και .. εκανε εμετο,, δεν τη τρωει,, το επιασε κοψιμο,, και αλλα τετοια,, λες και στο δρομο που τα βρηκα τα δικα μου πηγαινανε και τρωγανε τα ιδια αποφαγια καθε φορα,,,,
Την ιδια αποψη ειχα και εγω αλλα δυστυχως εξαιτιας ΚΑΙ (οχι μονο αυτο) αυτου παθαμε γαστριτιδα .Σε εμας δεν έκατσε καλά. Χαιρομαι ομως που έκατσε καλα στο δικο σου σκυλο γιατι ετσι παιρνει περισσοτερα θρεπτικα συστατικα και δεν βαριεται.Εμεις αναγκαστικα πλεόν κολλησαμε με την ιδια ξηρα απλα του συμπληρώνω απο υγειηνα μεζεδάκια στο πιατο του πχ γιαουρτακι για να μην βαριεται
 
Last edited:


Loup-Garou

Member
13 Ιουνίου 2015
13
3
44
Βόλος
Με Royal Canin μέχρι 15 μηνών

1) τρίχωμα? Θαμπό και μαδούσε
2) κόπρανα? Πολύ καλά
3) διάθεση? Ικανοποιητική
4) ενέργεια? Στα τέρματα
5) αφομοίωση? Πολύ καλή
6) ποιότητα, ποσότητα και μυρωδιά κοπράνων? Σφιχτά και χωρίς πολλές μυρουδιές
7) μυρωδιά ανάσας? Κακή
8) κάνει εμετούς? Οχι


Με Josera μετά τα 15

1) τρίχωμα? Βελούδινο και μαλακό
2) κόπρανα? Πολύ καλά
3) διάθεση? Ικανοποιητική
4) ενέργεια? Ικανοποιητική
5) αφομοίωση? Καλή
6) ποιότητα, ποσότητα και μυρωδιά κοπράνων? Σφιχτά αλλά πολύ βρόμα ρε παιδί μου :sick:
7) μυρωδιά ανάσας? Τέλεια (y)
8) κάνει εμετούς?
Οχι
 


ZMR

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2015
34
21
43
Καλημερα σας, τη senior απο ποια ηλικια κ μετα τη δινουμε?
 


Dinos_1998

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
18
2
26
Να μαστε και εμεις με Acana Puppy (Amstaff 3.5μηνων)

1) τρίχωμα? Τέλειο! (Γυαλιστερό, καθαρό και πολύ απαλό μερικες φορες θαμπω)
2) κόπρανα? Χαλια ευκιλια
3) διάθεση? Πάντα σε ετοιμότητα για παχνίδι.
4) ενέργεια? Αστείρευτη.
5) αφομίωση? αερια πολλα...
6) ποιότητα, ποσότητα και (μυρωδιά κοπράνων)? 3-4 φορές την ημέρα, Ευκιλια πολυ..
7) μυρωδιά ανάσας? Ευχάριστη.
8) κάνει εμετούς? Όχι.

Να αλλαξω?
 


Malawi

Member
4 Απριλίου 2014
6
0
απο αυτο που βλεπω και επειδη το εχω ψαξει πολυ και ειχα αναλογα θεματα, μια λυση ειναι να ξεκινησεις μια τροφη grain free και ελαφρυτερη σε πρωτεϊνη.
Εχω amstaff 2 ετων και εχω αλλαξει πολλες τροφες μεχρι να βρω ποια της "καθεται".

με τη σειρα χρησιμοποιησα :

- Acana Puppy (Κοτοπουλο)
- Acana Pacifica (Ψάρι - Grain Free)
- Naturea Atlantica (Ψάρι - Grain Free)
- Arden Grange Sensitive (Ψάρι - Grain Free)
 


Dinos_1998

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
18
2
26
@Malawi Κοιτα τις τελευτες 2 μερες τις βαζω 2 καπακια νερο μεσα στην τροφη και τα κακα της εγιναν σκληρα λες να να βοηθησε καπως αυτο στην αφομιωση γιατι ουτε αερια εχει ουτε τπτ κυρια πεντακαθαρη! Το εχω ξανα ακουσει αυτο με την πρωτεινη με ειπαν μεχρι και την Acana Lamb.
 


Malawi

Member
4 Απριλίου 2014
6
0
λεγεται πως δεν πρεπει να βαζουμε νερο μεσα στην ξηρα τροφη (δεν εχω δικη μου αποψη αλλα δεν το εχω κανει).

επισης ισως να ηταν θεμα προσαρμογης και πλεον να "εκατσε" στο σκυλι σου. γενικως θελει καποιο χρονο η τροφη για να "δειξει" και δεν πρεπει να γινονται αποτομες αλλαγες.

γενικως οι Acana ενω ειναι πολυ καλες τροφες ειναι βαριες. δεν ηθελα να αλλαξω αλλα αναγκαστηκα και μου εδειξε σιγα σιγα η κουκλα μου και το στομαχι της , τι αντεχει και τι οχι.

Ενα φεγγαρι δοκιμασα μεχρι και barf
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
@Malawi Κοιτα τις τελευτες 2 μερες τις βαζω 2 καπακια νερο μεσα στην τροφη και τα κακα της εγιναν σκληρα λες να να βοηθησε καπως αυτο στην αφομιωση γιατι ουτε αερια εχει ουτε τπτ κυρια πεντακαθαρη! Το εχω ξανα ακουσει αυτο με την πρωτεινη με ειπαν μεχρι και την Acana Lamb.
Σε επικοινωνία που είχα με την εταιρεία που εισάγει τις ACANA μου είχαν πει ότι μια ποσότητα νερού ίσα ίσα να αλλάξουν χρώμα η κροκέτες (grain free)θα βοηθήσει πολύ στην αφομοίωση της τροφής!!!