Ποια ξηρα τροφή προτιμά ο σκύλος σας;


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Προσοχη, δε ρωταω ποια ειναι η καλυτερη ξηρα τροφη, ή ποια διαβασατε πως ειναι η ιδανικη. Η ερωτηση ειναι απλη: Μηπως προτιμαει junk food, friskies απο σουπερμαρκετ αλλα εσεις του δινετε καποια πανακριβη βιολογικη που για να τη φαει την παστωνετε στο γιαουρτι, στο λαδι ή στη σαλτσα απο το φαγητο της ημερας?
Ποια τροφη του εχετε δωσει λοιπον και την καταβροχθισε χωρις να παρει ανασα? Εστω και αν δεν τον ταιζετε σταθερα με αυτη.
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Αρνάκι στο φούρνο... το τρώει κάθε Πάσχα (άντε και καμιά άλλη φορά αν τύχει) και το πιάτο του δεν θέλει ούτε πλύσιμο....

(ξέρω δεν είναι ξηρά τροφή, αλλά ρώτησες τι καταβροχθίζει χωρίς ανάσα...)
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Η Λάρα και ο Άρης καταβροχθίζουν τα πάντα χωρίς ανάσα εκτός από την ξηρά τροφή τους :D

Το αξιοπερίεργο είναι ότι η Λάρα καταβροχθίζει χωρίς ανάσα την ξηρά του Άρη και ο Άρης της Λάρας. Ο καθένας τη δικιά του την τρώνε μεν, χωρίς ενθουσιασμό δε. Είναι μουρλά και τα 2 :D
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Η Λάρα και ο Άρης καταβροχθίζουν τα πάντα χωρίς ανάσα εκτός από την ξηρά τροφή τους :D

Το αξιοπερίεργο είναι ότι η Λάρα καταβροχθίζει χωρίς ανάσα την ξηρά του Άρη και ο Άρης της Λάρας. Ο καθένας τη δικιά του την τρώνε μεν, χωρίς ενθουσιασμό δε. Είναι μουρλά και τα 2 :D
Το προβλημα που εχω προσφατα ειναι πως η δικια μου δεν τρωει με τιποτα την ξηρη τροφη της την οποια τσακιζε εδω και 2,5 χρονια. Royal Canin της δινω, αλλα ουτε την proplan εφαγε που θεωρειται απο τις τροφες που τρωνε με μανια τα σκυλια. Αν ομως βρεθει κοντα καποιο αλλο σκυλι, τοτε την τρωει αμεσως για το φοβο να μην της την διεκδικησον πιστευω. Ας πουμε, οταν παει Θεσσαλονικη στον εκτροφεα της, επειδη τη βαζει μεσα σε κλουβι και τη χωριζει μονο ενα συρματοπλεγμα απο τα αλλα ροτ του, τοτε την τρωει σε δευτερολεπτα. Μαλιστα αυτος της δινει 1st Choice, την οποια οταν δοκιμασα να της τη δωσω εδω, ουτε να τη μυρισει δεν ηθελε. Μαλλον ετσι εξηγηται και οτι στα δικα σου σκυλια το ενα τρωει του αλλουνου. Ειναι για να δειξουν κυριαρχια λογω ανταγωνισμου.
Διαιτα της πεινας δεν παιζει να της κανω παντως, γιατι θα αδυνατισει ενω αντιθετα εγω θελω να την παχυνω γιατι πλησιαζει εκθεση του ΚΟΕ σε 1,5 μηνα. Γι αυτο ρωταω μηπως και βγαλω καμια ακρη γιατι δε με παιρνει να αγοραζω διαφορες μαρκες σακια τροφη και να πανε χαμενα. Ηδη εχω ενα σακι Royal που το ταιζω στα αδεσποτα!
 




betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Λοιπον μια φορα ειχαμε φιλους στο σπιτι και θα ψηναμε μπιφτεκια στα καρβουνα.Ενω εχω ετοιμασει γυρω στα 20 βγαινω εξω απο το σπιτι για ενα λεπτο και οταν γυρισα υπηρχε μονο ενα.Και με κοιταζε με ενα βλεμμα που δεν μπορεις να το μαλωσεις.
Οσο για την ξηρα δεν τρελαινεται
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
λιγο η ζεστη λιγο τα τσαλιμια.αστη καμια μερα νηστικια, κ μενα τα δικα μου που ναι παμφαγα τωρα τρωνε μιση ποσοτητα
Την αφησα, 3 μερες γιατι βρισκομουν σε ενα χωριο στην ορεινη Ναυπακτια και δεν ειχα εναλακτικη τροφης, μεχρι να μου στειλουν κατι αηδιες κονσερβες απο το LIDL για να βαζω σαλτσα στο φαγητο της, αλλα μετα απο 3 μερες νηστικια, εγλυφε μονο τη σαλτσα και εφτυνε τα σπορια της τροφης!
Την πηγα και στο γιατρο αλλα ειναι ολα καλα. Δεν της καναμε εξετασεις αιματος γιατι θα τις κανουμε μια και καλη το Νοεμβριο μαζι με εμβολια, αλλα απο την εξεταση ειδε πως εχει ενα ελαφρυ ανεμογκαστρι (ψευδοκυηση) αλλα κανονικα δεν επηρεαζει αυτο πουθενα. Απλα με παιζει η πουτ...ν@ αλλα ελα που δε με παιρνει να την αφησω 10 μερες νηστικη να δει τον ψυλλο στο Μωρια που λενε και στο χωριο και να φαει και πετρες σαν τον Μπουμπη στη διαφημιση!
Ας το εκανε αυτο μετα την εκθεση και θα σουλεγα εγω. Αλλα τωρα με πιανει στην αναγκη η ατιμη! Λες και το ξερει!
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
τι να σου πω εντυπωση μου κανει 3 μερες νηστικια θα πρεπε να φαει και το μπολ!
δεν ξερω αν η ψευδοκυηση επιφερει και ανορεξια χλωμο νομιζω.
δοκιμασες κανα μεζε να δεις αν τρωει?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Μπροστά στην ισσοροπημένη διατροφή και στην συμπεριφορά απέναντι στον σκύλο (έχω τραβήξει ζόρι με τις τροφές όπως κατάλαβαινεις:D ) μην λογαριάζεις τίποτα.
(εμένα έφαγε στις 5 μέρες)

Αν και είναι δικό σου θέμα και κάτι παραπάνω θα ξέρεις για να το λες,αλλά θα χάσει τόσο βάρος αν δεν φάει κάποιες μέρες;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
τι να σου πω εντυπωση μου κανει 3 μερες νηστικια θα πρεπε να φαει και το μπολ!
δεν ξερω αν η ψευδοκυηση επιφερει και ανορεξια χλωμο νομιζω.
δοκιμασες κανα μεζε να δεις αν τρωει?
Η δικιά μου με ψευδοκυηση δεν τρώει σχεδόν καθόλου.

Κατά τα άλλα πάρτε δευτερο. τρίτο, ... σκύλο και θα τρώνε τα πάντα :p
 






Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Πέρα από την πλάκα, κι' εγώ έχω βασανιστεί με την ξηρά τροφή. Δοκίμασα σχεδόν ό,τι γνωστό κυκλοφορεί... acana, orijen, proplan, eucanuba κλπ. Τα μοίρασα στα αδέσποτα.
Καταλήξαμε στην Hills advanced fitness - small breed. Την τρώνε με ευχαρίστηση αλλά και αυτή όχι σκέτη. Το δέλεαρ είναι ελάχιστο τριμμένο τυρί από πάνω. Και βρήκα την ηρεμία μου....
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
τι να σου πω εντυπωση μου κανει 3 μερες νηστικια θα πρεπε να φαει και το μπολ!
δεν ξερω αν η ψευδοκυηση επιφερει και ανορεξια χλωμο νομιζω.
δοκιμασες κανα μεζε να δεις αν τρωει?
Τους μεζεδες τους εξολοθρευει αμεσως!
Δε μπορω ομως να την ταιζω μονο τυρακια και κοψιδακια!
Το ιδιο ειπε και ο γιατρος. Οτι δεν ειναι λογω ψευδοκυησης. Θα φαει καποια στιγμη. Απλα δε θελω τωρα να την "στρωσω" αλλα οταν θα μπορω.
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Πέρα από την πλάκα, κι' εγώ έχω βασανιστεί με την ξηρά τροφή. Δοκίμασα σχεδόν ό,τι γνωστό κυκλοφορεί... acana, orijen, proplan, eucanuba κλπ. Τα μοίρασα στα αδέσποτα.
Καταλήξαμε στην Hills advanced fitness - small breed. Την τρώνε με ευχαρίστηση αλλά και αυτή όχι σκέτη. Το δέλεαρ είναι ελάχιστο τριμμένο τυρί από πάνω. Και βρήκα την ηρεμία μου....
Εγω δοκιμασα ακομα και κιμα (μπολικο) μεσα στην royal. Λες και ειναι αλλη τροφη! Μαλιστα μου ειχε μεινει και λιγη απο τα κουταβια της, και της την εδωσα. Ουτε να την μυρισει. Γλυφει τον κιμα και φτυνει τα σπορια σαν απο καρπουζι!
Γι αυτο και ρωταω, για να παρω ιδεες τι να της δωσω και με τι!
 


BRUNNO

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2010
36
0
LIMASSOL CYPRUS
Και ο δικός μου μετα απο 7 μηνες που του εδινα Royal canin και την ετρωγε μια χαρά αρχισε να μου κάνει νερά. Ετρωγε με το ζόρι τη μισή ποσοτητα ίσως και λιγότερο. Τωρα κανω κάτι αλλο που μεχρι στιγμής εχει επιτυχία. Βράζω ενα κοτόπουλο και του βάζω μια μικρη ποσότητα μαζι με λιγο ζουμί μεσα στην ξηρά τροφή την οποια τρωει με σχετικη ευχαρίστηση θα έλεγα.
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μήπως κάποιος την "κερνάει" πολλούς μεζέδες πίσω από την πλάτη σου?
Μήπως η ξηρά είναι προς το τέλος και έχει ψιλομπαγιατέψει?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η ψευδοκύηση επηρεάζει την όρεξη. Πόσες εβδομάδες έχουν περάσει από την πρώτη ημέρα του οίστρου;

Αν έχεις κοντά σου κάποιο φίλο με σκύλο μπορείς να προσπαθήσεις να τους ταΐσετε μαζί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc