Ποια ξηρα τροφή προτιμά ο σκύλος σας;




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δοκίμασε επίσης το Anima Strath είναι διατροφικό συμπλήρωμα και διεγείρει την όρεξη...
Tara θα συμφων'ησω απόλυτα...εμένα που το έχω καταντ'ησει το πλέον ιδιότροπο σκυλί το Anima Strath έκανε δουλειά στην όρεξή της και στη διάθεσή της και έδωσε απίστευτη ενέργεια τώρα που στις διακοπές όσο να 'ναι ταλαιπωρήθηκε το σκυλί αρκετά.
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
δεν μπορω να αναιρεσω τα λεγομενα του εκεινος εχει εμπειρια και ξερει
απλα αν κοιταξεις οι πιο πολλες σκυλοτροφες εχουν ρυζι
απλα το ρυζι το βραζεις πιο πολυ ωρα και με πιο πολυ νερο ωστε να χυλωσει

3κιλα ρυζι τη βδομαδα χ 4 βδομαδες = 12 κιλα ρυζι το μηνα = 12 ευρω
3-4 κιλα κυμα μοσχαρισιο την βδομαδα απο την αγοραχ 4 βδομαδες = 30 ευρω
αρα με κοστος οσο εχει ενα τσουβαλι ξηρα μαπα ο σκυλος τρωει υγεινα και ευχαριστιεται
επισης οτι εχουμε απο λαχανικα μεσα στο ρυζι ολα + αυγα + ελαιολαδο

για το λογο αυτο ειμαι κατα της ξηρας
 




merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
ναι φιλε στην αγορα βαρβακειο αυτος ο κυμας ειναι ολα τα κοματακια κρεας και λιπος απο τα κοκαλα που τα καθαριζουν
και τα κανουν κυμα 2,5 - 3 ευρω
φαντασου οταν τους ειπα αν παθει κατι ο σκυλος μου θα σας κανω εγω κυμα ξερεις τι μου εκμηστηρευτηκε ο κρεοπωλης
φιλε μου ανθρωποι των τρωνε με τη φτωχεια που εχει πεσει και αν θες να ξερεισ ολα τα σουβλατζιδικα (κεμπαπ - χαμπουργκερ -κυμαδες )
αυτον χρησημοποιουνε
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
Σε ενα παλιοτερο ποστ (σε αλλο θεμα) ο Ντενις ειχε πει, καλυτερα μακαρονια αν ειναι για να παχυνει το σκυλι, και οχι ρυζι. Δεν ισχυει?
Το θυμάμαι και εγώ, για μακαρόνια έλεγε....
Πάντως ούτε αυτό έπιασε πολύ...

Αυτό που πάχυνε τον δικό μου σκύλο είναι:
-Να αφήνω την τροφή για 1-2 λεπτά και αν δεν δείξει διάθεση για φαί -να την αποσύρω...
-1 μέρα νηστεία την εβδομάδα
-Μαγειρευτό φαγητό και ειδικότερα το μοσχάρι
-Το Anima Strath
-Η τελευταία ξηρά που τρώει (η Advance που σου είπα) την οποία τσακίζει..

και όλα αυτά όχι απο μόνα τους αλλά σε συνδυασμό....
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Μα και κριθαρακι χοντρο απο το LIDL αν δωσεις, παλι τα ιδια λεφτα θα ερθει με το ρυζι νομιζω.
Οσο για τον κιμα, τον εχω δει και εγω σε χασαπικο στο Χαλανδρι, και ηταν ΚΑΤΑΣΠΡΟΣ απο τα ξυγκια! Τον ρωτησα τι ειναι αυτο και μου ειπε οτι ειναι κιμας για μια ταβερνα εκει διπλα. Αρα, αυτο τρωμε και εμεις οταν παμε εξω για να φαμε "κατι τρομερα μπιφτεκια" που εχει η ταδε ταβερνα. Μαλιστα ειχε παρει 18 κιλα! Του ζητησα ομως κανενα κιλο για το σκυλο και αρνηθηκε να μου δωσει γιατι οπως ειπε: "κριμα μωρε το σκυλακι, το συμπαθω". χαχαχαχα
Τελικα πηρα απο το LIDL χοιρινο νωπο κιμα σε προσφορα με 3,2 ευρω το κιλο και επειδη εχει και λιγο λιπος η δικια μου το λατρευει! Τουλαχιστον ειναι Α' ποιοτητας. Οσο για τους ανθρωπους, ποσες φορες δεν εχω σκεφτει πως αυτα που καποιοι δεν τα δινουν ουτε στο σκυλο τους, αλλοι τα τρωνε μια στο τοσο γιατι δεν διαθετουν χρηματα να τα τρωνε πιο συχνα...
Το αλλο που σκεφτηκα για να εχω καλης ποιοτητας κρεας μοσχαρισιο, ειναι το κατεψηγμενο αλλα εδω στο Χαλανδρι δεν βρηκα πουθενα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
στην Βαρβάκειο πουλάνε μοσχάρι στήθος με 3 Ευρώ/kg, κομμένο σε μερίδες και τα...κόκαλα δικά σου..
και για τον κιμά ισχύουν οι τιμές που λέει ο merlin...

προσοχή το χοιρινό να είναι βρασμένο πολύ καλά γιατί το σκυλί κινδυνεύει να προσβληθεί απο τον ιό Aujeszky
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Ναι το βραζω ενα τεταρτο με κλειστο καπακι στην κατσαρολα! Αλλα βρωμαει ρε γαμωτο χειροτερα και απο πατσας!
 




merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
ΓΙΑ για το χοιρινο κατι ειχα ακουσει !!!! οτι δεν επηρεαζει τον ανθρωπο αλλα τον σκυλο

επισης στην αγορα μπορεις να βρεις πλαταρια κιλο 0,30
μοσχαρισιος λαπα σπαλα απο 4 ευρω το κιλο
μπουτια απο γαλοπουλα 2,5 το κιλο
πλαταρια γαλοπουλλας ο,40 το κιλο
εγω λεω να κατεβαινουμε ολοι μαζι να πινουμε και κανα καφε στου ψυρη και μετα να κανουμε και τα ψωνια μας μια φορα το μηνα χαχαχα
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Ξέρει κανείς πόσο χρόνο πρέπει να βράσει το χοιρινό και σε τι θερμοκρασία για να μην υπάρχει πρόβλημα με τον ιό Aujeszky;
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Διπλα ειναι και η ψαραγορα για σαρδελες με 3 ευρω και η λαχαναγορα για κολοκυθια με 50 λεπτα! Αν παιρνουμε και ποσοτητα θα εχουμε και εκπτωση!
Οχι χυτρα, γιατι ουτε εγω τρωω απο αυτη. Καταστρεφει τις βιταμινες εχω ακουσει. Κανονικη κατσαρολα, 15 λεπτα ΑΦΟΥ παρει βραση!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
Ξέρει κανείς πόσο χρόνο πρέπει να βράσει το χοιρινό και σε τι θερμοκρασία για να μην υπάρχει πρόβλημα με τον ιό Aujeszky;
υπάρχουν γνώμες που διίστανται...
κάποιοι ισχυρίζονται ότι ο μόνος τρόπος που μπορεί να "σκοτωθεί" ο ιός είναι με κατάψυξη τουλάχιστον στους -18 για 4 εβδομάδες και κάποιοι υποστηρίζουν ότι η κατάψυξη ''ναρκώνει'' τον ιό και προτείνουν το βράσιμο στους 60 C.

Εγώ αποφεύγω να δίνω χοιρινό και έχω το κεφάλι μου ήσυχο..
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το βράσιμο δεν το αντέχει, την κατάψυξη ναι.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6316624
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6251526

Απο τις FAQ στην ιστοσελίδα του Dr Billinghurst's

Why are Dr B's Products Frozen?
Freezing is the most cost effective way of preserving raw whole food without compromising on quality and without the addition of preservatives. While freezing will not kill bacteria, viruses or prions, careful and proper sourcing and handling of the raw materials that are used to make Dr. B’s products ensures a healthy product in this regard. On the other hand freezing will kill protozoa (such as Toxoplasmosis) and multicellular parasites (such as the Hydatid tapeworm).
Freezing is also appropriate – at least for dogs, from an Evolutionary viewpoint. We know that the dog is a descendant of the wolf and research carried out by the Canadian Mounties during the 1950’s confirmed that wolves in the depths of winter depended upon frozen prey for their survival. We also know that many dogs prefer their patties in the frozen state, particularly during summer; however, if a dog prefers the patties frozen all year round, this is not a problem – better frozen than not at all – the alternative, artificial industrial food should not be contemplated!
 


-Jerry-

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2011
48
0
Helliniko Athens
εγω του δινω τη blue. επειδη το εψαξα αρκετα προκειται για εξαιρετικη τροφη. εχει πολλα συστατικα που εχει αναγκη ο σκυλος.
την τρωει πολυ ευχαριστα και οσον αφορα τριχωμα , κοπρανα και λοιπα ειναι αψογα.
ο κτηνιατρος μου ειπε οτι προκειται για εξαιρετικη τροφη απο τις καλυτερες που υπαρχουν .
οποιος θελει να ριξει μια ματια μπορει να δει το site της εταιρειας εδω>>> http://bluebuffalo.com/
 




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Εμενα αντιθετα, ακομα και την προπλαν, εδω και δυο μερες αν δεν εχει μπολικο κιμα τη τρωει με το ζορι και μονο αν πεινασει και δε φαει ολη μερα.
Ε ρε δε θα περασει η ρημαδα η εκθεση? Θα κανει μεγαλη Σαρακοστη!
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
εμενα μου εφερε ενας φιλος να δοκιμασει belcando και το κολοσκυλο την εφαγε ρε.. θα μας τρελανει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc