Ποια προβλήματα - ασθένειες έχετε αντιμετωπίσει στα σκυλιά σας?

Ποια προβλήματα - ασθένειες έχετε αντιμετωπίσει στα σκυλιά σας?

  • Δερματικά προβλήματα

    Votes: 35 31,0%
  • Λιπώματα - κύστες

    Votes: 12 10,6%
  • Γαστρεντερικά προβλήματα

    Votes: 32 28,3%
  • Τύφος

    Votes: 10 8,8%
  • Ερλιχίωση

    Votes: 20 17,7%
  • Λεϊσμανίαση

    Votes: 12 10,6%
  • Αλλεργίες

    Votes: 18 15,9%
  • Βήχας σκύλου

    Votes: 18 15,9%
  • Πανοστεϊτιδα

    Votes: 1 0,9%
  • Δυσπλασία

    Votes: 7 6,2%
  • Ωτίτιδα

    Votes: 30 26,5%
  • Κήλη

    Votes: 2 1,8%
  • Εσω-παράσιτα

    Votes: 20 17,7%
  • Εξω-παράσιτα

    Votes: 26 23,0%
  • Κάτι άλλο

    Votes: 20 17,7%

  • Total voters
    113

st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Με το σκορδο οχι σκνιπα δεν θα πλησιαζει αλλα ουτε και εγω!Χαχαχα

Scalibor και Advantix και αγιος ο Θεος!
 
Last edited:


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Η μανα μου παντως κρεμασε ματακι στο Crate!
Λες να ειναι θαυματουργα τα ματακια που βαζουν οι σκυλογιαγιαδες?Η δικια μου της εβαλε ματακι απο τα βαφτισια μου (απο αυτα που γραφουν "να ζησει":piercing: ) κ το περασε στο σαμαρακι για τη βολτα:p :paja1:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Του δινεις σκορδο συο φαΐ; Και το τρωει;
Οσο για τους ψυλλους... παλι στη μαχη! Χθες στο χτενισμα και ενω δεν το περιμενα, μαγκωσα εναν.
Που παει και μου τους κουβαλαει!:mad:
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μηπως την πεφτει πολυ στα χορτα?η σου κουβαλησε κανα ζευγαρακι στο σπιτι κ στεγασαν τον τρυφερο, ζουζουνηστικο ερωτα τους????πως αποκαλει ο ψυλλος την ψυλλιτσα?ζουζουνακι μου????χεχε!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Χαχαχαχα, πηγαινει σε χορτα, θαμνους... παντου χωνει τα μουτρα του. Μαλλον θα πρεπει να βαζω advantix ποιο συχνα... Εσυ Στελιο εβαλες μαζι advantix + scalibor? Δεν υπηρξαν παρενεργειες;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χαχαχαχα, πηγαινει σε χορτα, θαμνους... παντου χωνει τα μουτρα του. Μαλλον θα πρεπει να βαζω advantix ποιο συχνα... Εσυ Στελιο εβαλες μαζι advantix + scalibor? Δεν υπηρξαν παρενεργειες;
Ναι υπηρξαν!Παρατηρησα περισσοτερη μ@$#^κια στον Αδαμ!Χαχαχα

Οχι Berna δεν υπηρξε καμια παρενεργεια!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι υπηρξαν!Παρατηρησα περισσοτερη μ@$#^κια στον Αδαμ!Χαχαχα

Οχι Berna δεν υπηρξε καμια παρενεργεια!
:D
Ωραια, θα παω να παρω κι ενα scalibor.
Η ανοιξη δεν μπηκε καλα καλα, δεν ειχαμε πανω απο 18 βαθμους, αλλα να σου ψυλλος! Τι εχει να γινει και φετος Θεε μου...
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Τη δικιά μου την πήρα με ψωρίαση και πρόσφατα έμαθα από τον τωρινό μας κτηνίατρο ότι δεν έγινε σωστή θεραπεία. Ταυτόχρονα είχε και ωτίτιδα, αλλά δεν εμφανίστηκε ξανά από τότε. Μετά είχαμε την ερλιχίωση και χθες βρήκα ένα μικρό ψύλλο, τον οποίο ψέκασα με φροντλαιν και τον εξόντωσα. Με βλέπω να της δίνω και πάλι σκόρδο, μιας και δε βλέπω να γίνεται δουλειά με τις αμπούλες και τα σχετικά.
 






Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Με τη λίλλυ μόνο 1,2 διάρροιες έχουμε αντιμετωπίσει, με τη λίζα 10 χρόνια τα ίδια... όχι κάτι το επιλήψιμο.
Με τη λώρα μία φορά μόλυνση στο αφτί της (αλοιφή για 1,5 εβδομάδα) κ 2,3 φορές διάρροιες.

Δόξα τον Θεό, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας με τα σκυλιά μου :)
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
H Ρουμπίτσα πέρασε τύφο όταν ήταν κουτάβα, οι ωτίτιδες την ψιλοταλαιπωρούν (μια φορά το χρόνο θα κάνει) και πριν κάνα δίμηνο έβγαλε ένα νευρολογικό θέμα με τη μέση της, το οποίο την ταλαιπώρησε τρεις τέσσερις μέρες μόνο (και κάνα μήνα μετά που επειδή είχα φοβηθεί δεν την άφηνα να κουνήσει ρούπι την κακομοίρα).

Ο Μπρούνο διάφορα χειρουργία και ράμματα γιατί χτύπαγε από δω κι από κει το παλιοκατσίκι, κι ένα λίπωμα στην πλάτη που αφαιρέσαμε.

Κατά τα άλλα σκάνε από υγεία! :D
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλημέρα,

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε συγκεντρωμένες πληροφορίες για τα παρακάτω:

Ωτίτιδα:
Τι σκυλιά ήταν αυτά?
Με κομένα αυτιά ή κανονικά (καλοπιστικές επεμβάσεις)?

Δερματικά προβλήματα:
Τι σκυλιά ήταν αυτά?
Τι τροφή?
 




vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
κοκόνι 3,5 μηνών
Είναι πολύ νωρίς ακόμα, όταν τον πρωτοπήραμε ήταν τίγκα στους ψίλλους και τα σκουλήκια, με τα σκουλήκια ταλαιπωρηθήκαμε λίγο καιρό και τώρα ψιλοαντιμετωπίζουμε γαστρεντερικά μάλλον λόγω τροφής (οριjen puppy)
 








st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ωτιτιδα: Γερμανικος Ποιμενικος απο εκτροφειο οταν ηταν 3,5 μηνων και δεν εχει ξανακανει απο τοτε!Αυτια ορθια!
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
πρεσα καναριο,ωτιτηδα,αυτια ακοπα οπως φαινεται κ στην φωτο κ αν δεν τον προσεξω φοβαμαι οτι θα ξανακανει.
+ τα δερματικα του.τροφη πιο τακτικα ρουαγιαλ.αλλα ενα διαστημα ετρωγε ακανα κ οριτζεν συν οτι εχουμε περασει κ απο την κλασικη χιλς.