Ποια στάση προτιμούν οι σκύλοι σας στον ύπνο;


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Η Brandie, όταν κοιμάται ή απλά ξαπλωμένη, σχεδόν το μεγαλύτερο διάστημα είναι ανάσκελα με ανοιχτά τα πόδια. Είναι τρυφερό! Αλλά συνέχεια τ΄ ανάσκελα; Είχα και άλλα σκυλιά αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω ξανά δει! Είναι φυσιολογικό; Εσάς πως κοιμούνται-ξαπλώνουν;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Η προηγούμενη σκυλίτσα μου το έκανε αυτό, την περισσότερη ώρα κοιμόταν έτσι, ανάσκελα με ανοιχτά τα πόδια!
Η Μόκα, επειδή είναι πιο βαριά, την περισσότερη ώρα είναι ξαπλωμένη στο πλευρό της (καλοκαίρι), ή είναι κουλουριασμένη (χειμώνα)...
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Tις περισσοτερες φορες ανασκελα με ανοιχτα τα ποδια! :)
Τις υπολοιπες (λιγες) στο πλαι.
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Ο προηγούμενος σκύλος μου κοιμόταν πολύ συχνά ανάσκελα. Ο τωρινός κοιμάται στο πλαΐ ή κουλουριασμένος. Όταν τον ενοχλεί το φώς ή κάνουμε θόρυβο, καλύπτει τα μάτια με την ουρά ή με το ένα του μπροστινό πόδι. :D:D:D
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
τώρα τελευταία είναι συνέχεια μπρούμυτα με ανοιχτά τα πίσω πόδια...μάλλον για δροσίζεται στην κοιλιά απο τα πλακάκια....αλλά είναι αστείος σαν θέαμα γιατί είναι πολύ μακρύς...
χειμώνα είναι κουλουριασμένος με το κεφάλι κάτω απο τα πίσω πόδια
 




underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
ξεκιναει κουλουριασμενος. στο πρωτο χαδι γυρναει στο πλαι, στο δευτερο χαδι ανασκελα!!!
 




ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
η τελευταία είναι όλα τα λεφτά!!!
να μία απο το χειμώνα που κοιμόταν στο καναπέ ανάσκελα ...(πλέον δεν ανεβαίνει... ζεσταίνεται!!!)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Η Νάνα κοιμάται το χειμώνα κάτω απ' το κρεββάτι κουλουριασμένη και το καλοκαίρι στο πλάι στο πάτωμα στο σεντόνι της φάτσα απ' το αρκουδίσιο :p με τη Λόλα είναι πιο εύκολα τα πράγματα, χειμώνα καλοκαίρι κοιμάται πάνω μου :D:D
Και η κοπέλα μου έχει εναμισάρι κρεββάτι στο οποίο μόνιμη ''παρτενέρ'' είναι το Ροτ της :grin:
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Συνηθως στο πλαι αλλα καποιες φορες και ανασκελα, ''χαμογελαστος''...:D
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Σε όλες τι πιθανές... μπρούμυτα, ανάσκελα, στο πλάι (κουλουριασμένη και μη) κατά προτίμηση σε στενή επαφή με εμάς...

Χωμένη πίσω από τον μπαμπά μας:
@1..jpg

Στην αγκαλιά της (κατά τα άλλα όρθιας) μαμάς:
@2..jpg

Στη βιτρίνα του Pet Spot:
@3..jpg

Και η καλύτερή μας - στο μπουφάν της μαμάς:
@4..jpg

Κατά τα άλλα κι εμένα αν την ακουμπήσεις την ώρα που κοιμάται ανοίγει πόδια στον αέρα και κάθεται τεντωμένη μέχρι να πιάσεις δουλειά με τα χάδια στην κοιλίτσα!!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Συνηθως κοιματε μπρούμυτα για να μην ροχαλιζει γιατι καποιες φορες ενοχλει κ τον ιδιο !! Και καποιες φορες κοιμάται στο πλαι που ροχαλιζει ΠΟΛΥ!!

Αλλα γενικός ειναι ευκολος σκυλος αν π.χ τον παρω αγκαλια στο κρεβατι μπορει να κοιμηθει οπως τον κρατησω εγω κ εφόσον τον χαιδευω αν σταματησω μπορει κ να μου φυγει!!

Τωρα το καλοκαιρι εχει αρχησει κ δεν πολυ θελει το κρεβατι κ κοιματε κατω οπου βρει πλακακι,χαλι,πατωμα!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Συνήθως στον βαθύ ύπνο ανάσκελα, τα πίσω πόδια ανοιχτά τα δε μπρος κάγκελο ίσια.
Χρυσούλα....αλα κρεββάτι ο λοκατζής...:D
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Η Baroque κοιμαται συνηθως κουλουριασμενη με την μουσουδα αναμεσα στα πισω ποδια. Ελαχιστες φορες ανασκελα. Και λιγες φορες στα πλαγια. Οταν κοιμαται τα μεσημερια στο κηπο (απο δικη της επιλογη) παει κατω απο την κορομηλια οπου εχει σκαψει ενα λακο και κοιμαται στα πλαγια με την μουσουδα εκτος λακου.
Η Froggy δεν κανει και τοσο ησυχο υπνο. Αλλαξει συνεχεια στασεις ετσι δεν μπορω να πω οτι εχει καποια που προτιμα περισσοτερο. Γενικα περιμενει να κοιμηθω βαθια για να ερθει να ξαπλωσει πανω μου ή στα ποδια ή διπλα στο κεφαλι μου.
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
Εχω ακουσει οτι τα σκυλακια οταν κοιμουνται ανασκελα αισθανονται ασφαλεια κ χαρουμενα! Κ ειναι τοοοοσο γλυκο. Εμας η μπουκιτσα κ ο μπρουνο οταν ειναι στο κρεβατι μας κοιμουνται η ανασκελα η κουλουριασμενα στα ποδια του μπαμπα( πιανεται ο ανθρωπος ολο το βραδυ για να μην κουνηθει κ τα ξυπνησει). κ οταν κοιμουνται κατω η στο κρεβατακι τους κοιμουνται στα πλαγια.
 


elenar075

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2010
86
0
Nεα Σμυρνη
Κοιμαται σε ολες τις στασεις αλλα πιο συχνα με τα πισω ποδια ανοιχτα σαν βατραχι....χειμωνα-καλοκαιρι.Τωρα τελευταια την εχω χασει γιατι την εχει καταβρει κατω απο το κρεβατι μου...
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Καλημέρα.
Ο ύπνος ξενικά ανάσκελα στο κέντρο του διαδρόμου, έτσι ώστε αν περάσω για να πάω σε άλλο δωμάτιο να τον χαϊδέψω!;)
Όταν πάω και εγώ για ύπνο, ξαπλώνει στο κέντρο της πόρτας του δωματίου μου ανάσκελα:D, αλλά σε λίγο ξεκινά το ροχαλιτό του:cool:, ευτυχώς ξυπνά και ό ίδιος απο τη φασαριά :D του και γυρνά στο πλάι!
Αν ζεσταθεί πολύ πάει στη πόρτα του σπιτιού και ξαπλώνει με τη πλάτη στη πόρτα για να δροσίζεται υποθέτω απο τη θερμοκρασία της πόρτας (αλουμίνιο)!
Α! Το χειμώνα κειμάτε κουλουριασμένος στον καναπέ, στην αγαπημένη του θέση!
 
Last edited:


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Συνήθως στον βαθύ ύπνο ανάσκελα, τα πίσω πόδια ανοιχτά τα δε μπρος κάγκελο ίσια.
Χρυσούλα....αλα κρεββάτι ο λοκατζής...:D
Σε παρακαλώ... της άρεσε τόσο πολύ το κρεβάτι αυτό που αν δεν ήταν το μιλιτερ το στυλάκι θα της το είχα αγοράσει σίγουρα...!!!
Μαζί με το συνολάκι που το συνοδεύει... χαχαχαχαχα...!!! :D

Tι να πω με αυτό το σκυλί...και να πεις ότι από μικρή την έβαλα να βλέπει GI Joe ή Rambo... μία διάσωση του στρατιώτη Ράιαν είδαμε και στα μισά την είχε πάρει ο ύπνος.... :p
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Η στάση του ύπνου αφενός εχει να κάνει με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος και αφετέρου με την ψυχολογία του σκύλου.Σκύλος απαλλαγμένος από στρες θα κοιμηθεί ανάσκελα έχοντας τα πόδια του ανοιχτά,δείχνοντας έτσι άνεση με το περιβάλλον.Γιαυτό άλλωστε σπάνια κάποιος θα συναντήσει αδέσποτο να κοιμάται έτσι.