Ποια Puppy τροφη?


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Εγκώ ντεν ξέρει [-( . Απλά ακούω και λένε και κατά την γνώμη μου δεν κολλάει το ένα με το άλλο.
 


Akitalove

Active Member
13 Οκτωβρίου 2012
25
0
Eγω δεν διαφωνω στην υψηλη πρωτεινη.Απλα πιστευω οτι σαν κουταβι δεν χρειαζετε τοσο βαρια τροφη.Τα καλα σιτιρα δεν το βλεπω κατι κακο(γιαυατο αλλοστε δεν διαφωνω με τις τροφες του αρχικου post).
Οταν παει ο σκυλος 1+ετος δωσε του και 35% ενας υγιες σκυλος δεν εχει θεμα.
Αν πηγαινα σε acana για κουταβι μαλλον θα εδινα την Pacifca
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
ναι αλλα μπορει ενας σκυλος να αναπτυχθει μονο με κρεας ψαριου?εδω η fish4dogs που εχει μονο ψαρια λεει οτι δεν συστηνεται η τροφη τους για αναπτυξη.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0


Akitalove

Active Member
13 Οκτωβρίου 2012
25
0
Γνωμη μου καλυτερα σαν κουταβι να αναπτυσετε αργα και σταθερα παρα αποτομα.Για πολους λογους.Δεν ξερω και παλια που το εψαχνα πολυ ειναι μεγαλο μπερδεμα το θεμα τροφης.Μερικες φορες απορω αν αξιζει να το ψαχνουμε τοοοσο.
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
ειναι μεγαλο μπερδεμα με τις τροφες.νομιζω οτι το καλυτερο ειναι παει καποιος σε μια grain free η μια ποιοτικη super premium και να μεινει εκει.Οσο το ψαχνεις χανεσαι οι διαφορες στο τελος της αναπτυξης του σκυλου δεν πιστευω οτι θα ειναι τοσο τρομερες.Παντως δεν νομιζω οτι η περισσοτερη πρωτεινη αναπτυσει τον σκυλο αποτομα.Δεν ειναι δα και αναβολικο απλα μπορει να δεις καλυτερο τριχωμα η οχι βρωμικη ανασα,λιγοτερο μαδημα και ισως να δεις τον σκυλο σου λιγο πιο γεροδεμενο.
 


vangelis 1

Member
10 Σεπτεμβρίου 2012
7
0
κοιτα ο σκυλος μου ειναι 6 μηνων.Εδινα advance puppy protect maxi και την επαιρνα 60 ευρω τα 15 κιλα.Ο σκυλος μου ομως ηταν πολυ αδυνατος(του εδινα 500γρ την μερα)και δεν ειχε καθολου καλα κοπρανα.Οποτε αρχισα να ψαχνω τις τροφες.Κατελειξα σε acana wild prairie.Ειδα οτι ο σκυλος μου γεμισε αρκετα(πηρε 3-4 κιλα που του ελειπαν οπως μου ειπε και η κτηνιατρος)και τα κοπρανα του ειναι λιγα και καλοσχηματισμενα.Επισης την τρωει με πολυ περισσοτερη ορεξη.Η συγκεκριμενη τροφη ειναι βιολογικη ειναι για ολες τις ηλικιες του σκυλου οποτε χρησιμοποιησε την αφοβα.Οι δοσολογιες ειναι λιγο μικροτερες απο των αλλων τροφων λογικα επειδη η acana ειναι πιο καλη ποιοτικα.Παντως τροφες οπως royal canin,pro plan,eukanuba,hills εχουν πανω κατω τα ιδια συστατικα μεταξυ τους εχουν λιγο κρεας γυρω στο 15-17% ενω η ακανα ειναι πιο φτηνη(εχει και καποιες ακριβες σειρες)και εχει κρεας απο 45-60% και ελαχιστα σιτηρα σε σχεση με τις αλλες οπου βασιζονται κυριως στα σιτηρα και οι πρωτεινες τους ειναι φυτικες η απο επεξεργασμενα υλικα.Tελος η wild prairie ειναι απο τις φτηνες grain free αλλα ειναι παρα πολυ ποιτικη.
Θα συμφωνήσω με τον κυριάκο, θα ήθελα να προσθέσω και μία άλλη τροφή που είναι στην Θεσσαλονίκη περίπου στα 3 χρόνια και τώρα εμφανίστηκε και στην Αθήνα. Την δίνω στο δικό μου 1 χρόνο τώρα και έχω πάθει πλάκα. Καναδέζικη ProNature holistic, αξίζει να την ψάξετε, αν θέλετε ο σκύλος σας να τρώει το καλύτερο.
 




Akitalove

Active Member
13 Οκτωβρίου 2012
25
0
Kyriako χαζευα τωρα τις αcana.Δεν μου λες ισχύει το πινακακι με τις δοσολογιες ?ΠΟλυ λιγα γραμμαρια γενικως ετσι?Ο σκυλος δεν πειναει συνεχως?

Βαγγελη απο τις Pronature o μονος κωδικος που θα εδινα ειναι αυτος της παπιας-πορτοκαλι.Ολες τις αλλες τις θεωρω υπερκτιμημενες
WEIGHT OF DOGACTIVELESS ACTIVE
KGLBSGR/DAYCUPS/DAYGR/DAYCUPS/DAY
5 kg11 lb90 g¾ c60 g1⁄2 c
10 kg22 lb160 g1[SUP]1[/SUP]⁄[SUB]3[/SUB] c120 g1 c
20 kg44 lb270 g2¼ c180 g1 1⁄2 c
30 kg66 lb360 g3 c240 g2 c
40 kg88 lb450 g3¾ c300 g2 1⁄2 c
50 kg110 lb540 g4½c360 g3c
60 kg132 lb630 g5¼ c420 g31⁄2 c
 




Akitalove

Active Member
13 Οκτωβρίου 2012
25
0
Kυργιακο οταν δεις το μήνυμα με το πινακακι απαντα μια γιατι το εχω περιεργεια.Απο τριχωμα και μυρωδια ,πως παει με την wild praire?
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Με την τροφη αυτη το τριχωμα του ειναι φοβερο πολυ πιο απαλο απο οτι με την παλι και λαμπει.Το στομα δεν μυριζει αλλα και το σωμα του λιγοτερο απο πριν.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 
Last edited:


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Kyriako χαζευα τωρα τις αcana.Δεν μου λες ισχύει το πινακακι με τις δοσολογιες ?ΠΟλυ λιγα γραμμαρια γενικως ετσι?Ο σκυλος δεν πειναει συνεχως?

Βαγγελη απο τις Pronature o μονος κωδικος που θα εδινα ειναι αυτος της παπιας-πορτοκαλι.Ολες τις αλλες τις θεωρω υπερκτιμημενες
WEIGHT OF DOGACTIVELESS ACTIVE
KGLBSGR/DAYCUPS/DAYGR/DAYCUPS/DAY
5 kg11 lb90 g¾ c60 g1⁄2 c
10 kg22 lb160 g1[SUP]1[/SUP]⁄[SUB]3[/SUB] c120 g1 c
20 kg44 lb270 g2¼ c180 g1 1⁄2 c
30 kg66 lb360 g3 c240 g2 c
40 kg88 lb450 g3¾ c300 g2 1⁄2 c
50 kg110 lb540 g4½c360 g3c
60 kg132 lb630 g5¼ c420 g31⁄2 c
οχι ο σκυλος δεν πειναει.η δοσολογια ειναι λιγοτερη επειδη η τροφη ειναι πολυ ποιοτικη.Σκεψου οτι με λιγοτερη ποσοτητα ο σκυλος μου αρχισε να γεμιζει και να βαζει καποια κιλακια που του ελειπαν ενω με την παλι ετρωγε περισσοτερο και ηταν 3 κιλα κατω..
 




reignman007

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2012
51
0
Valter θεωρεις ρισκο ενας αρχαριος να ξεκινησει BARF στον 1ο σκυλο του?Έννοωντας οτι μπορει να λειπουν απαραιτητα διατροφικα συστατικα η ακομα χειροτερα να μπουν καποια "απαγορευμενα"?Προφανως υπαρχουν φορμες που θα μπορουσε καποιος να ακολουθησει τυφλοσουρτις.Εγω προσωπικα δεν νιωθω ασφαλεια και αυτοπεποιθηση να ταισω τον σκυλο μου με BARF.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Λοιπόν πριν ένα περίπου μήνα άρχισα να δοκιμάζω διάφορες τροφές και εγώ με σταδιακή αλλαγή από Orijen σε belcando, και advance. Αφού δοκίμασα και δυο κωδικούς της acana κατέληξα στην wild prairie και και λέω να μείνω.
Η Δάφνη την τρώει με όρεξη (και για την belcando έκανε σαν τρελή) και τα κακά της σε πολύ καλή κατάσταση αν και λίγο πιο σκούρα από ότι συνήθιζε, με ότι και αν σημαίνει αυτό.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
purina tonus puppy πηρα σημερα τρικιλη σακκουλα 8.5 ευρω,,, την δινει ο γειτονας στο μικρο το κυνηγοσκυλο που εχει,, και στο μεγαλο παλι της ιδιας εταιριας το αντιστοιχο της δινει... μονο purina και νερο τους δινει μου ειπε,,, τιποτε αλλο... ουτε καν ενα κεφτεδακι μην κακομαθουν..... αρχισα να ακουω διαφορα για τα χυμα,,, βασικα κατηγορει ο ενας τον αλλο οτι κανει λαμογιες με ληγμενα η οτι δεν ειναι το προιον που λεει και λεω ας παρω σφραγισμενο ==))
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
πήγαινε σε άλλη καλύτερα είναι χαμηλής ποιότητας η tonus και παίρνεις λάθος παραδείγματα απο τους κυνηγούς οι περισσότεροι δεν νοιάζονται κάν για τα σκυλιά τους παρά αυτά να κυνηγούν(φαντάζομαι μάλιστα ότι τα έχει δεμένα μην κακομάθουν).:eek:
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf