Ποιες ράτσες μαδάνε και ποιες όχι


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
:eek: Σοβαρα μιλας????
Οχι βεβαια!
Εδω παλευω με τα ξενα που δαγκονουν και χτυπιουνται και δεν τους κανω τιποτα- θα εκανα τετοιο πραγμα με τα δικα μου???
Το βουρτσιμα το ευχαριστιουνται ολες εδω περα τοσο πολυ= που πεφτουν αμεσα σε λιθαργο!
 


pehlas

Active Member
7 Ιανουαρίου 2011
38
0
Eγώ αγόρασα 2 βούρτσες αλόγου για την σκυλίτσα μου! Η μια είναι λίγο τρομακτικη!! ( εχεί 3 κυλίνδρους σαν τσουγκράνα) την κάνω απαλά μ'αυτήν και μετά την περνάω με την κλασσική βούτσα για τα αλόγα και είναι super! Μου το πρότεινε ο κτηνίατρος μου και πραγματικα άξιζε!!!
Βέβαια της δίνω και λάδι σολωμού με Ω3 κ Ω6 λιπαρά που κάνουνε γενικά καλό στο δέρμα και την τρίχα!!!
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
Τα σκυλιά Δαλματίας μαδάνε 365 ημέρες το χρόνο (!). Το χαρακτηριστικό αυτό αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα "μειονεκτήματα" για όσους θέλουν να αποκτήσουν ένα τέτοιο σκύλο.

Οι τρίχες του είναι αρκετά επίμονες στον καθαρισμό και βρίσκονται παντού! Στο σπίτι, στο αυτοκίνητο, στα ρούχα!

Τα σκυλιά Δαλματίας, χρειάζονται τακτικό χτένισμα (τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα) για να απομακρύνονται οι "νεκρές" τρίχες.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Το κανίς έχει υπερφυσική τρίχα. Δε μαδάει με τίποτα λέμε, που να του τραβάς τα μαλλιά και να προσπαθείς να του βγάλεις τρίχα, δεν του βγάζεις.
(δεν κακοποιώ το σκύλο μου πολύ)
 
  • Like
Reactions: d-friend


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Έχω σιχ τσου και δεν μαδάει καθόλου μόνο τώρα που το κούρεψα χάλια (μόνη μου επειδή δεν είχα χρήματα)άρχισε να μαδάει γτ έχουν μείνει νεκρές τρίχες
μήπως κάποιος έχει να μου προτείνει τ βούρτσα να πάρω?γατί μέχρι στιγμής όσες έχω αγοράσει καμία δεν κάνει δουλειά τ χτενίζω καθε μέρα και όμως κάνει κόμπους :(((
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Έχω σιχ τσου και δεν μαδάει καθόλου μόνο τώρα που το κούρεψα χάλια (μόνη μου επειδή δεν είχα χρήματα)άρχισε να μαδάει γτ έχουν μείνει νεκρές τρίχες
μήπως κάποιος έχει να μου προτείνει τ βούρτσα να πάρω?γατί μέχρι στιγμής όσες έχω αγοράσει καμία δεν κάνει δουλειά τ χτενίζω καθε μέρα και όμως κάνει κόμπους :(((
Για Shi Tzu προτινω την κιτρινη ή την χρυση "Les pooch's" και για το finish μια χτενα με στενα δοντακια!
 
Last edited:




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Με την slicker βουρτσιζεις και μετα το περνας με την χτενα για να βεβαιωθεις οτι δεν υπαρχουν κομπακια.

Θα πρεπει ομως να μαθεις να το κανεις σωστα,οχι επιφανειακα.γιατι οι κομποι μενουν στη ριζα και θα ειναι σαν να μην εχεις κανει τιποτα.
Για να το πω πιο απλα,με το ενα χερι σηκωνεις το τριχωμα και με το αλλο βουρτσιζεις απαλα απο την ριζα προς τα κατω.