Ποιες ράτσες μαδάνε και ποιες όχι




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τωρα ειδα και το video ( http://www.youtube.com/watch?v=4mdgUJhm5lM&feature=related) και επαθα πλακα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Οχι ρε παιδια!! Μην καταστεφετε τα Westies σας ετσι!!!!!
Έλα ντε και εμένα με έβγαλαν αγενή

Αχρηστα και τα 2 βιντεάκια
αχ! ευγενεστατη! :)

κουρεμα δε με ρωτησες? σορυ δεν καταλαβα.. παρολαυτα η oster κ andis εχουν βγαλει κοπτικα ειδικα για ρατσες απο οσο ξερω, οταν ερχεται η κοπελα για δουλεια ρωταει τι ρατσα ειναι λογικα για να φερειτο αναλογο εξαρτημα..
 






kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
καλημεριζω!!
Τεσπα παιδια μου, χαιρομαι που το ψαχνετε τοσο πολυ για τα κουρεματα των μωρων σας και μπραβο καλα κανετε γιατι ετσι πρεπει!!
παρ'ολαυτα επειδη με βαλατε στην πριζα, groumer απο εδω μεσα, αναφερει οτι δεν πειραζει να χρησημοποιησεις μηχανη για να φερεις στο ιδιο μηκος την ραχη, αφου εχει γινει στριπινγκ λεει... δεν ειναι τομεας μου, δεν νομιζω να ειναι (δεν θα αποκτησω westie), κουρεμα ρωτησε - κουρεμα καταλαβα...αυτα τα βιντεο βρηκα, μοιαζουν με αυτα που εχω δει εδω.. αυτα ως εδω λοιπον.. καλα groumero-κουρεματα!! ;)
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
καλημεριζω!!
, groumer απο εδω μεσα, αναφερει οτι δεν πειραζει να χρησημοποιησεις μηχανη για να φερεις στο ιδιο μηκος την ραχη, αφου εχει γινει στριπινγκ λεει... δεν ειναι τομεας μου, δεν νομιζω να ειναι (δεν θα αποκτησω westie), κουρεμα ρωτησε - κουρεμα καταλαβα...αυτα τα βιντεο βρηκα, μοιαζουν με αυτα που εχω δει εδω.. αυτα ως εδω λοιπον.. καλα groumero-κουρεματα!! ;)

Εγω το ειπα μαλλον- και ετσι το εμαθα σε σεμιναριο με τον Dennis Louraine (ενας απο τους πολυ γνωστους ειδικους Groomers για Westie).

To Westie στο Video δεν ειναι στριπαρισμενο στην πλατη!! Ειναι ξανακουρεμενο me μηχανη πολυ κοντο και η Groomer απλα το ξαναξυριζει!
ΔΕΝ ειναι αυτο που εννοω!! Με τιποτα!
Μετα απο stripping μπαινει και thinning Scissor για αραιωμα- και στο τελος τελος, περναμε με μηχανη με χοντρο κοπτικο, για να ισιωσει ακομα πιο πολυ και το αποτελεμα του thinning! ΔΕΝ ξυριζουμε τιποτα!! Απλα φερνουμε το τριχομα σε ενα ισιω μηκος!
Αλλο αυτο που λεεω εγω- αλλο αυτο που βλεπουμε στο Video!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ισως μωρε επρεπε να αιτιολογησεις την "αχρηστια" των video εξηγωντας τα τραγικα λαθη κλπ.
Ναι ισως θα ηταν πιο ευγενικο, να βοηθησω ηθελα... δεν δηλωσα groumer, νομιζω εξηγησα πως και τι και γιατι ... αυτα, φυσικα δεν ειναι προσωπικο σε καμια περιπτηωση, ο γραπτος λογος εχει μερικες ιδιαιτεροτητες και συμβαινουν αυτα..
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Δεν ξέρεις τι χάνεις !!!
φιλικά πάντα
ακομα πιο φιλικα, εχω κερδισει πολλα περισσοτερα απο αυτα που θα εχανα, εχω υιοθετησει 3 αδεσποτα που δεν χρειαζονται groumming, stripping, trimming, μονο βολτες και χαδια!!... πολυ λιγοτερες εννοιες, αυτο ειναι αυτονοητο...χεχεχεχ.. ;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
yasemin μου, ειπε stripping?

Κούρεμα είναι το κόψιμο των μαλλιών ενός ανθρώπου ή ζώου. Γίνεται συνήθως από επαγγελματίες κουρείς και κομμώτριες σε κομμωτήρια ή κουρεία, αλλά και στο σπίτι με τη χρήση ψαλιδιού ή κουρευτικών μηχανών.
Ρώτησα κούρεμα γιατί έδωσες την εντύπωση από προηγούμενο post σου πως κούρεμα κάνεις μόνο..ειδικά και απο τα βιντεάκια που έβαλες μετά...
Η επόμενη ερώτηση θα ήταν αν κανεις stripping στα westie.. τι προτείνεις γενικά στους πελάτες.
Αλλά σπανια σωστός groomer κουρεύει με μηχανή ένα σκυλί που κάνει για stripping ακόμα και αν δεν κάνει επειδή το τρίχωμα του εκ γενετής είναι μαλακό..θα προτιμήσει ψαλίδισμα και όχι μηχανή..
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
o καθενας υιοθετει ο,τι θελει....δεν ειναι μωρε αυτο το θεμα μας...

Εμενα μου ειπε κατι καποτε η groomer της Σκαρλετ που μου αρεσε παρα πολυ....
οσα χρονια κι αν ασχολουμαι με τη δουλεια μου. ποτε δεν ειπα οτι τα ξερω ολα...στις εκθεσεις παω κοντα στους εκτροφεις και μαθαινω μυστικα για τη φυλη τους...γιατι οι top εκτροφεις ειναι και πολυ καλοι groomer των σκυλιων τους πιστευω....οχι παντα, συνηθως....
 
  • Like
Reactions: d-friend


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Υπάρχουν πολλοί ιδιοκτητες που έχουν πάρει όλα τα σύνεργα και το κάνουν μόνοι τους (μιλάω για stripping) ήδη γνωρίζω τέσσερις.
Αυτό αν σου δείξει κάποιος έμπειρος groomer είναι ότι καλύτερο.
Δυναμώνει η σχέση μεταξύ ιδιοκτήτη και σκυλιού και επίσης αυτοί οι ιδιοκτήτες μαθαίνουν να κάνουν στο σκυλί τους πάντα πάρα πολύ καλή δουλειά και στα γεράματα δεν είναι καθόλου ταλεπωρία απο την στιγμή που το σκυλί δεν χρείαζεται να βγεί καν απο το σπίτι τους.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Υπάρχουν πολλοί ιδιοκτητες που έχουν πάρει όλα τα σύνεργα και το κάνουν μόνοι τους (μιλάω για stripping) ήδη γνωρίζω τέσσερις.
Αυτό αν σου δείξει κάποιος έμπειρος groomer είναι ότι καλύτερο.
Δυναμώνει η σχέση μεταξύ ιδιοκτήτη και σκυλιού και επίσης αυτοί οι ιδιοκτήτες μαθαίνουν να κάνουν στο σκυλί τους πάντα πάρα πολύ καλή δουλειά και στα γεράματα δεν είναι καθόλου ταλεπωρία απο την στιγμή που το σκυλί δεν χρείαζεται να βγεί καν απο το σπίτι τους.
εχεις δικιο...απλα γενικα ειμαι λιγο αδεξια στα χερια....
εχω μαλλια μεχρι τη πλατη και με το ζορι κανω μια απλα κοτσιδουλα...μιλαμε για αχρηστη....
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Ρώτησα κούρεμα γιατί έδωσες την εντύπωση από προηγούμενο post σου πως κούρεμα κάνεις μόνο..ειδικά και απο τα βιντεάκια που έβαλες μετά...
Η επόμενη ερώτηση θα ήταν αν κανεις stripping στα westie.. τι προτείνεις γενικά στους πελάτες.
Αλλά σπανια σωστός groomer κουρεύει με μηχανή ένα σκυλί που κάνει για stripping ακόμα και αν δεν κάνει επειδή το τρίχωμα του εκ γενετής είναι μαλακό..θα προτιμήσει ψαλίδισμα και όχι μηχανή..
αρα στην ερωτηση κουρεμα... απαντησα για κουρεμα... οκ.. δεν τρελαθηκα ακομα ευτυχως! :)
Η groumer που ερχεται, ασχολειται αποκλειστικα με τις κομμωσεις- groumming.. εγω αυτο που κανω να ερθει καποιος να πει θελω να ξυρισω κτλ... εκει δεν χρειαζεται να πληρωσω groumer να ερθει, ειναι κατι που μπορει να κανει ο καθενας.. περαν αυτου ειπα οτι χειριζομαι το ψαλιδι καλα...
 


bill_gr

Member
22 Σεπτεμβρίου 2010
22
0
Kasi..ισως εσυ να ξερεις απο ξυρισμα..(φανταζομαι με την ψιλη εννοεις ξυρισμα?)κ να χειριζεσαι κ το ψαλιδι οπως λες κ επειδη εισαι επαγελματιας να κερδιζεις κατι παραπανω αντι να τα κανει ολα ο groomer.Απ οτι εχω καταλαβει οι περισσοτεροι εδω εχουν γνωσεις,καποιοι γενικοτερες,αλλοι για συγεκριμενες φυλες..καποιοι ομως ειναι εδω για να μαθουν.Ακουγεται λιγο αδικο λοιπον να λες οτι εστω κ το ξυρισμα ειναι "κατι που μπορει να το κανει ο καθενας".Γιατι δεν αρκει μονο το καλο χερι αλλα κ οι γνωσεις..κ αν με τη λογικη σου ο καθενας παρει μια μηχανη να ξυρισει το σκυλο του μαλλον τα χρηματα που θα γλιτωσει θα τα δωσει στον κτηνιατρο.
Ολο αυτο στο λεω τελειως φιλικα απλα διαβαζει πολυς κοσμος εδω κ αφου ξεχωρισες τη θεση σου κ δεν εισαι groomer καλο θα ηταν να προσεχουμε τι λεμε για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις οπως σε προηγουμενα post περι westy που.. ναι καποια κουρευονται στο σχεδιο συμφωνα με την επιθυμια του ιδιοκτητη,αλλα παραδοσιακα τα westie κανουν stripping.Iσως καποιος μπερδευτει κ ειναι κριμα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δηλαδή δεν μαδάει αφού το έχεις μαδήσει με τα χέρια............
αν δεν μάδαγε το westie δεν θα στριπαριζόταν
καλά δεν τα λέω?
αν δεν του κάνεις τίποτα απολύτως τι γίνεται?
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
δηλαδή δεν μαδάει αφού το έχεις μαδήσει με τα χέρια............
αν δεν μάδαγε το westie δεν θα στριπαριζόταν
καλά δεν τα λέω?
αν δεν του κάνεις τίποτα απολύτως τι γίνεται?
Τίποτα δεν γίνεται ... δεν μαδάει λέμε !!!!
Και με το στρίπινγκ πρέπει να τις τραβήξεις αρκετά τις τρίχες, εξ όσων έχω πληροφορηθεί.

Εγώ δεν τον έχω στριπάρει ποτέ, μόνο με ψαλίδι τον έχω κουρέψει. Τώρα λέω να αρχίσω το στρίπινγκ αφού με διαβεβαίωσαν ότι δεν πονάει.
Δεν έχω δει ποτέ μια τρίχα επάνω μου, στον καναπέ, στις πολυθρόνες, πουθενά !!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και τελικά
τι είναι αυτό που κάνει το τρίχωμα μιάς φυλής να μαδάει και μιάς άλλης όχι?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf