Ποιες ράτσες μαδάνε και ποιες όχι


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
και τελικά
τι είναι αυτό που κάνει το τρίχωμα μιάς φυλής να μαδάει και μιάς άλλης όχι?
Η μεν τριχα πεφτει χωρίς προειδοποιηση ενω το μαλλι πρωτα θα μακρύνει και μετα θα πεσει, αν αυτο ρωτάς.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
και τελικά
τι είναι αυτό που κάνει το τρίχωμα μιάς φυλής να μαδάει και μιάς άλλης όχι?
Σιγουρα ειναι θεμα ΔΝΑ- οπος λεει και η φιλη μας Lostris.
Τα σκυλια ζουσαν σε ολες της γονιες του πλανητη- σε διαφορα κλιματα.
ΟΛΕΣ οι φυλες αλλαζουν 2 φορες το τριχομα τους- για να προσαρμοζονται στης αλλαγες θερμοκρασιων χειμονα και καλοκαιρη.

Εμεις τωρα φεραμε αρκτικα σκυλια στην ελλαδα (Husky π.χ)- σκυλια απο την ερημο στην Νορβηγια (Afghan Hound) και παει λεγοντας!
Και τα περισσοτερα σκυλια τα κλεινουμε σε διαμερισματα με πανω κατω ηδια θερμοκρασια- και τεχνητο φως- ετσι ωστε ο οργανισμος τους να μην ξερει πια, αν ειναι χειμονας ή καλοκαιρη, με αποτελεσμα, να μαδανε συνεχος!Και εκει τα καιμενα πρεπει να τα βγαλουν τωρα περα με το τριχομα τους, που ηταν φτιαγμενο για εντελος αλλο σκοπο!

Αλλοι πιο πολυ- αλλοι πιο λιγο- ανανλογα με την καταγογη και τον αρχικο σκοπο τους??????????
 




bill_gr

Member
22 Σεπτεμβρίου 2010
22
0
Τα μαλτεζ αν τα χτενιζεις κ αφιερωνεις λιγο χρονο δε μαδανε οπως κ τα περισσοτερα μακρυτριχα με παρομοιο τριχωμα.Τα κανις δε μαδανε καθολου.
 


ΜαριλεναΣ

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2010
47
0
Αθηνα
Δεν έχω κάνει ποτέ stripping στον Σπούκυ γιατί δεν το ήξερα. Τώρα που ρώτησα μου είπαν ότι αφού τον έχω κουρέψει με ψαλίδι δεν μπορώ να το κάνω. Ευτυχώς εξακολουθεί να μην μαδάει. :)

Πάντως το πρώτο βιντεάκι μόνο stripping δεν δείχνει. Εγώ είδα ξυριστική μηχανή στην πλάτη του ζώου, τον άφησε σχεδόν γυμνό, και η γούνα στα πλαϊνά κρεμόταν μέχρι κάτω.
Έχω δει από κοντά γουέστι που έχει κάνει stripping και δεν είχε καμία σχέση με αυτό. Αυτό το κούρεμα μοιάζει με παρκετέζα. :(
Ουτε εγω εχω κανει stripping στο Scottie μου, οχι γιατι δεν ηξερα αλλα γιατι αποκλειεται να καθοταν τοσες ωρες το θηριο μου. Εδω στο κανονικο κουρεμα η κοπελα που τον παω αγανακτει να τον κανει καλα. Παντως η συγκεκριμενη που τον εχει αναλαβει κανει φοβερο κουρεμα westie και δεν μου μαδαει καθολου. Εχει σπουδασει groomer στην Αγγλια. Μονο στη βουρτσα που τον χτενιζω αφηνει μερικες τριχες.:p:p:p
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
Τα μαλτεζακι οταν χτενιζονται 2 φορες την ημερα (ετσι πρεπει) δεν μαδανε σχεδον καθολου! Αλλα θελουν περιποιηση. Αλλιως θα πιασει κομπουσ το τριχωματακι της κ θα σπαει ε και εκει θα μαδαει αλλα κ παλι οχι πολυ.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Τα μαλτεζακι οταν χτενιζονται 2 φορες την ημερα (ετσι πρεπει) δεν μαδανε σχεδον καθολου! Αλλα θελουν περιποιηση. Αλλιως θα πιασει κομπουσ το τριχωματακι της κ θα σπαει ε και εκει θα μαδαει αλλα κ παλι οχι πολυ.
Αν πιάσει κόμπους το τριχωματάκι της δεν ξεμπερδεύεται με τίποτα !!!!
Προσωπική εμπειρία από φίλη που έχει μαλτεζούλα και την άφησε 3 μέρες σε συγγενικό πρόσωπο. Όταν γύρισε το σκυλάκι ήταν σε κακό χάλι σε σημείο που το κουρέψανε.
Θέλει καθημερινή ενασχόληση και βούρτσισμα. ΄Αντε βρε, καλή δουλειά....
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
εμενα επιασε κομπους στο ποπακι της αριστερα κ δεξια απο την ουρα. με λιγο κοψιμο στις τριχες κ με λιγο ταλκ ξεμπλεκτικαν αρκετα. αλλα θελει προσοχη.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Αυτό συμβαίνει γιατί κάθονται κάτω και τρίβονται στα πατώματα και όχι μόνο.
Όσο μεγαλώνει τόσο πιο συχνά και πιο πολύ θα το παθαίνει.
 


kkkk

Active Member
23 Ιουλίου 2010
37
1
ΞΑΝΘΗ
Θελω να σας πω την εμπειρια μου για καποιον που ψαχνει σκυλο χωρις να μαδαει. Το ειπε και ενας αλλος φιλος εδω που εχει σναουζερ μινι . Την εχω 6 μηνες και δεν βρηκα ουτε μια τριχα για δειγμα π ο υ θ ε ν α. Αν θελει ας το επιβεβαιωσει και ο φιλος που εχει την ιδια ρατσα. Την χτενιζω 2 -3 φορες τη μερα και τις περισσοτερες φορες δεν βγαζει καθολου. Τιποτα. Ουτε στη χτενα.
 




roulats

New Member
5 Ιανουαρίου 2011
4
0
Καλησπέρα σε όλους,

ετοιμάζομαι να πάρω ένα γαλλικό μπουλντογκ και θα ήθελα μα μάθω από άτομα που ήδη έχουν ένα, εάν μαδάνε πολύ... δεν μιλάω για μια-δυο τριχες... σε ένα εκτροφείο που ρώτησα μου είπαν ότι μαδάει όσο μαδάμε και εμείς.... ισχύει....?
δώστε τα φώτα σας....
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κοιτα- εμεις εχουμε 3 γαλλικα- και ζουμε πια με το ρητω οτι " Τα πιο ακριβα ρουχα αξιζουν μονο, οταν εχουν και λιγες σκυλοτριχες επανω τους"!

Τα γαλλικα μαδανε! Και μαδανε και αρκετα!
Οι καναπεδες μας (τα ριχταρια δηλαδη) εχουν παντα ιχνοι σκυλων- τα σεντονια μας επισης.
Για το αυτοκινιτο δεν μιλαω καθολου- ο πλυντιριας καθε φορα που παω για "¨μεσα/εξω" παθαινει εγκεφαλικο- και μου συστυνει βιολογικο (που βεβαια δεν κανω- αφου σε μια εβδομαδα ετσι θα ειναι παλι)!
Οι τριχες των γαλλικων ειναι σκληρες και καρφονονται παντου και μετα βγαινουν δυσκολα.
Ακομα και στο ποδι μου εχει καρφωθει τριχα (κυκλοφορουσα ξυπολυτη το καλοκαιρη) προκαλοντας τρομερο πονο!!

Να πουμε επισης οτι μαδανε περισσοτερα την ανοιξη και φθηνοπορο και λιγοτερα τις αλλες εποχες.
Ειδικα τα σκυλια που τρωνε BARF. Η πρωτη μου σκυλα- πριν μπαρφαρει, μαδουσε ολο το χρονο αρκετα.
Μετα μονο δυο φορες το χρονο, αλλα τοτε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Εμας δεν βοηθαει και καμια βουρτσα/χτενα,Furminator. Λιγο το Shedder , αλλα την καλητερη δουλεια πετυχαινω με "στριππινγκ".
Δηλ, αφαιρω της νεκρες τριχες με μαδημα με το χερι (ειμαι groomer!!).

Επισης να σημειωσεις, οτι τα ανοιχτοχρωμα σκυλια μαδανε περισσοτερο απο τα σκουρα!

Και για να παρεις και μια ιδεα για τι ποσοτητες μιλαμε, δες εδω (ανμοιξη, εποχη πολυ εντονου μαδηματος με ενα καλο "βουρτσισμα" με Shedder):

 
Last edited:


roulats

New Member
5 Ιανουαρίου 2011
4
0
επειδη ομως εγω εχω ενα παιδι,που ειναι πιο πολυ παιδι και απο τα παιδια...τον αντρα μου,που εχει λυσαξει να ξανα παρουμαι σκυλακι....τι να κανω τωρα?στις επιλογες μας ειχαμε 3 σκυλια τα οποιαθα μπορουσαν μα προσαρμοστουν στο σπιτι.το γαλλακι και το pug..που ομως οπως μου ειπατε παραπανω το γαλλακι μαδαει πολυ,το ιδιο μου ειπαν και για το pug..για το west highland τι γνωριζεται....?σας ευχαρηστω για την βοηθεια σας και το χρονο...
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και αν δεν έχει στριπαριστεί (που αν σκεφτείς να πάρεις.. έχεις να σκεφτείς και το θέμα του stripping..) λίγο.., γενικά είναι από τις φυλές μαζί με τα κανίς που δεν μαδάνε σχεδόν καθόλου!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν είναι και τραγική η τρίχα πάντως...δεν παθαίνεις τίποτα....
είναι πιο αθώα απο την σκόνη-κυρίως των πόλεων
αν ξέραμε τι "είναι" η σκόνη θα αερίζαμε το σπίτι και μετά θα το περνάγαμε όλο ηλεκτρική πολύ σχολαστικά........
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Κοιτα- εμεις εχουμε 3 γαλλικα- και ζουμε πια με το ρητω οτι " Τα πιο ακριβα ρουχα αξιζουν μονο, οταν εχουν και λιγες σκυλοτριχες επανω τους"!

Τα γαλλικα μαδανε! Και μαδανε και αρκετα!
Οι καναπεδες μας (τα ριχταρια δηλαδη) εχουν παντα ιχνοι σκυλων- τα σεντονια μας επισης.
Για το αυτοκινιτο δεν μιλαω καθολου- ο πλυντιριας καθε φορα που παω για "¨μεσα/εξω" παθαινει εγκεφαλικο- και μου συστυνει βιολογικο (που βεβαια δεν κανω- αφου σε μια εβδομαδα ετσι θα ειναι παλι)!
Οι τριχες των γαλλικων ειναι σκληρες και καρφονονται παντου και μετα βγαινουν δυσκολα.
Ακομα και στο ποδι μου εχει καρφωθει τριχα (κυκλοφορουσα ξυπολυτη το καλοκαιρη) προκαλοντας τρομερο πονο!!

Να πουμε επισης οτι μαδανε περισσοτερα την ανοιξη και φθηνοπορο και λιγοτερα τις αλλες εποχες.
Ειδικα τα σκυλια που τρωνε BARF. Η πρωτη μου σκυλα- πριν μπαρφαρει, μαδουσε ολο το χρονο αρκετα.
Μετα μονο δυο φορες το χρονο, αλλα τοτε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Εμας δεν βοηθαει και καμια βουρτσα/χτενα,Furminator. Λιγο το Shedder , αλλα την καλητερη δουλεια πετυχαινω με "στριππινγκ".
Δηλ, αφαιρω της νεκρες τριχες με μαδημα με το χερι (ειμαι groomer!!).

Επισης να σημειωσεις, οτι τα ανοιχτοχρωμα σκυλια μαδανε περισσοτερο απο τα σκουρα!

Και για να παρεις και μια ιδεα για τι ποσοτητες μιλαμε, δες εδω (ανμοιξη, εποχη πολυ εντονου μαδηματος με ενα καλο "βουρτσισμα" με Shedder):

του κανετε αναισθησια πριν το χτενισετε? :D:D:D
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf