Ποιες ράτσες μαδάνε και ποιες όχι


kkkk

Active Member
23 Ιουλίου 2010
37
1
ΞΑΝΘΗ
DOG.GRIME εχω σναουζερ μινι και σου εγγυωμαι οτι οσο και να θες δεν πεφτει ουτε μια τριχα.Οταν μεγαλωσει το τριχωμα απλως θελει πολυ πολυ χτενισμα κατα τα αλλα δεν πεφτει τιποτα.
 
  • Like
Reactions: d-friend


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
DOG.GRIME εχω σναουζερ μινι και σου εγγυωμαι οτι οσο και να θες δεν πεφτει ουτε μια τριχα.Οταν μεγαλωσει το τριχωμα απλως θελει πολυ πολυ χτενισμα κατα τα αλλα δεν πεφτει τιποτα.
μα τα μακρύτριχα μαδάνε λιγότερο από τα κοντότριχα. όταν λέω κοντότριχό εννοώ κάτι σαν boxer ας πούμε.
μήκος τρίχας 1-2cm
 


kkkk

Active Member
23 Ιουλίου 2010
37
1
ΞΑΝΘΗ
Δεν ειναι μακρυτριχο εχει καπως σγουρο μαλλι και δεν πεφτει καθολου. Δεν εχει ισιο τριχωμα .Εκτος αν δεν θελεις ουτε να το κουρευεις
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Tο σναουζερ θελει στριπαρισμα κ τακτικο grooming για να διατηρηθει...
Η τριχα μεγαλωνει... Ο dog crime εννοει κοντοτριχο που να μην μεγαλωνει η τριχα του...

Dog crime νομιζω δεν υπαρχει τετοιο σκυλι...
 
  • Like
Reactions: d-friend


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
μερικά κοντότριχα μαδάνε λιγότερο από κάποια άλλα και μερικά περισσότερο,πάντως όλα μαδάνε.
γιατί δεν κάνουν εκτροφή που να στραφούν σε αυτό?κοντότριχα που να μην μαδάνε:paja1::maria::paja1::paja1:
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Μωρε το εχουν παρακανει με τις επεμβασεις στην εκτροφη... Το υγιες ειναι το τριχωμα να ανανεωνεται....
Αυτο αλλωστε συμβαινει κ στα αλλα σκυλια που δεν μαδανε, απλα τα μαδαμε εμεις....
Γνωμη μου...
 


kate

Well-Known Member
10 Απριλίου 2010
210
1
δεν ξερω κατα ποσον μαδαει, αλλα ξερω οτι ειναι ενα σκυλι που εχει εντελως υποαλλεργικο τριχωμα, το coton de tulear!!!!
 
  • Like
Reactions: d-friend


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ελα ρε, χαριτωμένο είναι αυτό !!!
Πως και δεν είναι πιο γνωστό;

Πάντως, ο DOG.CRIME δεν ρωτάει για τέτοιο.
 


kate

Well-Known Member
10 Απριλίου 2010
210
1
The Coton de Tuléar has medium-length to long hair (about four to six inches), fluffy, cotton-like coat that is hair rather than fur.[2] Since it is a non-shedding breed with low dander, it is hypoallergenic (like the poodle) and has no "doggie smell", though it still smells like wet dog after a bath. The Coton de Tulear comes in a small variety of colors, white, white with light brown spots, black and white , and black (not an acceptable color).
This breed has little to no shedding.

source: wikipedia
 




tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
Τα σκυλιά που έχουν γούνα (fur) μαδάνε - οι τρίχες μεγαλώνουν μέχρι ένα σημείο και μετά πέφτουν.
Σκυλιά που έχουν μαλλιά (hair) δε μαδάνε - οι τρίχες μεγαλώνουν πάντα και χρειάζονται κούρεμα, όπως τα μαλλιά του ανθρώπου.
δηλαδή όσα μαδάνε ,θα μαδάνε όλη την διάρκεια του χρόνου?ο σπόκυ είναι 8 μηνών και γίνεται χαμός απο τρίχα.και που χτενίζω δεν βλέπω διαφορά.θα είμαι μόνιμα αγκαλιά με την ηλεκτρική σκούπα?:eek:
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δε νομιζω.Εμενα μαδαει 2-3 φορες το χρονο.Κραταει 3 εβδομαδες με ενα μηνα και σταματαει.Οταν δε μαδαει,δε βλεπεις τριχα πουθενα.Σα να μην εχει,να ειναι γουλι.
 






Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
δηλαδή όσα μαδάνε ,θα μαδάνε όλη την διάρκεια του χρόνου?ο σπόκυ είναι 8 μηνών και γίνεται χαμός απο τρίχα.και που χτενίζω δεν βλέπω διαφορά.θα είμαι μόνιμα αγκαλιά με την ηλεκτρική σκούπα?:eek:
με αυτην χορευω κι εγω καθε μερα ταγκο και με το swiffer βαλς! :p
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
δηλαδή όσα μαδάνε ,θα μαδάνε όλη την διάρκεια του χρόνου?ο σπόκυ είναι 8 μηνών και γίνεται χαμός απο τρίχα.και που χτενίζω δεν βλέπω διαφορά.θα είμαι μόνιμα αγκαλιά με την ηλεκτρική σκούπα?:eek:
Δε νομιζω.Εμενα μαδαει 2-3 φορες το χρονο.Κραταει 3 εβδομαδες με ενα μηνα και σταματαει.Οταν δε μαδαει,δε βλεπεις τριχα πουθενα.Σα να μην εχει,να ειναι γουλι.
Ο δικος μου μαδαει ολο το χρονο, αλλα 2 φορες το χρονο εντονα.
 


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Ο δικος μου μαδαει ολο το χρονο, αλλα 2 φορες το χρονο εντονα.
Καλημέρα!! Και τα γαλλικά μπουλντόγκ μαδάνε αρκετά όλο το χρόνο και 2 φορές το χρόνο πάρα πολύ. Κάθε μέρα βγάζουμε φαράσια με τρίχα από το σπίτι!!!!
 


placebo

Banned
Banned
30 Αυγούστου 2010
73
1
Καλημερα.Επειδη ανα διαστηματα διαβαζω στο φορουμ για ρατσες που μαδανε και καποιες αλλες οχι,θα ηθελα να μαθω ποια σκυλια ανηκουν σε καθε κατηγορια.

Μπορει να υπαρξουν ημιαιμα που αλλα θα μαδανε και αλλα οχι;



Χμ...μαλλον σε λαθος υποενοτητα το εγραψα.Καποιος να το μεταφερει;
Όλα μαδάνε΄, όλα
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σίγουρα και καθόλου δεν μαδάει το Poodle και κανα δυό ακόμα που δεν θυμάμαι ακριβώς τα ονόματα

μερικά ακόμα μαδάνε ελαφρώς

επίσης,σόρυ αν επαναλαμβάνω κάτι, τα σκυλιά που μένουν υπερβολικά μέσα στο σπίτι μαδάνε όλο το χρόνο ενώ αυτά που ζούν έξω κυρίως και απλά κοιμούνται μέσα μαδάνε δυό φορές το χρόνο
επίσης σε κάποιες φάσεις όπως π.χ. μετά την γέννα ή λόγο κάποιας έλλειψης βιταμίνης κλπ κάποια σκυλιά μαδάνε απίστευτα υπερβολικά

Γενικά αν βουρτσίζεις τακτικά η περίοδος μαδήματος σταδιακά μικραίνει

Πάντως η τρίχα είναι ανόργανο υλικό με μηδαμινό φορτίο σε μόλυσματικούς παράγοντες σε αντίθεση με την "αθώα" σκόνη που μπαίνει απο παντού στα σπίτια μας και μπορείτε άνετα να συναντήσετε στο πάνω μέρος των κουρτινόξυλων ή των ντουλαπιών της κουζίνας
και μην την στείλετε για ανάλυση...υπολείματα καυσεων ανελέητα -κομμάτια απο νεκρά όντα της πόλης διόλου συμπαθή- καθώς και ένα μεγάλο μέρος εντομοκτόνων κλπκλπκλπ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981