Ποιες ράτσες μαδάνε και ποιες όχι


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ναι στην χτένα μένουν. Με το στριπάρισμα αφαιρείς της νεκρές τρίχες. Από μόνη της δύσκολα θα πέσει στο πάτωμα, αλλά κάποια στιγμή θα δημιουργηθούν δερματικά προβλήματα και θα το πιάσει φαγούρα και με το ξύσιμο ή και με τα δόντια θα τις βγάλει, και πάλι όμως θα είναι τούφες και όχι μεμονωμένες τρίχες.
καταλαβα...ευχαριστω! :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ούτε το δικό μου westie μαδάει.

Αν αργήσω όμως να κάνω stripping ίσως δω κάποια τρίχα.
Βασικά εγώ δεν έχω δει ..το αγόρι μου λέει πως έχει δει.
Δεν έχω δει σε καναπέ, αυτοκίνητο, crate, κρεβάτι του, λουρί του, κλπ..
Πάντως γενικά σε όλα τα σκυλιά η σωστή περιποίηση stripping (αν στριπαρονται) και σε όλα γενικά το τακτικό βούρτσισμα βοηθάει πολύ.

Αλλα αν κάποιος είναι υστερικός με την τρίχα θα υστεριάσει και αν φύγει κατά λάθος η τρίχα από την χτένα.
 
Last edited:


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Παιδια, ειπα εγω οτι καποιος λεει ψεματα?..δεν αμφισβητησα τα λεγομενα κανενος, προς θεου! Ειπα τι εχουν δει τα δικα μου ματια, Στο μαγαζι τον πισω χωρο τον εχω για κουρεματα χτενισματα σκυλων, κατασυνεπεια εχω δει αρκετα σκυλουνια.. τα αγκαλιαζω, τα φιλαω, τα χτενιζω πριν τα κουρεματα και φυσικα μετα... και αυτο ειδα, και τα φερνουν για κουρεμα γιατι μαδανε,ισως να μην περιποιουνται οπως πρεπει, ισως το οτι μου λενε "μα τον χτενιζω καθε μερα" να ειναι ενα ψεμα... δεν ασχολουμαι με το εμποριο σκυλων, δεν ξερω ουτε ρωταω παντα απο που τα πηρανε το καθενα απο αυτα... και μαλιστα οταν χειμωνιαζει ενημερωνω ΟΛΟΥΣ οτι τα σκυλια χρειαζονται το τριχωμα τους κτλ..αλλα προτιμανε την σκουπα τους ξεκουραστη λενε..
Ισως σωστων εκτροφεων σκυλια, τις ρατσες που προανεφερες οντως να μην μαδανε.. (αν και παλι, πιστευω οτι ισως απλα μαδανε λιγοτερο απο αλλα- εγω ο απιστος Θωμας). Και κλεινωτας, οταν με ρωταει κανας φιλος τι σκυλο να παρω δεν μπορω την τριχα - απανταω μην παρεις σκυλο. :)
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aπό ότι κατάλαβα έχεις pet shop...
Tι κούρεμα προτείνεται στα westie?

Και εγώ το έχω ακούσει αυτό..το προηγούμενο παράδειγμα που ανάφερα, το σκυλάκι το κουρέψανε γουλί για να μην μαδάει.. με αποτέλεσμα να μαλακώσει και άλλο η τρίχα του και να μαδάει περισσότερο..

Τα συχνό πλυσίματα και το κούρεμα με μηχανή καταστρέφουν την τρίχα των westie με αποτέλεσμα να μαδάνε και περισσότερο.
 
  • Like
Reactions: d-friend




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ναι οντως, ειναι μερικα που αν ξυριστουν "χαλαει" η τριχα... παρολαυτα οι περισσοτεροι δεν το καταλαβαινουν και επιμενουν να τα ξυριζουν...
Τα γλυκουλια τα westie ειναι απο τα σκυλια με τα πιο απαιτητικο κουρεμα..πολλα ψαλιδια και 2-3 σκαλες στην μηχανη.. το καλο ειναι οτι γνωριζω απο κομμωτικη γιατι η μεγαλωσα μεσα σε κομωτηριο... (η μαμα) και ετσι πριν περασω στα σκυλια...κουρεψα ολες τις φιλες μου-συμφοιτητες ειδικα στην αγγλια που ο κουκος παει αηδονι! Ετσι εντελως εμπειρικα γνωριζω απο κοψιμο τριχας αναλογα μετην φυτρα κτλ.. θα που πεις αλλο σκυλος αλλο ανθωπος...ναι, αλλα το ψαλιδι κοβει τριχες με τον ιδιο τροπο.. να σου το περιγραψω δεν μπορω ευκολα, γιατι εχει και αυτο διαφορετικες φορες στην ραχη, κεφαλι, ουρα.
ενα καλο βιντεακι ειναι αυτο... αλλ ακαι αυτο ειναι εντελως περιγραφικο - περιληπτικο αλλα θα καταλαβεις..
http://www.youtube.com/watch?v=1PNZQas60ZI&feature=related

και αυτο με ποιο αναλυτικα τα εργαλεια και τα νουμερα για τις λεπιδες της μηχανης.
http://www.youtube.com/watch?v=4mdgUJhm5lM&feature=related
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Οταν μιλαμε για stripping δεν χρησιμοποιηται μηχανη.Ειτε γουλι ειτε μακρυτερο με μεγαλυτερο κοπτικο η σκαλες παλι ξυρισμα ειναι και παλι καταστρεφεται ο μανδυας του σκυλιου.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ναι οντως, ειναι μερικα που αν ξυριστουν "χαλαει" η τριχα... παρολαυτα οι περισσοτεροι δεν το καταλαβαινουν και επιμενουν να τα ξυριζουν...
Τα γλυκουλια τα westie ειναι απο τα σκυλια με τα πιο απαιτητικο κουρεμα..πολλα ψαλιδια και 2-3 σκαλες στην μηχανη.. το καλο ειναι οτι γνωριζω απο κομμωτικη γιατι η μεγαλωσα μεσα σε κομωτηριο... (η μαμα) και ετσι πριν περασω στα σκυλια...κουρεψα ολες τις φιλες μου-συμφοιτητες ειδικα στην αγγλια που ο κουκος παει αηδονι! Ετσι εντελως εμπειρικα γνωριζω απο κοψιμο τριχας αναλογα μετην φυτρα κτλ.. θα που πεις αλλο σκυλος αλλο ανθωπος...ναι, αλλα το ψαλιδι κοβει τριχες με τον ιδιο τροπο.. να σου το περιγραψω δεν μπορω ευκολα, γιατι εχει και αυτο διαφορετικες φορες στην ραχη, κεφαλι, ουρα.
ενα καλο βιντεακι ειναι αυτο... αλλ ακαι αυτο ειναι εντελως περιγραφικο - περιληπτικο αλλα θα καταλαβεις..
http://www.youtube.com/watch?v=1PNZQas60ZI&feature=related

και αυτο με ποιο αναλυτικα τα εργαλεια και τα νουμερα για τις λεπιδες της μηχανης.
http://www.youtube.com/watch?v=4mdgUJhm5lM&feature=related
γκρουμαρεις εσυ τα σκυλια στο μαγαζι ή εχεις groomer?
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Δεν έχω κάνει ποτέ stripping στον Σπούκυ γιατί δεν το ήξερα. Τώρα που ρώτησα μου είπαν ότι αφού τον έχω κουρέψει με ψαλίδι δεν μπορώ να το κάνω. Ευτυχώς εξακολουθεί να μην μαδάει. :)

Πάντως το πρώτο βιντεάκι μόνο stripping δεν δείχνει. Εγώ είδα ξυριστική μηχανή στην πλάτη του ζώου, τον άφησε σχεδόν γυμνό, και η γούνα στα πλαϊνά κρεμόταν μέχρι κάτω.
Έχω δει από κοντά γουέστι που έχει κάνει stripping και δεν είχε καμία σχέση με αυτό. Αυτό το κούρεμα μοιάζει με παρκετέζα. :(
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Σε σκυλους με ιδιατερες προτιμησεις και απαιτητικα κουρεματα.. ερχεται groummer κατοπιν ραντεβου μονο. Αν θελει ο αλλος μονο ξυρισιμα,(που οι περισσοτεροι αυτο θελουν, (και ισως για αυτο μαδανε και για αυτο σου ειπα οτι δεν εχω δει σκυλο να μην μαδαει) δεν ειναι δυσκολο να το κανεις και εσυ ο ιδιος αρκει να εχεις καλη μηχανη.
Αλλα βρε παιδια, γιατι αχρηστα, στην αγγλια που ειχα παει να δω (- γιατι ηθελα να γραφτω σε κατι σεμιναρια ) αυτο εκαναν και οι τυποι στην επιδηξη εκεινη..
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Αχρηστα και τα 2 βιντεάκια
αχ! ευγενεστατη! :)

κουρεμα δε με ρωτησες? σορυ δεν καταλαβα.. παρολαυτα η oster κ andis εχουν βγαλει κοπτικα ειδικα για ρατσες απο οσο ξερω, οταν ερχεται η κοπελα για δουλεια ρωταει τι ρατσα ειναι λογικα για να φερειτο αναλογο εξαρτημα..
 
Last edited:


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Kasi μαλλον δεν καταλαβες.το stripping δεν γινεται με κανενα κοπτικο και κανενα εξαρτημα.
Να υποθεσω οτι και η groomer που ερχεται χρησιμοποιει μονο την μηχανη?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
  • Like
Reactions: d-friend


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
μμμμμ... ενδιαφερον!.. ναι βρε παιδια, χρσημοποιει μηχανη, ψαλιδια, κοπτικα μηχανης σε οτι σχεδιο, κατι περιεργες χτες βουρτσες εκτος απο αυτα του εμποριου που εχουμε δει στα μαγαζια, στα χωραφια της δεν μπαινω..καμια σχεση ... και συγκεκριμενα επειδη εχει αφησει ενα βιβλιο με κοπτικα μηχανης.... τα ψαχουλευω και βλεπω αυτη τη στιγμη ενα κοπτικο και λεει "for stripping", αλλο για trimming, αλλο γιανsclupturing εχει πανω απο 50 εδω μεσα... καλα οι τιμες ειναι απλησιαστες τωρα που τα κοιταω... ασε τα ψαλιδια, εχει και ψαλιδι χωρις λεπιδες..τωρα τι κανει αυτο μη με ρωτας... αλλα και τα εργαλεια που κοιταω για stripping λεπιδες εχουν.. (?)
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Tι κούρεμα προτείνεται στα westie?
yasemin μου, ειπε stripping?

Κούρεμα είναι το κόψιμο των μαλλιών ενός ανθρώπου ή ζώου. Γίνεται συνήθως από επαγγελματίες κουρείς και κομμώτριες σε κομμωτήρια ή κουρεία, αλλά και στο σπίτι με τη χρήση ψαλιδιού ή κουρευτικών μηχανών.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Με το stripping δεν κόβεις τη τρίχα, αφαιρείς τις ώριμες τρίχες με τα δάχτυλα.

Δες πως είναι ο σωστός τρόπος
http://www.5min.com/Video/How-to-Handstrip-the-Head---West-Highland-White-terrier-189528889

http://www.5min.com/Video/How-to-Handstrip-the-Body---West-Highland-White-terrier-189528914#src=rss

Είναι απο το WEST HIGHLAND WHITE TERRIER GROOMING - Hand Stripping for Show DVD της Sue Thompson
Να διευκρινισουμε κατι:
Το στριππινγκ γινεται με διαφορους τροπους.
Με τα χερι/τα δαχτυλα μονο, με stripping Knife, με πετρα- εξαρταται με τι βολευεται ο/ή Groomer.
Εγω προσωπικα δουλευω με Stripping Knife's . Εχω διαφορα- για διαφορες περιοχες του σωματος και ειδη τριχοματος.
Δεν εχει και τοση σημασια πως βγαινουν οι τριχες απο την ριζα τους, αρκει να βγουν και να μην κοβονται!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τωρα ειδα και το video ( http://www.youtube.com/watch?v=4mdgUJhm5lM&feature=related) και επαθα πλακα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Οχι ρε παιδια!! Μην καταστεφετε τα Westies σας ετσι!!!!!


Δεν έχω κάνει ποτέ stripping στον Σπούκυ γιατί δεν το ήξερα. Τώρα που ρώτησα μου είπαν ότι αφού τον έχω κουρέψει με ψαλίδι δεν μπορώ να το κάνω. Ευτυχώς εξακολουθεί να μην μαδάει. :)

:(
Σωνεται!!!
Εχω "επαναφερει" πολλα Westies που αρχικα κουρεβονταν και ειχαν γινει χαλια!
Χρειαζεται χρονος και υπομονη- αλλα σε 1.5-2 χρονια (οταν ερχεται καθε 3-4 μηνες το αργοτερο) θα ειναι το σκυλι σαν Westie που στριπαρονταν παντα!
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Σωνεται!!!
Εχω "επαναφερει" πολλα Westies που αρχικα κουρεβονταν και ειχαν γινει χαλια!
Χρειαζεται χρονος και υπομονη- αλλα σε 1.5-2 χρονια (οταν ερχεται καθε 3-4 μηνες το αργοτερο) θα ειναι το σκυλι σαν Westie που στριπαρονταν παντα!
Πριν καν δω αυτή την απάντηση σου είχα στείλει pm...
Τα μεγάλα πνεύματα συναντιώνται !!!