Ποιμενικός Κεντρικής Ασίας


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
απο προσωπικη αποψη και εμπειρία

τα σκυλια αντιγραφουν συμπεριφορες απο αλλα ( μεγαλυτερα) σκυλια με τα οποια μεγαλωνουν

αν το ενηλικο σκαψει το μικρο θα σκαψει

αν το ενηλικο κανει μεταφορες - μετακομισεις το μικρο θα κανει επισης

αν το ενηλικο γαυγιζει ασκοπα το μικρο θα γαβγισει ...

ολα αυτα πλεον τα θεωρω αναποφευκτα και σε περιπτωση που εχω σκυλο με προβληματικη ( για τα θελω μου ) συμπεριφορα φροντιζω ωστε να μην εχει επαφη με αναπτυσομενα κουταβια ......
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγω στην θεση σου

α) δεν θα επαιρνα αλλο κουταβι θεωρωντας ως δεδομενο οτι θα μου το ΄χαλασει ΄ το υπαρχον ενηλικο

β) θα εδινα τον μεγαλο σκυλο καπου αλλου

γ) θα τα μεγαλωνα σε ξεχωριστο χωρο μεχρι το μικρο να ενηληκιωθει και να ΄φτιαξει - ολοκληρωσει ΄ χαρακτηρα
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Ωραία λοιπόν...Αρα ακύρον...Αλήθεια τα C.A.O που παρουσιάζονται στις εκθέσεις μας πως τα βλέπετε? Κατά την γνώμη σας είναι καλά δείγματα?
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Που να τον δώσω τον μεγάλο μωρέ...Τον αγαπάω τον καραγκιόζη κι ας είναι όπως είναι...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ασχετο, και φυσικά πρόκειται για καθαρά προσωπική μου άποψη....αν κάποιος απλά θέλει τον σκύλο για φύλακα πιστεύω ότι μπορεί να βρει κάτι που θα τον καλύπτει και σε άλλες "ηπιότερες" φυλές, αν κάποιος θέλει ορεινό ποιμενικό για τα χαρακτηριστικά τους, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα....όπως βέβαια πιστεύω ότι ισχύει και για όλους τους λάτρεις συγκεκριμένων φυλών ή τύπο φυλών....
Φίλε foibos, το μήνυμά σου πολύ κατατοπιστικό, αλλά τι να πρωτογράψει κανείς, για κάθε μία από τις φυλές αυτές...

Απλά, η τελευταία σου παράγραφος με καλύπτει πλήρως: Αν κάποιος θέλει ορεινό ποιμενικό για τα χαρακτηριστικά του και την "βαρειά" ιστορία του, πράγματι όλα τα άλλα είναι ημίμετρα!!! Και, βέβαια, αυτό ισχύει για τους "αυθεντικούς" λάτρεις όλων των φυλών.

Κινδυνεύω να βρεθώ off-topic, αλλά δίνω ένα παράδειγμα για το τι σημαίνει "όλα τα άλλα είναι ημίμετρα": Οι γονείς ενός φίλου έχουν (στη μονοκατοικία τους) ένα θηλυκό Kuvasz. Ο πατέρας του φίλου λείπει αρκετά συχνά σε ταξίδια και η μητέρα νιώθει ασφαλέστατη με το Kuvasz (μέσα στο σπίτι, από το απόγευμα και μετά). Δεν πλησιάζεται το σκυλί από τρίτους. Είχα ρωτήσει αν είναι καλά εκπαιδευμένο και αν ελέγχεται εύκολα από τους ιδιοκτήτες. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι σαφώς υπακούει στα βασικά (χωρίς περισπάσεις από τρίτους), αλλά δεν θα υπακούσει εύκολα αν του δώσεις εντολή να "ηρεμήσει". Και ο φίλος πρόσθεσε: Αλλά μόνο όταν το έχεις αυτό το σκυλί και δεις πως λειτουργεί από μόνο του, θα καταλάβεις πόσο ασφαλής νιώθεις.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
για ολα υπάρχει λυση αρκει να υπάρχει θεληση

αλλο τον δινω καπου γιατι υπάρχει καποιο ( οποιοδηποτε ) θεμα και αλλο τον ξεφορτωνομε

στην πρωτη περιπτωση εχεις ολο τον χρονο που χρειαζετε για να βρεις ενα καλο σπιτι για αυτον ΚΑΙ για εσενα οπου θα μπορεις και να τον βλεπεις τακτικα και αυτος να περναει καλα .......

η αποψη μου ειναι οτι αν το σκυλι δεν σου ΄δινει ΄ το 100 % απο οτι ζητας τοτε και αυτο δεν παιρνει το 100 % απο εσενα

ισως λοιπον καπου να υπαρχει καποιος ο οποιος να μπορει να παρει και να δωσει το 100%:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
... αλλά δεν θα υπακούσει εύκολα αν του δώσεις εντολή να "ηρεμήσει".
Αυτο θελει πολυ εμπειρο και μαγκα χειριστη και πολυ καλα εκπαιδευμενο σκυλο, σιγουρα οχι ερασιτεχνικα.
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Εγώ νομίζω οτι του δίνω τα πάντα...Κι αυτός τίποτα..
Αγάπη? Full
Βόλτες?Κάθε μέρα
Παιχνίδι?Δεν γουστάρει να παίζει...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Φίλε μου Hailander, μην το πάρεις στραβά, αλλά νομίζω ότι δεν σου ταιριάζουν οι ορεινοί ποιμενικοί....
Μπορεί να σου αρέσουν εμφανισιακά, αλλά ο χαρακτήρας τους δεν είναι αυτό ακριβως που θα ήθελες!
Με κάπόια άλλη φυλή πιστεύω οτι θα είσαι πολύ πιο ευχαριστημένος!

Και μια μικρή διευκρίνηση, αν και πιστεύω οτι είναι κατανοητό, λέγοντας ημίμετρα δεν αναφέρομαι στην φύλαξη,πολλές φυλές είναι εξίσου καλοί, ίσως και καλύτεροι φύλακες, αλλά στο τι ζητάς από τον σκύλο σου σαν χαρακτήρα!


Άρη σίγουρα οι σκύλοι αυτοί θέλουν ιδιοκτήτη που ξέρει τι έχει και τι πρέπει να κάνει για να ελέγχει τον σκύλο του....
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Εγώ νομίζω οτι του δίνω τα πάντα...Κι αυτός τίποτα..
πως γινετε να αγαπας καποιον ο οποίος δεν σου δινει τιποτα ???

εισαι σιγουρος οτι ειναι αγαπη και όχι συνηθεια ???
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και κατι που ξεχασα και συμφωνω απολυτα με τον Foibos

οι ορεινοι ποιμενικοι μπορει να σου αρεσουν εμφανισιακα αλλα δεν σου ταιριαζουν ....

δοκιμασε κατι σε ροττ ή σε μαλι και μαλλον θα βρεις αυτος που θες
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Εγώ σαν ιδιοκτίτης κάνω το καθήκον μου και οτι καλύτερο μπορώ...Τώρα αφού μπλέξαμε ,μπλέξαμε.9 χρόνια τον έχω...Εδώ όμως θέλω να εξηγήσω κάτι που ίσως δεν έχει γίνει κατανοητό.Ο χαρακτήρας ενός ορεινού ποιμενικού έτσι τουλάχιστον όπως το έχω στο μυαλό μου και έτσι όπως μου τον περιγράφετε,δεν είναι έξω από τις προτιμήσεις μου.απλά αφού ο δικός μου δεν είναι φύλακας,δεν προστατεύει τον χώρο του την αγέλη του,την οικογένειά του,τα υπόλοιπα ζώα του σπιτιού,και αφού δεν συγκινείται αν με ποδοπατούν μπροστά του(για τέτοια αναισθησία μιλάμε) αρχισα λοιπόν και εγώ να τον βλέπω ως σκύλο συντροφιάς με όσα αυτό συνεπάγεται.Αν ήθελα τρελές χαρές, κουνήματα ουράς μέχρι να σπάσει, τούμπες και παιχνίδια,θα επέλεγα αρχικά ένα άλλο σκυλι και όχι αυτό.Αλλά λέω Ok...δεν είσαι σκληρός...αλλά ούτε τόσο δα επικοινωνιακός?ούτε τόσο δα συντροφικός?Ούτε τόσο δα παιχνιδιάρης?Δεν γίνεται κάτι πρέπει να είσαι! Δεν γίνεται να μην είσαι τίποτα!Για αυτό μου κάνει εντύπωση...αφού σιγουρεύτηκα πια ότι σίγουρα δεν κάνει για το πρώτο προσπάθησα να τον έχω για κάτι διαφορετικό εξ ανάγκης βέβαια...όχι ότι είναι αυτό η βασική μου επιλογή και αυτό που πραγματικά ζητάω...Τι να πω ρε παιδιά...τέτοιο πράγμα σε σκύλο δεν το έχω ξανασυναντήσει ούτε έχω ακούσει πότε κάτι παρόμοιο...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγω απλα να πω οτι ειχα την εντυπωση οτι το σκυλι ηταν 3 χρονων , οχι 9 .....

σε αυτη την ηλικια δεν συζηταμε το ενδεχομενο να τον δωσεις .......
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τέτοιο σκύλο, πραγματικά δεν έχω συναντήσει και δεν έχω ακούσει.
Εϊσαι ο πρώτος που ακούω να περιγράφει έτσι το σκύλο του. Αν ήταν άνθρωπος, δηλαδή, θα λέγαμε ότι έχει κατάθλιψη.
Μπορεί να παθαίνουν και τα σκυλιά, ποιός ξέρει...
Τώρα πιά είναι μεγάλος. Κράτα τον μαζί σου να γεράσει ειρηνικά και αγάπα τον. Εϊμαι σίγουρος ότι το εισπράττει...
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Ρε δε μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται...Πέφτω λίγο τάβλα από κ'άνα κροίωμα και δεν κουνιέται φύλλο.αφήνει μια δυό κροκέτες ο σκύλος στο πιάτο του,και γίνεται μπαρζουλνισμός! Τι έχει ο σκύλος και δε τρώει!!!! Γρήγορα στον γιατρό!!!! Γενικός συναγερμός στην οικογένεια!!! φόλοι γνωστοί το μαθαίνουν σε χρόνο dt! πάταγος διασταυρομένος με πανικό! Κάμιά φορά σκέφτομαι τι θα γινόταν αν ήταν λιγάκι διαφορετικός.....Αν κούναγε έστω την ουρά του! θα γινόντουσαν αλοιφές!
 




hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Εκεί υπάρχει ένα θέμα....Μέχρι μια ηλικία 10 12 14 μηνών δεν θυμάμαι...Του κάνανε ντου τα πεκινουα και του έβγαζαν τούφες από τις δογκονιές.Του την έπεφταν αδέσποτα στην βόλτα κια αυτός κάθονταν και τα κοιτούσε.Μια μέρα συνάντησα έναν τύπο στη βόλτα με ένα rott.Με ρώτησε αν είναι ο δικός μου αρσενικός.Του απάντησα ναι και τον ρώτησα για τον δικό του.Μου είπε επίσης αρσενικός.Του πρότηνα να μην έρθει κοντά,μήπως μας κάνει ''μπραφ'' το rott.Μου είπε πως ξέρει από σκυλιά και πως δεν υπάρχει περίπτωση.Εγώ είμουν πολύ διστακτικός αλλά αυτός τον έφερε κοντά μου να μυρίσει το ένα το άλλο.Ο δικός μου κοκάλωσε για 2-3 δευτερόλεπτα.Δεν κουνιόταν ούτε τρίχα επάνω του,και το κεφάλι ήταν ορθωμένο με τα στήθια πεταμένα έξω σαν τσολιάς!!!Σαν κάτι να φώναξε μέσα μου ''τράβα τον!''Πριν προλάβει η εντολή του εγκεφάλου να φτάσει στο δεξί μου χέρι,είχε γραπώσει το root από τον λαιμό και γινόταν της Πουτ@ν@ς!!!Που να βάλεις χέρια εκει μέσα...Τον τράβαγα από το λουρι αλλα τράβαγα 2 σκυλιά δεν τον άφηνε με τίποτα!!!Τελικά τα χωρίσαμε.Ο δικός μου να έχει αφρίσει και τα μάτια του είχαν γίνει άσπρα! Αυτό ήταν...Το τέλος της εποχής της αθοότητας...Από κει και μετά είναι έτοιμος να κατασπαράξει οτιδήποτε όσο θηρίο και να είναι.Εχει κάνει ντου σε άλογο,σε ταύρο,σε αγελάδα,και σε οτιδήποτε αρσενικό σκυλί.Ειδικά με καυκάσου και C.A.O δεν μαζεύεται με τίποτα.Τα κουταβάκια είτε αρσενικά είτε θηλυκά δεν τα πειράζει,και δέχεται να τον παίζουν κιόλας.Επίσης δεν πειράζει και τα ενήλικα θηλυκά.Αυτά.Περιμένω από τους πιο έμπειρους την ετοιμιγορία τους.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ενηλικιώθηκε κάπου εκεί....κι όλα άλλαξαν

Τα μικροτερα σε μέγεθος ηλικία και τα θηλυκά δεν είναι ανταγωνιστές....τα μεγαλόσωμα αρσενικά ναι.....

Να σου πω την αλήθεια μου, από όσα είχες πει για αυτόν, ήμουν σίγουρος ότι θα είναι τζόρας...που λένε και στο χωριό μου.....



Μου κάνει εντύπωση όμως που την πέφτει και σε άλογα-αγελάδες.....πότε είδε πρώτη φορά;
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Οταν τα είδε μέσα από το αμάξι και χάλασε τον κόσμο.. πότε να τα δεί.Στην Αθήνα μεγάλωσε μέσα στο σπίτι.Πήγαίναμε στο χωριό.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μάλλον γι αυτό....αν και πολλά σκυλιά ακόμη κι αν συναντήσουν πρώτη φορά τέτοια ζώα ενήλικα δείχνουν μεγάλη ανοχή!
Με πρόβατα κατσίκια συναντήθηκε ποτέ;
Και με αυτά αντέδρασε όπως με τις αγελάδες;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3