Ποιμενικός Κεντρικής Ασίας


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Δεν το έχεις δει μωρέ το κεφάλι του zeron? Σαν bullmastiff είναι,δεν έχει εκείνο το αλογίσιο μούτρο που έχουν τα άλλα.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Δεν το έχεις δει μωρέ το κεφάλι του zeron? Σαν bullmastiff είναι,δεν έχει εκείνο το αλογίσιο μούτρο που έχουν τα άλλα.
Toν Ζeron τον ειδα πρωτη φορα τον Απριλη στην Παιανια....Το προβλημα για μενα δεν ειναι το κεφαλι που στην τελικη μπορει να μας πει καποιος οτι ειναι "αρκουδισιο" καφαλι τυπος..
Αλλα το σκυλι δεν εχει λαιμο....
Ωστοσο απο οτι θυμαμαι ηρθε 2o και αδηκηθηκε ο Abas που ηρθε 4ος...

Βασικα αλογησιο καθαρα δεν εχει κανενα αρσενικο τουλαχιστον στις τελευταιες εκθεσεις απο οσο θυμαμαι..Και μιλαω για τις τελευταιες γιατι απο το 2007 εως το 2010 δεν πηγαινα...

Για μενα ο καλυτερος ο τυπος ειναι ο ενδιαμεσος.... Κατι ενδιαμεσο σε αρκουδο κεφαλο και αλογοκεφαλο....
Ο Μπομπουρ(το μαυρο πιο πανω) θα ελεγα οτι ειναι αυτο το ενδιαμεσο που προτιμω εγω..
Ενα απο τα κορυφαια σκυλια που εχω δει...
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Κάποια λίγα πράγματα είχαμε γράψει για την φυλή και παλαιότερα ΕΔΩ

Λατρεμένη μου φυλή που δυστυχώς ο εκθεσιακός προσανατολισμός έχει αλλάξει απεριόριστα....υπερτυπισμός στο μέγιστο....

Έχω δει στην Ελλάδα κάποια Μαστίν, 2-3 εκθεσιακά και άλλα 5-6 που δουλεύουν παρέα με Ελληνικά κι Ασιατικά σκυλιά στα βουνά μας!
Για το γαύγισμα τι να σας πω.....κανονικό και λογικό για το μέγεθος και τον τύπο του σκύλου το άκουσα, όχι κάτι πολύ διαφορετικό από τα άλλα σκυλιά που δούλευαν μαζί.....
Η συμπεριφορά τους γενικότερα μου φάνηκε πιο κοντά στους Μολοσσούς από ότι με τους Ε.Π. όπως συμβαίνει και μορφολογικά, αν θέλουμε να κάνουμε μια μικρή αναγωγή στην δική μας πιο οικεία πραγματικότητα!



Για τα Μαστίν και τα CAO δεν ξέρω τι μπορεί να έχει χρησιμοποιήσει ο κάθε εκτροφέας κι αν έχει βάλει Μαστίν, στους Κεντρικοασιάτες ή το αντίθετο, όλα και τίποτα δεν μπορεί να έχουν συμβεί....πίσω από κλειστές πόρτες.....αλλά ένα μικρό, ίσως αιρετικό σχόλιο....τα CAO δεν είναι αρχαία φυλή, αλλά μια αρκετα σύγχρονη που για την δημιουργία της καταστράφηκαν πολλές πραγματικά αρχαίες, ίσως από τις αρχαιότερες φυλές σκυλιών.....
Aπλα η πρωην ΕΣΣΔ προτιμησε να μην χωρισει φυλες αλλα διαφορετικους τυπους......Πολλες φυλες καταστραφηκαν και μαλιστα πιο προσφατα απο οτι τα CAO....
Kαι αυτο συνεχιζεται..Επισης παρχει ταση να μεγαλωνουν και αλλες φυλες που ηταν το 50-55 κιλων στα 70 και 80(βλεπε Πρεσα και μαλιστα πρωταθλητης σε 3 χωρες) αλλα και σε αλλες.....

Στα CAO δεν υπαρχει Ισπανικο Μαστιφ μεσα......Οποιος εχει ασχοληθει με την φυλη ξερει οτι χρησιμοποιηθηκαν Αγιου Βερναρδου(φυλη που γενικως "χρησιμοποιηθηκε" για "μεγαλωμα").....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν διαφωνώ ότι επίσημα δεν έχει χρησιμοποιηθεί Ισπανικό, απλά σου λέω ότι σε αυτές τις φυλές, αυτής της χρησιμότητας, δεν μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς έχει γίνει πίσω από "κλειστές πόρτες"!

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα, από την μικρή, Ελληνική μας πραγματικότητα!

Μια από τις πρώτες φορές που ανέβηκα στα βουνά μαζί με τους ανθρώπους που με "εκπαίδευσαν" περάσαμε από ένα μαντρί στο οποίο μας υποδέχθηκαν κάποια εκπληκτικά σκυλιά, ασπρόμαυρα, με εντυπωσιακή διάπλαση κι απίστευτο κεφάλι!
Συζητώντας με τον βοσκό, αυτός τόνιζε ότι όλα τα σκυλιά είναι από δικά του αίματα, πάππου προς πάππου, by the way, που λέμε και στην Ελλάδα, ο εν λόγω βοσκός είχε και κάποια από τα καλύτερα αίματα Ελληνικών σκυλιών!

Φεύγοντας ρώτησα τον φίλο, πως και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί μέχρι τώρα κάποια από αυτά τα σκυλιά και μου είπε ότι είχαν μέσα τους αίμα από Κεντρικοασιάτη!
Αλλά το ζήτημα είναι πως μαθεύτηκε αυτό!
Ο κουμπάρος του είχε φέρει πριν από 40 ίσως και παραπάνω χρόνια έναν αρσενικό Κεντρικοασιάτη στο κοπάδι του, σπάνιο για τότε μεν αλλά δεν είναι αυτό το ενδιαφέρον την ιστορίας!
Τυχαία, βλέποντας παλιές φωτογραφίες στο σπίτι του βοσκού παλαιότερα είχε δει κάποια παλιά φωτογραφία στην οποία φαινόταν εκείνος ο σκύλος και συζητώντας μαζί του, του είχε πει την ιστορία για το πως είχε βρεθεί εκείνο το "ξένο" σκυλί ,έτσι τότε στο κοπάδι!

Τα σκυλιά του λοιπόν ήταν όντως από δικά του αίματα πάππου προς πάππου με μια μικρή καθοριστική λεπτομέρεια που όπως είδες τυχαία ανακαλύφθηκε!

Επειδή λοιπόν οι φυλές αυτές έχουν ένα τέτοιο περίεργο και μπερδεμένο παρελθόν σου λέω ότι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει συμβεί.....
Πόσο μάλλον με τους κεντρικοασιάτες που έχουν από μόνοι τους ακόμα πιο μπλεγμένο παρελθόν!

Αυτά.....ακροβατώντας στο όρια on topic, off topic....


Για την ιστοριά των Κεντρικοασιατών και το παρελθόν τους, αν θες το συζητάμε σε κάποιο άλλο topic σχετικό με αυτούς!
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Tα Ασιατικα εχουν πολυ μπερδεμενη Ιστορια..Ακομα και η συγχρονη Ιστορια τους ειναι μπερδεμενη.....Ακομα και σημερα βλεπεις σκυλια αλλιως να ειναι στο Καζακσταν,αλλιως στην Ουκρανια,αλλιως στην Ρωσια και παει λεγοντας....
Κορυφαιοι εκτροφεις οπως ο Sergey που εχει το Χερουβιμ θα σου πουν οτι ολα ειναι θεμα της διασπασης και επισης θα σου πει οτι δεν υπαρχει μεσα Ισπανικο Μαστιφ..Μιλαμε για σκυλους που ειτε ειναι αρκουδο-κεφαλα ειτε αλογο-κεφαλα ειτε ενδιαμεσος τυπος και εχουν αναγνωριστει επισημα απο το 1970 μεχρι σημερα...
Ολα αυτα ειναι και απο τον Γκουρου Katznelson(που ειχε ερθει και στην Ελλαδα προσφατα)....Τωρα αν οι αλλοι κανουν μιξεις αυτο ειναι αλλο θεμα...Αλλα στην διαμορφωση καποιων τυπως της φυλης τα τελευταια τουλαχιστον 40 χρονια δεν χρησιμοποιηθηκε Ισπανικο Μαστιφ....

Ειχα σκυλια CAO που ηταν προγονοι του Απντουλα αν ξερεις αν γνωριζεις....Διασημο CAO της Δεκαετιας του 90....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ακριβώς αυτό είναι που σου έλεγα και τις προάλλες!
Είναι αλλιώς γιατί πολύ απλά είναι από διαφορετικές φυλές που προσπάθησαν να τις κάνουν 1....
Αν έχεις ψάξει πιο ειδικά, κυρίως σε εργαζόμενα ζώα, ειδικά σε θέματα χαρακτήρα, πέρα από την προφανή μορφολογία, θα έχεις δει ότι οι φυλές που ενώθηκαν είχαν μεν κάποια κοινά χαρακτηριστικά, αλλά είχαν και τρομερές διαφορές!Στο τρόπο φύλαξης των κοπαδιών, αντιμετώπισης των εισβολέων, αντιμετώπισης της αγέλης τους (άνθρωποι-ζώα) και πολλά ακόμα!
Τα περισσότερα από αυτά παραγκωνίστηκαν κι εξαφανίστηκαν κάτω από τα χαρακτηριστικά του, εκπληκτικού κατά τα άλλα, Αλαμπάι!

Μιλάμε για ζώα τέτοια ποικιλομορφίας, κι από τέτοιο γεωγραφικό εύρος, που για μένα είναι σαν να παίρναμε όλες τις Δυτικοευρωπαικές Ορεινές Ποιμενικές φυλές, από το Ισπανικό Μαστίφ που συζητούσαμε στο άλλο θέμα, μέχρι το Τσούβακ, το Σαρ και τον Μολοσσό της Ηπείρου και να τα κάναμε όλα μια μόνο φυλή!
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Ωστοσο ολα τα σκυλια που αποτελουν τα Ασιατικα σε οποιοδηποτε τυπο κρατησαν την ιδιοτητα του φυλακα και του κυριαρχου σκυλου που δεν θελει πολλα πολλα με αλλα σκυλια...Στο μεγαλυτερο βαθμο....

Ειναι περιττο να καθεσαι να ψαχνεις αιτιες για την καταστροφη αλλων φυλων ειδικα μονο απο το Ιντερνετ...

Το σημαντικοτερο για μενα ειναι ειναι απο την καταστροφη αλλων φυλων βγηκαν καλα αποτελεσματα.....

Εχω δει σκυλους που φτανουν και τα 100 κιλα και τα 90 εκατοστα και ειναι διαμαντια...

Και οπως και να εχει οι περισσοτερες φυλες ειναι μιξεις...Ειτε με σκοπο να βελτιωθουν σε χαρακτηρα ειτε με σκοπο να μεγαλωσουν......

Μια χωρα τοσο μεγαλη οπως η πρωην Σοβιετικη Ενωση δεν θα μπορουσε να λειπει απο αυτα....

Τελος παντων εγω αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι για καθε φυλη δεν φτανει να ψαχνεις στο Ιντερνετ και να διαβαζεις αρθρα τα οποια κιολας μπορει και να μην στεκουν η να υπαρχει λαθος πληροφορηση...

Την συγκεκριμενη φυλη απο το Ιντερνετ και μονο κανεις δεν προκειται να την μαθει.....
Ποσο μαλλον οταν η Ιστορια της ειναι γεματη αναπαντητα ερωτηματα....

Επισης χαρακτηριστικο πια της συγκεκρημενης φυλης σε ολα τα κρατη της Πρωην Σοβιετικης Ενωσης ειναι τα Τest Fight...Τα σκυλια τσακωνονται καποια λεπτα κυριως για τεστ χαρακτηρα...Αν καποιο σκυλι δειλιασει θεωρειται ακαταλληλο για αναπαραγωγη....

Στην Ρωσια,Ουκρανια,Καζακσταν δεν το κρυβουν(οπως κανουν με αλλες φυλες σε αλλες χωρες).......
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αυτά που σου γράφω, πίστεψέ με δεν είναι λόγια του ιντερνετ, είναι αποτέλεσμα πολύωρων συζητήσεων με άτομα με βαθύτατες γνώσεις στις φυλές τους, με μελέτη πολλών βιβλίων και ιδιωτικών τους βίντεο (δεν μπορείς να φανταστείς ταλαιπωρία για μεταφράσεις) από διάφορες χώρες της περιοχής αυτής, αλλά και, σε δεύτερο και μικρότερο βαθμό, προσωπικές παρατηρήσεις από κάποια από αυτά τα σκυλιά που γνωρίζω την καταγωγή τους και τα συναντάω στα ελληνικά κοπάδια!

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι σε αρκετές από εκείνες τις χώρες πλέον υπάρχουν αρκετοί που προσπαθούν να απεξαρτηθούν από το άρμα του CAO και να επαναφέρουν τις φυλές τους στα αρχικά τους χαρακτηριστικά!

Η ικανότητα φύλαξης και η κυριαρχικότητα είναι γενικά χαρακτηριστικά σχεδόν όλων των LGD, αλλά και πολλών ακόμα φυλών!Δεν αποτελούν για εμένα τον θεμέλιο λίθο καθορισμού τους!Αυτό που τα καθορίζει, για εμένα κι αρκετούς ακόμα, ίσως ρομαντικούς, είναι ο τρόπος με τον οποίο επιτελούν την εργασία τους κι αυτός έχει πολλές φορές τρομακτικές διαφορές!

Τέλος για εμένα, που όπως ίσως έχεις καταλάβει είμαι λάτρης των εργαζόμενων ποιμενικών και της διατήρησης αυτής της εργασιακής τους ικανότητας, τα σκυλιά που εσύ περιγράφεις ως διαμάντια, είναι πανέμορφα, εντυπωσιακότατα μεν αλλά παντελώς ανίκανα να δουλέψουν στις στέπες και τα βουνά σκυλιά, οπότε κι αδιάφορα!

Ίσως βλέπουμε το θέμα τους από διαφορετική σκοπιά!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Η ικανότητα φύλαξης και η κυριαρχικότητα είναι γενικά χαρακτηριστικά σχεδόν όλων των LGD, αλλά και πολλών ακόμα φυλών! Δεν αποτελούν για εμένα τον θεμέλιο λίθο καθορισμού τους! Αυτό που τα καθορίζει, για εμένα κι αρκετούς ακόμα, ίσως ρομαντικούς, είναι ο τρόπος με τον οποίο επιτελούν την εργασία τους κι αυτός έχει πολλές φορές τρομακτικές διαφορές!
Ούτε ένα κόμμα, δεν θα μπορούσα να αλλάξω!!!
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Δεν το βλεπουμε ακριβως απο διαφορετικη σκοπια...
Εχω φιλιες με ανθρωπους στην Ουκρανια που εχουν περασει κορυφαια σκυλια απο τα χερια τους οπως ο ιδικοτητητς του Τοχμετ,του Μπομπουρ και του Βινταρ σκυλων αναγνωρισμενων και με διακρισεις....
Ολοι αυτοι εχουν τις διαφορες τιους σε νοοτροπια οσο αφορα τα σκυλια...Ομως ολα τα σκυλια που ειχαν και εχουν ειναι κορυφη....

Η εργασια καλως η κακως δεν μπορει να ειναι το μονο κρητιριο...
Δεν γινεται μια φυλη που πλεον υπαρχει σε καθε ακρη της γης να εργαζεται ο καθε σκυλος.......Ειναι πρακτικως αδυνατον......
Δεν ξερω τι βιβλια εχετε μεταφρασει και βιντεο αλλα προσωπικα οσο αφορα την συγκεκριμενη φυλε εχω απειρα DVD απο Ουκρανια μου τα εχουν στειλει ανθρωποι επο εκει και παλαιοτερα και πιο προσφατα......
Ξερω πως εργαζονται τα σκυλια ειχα την συγκεκριμενη φυλη....
Στην συγχρονη εποχη εργασια και σκυλος δεν πανε τοσο συχνα μαζι οπως παλαιοτερα....

Ειναι δυσκολο να απεξαρτηθουν απο το CAO..Το μεγαλυτερο ποσοστο λιγο παλαιοτερα προτιμησε να χωρισει τα σκυλια σε τυπους παρα σε φυλες οποτε ειναι δυσκολο αυτο τωρα να γινει...
Για αυτο και βλεπεις οπως και σε αλλες φυλες διαφωνιες κ.τ.λ...

Στην συγκεκριμενη φυλη εχει ανοιξει πολυ το οριο των κιλων...Σκυλια απο 60 κιλα μεχρι 110(και παραπανω λιγο βλεπε Buldozer)...
Οπως και σε αλλες φυλες ετσι και το CAO μεγαλωσε αλλα ειναι τετοια η ανοχη οσο αφορα την συγκεκριμενη φυλη που επιτρεπει σε καποιον να παρει οτι μεγεθος σκυλου θελει και να παει σε εκθεσεις και να κερδισει...

Οσο αφορα τους πιο light σκυλους πιστεψε με λιγοι ειναι αυτοι που θελουν τους light σκυλους για εργασια...Τους θελουν για αλλη δουλεια....
Ειδικα πανω γινεται χαμος τους χαμου.......


Οπως το καθε Ντογκο Αρζεντινο ειναι αδυνατον να κυνηγαει μεγαλο θηραμα ετσι και ο καθε Ποιμενικος ειναι αδυνατον να εργαζεται στα βουνα...
Μιλαμε για πραγματα που ειναι πρακτικως αδυνατο να γινουν καθως ο καθε ανθρωπος ζει διαφορετικα,αλλου.....


Θα ηθελα πολυ να εβλεπα τα σκυλια των ρομαντικων που λες και αν θες με pm στειλε μου και κανα ονομα μπορει να τους ξερω..Ειδικα αν ειναι απο Ρωσια η Ουκρανια.....

Επισης θα ηθελα να μου πεις τα σκυλια που θες και σου αρεσουν και ειδες να δουλεoυν απο που ειναι οι γραμμες τους..Για να ξερω για τηνος σκυλια-αιματα μηλας ακριβως...
 
Last edited:


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ από σκυλια δεν ξερω πολλά..., αλλα βοηθήστε με να καταλάβω...
Εάν κάποιοι αρχίσουν να επιλεγουν, ας πούμε Pointer, όχι για εργασία, δεν θα καταστραφεί η φυλή;
Δηλαδή δεν θα καταλήξουμε σε βάθος χρόνου με Pointer, μόνο κατ' εμφάνιση, έστω και βραβευμένα σε εκθέσεις μορφολογίας;
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για μένα, η εργασία είναι το μόνο κι απόλυτο κριτήριο για έναν σκύλο!
Δηλαδή, η μορφολογία είναι απαραίτητη γιατί επιτρέπει την σωστή εκτέλεση της εργασίας!
Προφανώς και πλέον είναι πολλά τα σκυλιά τα οποία δεν εκτελούν την εργασία τους, αλλά το ζητούμενο, εφόσον μιλάμε για σκυλιά-εργασίας κι όχι για σκυλιά-καναπέ, είναι να μπορούν να εκτελέσουν σωστά κι επαρκώς την εργασία τους!

Και όταν λέω για σκυλιά εργασίας εννοώ την ποιμενική τους εργασία, όχι την....άλλη!Αν και πολλά από αυτά όπως είπαμε έχουνε δοκιμαστεί στις παραδοσιακές τους δοκιμασίες!Αλλά με τους παραδοσιακούς τους κανόνες!

Από κει και πέρα, το ζήτημα δεν είναι ποιες είναι οι γραμμές που μου αρέσουν, αλλά ποιες είναι οι γραμμές που δίνουν δείγματα που μπορούν πραγματικά ακόμα να δουλέψουν!
Δυστυχώς, από τις γνωστές εκθεσιακά από το Τουρκμενιστάν, προσωπικά γνωρίζω ουσιαστικά μόνο αυτή του εκπληκτικού Tahmed να εξακολουθεί να έχει σταθερά κι εργαζόμενα σκυλιά!

Ας πούμε κάποιες γραμμές που ουσιαστικά είναι άγνωστες γιατί δεν είναι εκθεσιακά ζώα, που όμως δουλεύουν σχεδόν όλα ακόμα είναι αυτή του Aizat και του Temir από το Oυζμπεκιστάν, του Batirbay, του Burkut και του Dosym από το Καζακστάν και του Karakoz από το Tουρκμενιστάν!
Πρόκειται για ζώα αισθητά μικρότερα, πολύ λιγότερο μαστίφ, αδιάφορα μορφολογικά αν τα δεις δίπλα στα εκπληκτικά εκθεσιακά, άλλα όπως έγραψα είναι ζώα που δουλεύουν!

Αν έχεις όρεξη όταν θα είμαι στον υπολογιστή μου, που έχω και το αρχείο μου, μπορώ να σου ανεβάσω και κάποιες φωτογραφίες κάποιον σκυλιών από αυτά!
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Είναι σαν να βάζεις για παράδειγμα έναν μποντυμπιλντερά να κάνει αγροτικές εργασίες.Εντελώς ακατάλληλος αν και έχει εντυπωσιακούς μυς. Αλλά ακόμη και σε καυγά με έναν ψυχωμένο οικοδόμο, θα τις φάει, αν και πολύ πιό μεγαλόσωμος και μυώδης.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Για μενα την τελευταια τουλαχιστον 20ετια και το τονιζω αυτο και ακομα περισσοτερο σημερα η Εργασια δεν ειναι καν το πρωτο κρητιριο....
Δεν γινεται να ειναι γιατι ετσι ειναι η ζωη...Ετσι (δεν) ξεκινανε ολα απο τις χωρες που προερχεται το CAO τωρα πια στο μεγαλυτερο βαθμο...Δυστυχως η ευτυχως αυτη ειναι η αληθεια.....

Ο Ταχμεντ εννοεις τον γιο του Ταχιρ που τον ειχε ο Ονιτσενκο η εννοεις τον αλλον Ταχμεντ(που εχει και γνωστους γιους οπως τον Μπομπουρ και τον Ακμπαρ) που εχει πατερα τον Καμιρ.....
Τον Καρακοζ ποιον λες τον γιο του Εκεμεν?Ασπρομαυρακαι τα δυο αν λεμε τα ιδια..Σε ρωταω για να ξερω αν μιλαμε για τα ιδια σκυλια..Γιατι ξερω σκυλια εργασιας απο το παρελθον αλλα οπως ειπα και πιο πανω εχουν αλλαξει τα πραγματα..Τα σκυλια αυτα δεν ζουνε πια τα δυο τελευταια ενω οσο αφορα τους Ταχμεντ αναλογως ποιον εννοεις....

Οσο γα την αλλη εργασια κανουν και την ποιμενικη και την αλλη..Ολα ειναι μερος του παιχνιδιου δυστυχως......

Βεβαιως και να στειλεις φωτο..Στειλτες και σε pm αν θες...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το ξέρω ότι σε εκθεσιακό επίπεδο πλέον η εργασία είναι στην καλύτερη το τελευταίο κριτήριο...το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις φυλές LGD....

Τον δεύτερο Tahmed, για τα δικά μου γούστα, μορφολογικά τουλαχιστόν, ίσως ο αγαπημένος μου σκύλος!
Ο Karakoz που αναφέρω εγώ είναι βέβαια κι αυτός νεκρός εδώ και πάρα πολλά χρόνια, αλλά ήταν ένας ξανθοκόκκινος μεσότριχος σκύλος!

Όταν θα μπορέσω θα σου βάλω φωτογραφίες!
 


glk

Member
28 Μαρτίου 2009
5
0
Καλημέρα παιδια.Παρακολουθώντας την συζήτηση θα ηθελα να με πληροφορήσει ο Foibos,αν γνωριζει καποια αξιοπιστη-αξιολογη ''πηγη'' για απόκτηση ποιμενικού κεντρικής ασίας απο καλά αίματα.Ενδιαφέρομαι για μεγαλωσωμο με καλό ιστορικό απο γονείς και η σκοπός που τον θέλω ειναι για φύλαξηαρχικα και αργοτερα για εκτροφή ισως,και λέω ισως γιατι ζώντας και μεγαλώνωντας τον-την,θα δω και θα αποφασίσω.Αν και καποιος αλλος εχει γνώση περι του θέματος παρακαλώ οπως μου απαντήσει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αξιοπιστη κι αξιόλογη πηγή.....μεγάλη κουβέντα....
Ειδικά σε μια φυλή όπως είναι οι Κεντρικοασιάτες που παρουσιάζουν τρομακτική ποικιλομορφία, τόσο στην μορφολογία όσο και στον χαρακτήρα...
Ας πούμε, για παράδειγμα, από τις γραμμές που ανέφερα παραπάνω το πιθανότερο είναι οι περισσότερες να μην αρέσουν σε κάποιον που του αρέσουν τα εκθεσιακά ζώα!

Αν όντως υπάρχει περίπτωση να θες να ασχοληθείς με την εκτροφή αλλάζουν αρκετά οι παράμετροι που πρέπει να θέσεις, σε σχέση με το να αναζητάς απλά έναν καλό σκύλο για το σπίτι σου!

Σε πρώτη φάση θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με τον όμιλο της φυλής( www.eofpkka.gr ) και να δεις από κοντά τους Έλληνες εκτροφείς!
Να δεις ποια σκυλιά σου αρέσουν, δώσε βάση στον χαρακτήρα τους, και μετά εφόσον έχεις κατασταλάξει, αν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο πολύ ευχαρίστως!
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Η αποψη μου ειναι οτι στην Ελλαδα οσο αφορα τον Ποιμενικο Κεντρικης Ασιας το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο...
Την δεκαετια του 90 που η φυλη ηταν λιγοτερο δημοφιλης υπηρχαν λιγα αλλα καλα δειγματα.....
Λιγα ειναι τα CAO σημερα που θα δει καποιος γωστης της φυλης και θα του κανουν εντυπωση..
Το θεμα ειναι οτι σε αλλα Βαλκανικα κρατη οπως Κροατια,Σερβια,Βουλγαρια(πολυ υψηλο επιπεδο τα τελευταια χρονια),Μαυροβουνιο υπαρχουν πολλα καλα σκυλια......

Υ.Γ.
Οποιος εχει χρονο(και αναφερομαι κυριως στον φιλο που θελει να αποκτησει CAO και στην συνεχεια να ασχοληθει με εκτροφη) την αλλη Κυριακη 30-10-2011 εχει εκθεση Ποιμενικου Καυκασου και Ποιμενικου Κεντρικης Ασιας στην πολη της Κατερινης....
Εκει θα ειναι εκτροφεις και ιδιοκτητες της φυλης...Θα εχει αρκετα σκυλια....
 
Last edited:


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Το θεμα ειναι οτι σε αλλα Βαλκανικα κρατη οπως Κροατια,Σερβια,Βουλγαρια(πολυ υψηλο επιπεδο τα τελευταια χρονια),Μαυροβουνιο υπαρχουν πολλα καλα σκυλια......
Γιάτι δεν λέτε για τη Ρωσία που εκέι ακόμα υπάρχουν μεγάλα εκρτοφεία που δουλεύουν με πάλια αίματα CAO από πο Τουρκμενιστάν ?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf