Ποιμενικός Κεντρικής Ασίας


savec

Member
2 Σεπτεμβρίου 2013
7
0
παιδια εγω λεω οτι προτα βλεπεις την ρατσα απο κοντα κ οχι τυχαια να περναει ενας σκυλος απο διπλα σου αλλα την παρακολουθεις.αν δεις οτι σου κανει γιατι μηλαμε για ενστικτα και γονιδια τοτε ψαχνεις πηγη και παιρνεις κουταβι.τωρα για την συγκεκριμενη ρατσα εχω ενα κουταβι 11 μηνων περιπου και ειμαι ικανοποιημενος.ειμαι κτηνοτροφος και εχω σθνολο 8 σκυλους.εχουν περασει διαφορες φυλες απο το κοπαδι μου και μπορω να πω οτι με απιστευτη διαφορα καλυτερη ηταν ο ελληνας.φοβος μηδεν φυλαξη στο τερμα μεγαλη δυναμη επιβλιτικος μεγαλος σεβασμος στα παιδια και στους φιλους του αφεντικου ησυχος και ολα τα ενστικτα που χρειαζετε ωστε το βραδυ να επιστρεψει σπιτι και το πρωι να ξυπνησει τα ειχε.εζησε 18 χρονια full power 2 φορες τον πατησε 4χ4 στην κοιλια και δεν επαθε τιποτα δεν μηλαω ποσες φορεσ χρειαστικε να θπερασπιστει κοπαδι η μαντρι..
που θελω να καταλιξω.δυστυχος πλεον δεν μπορω να βρω παρομοια χαρακτιριστικα σε σκυλο οποτε στραφικα στον γειτονα ασιατι.εχω δει αρκετους απο ελλαδα και εξωτερικο.πλισιαζει πολυ στον ελληνα που ειχα ομως παλι υπαρχουν διαφορες.τωρα εξαρτατε για τι δουλια τον θες.για φινετσα?για να κηνυγας κουνελια?φιλακα σε σπιτι?ποιμενα?αναλογα τι θες,θα παρεις.κ οχι αναλογα τι σου αρεσει γιατι και εμενα μου αρεσουν οι harley ομως δεν μπορω να παρω μια για να πηγενω στα χοραφια..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φίλε savec καλός ήρθες στο forum. Αφού είσαι ικανοποιημενος από τα Ελληνικά ποιμενικά, κάποτε ο αρκτουρος έδινε ένα ζευγάρι κουτάβια Ελληνικούς ποιμενικούς δωρεάν (μόνο σε κτηνοτρόφους)με σκοπό να μην χαθεί η ράτσα. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη. ψάξε το
 


savec

Member
2 Σεπτεμβρίου 2013
7
0
Φίλε savec καλός ήρθες στο forum. Αφού είσαι ικανοποιημενος από τα Ελληνικά ποιμενικά, κάποτε ο αρκτουρος έδινε ένα ζευγάρι κουτάβια Ελληνικούς ποιμενικούς δωρεάν (μόνο σε κτηνοτρόφους)με σκοπό να μην χαθεί η ράτσα. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη. ψάξε το
το κηνοκομιο αυτο ειναι 20 λεπτα απο το σπιτι μου.ειχα κανει αιτησεις αλλα τιποτα.ελλαδαρα...προτα θα παρει ο κουμπαρος,μετα ο ανιψιος μετα ενας που εχει μπατζανακη τον υπουργο..τες πα.τα σκυλια τα μοιρασαν τωρα οπου βρικαν και εχει κλισει το κοινοκομιο αυτο καθος και το κεντρο με τις αρκουδες.3 γυρνανε εδω κοντα και εχουν κανει και ζημιες δυστυχος.
οσο για τους ελληνες που ειχαν τους ειχα δει και περιμενα πολυ καλυτερα σκυλια απο αυτα που ειδα.θα φανει σκληρο αυτο που θα πω αλλα για μενα ο σκυλος που μου "κανει" ειναι σαν τον στρατο.οταν γινει εισβολη απο εχθρο..ξεκιναει πολλεμος.και οπως ολοι μας θελουμε εναν στρατο δυνατο και μαχημο που να προφερει ασφαλια ετσι ζητω και εγω τα ιδια απο εναν ποιμενικο.δεν θελουμε φανταρια με νεροπιστολα αλλα με s300 πυραυλους.για μενα και το λεω ξανα οτι ΓΙΑ ΜΕΝΑ πλεον καγκαλ η ασιατης.εχω και 2 σαρπλανινες καθαρες θηλικιες απο σκοπια
απο εκτροφιο με περιπου 20 χρονια εκτροφης μονο αυτης της ρατσας που τα δινει μονο σε κοπαδια και να δω πως θα εξελιχθουν και αυτες.μεχρι τωρα καλες φαινοντε.εχουν κανει κομμα με τον ασιατη γιατι ειναι κοντα στην ηλικια αλλα ειναι κουταβια ακομα.
τωρα αν ειναι κανεις στην ιδια μοιρα με μενα εγω λεω βουρ για ασιατη η καγκαλ.ολα τα αλλα ευχαριστω αλλα δεν ειναι για τετοια περιπτοση
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το πρόγραμμα του Αρκτούρου σε συνεργασία με τον ΟΦΕΠ ξεκίνησε ελπιδοφόρα. Βγήκαν και καλά σκυλιά όπως ο περίφημος Μακεδόνας, γνωστός γεννήτορας. Από ένα σημείο και μετά όμως, η συνεργασία έγινε πιο αραιή και η ποιότητα πήρε την κάτω βόλτα. Η λογική "ο σκοπός (σωτηρία του Λύκου) αγιάζει τα μέσα (γαβ να κάνει και καλό είναι)" μετέτρεψε την προσπάθεια σε κυνοχρηστική αναπαραγωγή αντί για εκτροφή.
Από εκεί και πέρα, υπάρχουν ακόμα "έλληνες" με τσαγανό φίλε μου, αλλά δυστυχώς, η αντίληψη "ο Αρκτούρος έχει τον καθαρόαιμο Ελληνικό Ποιμενικό (ντοιιιιιιιιιιινκ)" αποπροσανατόλισε τους τσοπάνηδες απ τους θησαυρούς που κρύβονταν στις στάνες, και τους έβαλε στο κυνήγι της καθαροαιμίας. Οπότε...αφού δεν βρίσκουν καθαρόαιμο έλληνα (cane arcturo) πάνε για καθαρόαιμο Ασίας...Βλαδιβοστόκ...Σουαζιλάνδης....κλπ.
Όσο αφορά τις εργασιακές ικανότητες, είναι μάλλον αστείο να πούμε ότι φυλές που έχουν αναπτυχθεί για διαφορετικά κλίματα και φυσικό περιβάλλον, έχουν καλύτερη συμπεριφορά στην ελληνική ύπαιθρο. Ειδικά δε για τα Ασιατικά με τα ψηλά καλκάνια και τις ανύπαρκτες γωνίες μπροστά σκελών.
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
και εμενα μου αρεσουν οι harley ομως δεν μπορω να παρω μια για να πηγενω στα χοραφια..
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!
Saved καλώς όρισες. Καλή η τοποθέτησή σου, στερείται όμως συνοχής. Θέλω να πω ότι δεν ξέρεις τι λές. Άλλοτε εκθειάζειςτους Ε.Π., άλλοτε λες πόσο καλές είναι οι άλλες ράτσες, χωρίς όμως να τις έχειςδοκιμάσει στην πράξη – εφόσον έχεις πολύ νεαρά σκυλιά, παρ’ όλο που τονίζειςότι την αξία του ποιμενικού την διαπιστώνεις στο «έργο».
Από εσένα, εμείςοι υπόλοιποι του forum, θαπεριμέναμε να μας δώσεις τα φώτα σου, εφόσον είσαι ο μόνος από όσους γνωρίζωεδώ, με σκυλιά που εργάζονται σε κοπάδι, αλλά διαπιστώνω ότι κάνεις έναν «αχταρμά»,με διάφορες ράτσες ποιμενικών που θα διασταυρωθούν και θα δώσουν ακόμη πιο περίεργακουτάβια.
Γιατί το κάνειςαυτό; Όσο για τον Αρκτούρο, δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να δώσει σκύλο σε κάποιον που δεν έχει τα εχέγγυα να διατηρήσει την ράτσα. Δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση, αλλά μήπως θα μπορούσες να μας εξηγήσεις γιατί δεν αφοσιώνεσαι σε μία ράτσα σκύλου - κατά προτίμηση Ε.Π., στην οποία θα μπορούσες να κάνεις και μία καλή εκτροφή από την οποία θα αποκόμιζες και χρήματα; Μπορεί να μην καταλαβαίνω κάτι...
 


savec

Member
2 Σεπτεμβρίου 2013
7
0
δεν λεω οτι η διασταθροση ειναι η καλη λυση.δεν ειναι βαζω μαυρο στο ασπρο και θα το κανω γκρυ.τα γονιδια δεν δουλευουν ετσι.εχει επικρατη και αδινατα.οποτε αυτο το 50-50 ποτε δεν εινει 50-50.ακουω ιστοριες απο τον πατερα μου που λογο ηλικιας εχει παρε δοσε με σκυλια 56 χρονια.οποτε οπως και να το κανουμε εχει δει πολλα περισοτερα.καταρχην ειμαι της αποψης οτι ο σκυλος δεν πουλιετε αλλα δινετε.μεχρι τωρα εχω δωσει πανω απο 100 κουταβια.τα αρνια και τα προβατα ναι τα πουλαω.ειναι τροφη.ο σκυλος ομως ειναι συντροφος.πουλιετε η γυναικα?οχι.δινετε.γιατι και αυτη ειναι συντροφος.ξερω φαινετε βλακεια ομως για μενα ετσι ειναι.παρε το κουταβι και αν θες δοσε ενα τσουβαλι σκυλοτροφη και ειναι οκ.ο λογος που ο αρκτουρος δεν εδινε παντου ειναι καθαρα το οικονομικο κερδος.σκεψου αλλοι 100 σαν εμενα να ειχαμε ελληνες πολυ καλους και να διναμε τα κουταβια ετσι..τοτε αυτοι που τα πουλαν θα ειχαν προβλημα..τες πα.μην βγαινω εκτος.οπως ειπα και στην αρχη αφου πλεων δεν μπορω να βρω ελληνα καλο πρεπει να βρω μια αλλη λυση.γιαυτο δοκιμαζω αλλες ρατσες ομως παλι ποιμενες.τωρα η μορφολογια του ζωου..ναι μεν,αλλα δεν.ο λυκος πχ δεν θα πει ωχ!αυτος εχει ταδε ποδια τετοιο κεφαλι αλλιοτικο χρομα.θα πει εκει αν πλυσιασω θα φαω εκτος αν εκεινος εκει ο σκυλος με παρει χαμπαρι και οχι μονο γαβ αλλα μου ορμιξει.βεβαια ο λυκος εχει και συγκεκριμενη τακτικη που δεν χρειαζετε αναληση.απλα θελω να πω οτι ο σκυλος πρεπει να μην μασαει.να ειναι φοβιτσιαρης να τον κανω τι?οποτε λεω ξανα.αφου πλεον δεν βρισκω ελληνες που να μπορουν να αντιμετοπισουν επιθεση απο λυκο θα παρω αλλη ρατσα.ναι ειναι οι best of απο προσοπικη εμπιρια και οχι ακουσα διαβασα και ραδιο αρβιλα αλλα πλεον ειναι αφαντοι.και αμφιβαλω αν υπαρχουν πλεον καθαροι ελληνες.γιατι?γιατι εμεις οι κτηνοτροφοι τους εξαφανισαμε.θελαμε σκυλο ψηλο να ειναι ετσι αλλιος και χασαμε την ουσια.αυτα :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
...μεχρι τωρα εχω δωσει πανω απο 100 κουταβια....
Αυτό το φωτάκι που αχνόφεγγε καμμιά φορά, στην άκρη του ρημαδοτούνελ, όσο πάει και σβήνει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το πρόγραμμα του Αρκτούρου σε συνεργασία με τον ΟΦΕΠ ξεκίνησε ελπιδοφόρα. Βγήκαν και καλά σκυλιά όπως ο περίφημος Μακεδόνας, γνωστός γεννήτορας. Από ένα σημείο και μετά όμως, η συνεργασία έγινε πιο αραιή και η ποιότητα πήρε την κάτω βόλτα. Η λογική "ο σκοπός (σωτηρία του Λύκου) αγιάζει τα μέσα (γαβ να κάνει και καλό είναι)" μετέτρεψε την προσπάθεια σε κυνοχρηστική αναπαραγωγή αντί για εκτροφή.
Από εκεί και πέρα, υπάρχουν ακόμα "έλληνες" με τσαγανό φίλε μου, αλλά δυστυχώς, η αντίληψη "ο Αρκτούρος έχει τον καθαρόαιμο Ελληνικό Ποιμενικό (ντοιιιιιιιιιιινκ)" αποπροσανατόλισε τους τσοπάνηδες απ τους θησαυρούς που κρύβονταν στις στάνες, και τους έβαλε στο κυνήγι της καθαροαιμίας. Οπότε...αφού δεν βρίσκουν καθαρόαιμο έλληνα (cane arcturo) πάνε για καθαρόαιμο Ασίας...Βλαδιβοστόκ...Σουαζιλάνδης....κλπ.
Αυτή τη στιγμή, γίνεται εκτροφή Ελληνικών ποιμενικών με τσαγανό - όπως λες;
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
αφου πλεον δεν βρισκω ελληνες που να μπορουν να αντιμετοπισουν επιθεση απο λυκο θα παρω αλλη ρατσα.ναι ειναι οι best of απο προσοπικη εμπιρια και οχι ακουσα διαβασα και ραδιο αρβιλα αλλα πλεον ειναι αφαντοι.και αμφιβαλω αν υπαρχουν πλεον καθαροι ελληνες.γιατι?γιατι εμεις οι κτηνοτροφοι τους εξαφανισαμε.θελαμε σκυλο ψηλο να ειναι ετσι αλλιος και χασαμε την ουσια.αυτα :)
Δεν βρίσκεις έλληνες, δεν υπάρχουν έλληνες, τους εξαφανίσαμε. Θέτεις πολύ ενδιαφέροντα θέματα. Τι λέει ο πατέρας σου; πως ήταν τα σκυλιά πριν 50 χρόνια; μικρότερα, μεγαλύτερα και γιατί ήταν τόσο αποτελεσματικά και τώρα δεν είναι; Νομίζω ότι τέτοιες γνώσεις θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας στο Forum.
 






savec

Member
2 Σεπτεμβρίου 2013
7
0
τα σκυλια τοτε δεν ηταν μεγαλοσομα.ηταν μεσαιου μεγεθους και οχι πολυ μυοδη σε αυτο βεβαια μπορει να φταιει και οτι τοτε δεν ειχαν λεφτα να φανε ψωμι οι ιδιοι ποσο μαλον να ταισουν τα σκυλια..λογο της σοματικης διαπλασης τους στραφηκαν σε αλλες φιλες πχ καυκασια γιατι οπως και να το κανουμε στο ματι ηταν πιο ωραια.ομως μονο στο ματι.και ηταν και η ζηλια εμενα ο σκυλος ειναι πιο μεγαλος απο τον γειτονα και μην μου την σπας τωρα θα τον αμολισω και θα στα πνειξει ολα..σαχλαμαρες δηλαδη και εκτως ουσιας.επισεις επικρατουσε το ασπρο χρομα ομως πολυ σπανια σκετο ασπρο για τον λογο οτι το σουρουπο αν εβλεπαν κατι μαυρο κοντα στο κοπαδι καταλαβαιναν οτι δεν προκιτε για σκυλο αλλα για λυκο.ετσι τα σκουροχρομα τα θανατοναν απο την γεννα ακομα.παντα κοβανε το δεξι αυτι για να ακουει καλυτερα και να φαινετε πιο μαγκας ο σκυλος.δηλαδι ο σκυλος εμας περιμενε για να ακουσει και δεν τον πρικισε ο Θεος με ακοη που ουτε φανταζομαστε..τες πα.πολλα φεννιοντουσαν με κοντι ουρα και με "σπιρουνια"στα πισο ποδια δηλαδη νυχια που ηταν πιο ψηλα απο τα αλλα και δεν ακουμπουσαν κατο.εχει παρατιριθει οτι τετοιου ειδους σκυλια ηταν πιο ανθεκτικα απο τα αλλα.ειπαμε τα παντα κρυβοντε στα γονιδια.ηταν ησυχα στον ανθρωπο και θαραλαια.εθκινιτα με πολυ καλη οσφριση και αναλογα απο τον καιρο καταλαβαιναν απο ενστικτο αν ειναι να κανουν χαβαλε η να προσεχουν γιατι ο λυκος στην ομυχλη και στην βροχη θα ερθει.τριχομα σκλυρο σχετικα μακρη.και οπως λεει και ο sea-mol μηλαμε για διαμαντια.μηλαμε για σκυλια που μοιριζαν τον λυκο και απο μανια κλεγανε καθος ψαχνανε να τον βρουνε.και οταν καποιος πουλουσε ολο το κοπαδι σε αλλο χοριο εδινε και τα σκυλια γιατι δεν τ χρειαζοταν και εκεινα αν ακουγαν απο αλλο χοριο την φωνη του πρωτου ιδικτιτη να φωναζει με κλασικο τροπο οπως οταν εβλεπε κατι και φωναζε τα σκυλια για να αναλαβουν δραση τοτε ετρεχε πισο.δηλαδη αυτο που κανανε το κανανε απο αγαπη για τον ιδιοκτιτη και οχι για τα προβατα η να περασει η ωρα η να μην φανε ξυλο.θα δοκιμασω να ποσταρω φωτο απο τον δικο μου ελληνα και μακαρι να τα καταφερω.φυσικα σε μεγαλη ηλικια γιατι οταν ηταν νεος εγω ημουν πολυ μικρος
 


savec

Member
2 Σεπτεμβρίου 2013
7
0
ο γρηγωρης οπως ηταν το αρχικο του ονομα.αργοτερα αποκτησε το παρατσουκλι παππους
 


savec

Member
2 Σεπτεμβρίου 2013
7
0
τζιφος.δεν μπορω.θα δοκιμασω να την βαλω αβαταρ η οτιδιποτε στο προφιλ μου.οποιος θελει μπορει να την δει απο εκει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ανοιξε λ/σμό πχ στο Photo and image hosting, free photo galleries, photo editing
Κάνεις upload και μετά απλό copy/paste το img code, που σου εμφανίζεται μαζί με κάποιες ακόμη επιλογές, δίπλα από την φωτό σου.

* Φρόντισε στο photobucket, να κάνεις τα album σου, private.
* Αν σου 'ρθει να διαγράψεις φωτό από το Photobucket, θα διαγραφεί και απ'όπου την έχεις φορτώσει.
.
 








ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
τα σκυλια τοτε δεν ηταν μεγαλοσομα..............
Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα όσα μας είπες.Μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες για το πως έφεραν ξένους σκύλους, πότε άρχισε να γίνεται αυτό, ποιοί τους έφεραν, τι ράτσες ήταν, πως έγιναν οι προσμήξεις, κλπ. Αν επιτρέπεται, σε ποιά περιοχή βρίσκεστε;
 


ALABAY

Member
10 Φεβρουαρίου 2012
19
0
ο σκυλος αυτος λεγετε alabai στην πατριδα του, προερχεται απο το τατζικισταν, θεωρειται απο τις αρχεοτερες ρατσες. οταν επεσε η σοβιετικη ενωση πολλα απο τα σκυλια εφιγαν στην ρωσια.γενικα ειναι ενα πολυ εξυπνο σκυλι φιλικο και με τα ζωα και μ τους ανθρωπους(οπως το μαθεις κανεις). Απλος το βραδι μεταμορφονετε κ γινετε ενασ πολυ καλος φιλακας
Αlabay λεγετε στο Τουρκμενισταν οχι στο Τατζικισταν.Φιλικο ειναι με την οικογεννεια του και τα ζωα που προστατευει οχι με τουσ ξενους ουτε με τα ξενα,εχει υψηλο το ενστικτο του χορου του.Αν ψαξεισ λιγο καλυτερα φιλε μου θα μαθεις οτι καλυτερα για την ρατσα να μην ειχε παει ουτε ενα κουταβι στην ρωσια.