Ποιος είναι ο Cesar Millan;


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
@tasos malinoua ε η όποια διόρθωση πρέπει να είναι και ανάλογη, αν έκανε ένα χαλαρό "γκρρ και πάει ο άλλος και το κρεμάσει μάλλον αυτός έχει το πρόβλημα... Ο κάθε σκύλος έχει και ένα όριο που καλό είναι να προσαρμόζεσαι με αυτό όπως και με την ευαισθησία του, όπως με το ηλεκτρικό κολλάρο που σε κάθε σκύλο είναι διαφορετική η ένταση που θα χρησιμοποιήσεις ανάλογα και με το τί θες να κάνεις τσιμπηματάκι θετικό-αρνητικό ή τιμωρία. Τα γνωστά δηλαδή..! ET == escape training.

Δεν έχω δεί κανένα σκύλο που να έχει "διορθωθεί" με τίναγμα του λουριού και τεχνική και να έχει θέμα, έχω δεί σκυλιά που έχουν διορθωθεί με άλλους τρόπους και να είναι γεμάτα στα θέματα. Όπως και αυτές οι τσιρίδες @cygor υπάρχουν σκύλοι που θα είχαν το ανάποδο αποτέλεσμα. Όπως το περιγράφεις μοιάζει με τρομοκρατία, ούτε αυτό το θέλουμε. Ηρεμία θέλουμε, κατανόηση και όσο πιο καθαρή επικοινωνία. Προφανώς σε κάθε τιμωρία τιμωρία δείχνουμε και το καλό συνέχεια, δεν θέλουμε να φτάσει ο σκύλος στην κατάθλιψη ε! Του δείχνουμε το καλό συνέχεια!! Μέτρο σε όλα.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
@tasos malinoua ε η όποια διόρθωση πρέπει να είναι και ανάλογη, αν έκανε ένα χαλαρό "γκρρ και πάει ο άλλος και το κρεμάσει μάλλον αυτός έχει το πρόβλημα... Ο κάθε σκύλος έχει και ένα όριο που καλό είναι να προσαρμόζεσαι με αυτό όπως και με την ευαισθησία του, όπως με το ηλεκτρικό κολλάρο που σε κάθε σκύλο είναι διαφορετική η ένταση που θα χρησιμοποιήσεις ανάλογα και με το τί θες να κάνεις τσιμπηματάκι θετικό-αρνητικό ή τιμωρία. Τα γνωστά δηλαδή..! ET == escape training.

Δεν έχω δεί κανένα σκύλο που να έχει "διορθωθεί" με τίναγμα του λουριού και τεχνική και να έχει θέμα, έχω δεί σκυλιά που έχουν διορθωθεί με άλλους τρόπους και να είναι γεμάτα στα θέματα. Όπως και αυτές οι τσιρίδες @cygor υπάρχουν σκύλοι που θα είχαν το ανάποδο αποτέλεσμα. Όπως το περιγράφεις μοιάζει με τρομοκρατία, ούτε αυτό το θέλουμε. Ηρεμία θέλουμε, κατανόηση και όσο πιο καθαρή επικοινωνία. Προφανώς σε κάθε τιμωρία τιμωρία δείχνουμε και το καλό συνέχεια, δεν θέλουμε να φτάσει ο σκύλος στην κατάθλιψη ε! Του δείχνουμε το καλό συνέχεια!! Μέτρο σε όλα.
εσεις δεν ξερω τι θελετε, εγω τρομοκρατια θελω απο 4χρονα
 
  • Like
Reactions: alexxela


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
ο σκυλος ξεκινουσε να κανει κυκλους σαν καρχαριας σε ναυαγιο, μολις εσπαγε τη νοητη περιμετρο οι μικρες εβγαζαν μια τσιριχτη φωνη η οποια πρεπει να ηταν οτι χειροτερο εχει βιωσει ο σκυλος μου στη ζωη του, μιλαμε για τιναγμα επιπεδου shock collar.
ναι εγώ φταίω με τέτοια περιγραφή
:D
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
[US

Δεν έχω δεί κανένα σκύλο που να έχει "διορθωθεί" με τίναγμα του λουριού και τεχνική και να έχει θέμα, έχω δεί σκυλιά που έχουν διορθωθεί με άλλους τρόπους και να είναι γεμάτα στα θέματα.
ας αφησουμε την τεχνικη στην ακρη γιατι ειναι μεγαααλο κεφαλαιο και εγω απλα πιστευω οτι η εχεις χερι η δεν εχεις,δεν μπορεις να το μαθεις τοσο ευκολα.
εγω απο την αλλη εχω δει σχεδον τα μισα σκλια που τα διορθωνουν ετσι να εχουν θεματα και σιγουρα δεν φταιει ο σκυλος γιαυτο.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
ας αφησουμε την τεχνικη στην ακρη γιατι ειναι μεγαααλο κεφαλαιο και εγω απλα πιστευω οτι η εχεις χερι η δεν εχεις,δεν μπορεις να το μαθεις τοσο ευκολα.
εγω απο την αλλη εχω δει σχεδον τα μισα σκλια που τα διορθωνουν ετσι να εχουν θεματα και σιγουρα δεν φταιει ο σκυλος γιαυτο.

το προβλημα δεν βρισκεται ουτε στη μεθοδο ουτε στο σκυλο, το προβλημα ειναι στην λαθος εκτιμηση και στην καταχρηση η λαθος χρηση.

Σε εμενα προσωπικα μια χαρα δουλευει "το τιναγμα" σα μερος της μεθοδου διορθωσης δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα, τα τσσσσ τσσσ του Σιζαρ δεν τα μπορω καθολου για την ακριβεια ουτε τον ιδιο μπορω τον βρισκω λιγο(εως πολυ) τσαρλατανο, το τι χαρα ειχα κανει με εκεινο το λαμπραντορ δε λεγεται...:LOL:
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
το προβλημα ειναι στην λαθος εκτιμηση και στην καταχρηση η λαθος χρηση.
.:LOL:
τςςςςςςςςςςςςς τςςςςςςςς
ε αυτο λεω μαναμ
δεν ειπα δεν δουλευει η οτι ειναι κακο.
 




alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Ακριβώς Τάσο, δεν αρκεί να έχεις την θεωρία αλλά πρέπει και να το έχεις έστω ως κάποιο σημείο για να γίνεις τεχνίτης...* Για αυτό και δεν μου αρέσουν αυτές οι διαφημίσεις των "σχολών εκπαιδευτών" στο φβ και έχει γεμίσει ο τόπος εκπαιδευτές με τρικς ενώ οι υπόλοιποι διορθώνουν τα λάθη τους στα άμοιρα τα σκυλάκια.

*Όπως και ο κηδεμόνας αν δεν μπορεί καλύτερα να μην πάρει εξαρχής δυναμικό σκύλο κτλ.