Ποιος ειναι ο αρχηγος?


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
παλι καλα γιατι ανησυχουσα... αφου εισαι ευχαριστημενη... ολα καλα

ROTTIE said:
Τώρα μάλιστα! Καταλάβαμε! 8)

Πες το από την αρχή βρε Eleni και μας έσκασες!
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
σου ζηταω ξανα να συγκεντρωθεις... εισαι εδω; σε εχω; ακους;;;;
Εδώ...Παρόν!...Πάντα σέχω... :p :D

συννενοούμαι μαζί τους με τις μεθόδους της θετικής
Δεν γνωρίζω (δεν μπορώ αφού δε συμβιώνουμε) πως εσύ συνενοείσε με τα σκυλιά σου,αλλά σε πιστεύω ότι τα έχεις καταφέρει πολύ καλά.
ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ! :wink:

ικανος δε ξερω αν εισαι αλλα προσπαθεις...
Όχι ρε συ!...Ξεκόλλα από αυτό!... :D
Απλά μου αρέσει το θέμα.

παραθέτω δύο άρθρα του Γιάννη που με αντιπροσωπεύουν...
Και καλά κάνεις που με περίσεια ειλικρίνεια αναφερεις τις πηγές και τα πιστεύω σου (όπως όλοι μας) αλλά από τη μία ο Γιάννης και από την άλλη ο Konrant Lorentz με το Nobel του,ο Desmond Morris από το πανεπιστήμιο της Οξφόρδης και ένα πλήθος βιολόγων που ΖΟΥΝ μαζί με τα ζώα...Ποιά μεριά βαραίνει περισσότερο?... :wink:

Δεν με νοιάζει αν αναγνωριζεις τα ονοματα, τις αποψεις τις καταγραφω εδω σαν δικες μου... ασχολήσου με τις αποψεις αν θελεις να συζητησουμε... οπως ασχολουμαι εγω με τις δικές σου και δεν σε ξερω ποια εισαι, τι κανεις κτλ κτλ
Μέχρι ένα σημείο σωστό και για αυτό περιμένω να απαντήσεις εσύ αν υπάρχει κυριαρχία στα σκυλιά και στην αγέλη...Αν υπάρχει "Άλφα αρσενικό" και "Άλφα Θηλυκό",κλπ.
Αλλά μέχρι ένα σημείο!...Γιατί μετά είναι ισοπέδωσει και "ιεροσυλία" να βάζουμε δίπλα-δίπλα κάποια ονόματα. :wink:
 




Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
δεν ασχολουμαι με ονοματα και με σενα θα ξαναασχοληθω οταν αποκτησεις σκυλο...
byyyeeeeeeee
:lol: :lol: :lol:

@eleni

Το ότι δεν έχω προσωπικό σκύλο τι ρόλο παίζει με τις απόψεις μου?? :shock:

Μπορεί να έχω μεγαλύτερη σχέση με τα ζώα στην ζωή μου από ότι εσύ στη δικιά σου...Τι θα σήμαινε αυτό? :wink:

Στο καλό eleni! :p :lol:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
Τώρα μάλιστα! Καταλάβαμε! Cool

Πες το από την αρχή βρε Eleni και μας έσκασες!
τωρα ποιοι καταλαβαμε και τι καταλαβαμε θα μου πεις, αλλα αστο να παει το παλιαμπελο....
..τουλαχιστον καταλαβε ο dogo ο οποιος και εδωσε μια εξυπνη απαντηση στο ποστ του...

...αρχιζω να πιστευω οτι οι 140 χτεσινοι Users ειναι πραγματικοι...ειναι οι οπαδοι της γνωστης οργανωσης
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
oscar... περιμενα να πεις κατι επι του θεματος...

να σου κανω μια ερωτηση μιας και βλεπεις users κτλ...

δικό σου είναι το site;;


oscar said:
Τώρα μάλιστα! Καταλάβαμε! Cool

Πες το από την αρχή βρε Eleni και μας έσκασες!
τωρα ποιοι καταλαβαμε και τι καταλαβαμε θα μου πεις, αλλα αστο να παει το παλιαμπελο....
..τουλαχιστον καταλαβε ο dogo ο οποιος και εδωσε μια εξυπνη απαντηση στο ποστ του...

...αρχιζω να πιστευω οτι οι 140 χτεσινοι Users ειναι πραγματικοι...ειναι οι οπαδοι της γνωστης οργανωσης
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Θα ήταν χρήσιμο για όσους ενδιαφέρει το θέμα να διαβάσουν την έρευνα με τίτλο Alpha Status, Dominance, and Division of Labor in Wolf Packs του καθηγητή βιολογίας L. David Mech η οποία προέκυψε μετά από 12ετή μελέτη αγέλης άγριων λύκων.

Θα επιχειρήσω να μεταφράσω κάποια ενδιαφέροντα αποσπάσματα αργότερα.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Ναί,είχα πέσει πάνω στις έρευνες και απόψεις του L. David Mech και σίγουρα έχουν ενδιαφέρον,αν και αμφισβητούντε (όπως τα περισσότερα στις επιστήμες :D ).

Θεωρεί ότι ο "Αλφα" δεν γεννιέτε,αλλά γίνετε και μπορεί να αλλάξει στην διάρκεια/πορεία του χρόνου (Mech 1970 και Zimen 1976).

Θεωρεί ότι οι "Αλφα" δεν είναι "ηγέτες","αρχηγοί" (όπως είχα γράψει και γω παραπάνω) αλλά κάτι σαν "γονείς" τις αγέλης (δεν ενοεί απαραίτητα φυσικοί γονείς).

Θεωρεί πως οι γηραιότεροι ενεργοί αναπαραγωγικά λύκοι (breeders) είναι κυριαρχικότεροι και "ανώτεροι" των νεώτερων (breeder) και μάλλον μπορούν να ονομαστούν "Αλφα".
Βέβαια σημειώνει και ο ίδιος πως οι γνώμες δυίσταντε και πως ακόμα και στα άγρια σκυλιά της Αφρικής (Lycaon pictus),άλλοι μιλούν για απουσία ιεραρχίας και "Αλφα" (Kuhme 1965,Estes and Goddard 1967) ενώ άλλοι μιλούν καθαρά για ζώα "Αλφα" (Creel and Creel 1996).

Θεωρεί πως υπάρχει κυριαρχικός λύκος και περιγράφει το πως συμπεριφέρετε .

Dominant wolves assume the classic canid standing posture with tail
up at least horizontally, and subordinate or submissive individuals lower themselves and
"cringe" (Darwin 1877).

The only other general dominance rules I discerned involved scent-marking and food
ownership and transfer. With scent-marking, both breeding male and female mark, but
subordinates do not unless vying for dominance (Packard 1989; Asa et al. 1990), and I have seen no exceptions. Regarding food ownership and transfer, when the pack
contained pups or yearlings, the breeding male I observed either regurgitated or dropped
food to his mate or allowed her to snatch it from him or he delivered it directly to his
offspring.Aside from these food deliveries, there appeared to be an ownership zone (Mech 1970)
around the mouth of each wolf, and regardless of the rank of a challenger, the owner tried
to retain the food it possessed, as Lockwood (1979) also found with captive wolves.
Wolves of any rank could try to steal food from another of any rank, but every wolf
defended its food (Table 6). Generally, dominant wolves seemed to succeed more at
stealing food, but sample size was too small for a definite conclusion to be drawn.


Απλά δηλώνει και την μεγάλη σημασία της υποταγής μαζί με αυτή της κυριαρχίας.

Και στο συμπέρασμα του δηλώνει πως η ιεραρχία της κυριαρχίας (dominance hierarchy) είναι ανάλογη της ηλικίας,του φύλου και της αναπαραγωγικής δομής του γκρούπ,με το ενεργό αναπαραγωγικά αρσενικό να κυριαρχεί με τη γλώσσα του σώματος κυρίως στα άλλα μέλη και το κυρίαρχο θηλυκό να έχει κάποια δικαιώματα (φαγητού για τα κουτάβια).

Η τυπική αγέλη,κατά τον Mech,πρέπει να αντιμετωπίζετε κυρίως σαν οικογένεια όπου οι γονείς έχουν τον ρόλο του ηγέτη και μοιράζοντε τις "δουλειές" τα 2 κυρίαρχα μέλη (αρσενικό και θηλυκό).

Σπάνια εμφανίζετε και αμφισβητήτε η κυριαρχία παρά μόνο στο φαγητό.