Ποιος ειναι ο αρχηγος?


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
εγώ πάντως ούτε γρυλίζω ούτε δαγκώνω....
:D Χαίρομαι γιατί θα ανησυχούσα αν είχα διάλογο με άτομο που κάνει τα παραπάνω! :shock: :p

... και πάλι δε ξέρω αν είναι για να δείξεις ότι είσαι ο κυρίαρχος και να επιβληθείς... ή απλά για να συννενοηθείς και να επιτύχεις ένα επιθυμητό αποτέλεσμα...
Μα η συνενόηση που λες πρέπει να γίνει με βάση κάτι,να έχουμε μια κοινή γλώσσα ας πούμε και ο σκύλος μας κατανοεί και γνωρίζει τι σημαίνει "κυρίαρχο μέλος της αγέλης" και του αναγνωρίζει δικαιώματα καθώς και υποχρεώσεις (παρεπιπτόντως σε αυτά βασίζετε η κλασική εκπαίδευση)... :wink:

Εμεις θα πρεπει να του διδαξουμε οτι ειμαστε η οικογενια/αγελη του και πρεπει να αισθανεται σιγουρια και ασφαλεια μεσα σ'αυτη και αυτο δεν γινεται ποτε με βια,τιμωρια η επιβολη της δυναμης μας αλλα με τον ελεγχο,οσων προσφερουμε στο σκυλι μας.
@Savra

Οι οκογένεια/αγέλη του σκύλου μας προσφέρει και στοργή και ασφάλεια και σιγουριά αλλά και μάθηση μέσο τιμωρίας που δεν είναι πάντα ωμή βία όπως θέλετε να βλέπετε (γιατί δε ξέρω... :? ).
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
eleni said:
[
αλλά είτε μπει πρώτο το σκυλί είτε φάει πρώτο... είτε κερδίσει δε κερδίσει στα παιχνίδια.... χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω...


Εγω ξέρω μόνο να πετυχαίνω αυτό που χρειάζομαι κάθε φορά από τον σκύλο μου, δεν σκέφτομαι κυριαρχίες και λοιπά... Γιατί το συζητάμε;

Δεν διαφωνώ eleni. Δεν πιστευω στο να κάνω τα τρία παραπάνω πράγματα και να επαναπαυθώ. Η σχέση μου με το σκύλο μου βασίζεται στην αγάπη, στην εμπιστοσύνη με καθημερινή δουλεια με παιχνιδι-βόλτες-εκπαιδευση και προφανώς στο να του παρεχω τα προς το ζην. Απλα τη συκεκριμένη στιγμη δεν εχω να χάσω τίποτα εφαρμόζοντας τα παραπάνω, ειδικά οταν προερχονται απο ανθρώπους που εχουν ασχοληθει χρόνια με την ψυχολογία του σκύλου. Παρολαυτα τώρα μαθαινω. Εδω είμαι να αποδειχτει το αντίθετο και εγω μαζί σου.... :)
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Dogo said:
@Savra

Οι οκογένεια/αγέλη του σκύλου μας προσφέρει και στοργή και ασφάλεια και σιγουριά αλλά και μάθηση μέσο τιμωρίας που δεν είναι πάντα ωμή βία όπως θέλετε να βλέπετε (γιατί δε ξέρω... :? ).
Η απαντηση μου ειναι αυτη που εγραψα παραπανω...
--------------------------------------------
Τα προβληματα ξεκινουν οταν θελουμε να δειξουμε στο σκυλι μας το ποιος ειναι "ο αρχηγος"της αγελης με αποτελεσμα αργοτερα να εχουμε πολλα προβληματα συμπεριφορας,σε αλλα σκυλια βγαινει επιθετικοτητα η σε αλλα δειλια.

Μεδοθοι οπως το τιναγμα απο το σβερκο,κρεμασμα απο το κολαρο και τιναγμα,το εντονο κοιταγμα στα ματια(αν δεν εχει εκπαιδευτει γιαυτο)μεχρι να αποστρεψει το βλεμμα του,το γυρισμα αναποδα μεχρι να υποταχτει,το μονο που κανουν ειναι φοβικα η επιθετικα σκυλια.

Εμεις θα πρεπει να του διδαξουμε οτι ειμαστε η οικογενια/αγελη του και πρεπει να αισθανεται σιγουρια και ασφαλεια μεσα σ'αυτη και αυτο δεν γινεται ποτε με βια,τιμωρια η επιβολη της δυναμης μας αλλα με τον ελεγχο,οσων προσφερουμε στο σκυλι μας.

Βαζοντας το να δουλευει για να κερδιζει αυτα που θελει,το χαδι,την βολτα,
το μεζεδακι,το φαι του.Αυτο το μονο που κανει ειναι να χτιζει την αυτοπεποιθηση του σκυλου μας.

Αν για παραδειγμα εχουμε μαθει στο σκυλι μας να μας δινει οτι εχει στο στομα του,αφου το εχουμε εκπαιδευσει απο κουταβακι με το "αστο"ποτε δεν θα φτασει στο σημειο να μας γρυλισει η να δαγκωσει οταν θα θελησουμε αργοτερα να του παρουμε κατι που εχει βαλει στο στομα του.

------------------------------
Δεν καταλαβαινω γιατι παντα θες να βαζεις την τιμωρια μεσα στην εκπαιδευση?Γιατι θεωρεις οτι η μαθηση ειναι καλυτερη οταν χρησιμοποιουμε τιμωρια?
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Μεταξύ των σκύλων ίσως είναι φυσικό να υπάρχουν αυτοί οι ρόλοι... που ξαναλέω επαναπροσδιορίζονται ΚΑΘΕ φορά. Μεταξύ σκύλου και ανθρώπου... δεν το πιάνω... γιατί μιλάμε για κυρίαρχο και μη είδος;;;
Και από τη στιγμή που τον εντάσουμε σε άλλο οικοσύστημα και άλλη κοινωνία είναι σεβασμός να δεχτούμε τον τρόπο που εκείνος καταλαβαίνει τα πράγματα και όχι αυτόν που εμείς θεωρούμε σωστό! :wink:

Δε μιλάμε για κυρίαρχο είδος... :D αλλά για κυρίαρχο άτομο σε μια "μικτή" κονωνία.
Αν μιλούσαμε για κυρίαρχο είδος στον πλανήτη πιστεύω θα ήταν εύκολη η απάντηση μια που δε σταματάμε να κάνουμε ότι γουστάρουμε με τα πάντα! :evil:

Εγω ξέρω μόνο να πετυχαίνω αυτό που χρειάζομαι κάθε φορά από τον σκύλο μου, δεν σκέφτομαι κυριαρχίες και λοιπά... Γιατί το συζητάμε;
Και αυτό να συνεχίσεις να κάνεις... :D
Κάποιος θα το ανέφερε...δε θυμάμε... :p
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Dogo said:
Μα η συνενόηση που λες πρέπει να γίνει με βάση κάτι,να έχουμε μια κοινή γλώσσα ας πούμε και ο σκύλος μας κατανοεί και γνωρίζει τι σημαίνει "κυρίαρχο μέλος της αγέλης" και του αναγνωρίζει δικαιώματα καθώς και υποχρεώσεις (παρεπιπτόντως σε αυτά βασίζετε η κλασική εκπαίδευση)... :wink:
όχι βρε φίλε... η συννενόηση δε πρέπει να γίνεται σε αυτή τη βάση... τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις δεν επιβάλλονται... συζητιούνται...
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
όχι βρε φίλε... η συννενόηση δε πρέπει να γίνεται σε αυτή τη βάση... τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις δεν επιβάλλονται... συζητιούνται...
Αυτό λέω και εγώ αλλά επειδή δεν γνωρίζω αν έχεις τέτοιες "δυνάμεις" ώστε να έρχεσε σε διάλογο με τα σκυλιά σου... :shock: :p :lol: (joke)...

...η "συζήτηση" γίνετε σε γλώσσα που ο σκύλος πρέπει να καταλαβαίνει και αυτή είναι η γλώσσα του σώματος,η γλώσσα του κυρίαρχου μέλους με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του και η γλώσσα που "μιλά" και με τους ομοίους του (απλά προσαρμοσμένη και στα μέτρα μας και με την χρήση εργαλείων που μας βοηθούν σε αυτό...από κλίκερ εώς κολάρο εκπαίδευσης).

Και αυτά αν τον σεβόμαστε,αυτόν και τη φύση του και εάν θεωρούμαστε αρκετά "ανώτεροι" του για να το κατανοήσουμε.

Αρχές,που ματαξαναλέω,στηρίζετε η κλασική εκπαίδευση... :D
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
ΦΟΙΒΟΣ said:
eleni said:
[
Δεν διαφωνώ eleni. Δεν πιστευω στο να κάνω τα τρία παραπάνω πράγματα και να επαναπαυθώ. Η σχέση μου με το σκύλο μου βασίζεται στην αγάπη, στην εμπιστοσύνη με καθημερινή δουλεια με παιχνιδι-βόλτες-εκπαιδευση και προφανώς στο να του παρεχω τα προς το ζην. Απλα τη συκεκριμένη στιγμη δεν εχω να χάσω τίποτα εφαρμόζοντας τα παραπάνω, ειδικά οταν προερχονται απο ανθρώπους που εχουν ασχοληθει χρόνια με την ψυχολογία του σκύλου. Παρολαυτα τώρα μαθαινω. Εδω είμαι να αποδειχτει το αντίθετο και εγω μαζί σου.... :)
κι εγώ δε διαφωνώ μαζί σου και καταλαβαίνω πως αυτά τα έμαθες ψάχνοντας με αγάπη... όπως και εγω τότε... τα ίδια πράγματα διαβάσαμε/μας είπαν... αλλά να σου πω... εγώ βαρέθηκα να τρέχω στις πόρτες να τρώω αναγκαστικά πριν απο το σκύλο ή να φτύνω το φαγητό του, τα έκανα και γω just in case... αλλά τελικά δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα... και τωρα που δεν τα ασκώ... με ακούνε μια χαρά!
By the way... δε σου είπαμε πως ο κολλητός μας είναι ο prince!!!!
http://www.boxerworld.com/photo/showphoto.php?photo=57321&cat=500&ppuser=22947

έχω κάτι φοβερές φωτό που είναι στημένα και τα 3, να μη πω κάτι video απο εκδρομές που τρέχουν στα χιόνια... αλλά δεν τα έχω σε μορφή για net... :-( :D
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Dogo said:
όχι βρε φίλε... η συννενόηση δε πρέπει να γίνεται σε αυτή τη βάση... τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις δεν επιβάλλονται... συζητιούνται...
Αυτό λέω και εγώ αλλά επειδή δεν γνωρίζω αν έχεις τέτοιες "δυνάμεις" ώστε να έρχεσε σε διάλογο με τα σκυλιά σου... :shock: :p :lol: (joke)...
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ...

ΕΙΣΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ;;;;
...ΣΙΓΟΥΡΑ;;;;;

να πω τώρα;;;;

έχω ΦΟΒΕΡΕς ΔΥΝΑΜΕΙΣ! συννενοούμε με τα σκυλιά μου! ΣΥΝΝΕΝΟΟΥΜΕ! ΜΕ ΑΚΟΥΝΕ! ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ

είσαι ακόμα εδώ;;
σίγουρα; παραμένεις συγκεντρωμένος;
δεν χρειάζομαι θεωρίες κυριαρχίας! και είμαι full ανώτερη ώστε να μη χρειάζομαι βία/επιβολή με το ζόρι...
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Dogo said:
Και από τη στιγμή που τον εντάσουμε σε άλλο οικοσύστημα και άλλη κοινωνία είναι σεβασμός να δεχτούμε τον τρόπο που εκείνος καταλαβαίνει τα πράγματα και όχι αυτόν που εμείς θεωρούμε σωστό! :wink:
μάλλον μας δουλεύεις... ή περνάς την ώρα σου... αλλά και πάλι
δε κάνει κακό να λέμε και να ξαναλέμε... πως σεβασμός είναι η ΜΗ χρήση βίας/τιμωρίας
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
:D Εδώ είμαι!...

Αστείο ήταν,αφού το έγραψα κιόλας (joke)... :D

Ξέρω και πως δεν τα δαγκώνεις και πως δεν τους γρυλίζεις και πως δεν έρχεσε σε διάλογο μαζί τους... :lol:

Όπως έγραψες όμως :


Επίσης πως δεν είμαι σκύλος, ούτε η μαμά του για να επιβληθώ με βία/φόβο. Είμαι πιο έξυπνη από το ζώο και βρίσκω τρόπους να το κάνω χωρίς να χρειάζομαι νύχια και δόντια...
Χρειάζετε να το κάνεις δηλαδή.
Πρέπει να βρείς τρόπους να είσαι το κυρίαρχο άτομο σε αυτή,την έστω ιδιόμορφη αγέλη.

Δεν αλλάζουν οι κανόνες τις φύσης για τα γούστα μας παιδιά... :wink:
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Dogo said:
:D Χρειάζετε να το κάνεις δηλαδή.
Πρέπει να βρείς τρόπους να είσαι το κυρίαρχο άτομο σε αυτή,την έστω ιδιόμορφη αγέλη
οχι δε χρειαζεται να ειμαι κυρίαρχο μέλος, να συννενοούμαι χρειάζεται... μη μπλέκεις τις βούρτσες με τις ...
λοιπόν... αρκετά έπαιξες για σήμερα... αν θέλεις να συνεχίσεις να παίζεις θα με βρεις πάλι το πρωί...
καλό απόγευμα από μένα
φιλιά σε όλους
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
οχι δε χρειαζεται να ειμαι κυρίαρχο μέλος, να συννενοούμε χρειάζεται...
Όταν λες συνενούμε τι ενοείς?...Σε ποιά γλώσσα και με βάση ποιές αρχές έρχεσε σε αυτή τη συνενόηση?... :?

Γιατί και με την κλασική μέθοδο εκπαίδευσης (που πιστεύει στις αρχές τις αγέλης,των κυρίαρχων ατόμων,της μάθησης με στοργή και αγάπη αλλά και τιμωρίας και διόρθωσης όπου χρειάζετε...ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΒΙΑ!...όπως θέλουν να πιστεύουν κάποιοι) σε συνενόηση έρχομαι με το σκύλο και μάλιστα μέσα από οδούς που γνωρίζει και ο ίδιος αποδέχετε και χρησιμοποιεί. :wink:

λοιπόν... αρκετά έπαιξες για σήμερα... αν θέλεις να συνεχίσεις να παίζεις θα με βρεις πάλι το πρωί...
καλό απόγευμα από μένα
φιλιά σε όλους
Μη νευριάζεις!... :p
Γιατί νομίζεις πως είμαι ικανός να "παίζω" μαζί σου?
Δε θα το έκανα ποτέ...απλά λέω και εγώ τις δικές μου απόψεις. :D

Καλό απόγευμα! :D
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Ειρήνη υμίν! Νομίζω ότι έχουν αναθεωρηθεί τα τελευταία χρόνια οι απόψεις για την ιεραρχία και την κυριαρχικότητα στις αγέλες λύκων. Θα το ψάξω και θα επανέλθω.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Από ότι ξέρω η ιεραρχία στις αγέλες των λύκων,σαν ένοια δεν έχει αμφισβητηθεί.
Έχει αμφισβητηθεί η "χρήση" της όμως.
Δηλαδή ενώ υπήρχε η υποψία ότι η ιεραρχία στην κοινωνία της αγέλης υφίστατε για να εξυπηρετεί στο κυνήγι,τώρα υπάρχουν απόψεις πως ο κυρίαρχος λόγος ύπαρξης της ιεραρχίας είναι το ζευγάρωμα και η διαιώνηση του είδους.

Η κυριαρχικότητα ούτε αυτή γνωρίζω να έχει αμφισβητηθεί επιστημονικά μιας που αποτελεί στοιχείο της κοινωνίας της αγέλης και είναι το χαρακτηριστικό που ξεχωρίζει το "Άλφα θηλυκό" και "Άλφα αρσενικό" που θα έχουν τα προνόμια να τρέφοντε πρώτοι,να ζευγαρώνουν,κλπ.

Σημαντικοί επιστήμονες και με σημαντικές ανακαλύψεις/απόψεις στα θέματα είναι οι Konrand Lorentz (νομπελίστας,ιδρυτής της συμπεριφεριολογίας,βιολόγος),ο βοηθός του και συνεχιστής του έργου του Nico Tibergen,ο βοηθός στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης του Tibergen Desmond Morris και πολλοί άλλοι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εκδηλώνει ή όχι ένας σκύλος επιθετικότητα κυριαρχίας?
Τελικά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου απάντησε στην ερώτηση που έκανα…

Αντί για απάντηση πήρα ένα κατεβατό κάποιας κυρίας Pat Miller η οποία τυγχάνει και συγγραφέας δύο εγχειριδίων. (CPDT, is Whole Dog Journal’s Training Editor. Miller lives in Hagerstown, Maryland, site of her Peaceable Paws training center. She is also the author of The Power of Positive Dog Training and Positive Perspectives: Love Your Dog, Train Your Dog.)

Θα μπορούσα να παραθέσω 150 κατεβατά του οποιουδήποτε κυρίου και κυρίας οι οποίοι δηλώνουν CPDT, ABS, EBS, ESP με immobilizer, cruise control και brake assist! :shock:

Όποιος επιθυμεί ας μου απαντήσει (επιτέλους!). [-o<

Υπάρχει ή όχι επιθετικότητα κυριαρχίας? :-k
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Υπάρχει ή όχι επιθετικότητα κυριαρχίας?
Από τη στιγμή που υπάρχει η κυριαρχικότητα σαν χαρακτηριστικό,σίγουρα αυτή εκδηλώνετε και με επιθετικότητα,ειδικά τις περιόδους αμφισβήτησης του "Άλφα" ρόλου στην αγέλη.

Κυριαρχικότητα (Dominance):

A dominant wolf stands stiff legged and tall. The ears are erect and forward, and the hackles bristle slightly. Often the tail is held vertically and curled toward the back. This display asserts the wolf's rank to others in the pack. A dominant wolf may stare penetratingly at a submissive one, pin it to the ground, "ride up" on its shoulders, or even stand on its hind legs.


Αυτή η επιθετικότητα δεν καταλήγει πάντα σε αιματηρές μάχες,αλλά σε τσακωμούς που ονομάζοντε από τους βιολόγους ritualized fights.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Επιτέλους μια απάντηση! \:D/

Miracolo miracolo! :wink:

Μπράβο Dogo! :p

Άρα οι λύκοι εκδηλώνουν τέτοια συμπεριφορά. Κατ’ επέκταση το ίδιο και τα σκυλιά μας.
Πως θα εκτιμήσουμε και θα αξιολογήσουμε σωστά μια τέτοιου είδους ΜΗ επιθυμητή συμπεριφορά από τον σκύλο μας και πως θα ενεργήσουμε για να μην επαναληφθεί?
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
Dogo said:
Όταν λες συνενούμε τι ενοείς?...Σε ποιά γλώσσα και με βάση ποιές αρχές έρχεσε σε αυτή τη συνενόηση?... :?
σου ζηταω ξανα να συγκεντρωθεις... εισαι εδω; σε εχω; ακους;;;;
συννενοούμαι μαζί τους με τις μεθόδους της θετικής

You know... το αλλο θεματακι που συζηταγαμε;;; Δεν εχει σχεση με το εδω θεμα

Η δε συγκεντρωνεσαι η παιζεις... ενα απ τα δύο...


@eleni wroteλοιπόν... αρκετά έπαιξες για σήμερα... αν θέλεις να συνεχίσεις να παίζεις θα με βρεις πάλι το πρωί...
καλό απόγευμα από μένα
φιλιά σε όλους


Μη νευριάζεις!... :p
Γιατί νομίζεις πως είμαι ικανός να "παίζω" μαζί σου?
Δε θα το έκανα ποτέ...απλά λέω και εγώ τις δικές μου απόψεις. :D

Καλό απόγευμα! :D
ικανος δε ξερω αν εισαι αλλα προσπαθεις...

:)

παραθέτω δύο άρθρα του Γιάννη που με αντιπροσωπεύουν...
ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ... οχι τον εκπαιδευτη...
για σενα το λεω rottie που εχεις φαγωθει με κατι που δεν καταλαβαινω...
http://www.interpet.gr/themata/ekpaideusi/Themata/arxigia_101005.htm
http://www.interpet.gr/themata/ekpaideusi/Themata/arxigia kerdizetai_200206.htm

την επιθετικοτητα την εχω μελετησει και ειναι 2 οι πιο κυριοι λογοι που συμβαινουν... δεν εχει σχεση με την κυριαρχια ομως και αν θελεις να μιλησουμε για επιθετικοτητα θα πρεπει να ανοιξεις ενοτητα...

οσο για το αρθρο της Pat διαβασε mistake no5 πρωτη παραγραφο, ηταν η απαντηση μου στο θεμα κλασσικη versus θετική που συζηταγαμε...
Δεν με νοιάζει αν αναγνωριζεις τα ονοματα, τις αποψεις τις καταγραφω εδω σαν δικες μου... ασχολήσου με τις αποψεις αν θελεις να συζητησουμε... οπως ασχολουμαι εγω με τις δικές σου και δεν σε ξερω ποια εισαι, τι κανεις κτλ κτλ
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τώρα μάλιστα! Καταλάβαμε! 8)

Πες το από την αρχή βρε Eleni και μας έσκασες!
 


eleni

Well-Known Member
10 Μαϊου 2007
91
0
α... αυτό έλεγες...
ναι το κάνει και η μικρή τώρα τελευταία στον μεγάλο όταν υπάρχει φαγητό... ακριβώς αυτό, με τα αφτια χαμηλά πίσω κτλ κτλ

Εγω απλά τα χωρίζω ή δεν τα φέρνω σε αυτή τη θέση. Αλλιώς θα πρέπει να απευαισθητοποιήσω περισσότερο σε σχεση με το φαγητο και να πω και το στραβο μου... βαριεμαι ολιγον αυτο το καιρο... το έχω κατα νου...

Συγνώμη αλλά το υποθετικό σου συμπέρασμα ότι υπάρχει και προς τον ανθρωπο/εμένα δεν στέκει... Δεν έχει σταθεί κανένα απ τα σκυλιά μου με αυτό το ύφος απέναντί μου αλλά όπως θα διαβασεις και στο αρθρο, πιθανον να γινεται με ασυναισθητες κινησεις μου

Anyway το αντιμετωπίζεις όπως όλα τα άλλα, με απευαισθητοποίηση ή δεν φέρνεις το ερέθισμα...

Ποιά είναι δηλαδή η δική σου πρόταση... γιατι εμενα μου φαινεται πως χτυπιεσαι κατι να πεις τοση ωρα...

να προτεινω να κατεβασεις λιγο τους τονους σου; συζητηση κανουμε...
ROTTIE said:
Επιτέλους μια απάντηση! \:D/

Miracolo miracolo! :wink:

Μπράβο Dogo! :p

Άρα οι λύκοι εκδηλώνουν τέτοια συμπεριφορά. Κατ’ επέκταση το ίδιο και τα σκυλιά μας.
Πως θα εκτιμήσουμε και θα αξιολογήσουμε σωστά μια τέτοιου είδους ΜΗ επιθυμητή συμπεριφορά από τον σκύλο μας και πως θα ενεργήσουμε για να μην επαναληφθεί?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf