Ποιος σκύλος θεωρείτε ότι έχει πιο δυνατή μασέλα;


heleni38

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2010
45
0
το εχω ψαξει και οι περισσοτεροι λενε πιτ μπουλ αλλα ειναι το καν καλ? ποια ειναι η γνωμη σας?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
O θειος μου σιγουρα! Μασαει κοκκαλα με τη μασελα του:paja1::maria::paja1::maria:
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
το εχω ψαξει και οι περισσοτεροι λενε πιτ μπουλ αλλα ειναι το καν καλ? ποια ειναι η γνωμη σας?
δυνατοτερη μασελα ειχε ενα μπουλμαστιφ 12 χρονων που του πεσαν τα δοντια και του βαλανε σιδερενια μασελα
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
O θειος μου σιγουρα! Μασαει κοκκαλα με τη μασελα του:paja1::maria::paja1::maria:
δυνατοτερη μασελα ειχε ενα μπουλμαστιφ 12 χρονων που του πεσαν τα δοντια και του βαλανε σιδερενια μασελα
Πάει....τελείωσα εγω για σήμερα!!!:paja1::paja1::paja1::paja1::paja1:
 




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
το εχω ψαξει και οι περισσοτεροι λενε πιτ μπουλ αλλα ειναι το καν καλ? ποια ειναι η γνωμη σας?
heleni38 με ολο το σεβασμο αλλα αυτα τα θεματα δεν εχουν να προσφερουν τιποτα κατα την αποψη μου
 




Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Χαιρομαι απίστευτα όταν βλέπω ευγενεις του 21 αιώνα , που θεωρούν τέτοιες ερωτησεις προσβλητικές να απαντουν στον συνομιλητη τους με τόση αναίδεια δείχνοντας το πραγματικο επίπεδο του ήθους και της παιδείας τους.

Ελένη ψαξε λίγο στο youtube θα βρεις μερικά βίντεο απο χομο σάπιενς σαν κ εσένα που χωρις ντροπη είχαν την περιέργεια να δουν ποιο ζωο ειναι πιο επικινδυνο αν σε δαγκωσει και κάνουν κάποιες μετρήσεις με ειδικο εξοπλισμο...

ωρες ωρες μου θυμιζουν καποιοι εδω μεσα μια τρελη ιδιοκτητρια σκυλου στο παρκο που είδε καποτε καποιν να παιζει με ενα πιτ μπουλ που είχε ...με ενα σκοινι...και του ειπε οτι θα παρει την αστυνομια τηλέφωνο γιατι το ετοιμαζει για αγωνες
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Χαιρομαι απίστευτα όταν βλέπω ευγενεις του 21 αιώνα , που θεωρούν τέτοιες ερωτησεις προσβλητικές να απαντουν στον συνομιλητη τους με τόση αναίδεια δείχνοντας το πραγματικο επίπεδο του ήθους και της παιδείας τους.

Ελένη ψαξε λίγο στο youtube θα βρεις μερικά βίντεο απο χομο σάπιενς σαν κ εσένα που χωρις ντροπη είχαν την περιέργεια να δουν ποιο ζωο ειναι πιο επικινδυνο αν σε δαγκωσει και κάνουν κάποιες μετρήσεις με ειδικο εξοπλισμο...

ωρες ωρες μου θυμιζουν καποιοι εδω μεσα μια τρελη ιδιοκτητρια σκυλου στο παρκο που είδε καποτε καποιν να παιζει με ενα πιτ μπουλ που είχε ...με ενα σκοινι...και του ειπε οτι θα παρει την αστυνομια τηλέφωνο γιατι το ετοιμαζει για αγωνες
υπαρχουν αρκετες φορες που και γω εχω διαφωνησει με συμπεριφορες αλλα μερικα πραγματα εχουν και τα ορια τους αν δηλαδη εγω ρωτησω ποιο σκυλι θεωρειται οτι εχει το μεγαλυτερο αιδοιο θα ειμαι ετοιμος να δεχτω και τις αναλογες απαντησεις.
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Χαιρομαι απίστευτα όταν βλέπω ευγενεις του 21 αιώνα , που θεωρούν τέτοιες ερωτησεις προσβλητικές να απαντουν στον συνομιλητη τους με τόση αναίδεια δείχνοντας το πραγματικο επίπεδο του ήθους και της παιδείας τους.

Ελένη ψαξε λίγο στο youtube θα βρεις μερικά βίντεο απο χομο σάπιενς σαν κ εσένα που χωρις ντροπη είχαν την περιέργεια να δουν ποιο ζωο ειναι πιο επικινδυνο αν σε δαγκωσει και κάνουν κάποιες μετρήσεις με ειδικο εξοπλισμο...

ωρες ωρες μου θυμιζουν καποιοι εδω μεσα μια τρελη ιδιοκτητρια σκυλου στο παρκο που είδε καποτε καποιν να παιζει με ενα πιτ μπουλ που είχε ...με ενα σκοινι...και του ειπε οτι θα παρει την αστυνομια τηλέφωνο γιατι το ετοιμαζει για αγωνες

Μάλλον θα πρέπει να ξεχωρίσεις το χιούμορ απο τους χαρακτηρισμούς σου σε κάποια post που δεν είναι και το καλύτερο έδαφος σοβαρής συζήτησης! εξάλλου υπάρχει post με το κλειδωμα των σαγονιών όπως επίσεις χαρακτηριστικά φυλής... καποιες φορές όταν ενδιαφερόμαστε πρώτα αναζητουμε κ μετά ρωτάμε!!!
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Βασικα αν ισχυουν αυτα που εχει δηλωσει η Ελένη,
ειναι σχετικά μικρή ακομα. ( 17-18 )

Οποτε η αφέλεια της ισως δικαιολογείται.

Ας χαλαρωσουμε όλοι.:maria:
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
ωρες ωρες μου θυμιζουν καποιοι εδω μεσα μια τρελη ιδιοκτητρια σκυλου στο παρκο που είδε καποτε καποιν να παιζει με ενα πιτ μπουλ που είχε ...με ενα σκοινι...και του ειπε οτι θα παρει την αστυνομια τηλέφωνο γιατι το ετοιμαζει για αγωνες
Σε ποια πιτ μπουλ αναφερεσαι στο παραπανω διδακτικο σου ποστ ? :rolleyes: Σε αυτα που συνολικα θεωρεις ως ''βρισια'' της κυνολογιας ? Για τα πιτ μπουλ που δεν εχουν λογο υπαρξης σε αυτο τον κοσμο ? (συμφωνα με τις δικες σου αποψεις παντα) ...

Πισω στο μαθημα τωρα :D ...
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Τα Lycaon Pictus...

... αν μιλάμε για τα της FCI, τότε θα πόνταρα σε Αγίου Βερνάρδου ή Αγγλικό Μαστίφ!

Φυσικά υπάρχει και η Ύαινα η οποία έχει περισσότερη δύναμη από οποιονδήποτε σκύλο (κι από την αρκούδα ακόμα και το λιοντάρι), αλλά αυτή δεν είναι σκύλος είναι υαινιδές.

Μέχρι σχετικά πρόσφατα οι επιστήμονες πίστευαν πως η Ύαινα έχει το πιο δυνατό δάγκωμα, απ' όλα τα θηλαστικά, αλλα ανακαλύφθηκε πως το δυνατότερο δάγκωμα το έχει to Sarcophilus harrisii (κοινώς ο Διάβολος της Τασμανίας)!
 
Last edited:


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Γιατι αφελεια ρε παιδια δεν καταλαβαινω.
Ο ενας μετραει ποσο δυνατη μυτη εχουνε.
Ο αλλος κανει αγωνες ταχυτητας,για χομπυ.
Ο αλλος κανει αγωνες προστασιας,για χομπυ,οχι για να το χρησημοποιηση.
Ο αλλος κανει αγωνες αγκιλιτι,για χομπυ.
Ο αλλος θελει να ξερει ποιος κανει καλο απορτ.
Μεχρι και για χορο τα εκπαιδευουνε εκμεταλευομενοι τον εθισμο του σκυλου στις λιχουδιες και την αφελεια του.
Αντε η υπακοη χρειαζεται,τα υπολοιπα?
Και και και και.....
Εκει π.χ για την προστασια γιατι δεν λετε τιποτα,και κραζουμε καποιον μονο για μια ερωτηση,αυτους που τα μετρησαν καποιοι τους εβγαλαν αχρηστους,εχω βαλει καπου 2 βιντεος με αυτες τις μετρησεις εδω μεσα.
Δηλαδη οταν δαγκωνει μανικι δεν μιλαμε,που εκπαιδευεται ενα σκυλι να δαγκωνει γερα,και εδω τωρα κανουμε πλακα?που να δειτε και τους πορωμενους με την προστασια πως κανουν.
Εγω λεω οχι ταμπου,πρεπει δηλαδη να ντρεπεται καποιος που εχει μια ερωτηση?
Η μηπως χαλαει την εικονα η την υγεια του σκυλου το μετρημα?
Ασε που βλεπω πολλες πανες εκει στην Αθηνα τωρα τελευταια(σε 2 θεματα)και κυνηγαμε τα Puppy mils,και το πως εχουν οι εκτροφεις τα σκυλια τους,μουνγκα ολοι στις πανες και τα μπαλκονια τουαλετες,ασε για το κρατε δεν μπορω να καταλαβω πως τα εχετε στο κρατε 1-2-3-4-5-6 ωρες δεν εχετε τυψεις και θαβετε και οποιον βρητε,και μην μου πει καποιος για την σωστη του χρηση,ελεος.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
συμφωνω με το post του Προμηθεα.

παντως οι φυλες τυπου Μαστιφ,εχουν το δυνατοτερο δαγκωμα(υστερα απο ερευνες...το ειχα ξαναγραψει "Largest the scull,strongest the bite force"...ακριβως ετσι το μετεφερε στην ερευνα του National Geographic)...τωρα βεβαια αυτο εχει εξειδικευμενη σημασια και οχι γενικη.

με λιγα λογια,τον μεσο κυνοφιλο δεν νομιζω οτι τον ενδιαφερει τοσο πολυ το "ισχυρο δαγκωμα".
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Γιατι αφελεια ρε παιδια δεν καταλαβαινω.
Ο ενας μετραει ποσο δυνατη μυτη εχουνε.
Ο αλλος κανει αγωνες ταχυτητας,για χομπυ.
Ο αλλος κανει αγωνες προστασιας,για χομπυ,οχι για να το χρησημοποιηση.
Ο αλλος κανει αγωνες αγκιλιτι,για χομπυ.
Ο αλλος θελει να ξερει ποιος κανει καλο απορτ.
Μεχρι και για χορο τα εκπαιδευουνε εκμεταλευομενοι τον εθισμο του σκυλου στις λιχουδιες και την αφελεια του.
Αντε η υπακοη χρειαζεται,τα υπολοιπα?
Και και και και.....
Εκει π.χ για την προστασια γιατι δεν λετε τιποτα,και κραζουμε καποιον μονο για μια ερωτηση,αυτους που τα μετρησαν καποιοι τους εβγαλαν αχρηστους,εχω βαλει καπου 2 βιντεος με αυτες τις μετρησεις εδω μεσα.
Δηλαδη οταν δαγκωνει μανικι δεν μιλαμε,που εκπαιδευεται ενα σκυλι να δαγκωνει γερα,και εδω τωρα κανουμε πλακα?που να δειτε και τους πορωμενους με την προστασια πως κανουν.
Εγω λεω οχι ταμπου,πρεπει δηλαδη να ντρεπεται καποιος που εχει μια ερωτηση?
Η μηπως χαλαει την εικονα η την υγεια του σκυλου το μετρημα?
Ασε που βλεπω πολλες πανες εκει στην Αθηνα τωρα τελευταια(σε 2 θεματα)και κυνηγαμε τα Puppy mils,και το πως εχουν οι εκτροφεις τα σκυλια τους,μουνγκα ολοι στις πανες και τα μπαλκονια τουαλετες,ασε για το κρατε δεν μπορω να καταλαβω πως τα εχετε στο κρατε 1-2-3-4-5-6 ωρες δεν εχετε τυψεις και θαβετε και οποιον βρητε,και μην μου πει καποιος για την σωστη του χρηση,ελεος.
Αντε ρε ομαροκ και λεμε εγω λεω αγγλικο μαστιφ μπουλμαστιφ και μαστινο ναπολιτανο ε και τι εγινε;δεν μπορει να υπαρξει απαντηση σε μια τετοια ερωτηση εκτος αν γινει συγκεκριμενη ερυνα με ολες τισ φυλες κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες υπο συγκεκριμενους ορους και χρησιμοποιωντας παραπανω απο 1 δειγμα της καθε φυλης για να μπορεις να καταληξεις σε καποιο ασφαλες συμπερασμα.
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Το δυνατοτερο δαγκωμα κατα την εμπειρια μου το εχω παρει απο ενα bandog του Lucero. Το επομενο ηταν ενα θρυλικο Μαλινουα ο Urosh De Pottois. Τριτο ηταν ενα ΓΠ ο Χαρης, οπου καθε φορα που εβγαζα τη φορμα επιθεσεων οι τρικεφαλοι ηταν μπλε(και ειμαι μελαχρινος). Δεν ειχαμε δυναμομετρο τοτε για να μετρησουμε.Το πιτ μπουλ εχει δυναμη στα σαγονια αλλα μονο "κλειδωνει". Η δυναμη δεν παει τοσο με τη φυλη αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη με τα γονιδια(κληρονομικοτητα).
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
[video=youtube;ADDxe24ud90]http://www.youtube.com/watch?v=ADDxe24ud90[/video]

[video=youtube;MZm037jPNgc]http://www.youtube.com/watch?v=MZm037jPNgc[/video]
 
Last edited by a moderator:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Χαιρομαι απίστευτα όταν βλέπω ευγενεις του 21 αιώνα , που θεωρούν τέτοιες ερωτησεις προσβλητικές να απαντουν στον συνομιλητη τους με τόση αναίδεια δείχνοντας το πραγματικο επίπεδο του ήθους και της παιδείας τους.

Ελένη ψαξε λίγο στο youtube θα βρεις μερικά βίντεο απο χομο σάπιενς σαν κ εσένα που χωρις ντροπη είχαν την περιέργεια να δουν ποιο ζωο ειναι πιο επικινδυνο αν σε δαγκωσει και κάνουν κάποιες μετρήσεις με ειδικο εξοπλισμο...

ωρες ωρες μου θυμιζουν καποιοι εδω μεσα μια τρελη ιδιοκτητρια σκυλου στο παρκο που είδε καποτε καποιν να παιζει με ενα πιτ μπουλ που είχε ...με ενα σκοινι...και του ειπε οτι θα παρει την αστυνομια τηλέφωνο γιατι το ετοιμαζει για αγωνες

Με φιλικη διαθεση και μεγαλη αγαπη προς ολες αυτες τις φυλες που "κινδυνευουν" απο τετοια ποστ.. η φραση σου είχαν την περιέργεια να δουν ποιο ζωο ειναι πιο επικινδυνο αν σε δαγκωσει και κάνουν κάποιες μετρήσεις με ειδικο εξοπλισμο
μπορει για το μεσο ελληνα να ειναι αποτρεπτικος παραγοντας να αποκτησει μια δυναμικη φυλη... ξερεις ποσοι θα πουνε "οχι δεν παιρνω αμσταφ, ροτι κλπ γιατι εστω και αν υπαρχει μια στο εκταμμυριο περιπτωση να με δαγκωσει θα μου κοψει το χερι-ποδι" ή "μην πλησιαζεις παιδι μου, αυτο το σκυλι γιατι αν αγριεψει και σε δαγκωσει εχει τα πιο δυνατα σαγονια"...
Και επειδη εγω ειμαι κατοχος μια φυλης που ετσι οπως φαινεται και αν δεν "προστατευτει", σε λιγα χρονια θα μπει στη λιστα των "σκυλων-δολοφονων" (αν δεν εχει γινει ακομα) ... απαντησα με αυτο τον τροπο (χιουμοριστικα και οχι ειρωνικα με καμια διαθεση να προσβαλλω κανεναν):D