Πολύς φόβος!


olario

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
7
17
33
Καλησπέρα παιδιά!
Πρόσφατα απέκτησα ένα κοριτσάκι 3 ετών, μικρού μεγέθους. Ζούσε σε ένα κτήμα με αρκετά άλλα σκυλιά και έναν πολύ αδιάφορο ιδιοκτήτη. Το σκυλάκι είναι εξαιρετικά φοβικό, ειδικά όταν μιλάμε για την βόλτα. Αφού μάθαμε να ανεβοκτατεβαίνουμε την σκάλα, απαξ και βγούμε έξω κάθεται ακίνητη κάτω και τρέμει.
Εγώ κάνω τα εξής:
Προσπαθώ να βγαίνουμε μαζί στο μπαλκόνι για να συνηθίζει τους θορύβους
Με χαρές και χάδια με το που κάνει ένα βήμα αφού μπαστακωθεί της δίνω μια λιχουδιά.
Δεν την τραβολογάω μου έρχεται κρίμα-αφήστε που όποτε το κανα το σκυλί μου έδειχνε με όλο του το είναι οτι απλά δεν θέλει.
Κάποιες φορές θα την πάρω αγκαλιά, για να φύγουμε από την φασαρία και την αφήνω κάτω σε πιο ήρεμο μέρος.
Το θέμα είναι πως πίστευα οτι τα κάνω όλα καλά, όμως ένας εκπαιδευτής που γνώρισα τυχαία μου είπε οτι αυτό με την λιχουδιά θα την κάνει χειριστική και καλό είναι να την τραβάω και λίγο δεν θα πάθει κάτι. Για την αγκαλιά μου είπε οτι είναι οτι χειρότερο μπορώ να κάνω.Τι ισχύει τελικά;
Να πω οτι δεν κάνει στη βόλτα καμία της ανάγκη, οριακά τα κάνει στην πάνα της. Θα κάνει τσίσα μια φορά στις 2 μέρες από τον φόβο της και μόνο.
Δεν ξέρω αν αυτό το διάστημα πρέπει να δώσω βάση σε όλα αυτά, γιατί μέσα όλα έχει και ερλιχεία και μάλιστα μεγάλο τίτλο, οπότε είναι γενικά ένα καταβεβλημένο σκυλάκι.
Με μένα δεν έχει φόβο, σήμερα μάλιστα μου γάβγισε με θράσος επειδή της πήρα την κουβέρτα
Οποιαδήποτε συμβουλή ή σχόλιο θα μου ήταν εξαιρετικά βοηθητικό
 
  • Love
Reactions: l.Kyveli


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καλησπέρα παιδιά!
Πρόσφατα απέκτησα ένα κοριτσάκι 3 ετών, μικρού μεγέθους. Ζούσε σε ένα κτήμα με αρκετά άλλα σκυλιά και έναν πολύ αδιάφορο ιδιοκτήτη. Το σκυλάκι είναι εξαιρετικά φοβικό, ειδικά όταν μιλάμε για την βόλτα. Αφού μάθαμε να ανεβοκτατεβαίνουμε την σκάλα, απαξ και βγούμε έξω κάθεται ακίνητη κάτω και τρέμει.
Εγώ κάνω τα εξής:
Προσπαθώ να βγαίνουμε μαζί στο μπαλκόνι για να συνηθίζει τους θορύβους
Με χαρές και χάδια με το που κάνει ένα βήμα αφού μπαστακωθεί της δίνω μια λιχουδιά.
Δεν την τραβολογάω μου έρχεται κρίμα-αφήστε που όποτε το κανα το σκυλί μου έδειχνε με όλο του το είναι οτι απλά δεν θέλει.
Κάποιες φορές θα την πάρω αγκαλιά, για να φύγουμε από την φασαρία και την αφήνω κάτω σε πιο ήρεμο μέρος.
Το θέμα είναι πως πίστευα οτι τα κάνω όλα καλά, όμως ένας εκπαιδευτής που γνώρισα τυχαία μου είπε οτι αυτό με την λιχουδιά θα την κάνει χειριστική και καλό είναι να την τραβάω και λίγο δεν θα πάθει κάτι. Για την αγκαλιά μου είπε οτι είναι οτι χειρότερο μπορώ να κάνω.Τι ισχύει τελικά;
Να πω οτι δεν κάνει στη βόλτα καμία της ανάγκη, οριακά τα κάνει στην πάνα της. Θα κάνει τσίσα μια φορά στις 2 μέρες από τον φόβο της και μόνο.
Δεν ξέρω αν αυτό το διάστημα πρέπει να δώσω βάση σε όλα αυτά, γιατί μέσα όλα έχει και ερλιχεία και μάλιστα μεγάλο τίτλο, οπότε είναι γενικά ένα καταβεβλημένο σκυλάκι.
Με μένα δεν έχει φόβο, σήμερα μάλιστα μου γάβγισε με θράσος επειδή της πήρα την κουβέρτα
Οποιαδήποτε συμβουλή ή σχόλιο θα μου ήταν εξαιρετικά βοηθητικό
Και εγω αυτα ξερω λιγο τραβηγμα και ποτε αγκαλια. Αλλα κανε υπομονη ειναι πολυ νωρις ακομα σιγα σιγα θα βελτιωθει.
 


olario

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
7
17
33
Και εγω αυτα ξερω λιγο τραβηγμα και ποτε αγκαλια. Αλλα κανε υπομονη ειναι πολυ νωρις ακομα σιγα σιγα θα βελτιωθει.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Οπότε κομμένες οι αγκαλιές έξω
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
δοκιμασε να κανεις πως κατι ειδες κατω. ουαου, α, τι ειναι αυτο;;; ερχεται να δει; αν δουλεψει, μπορεις να το δοκιμασεις οταν κολλαει ισα ισα να ξεκολλησει και μετα γυρνα την σπιτι.

με την λιχουδια ειναι ναι μεν αλλα. μπορεις να το κανεις παιχνιδι. στο σπιτι πρωτα πετας λιγο μπροστα της (στα 20 εκ φαντασου, οχι στην αλλη ακρη του δωματιου) λιχουδια και λες "βρες το". αν ανταποκριθει στο σπιτι, δοκιμασε το κι εξω. μπορει ο εκπαιδευτης να σου πει να μην μαθει να τρωει απο κατω, αλλα δεν ειναι οτι τρωει και κατι ξεκαρφωτο και στη συγκεκριμενη περιπτωση πιο σημαντικο ειναι να βρει την αυτοπεποιθηση της.

δωστης χρονο να συνηθισει τον ανθρωπινο κοσμο. ποσο καιρο την εχεις; εχεις δει βελτιωση;
 
  • Like
Reactions: olario


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Ηθελα να παραθεσω και ενα εξαιρετικο τιπ για σωστο τραβηγμα που βοηθαει να περπατησει το σκυλι αλλα χωρις να επιβαρυνει τα ποδια που ειναι πολυ σημαντικο για εμας. Οταν κοκκαλωνει το σκυλι να βαζεις την ιδια δυναμη που βαζει αυτο προς τα πισω. Δηλαδη δεν μετακινεις το σκυλι καθολου με τραβηγμα απλα εχεις στην τσιτα το λουρι κρατας αντισταση και δινεις μια ωθηση χωρις να μετακινεις αγρια. Επειδη ειναι αβολο για το σκυλι και καταλαβαινει οτι δεν υποχωρεις προχωραει. Τραυτοχρονα με αυτον τον τροπο δεν του επιτρεπεις να ξαπλωσει και να μπαστακωθει εκει. Φυσικα θελει υπομονη και αυτο οπως ολες οι τεχνιεκες αλλα εμενα με βοηθησε παρα ποκυ.
.
 
  • Like
Reactions: olario


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δεν ξέρω αν αυτό το διάστημα πρέπει να δώσω βάση σε όλα αυτά, ...
Να μην δώσεις βάση σε τίποτα και να μην σε αγχώνει τίποτα.
Χειρίσου την όπως σου λέει η καρδιά σου, έχοντας όμως πάντα στο μυαλό σου, ότι κάποια θέματα μπορεί να μην καταφέρει ποτέ να τα ξεπεράσει, ή μπορεί να τα βελτιώσει ελάχιστα. Οτι όμως είναι να φτιαχτεί, θα φτιαχτεί με υπομονή, αγάπη και με το πέρασμα του χρόνου. Θα δεις!

Μπράβο σου που της έδωσες μια δεύτερη ευκαιρία να ζήσει. Αυτό από μόνο του, είναι τεράστιο.

Βάλε μας φωτό!
 


olario

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
7
17
33
Σας ευχαριστώ όλους τόσο πολύ!
Αυτό με την λιχουδιά κάτω το δοκίμασα αλλά δεν.. Βέβαια το καημένο δεν ξέρει ούτε να παίζει, τι μπαλάκια, τι κοκαλάκια, τι τρέχω εγώ σαν την χαζή πίσω από τα παιχνίδια για να καταλάβει, τίποτα :p
Το τράβηγμα-αντίσταση θα το δοκιμάσω αύριο, ελπίζω σιγά σιγά να πιάσει, γιατί μέσα στο φόβο της είναι και τσαούσα δεν υποχωρεί με τίποτα.
Δεν με νοιάζει για μένα να ξεπεράσει κάτι απλά με πιάνει μια στεναχώρια γιατί θα μπορούσα να της προσφέρω μια πολύ καλύτερη ζωή, να παίζουμε, να τρέχουμε κλπ.
Της πήρα και ένα λουράκι ηρεμιστικό, κάτι λιχουδιές αντιστρεσ με κάνναβη (όλα από κτηνίατρο), δεν είδαμε καμιά βελτίωση ακόμα, θα δούμε ελπίζω με τον καιρό!
Στην φώτο είναι 2 ώρες πριν έρθει στα χέρια μου, μια κούκλα
406051983_3532887230260565_5757531801025496393_n.jpg
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα, χρόνια πολλά καλή χρονιά!!!
πολύ όμορφη να σου ζήσει....
το σκυλάκι λοιπόν προέρχεται από ενα απομονωμένο μέρος και ήρθε στην πόλη..... ή κάπως έτσι σωστά?
μιλάμε δλδ για ενα ακοινώνητο σκυλάκι το οποίο κατέληξε φοβικό λόγω έλλειψης παραστάσεων και εμπειριών.
προσωπική μου άποψη κι εμπειρία....
ασχολήσου βασικά με την θεραπεία της....
μέχρι τότε... έτσι κι αλλιώς έχεις ένα φουλ στρεσαρισμένο σκυλί το οποίο θα αντιδρά αρνητικά σε οποιοδήποτε χειρισμό της κάνεις σε ένα περιβάλλον που την στρεσάρει έτσι κι αλλιώς.
ούτε τραβηγματάκια με τη όποια τεχνική, ούτε χαδακια και λιχουδιές.

τον χρόνο που θα προσπαθεις να επανέλθει η υγεία της εκμεταλλεύσου την ως εξής.
διαλεξε μια πλατείαμεγαλη κοντα στο σπίτι σου
διαλεξε ενα ωραιο παγκάκι σχετικα απομονωμένο

θα την παίρνεις αγκαλιά από το σπίτι και θα την πηγαίνεις στο παγκάκι που θα έχεις διαλέξει αγκαλιά
εκεί θα στοργγυλοκαθεσαι και θα την αποθέτεις κάτω.
δώσε της όλο τον χρόνο να αισθανθεί άνετα να αρχισει από μόνη της να κινειται και να μυριζει όσο φτανει το λουρακι της...
μετά απο 20 λεπτα ανεξαρτητως αποτελέσματος την παίρνεις αγκαλια κι επιστρέφεις σπίτι.
έτσι κερδιζεις να εισαγεται στα ερεθισματα
1. μέσα απο την αγκαλιά σου χωρίς να μπαίνεις στη διαδικασία να τραβάς, αν τραβάς σωστά, με ποια τεχνική και γιατί.
ούτε να πιέζεις μέσω λιχουδιών να αποδεχτεί κάτι που της ειναι ξενο....
2. ευτυχώς είναι μικρή λίγα τα κιλά και μικρή ακόμα.
3. επαναλαμβάνεις με την ίδια διαδικασία μέχρι να σου δείξει η ίδια απο μονη της οτι ειναι οικειο πλεον το παγκακι κι ο χωρος.... τοτε μετακομιζεις σε παραδιπλανο παγκακι με την ιδια πρακτικη...
μόλις αποκτήσει άνεση προσπάθησε μικρή βόλτα μερικων μετρων παντα μεσα στην πλατεια μεχρι να αποκτησει ανεση κινησης στη πλατεια....
4. η βόλτα μέχρι την πλατεία κι η επιστροφή της χωρίς να είναι αγκαλιά δεν πρέπει να σε προβληματίζει θα έρθει από μόνη της η ωρα σιγα σιγα και θα ο καταλαβεις απο τις αντιδρασεις της στη πλατεια!
 


olario

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
7
17
33
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!
με λίγο από ολα από αυτά που είπατε πλέον η μικρη περπατάει έξω σχεδόν κανονικά! Η ουρά είναι κάτω από τα σκέλια βέβαια αλλά και περπατάει και μυρίζει τριγύρω!
Κακά/τσίσα ΠΟΤΕ έξω με μια έξαιρεση. Με το που την πλησιάζει σκυλί κάνει κακά της..Λογικά από τον φόβο της.
Σήμερα στην βόλτα ήρθε ένας ευγενέστατος μπουλούκος και την μύριζε και για πρώτη φορά στα χρονικά του γρύλισε. Δεν την "διόρθωσα" γιατί το θεώρησα μεγάλο βήμα, και εντάξει κάπως πρέπει να επικοινωνήσει και αυτή.
Σε δέκα μέρες έχει επαναληπτικές εξετάσεις, το χάπι της ευτυχώς βρήκα τρόπο να της το δίνω χωρίς να κυνηγιόμαστε σε όλο το σπίτι και ελπίζουμε για το καλύτερο. Όταν είναι καλύτερα θα ψάξω και κάποιον εκπαιδευτή !
(δεν θα αναφερθώ καν στην παραμονή πρωτοχρονιάς με τα βεγγαλικά γιατί θα χαλάσω το αισιόδοξο κλίμα του ποστ μου)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλή χρονιά με υγεία!
Να την χαίρεσαι είναι πεντάμορφη!!! Μεγάλη υπόθεση που την πήρες από ένα μπουλούκι σκύλων που δεν είχαν φροντίδα ούτε ατομικότητα και την έβαλες στην οικογένεια σας! Θα βλέπεις συνέχεια έναν άλλο σκύλο, θα βελτιώνεται συνεχώς. Χαίρομαι πάρα πολύ όταν διαβάζω τέτοιες ιστορίες που θέλω να γράφω όλο μπράβο και μπράβο γιατί οι ιστορίες αυτές μας ζεσταίνουν όλους :love:
 
  • Like
Reactions: GSD92 and mareco


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Ελπιζω να ξεπεράσετε σιγα σιγα τα θέματα σας,πιστεύω ότι θα το κανετε!
Εκτός απο λιχουδιά,έχετε δοκιμάσει με παιχνίδι;
Κάποια ζωάκια ειναι πιο δεκτικά στο μπαλάκι.
Επισης ,μην δοκιμάζετε πάντα την ευθεία προς την κατεύθυνση που θέλετε,αλλα δοκιμαστε να πηγαίνετε ζικ ζακ ώστε να ξεγελαστεί.
Κρατήστε στο μυαλό σας τον συνδιασμο επιβράβευσης και όχι απαραίτητα την μοναδικη παρουσία της λιχουδιας.
Επισης,μην φοβάστε να τραβηξετε τον οδηγό.Δεν ειναι κακη η μερικη ενίσχυση,σίγουρα όμως,όχι αγκαλιά!!!

Οσων αφορά το γρύλισμα στο αλλο ζώο,ναι,πρεπει να επικοινωνήσει,απλα να ειστε σε ετοιμότητα γιατί δεν ξέρετε και τις αντιδράσεις του αλλου ζώου!
Γενικα,μην αφήνετε τέτοιες συμπεριφορές να πέσουν κάτω.
Δειξτε την δυσαρέσκεια σας.
Ειμαι σίγουρος πως με την όρεξη σας και δουλίτσα,θα το ξεπεράσει!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981