Πρέσα Κανάριο ιδιαιτερότητες της φυλης???


Sonik83

Member
4 Φεβρουαρίου 2021
12
12
41
Καλησπέρα... Τυχαία διάβαζα το φόρουμ σας !
Έχω πρέσα Κανάριο από έναν εκτροφέα το διάλεξε ο αδερφός μου... Διάλεξε εκείνον γιατί με το που τον χάιδεψε ζητούσε ξανά κ ξανά τα χαδακια του ( και τώρα έτσι ειναιιιι ΟΛΟ ΧΑΔΙΑ ) με τα χίλια ζόρια μας τον έδωσε ο εκτροφέας χαχαχχα τον ήθελε και εκείνος ! Παιδιααααα είναι τέρμα μπέμπης παρόλο π έχει φτάσει 7 χρόνων για να ζητήσει κάτι θα αρχίσει να κλαίει και δεν είναι ότι δεν αντέχει μόνος του (μόνο) ... Είναι και ότι δεν θέλει να αφήνει κανέναν απ' την οικογένεια μόνο του πάει κάποιος τουαλέτα... Θα τον συνοδεύσει θα ξαπλώσει απ' έξω ( είναι η ουριτσα μας) γενικά με τους φίλους δεν έχει θέμα ... Αρκεί να μην είναι ντυμένοι ΜΕ ΦΟΥΛ ΦΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟ ΚΡΑΝΟΣ για να μην τρομάξει και νιώσει την απειλή ... Οποιοδήποτε άλλος όταν δει ότι ΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ δεν κάνει τιιιποτα... μαζί θα πάμε να τον χαιδεψει και αμέσως .... Έγινε προστατης και εκείνου ,.δέχεται εύκολα μέλη στην οικογένεια και δεν ζηλεύει αν δώσει κάποιος την προσοχή άλλου ☺στο πάρκο είναι Καλουλης με όλα τα σκυλακια δεν παίζει με τα στόματα όπως έχω δει σε άλλα σκυλακια...γενικά με τα δόντια του είναι τέρμα προσεκτικός.... Μπορείς να τ παρεις και μπριζόλα απ' το στόμα αν βάλεις το χέρι σου το ανοίγει τ αφήνει εντελώς ( χωρίς εκπαίδευση) ακόμη και Μάι.μικρη λιχουδιαα αν τ δώσω όσο τ κρατάω στ χέρι επειδή είναι μικρή η λιχουδιαα πάει προσεκτικά απ' την άκρη της ... Με τα πιο μικρά δοντακια τ να την πάρει πολυυ σιγαα σιγαα για να μην με τραυματίσει μη σας πω με τα χείλια του ενώ άμα είναι μεγάλη η λιχουδια το υπολογίζει αλλιώς ... Το μόνο επικίνδυνο είναι όταν περνάμε περαστικοί όσο πίνουμε καφέ κάπου έξω η όταν καθόμαστε σε ένα παγκάκι .... Όχι σε όλους ... Σε όποιον τ έρθει ‍ μπορεί να είναι και παιδάκι .... Μάλλον θα λέει εδώ είναι ο χώρος μας ? Αλλά δεν το κάνει στην βόλτα όσο περπατάμε... Μόνο αν κάτσουμε κάπου ! Γενικά κτλβα όταν με δει να εμπιστεύομαι καποιον κ ειδικά αν κοιμάται μαζί μου... Τον θεωρεί οικογένεια αμέσως .... Δεν έχει θέμα ούτε τ βράδυ μόνοι τους ούτε τπτ...
Κάτι που δεν θα ξεχάσω .. ο κτηνίατρος όταν πήγε να του κάνει εμβόλιο προσφατα ενώ πόνεσε στο πρώτο και εσκουξε εβγαλε ένα γαβ σαν κλαματακι.. μετά στο δεύτερο θα μπορούσε κάλλιστα να βγάλει δόντι και ο γιατρός ήθελε να έχουμε μια στάση επιφυλακτική λογικό .. Ε ούτε τότε έβγαλε δόντι !!! Γύρισε ανάποδα και έκανε σαν μπέμπης ❤❤❤ τον αγαπάαααωωωωω ! Κάθε βράδυ ελέγχει όλο το σπίτι και αν είμαστε όλοι μας στα κρεβάτια ακόμη και τον φιλοξενούμενο σε άλλο δωμάτιο !
Θα έλεγα λοιπόν όταν πάει κάποιος να διαλέξει ένα πρέσα... Να περασει λίγο χρόνο με το κάθε κουταβάκι να δει λίγο την συμπεριφορά του... Σίγουρα θα είναι προστατευτικός λοιπόν σε σχέση με τους ήδη ξένους και για εσάς και έξω στην βόλτα θα θέλει αρκετή δύναμη καλό λουρι και φυσικά η εκπαίδευση για το πότε να σταματάει μια επίθεση θα ήταν σωτήτρια ! Κατά τα άλλα δεν βρισκω λόγους ανησυχίας αν καταφέρεις και βρεις ένα πρέσα αρκετά αγαπησιαρικο... Κάπως εξισορροπείς τα πράγματα έτσι !
Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης και επειδή νομίζω έχω καταλάβει από ποιον εκτροφέα είναι ο σκύλος σου θεωρώ πως ο χαρακτήρας που περιγράφεις δεν έχει καμία σχέση με τα πρέσα κανάριο, όχι τουλάχιστον με αυτόν που αναφέρεται στο πρότυπο της φυλής.

Δέχομαι πως πρόκειται για ένα υπέροχο και ισορροπημένο ζώο που περνάει υπέροχα στο σπίτι με την οικογένειά του αλλά δεν παύει να αποτελεί ένα τυπικό δείγμα εκφυλισμού που δυστυχώς στην Ελλάδα (και όχι μόνο) αποτελούν τον κανόνα και όχι την εξαίρεση.

Δεν είναι τυχαίος ο όρος ''couch potato'' που χρησιμοποιείται στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.
 


Βαλεντίνα

New Member
26 Αυγούστου 2022
3
1
28
Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης και επειδή νομίζω έχω καταλάβει από ποιον εκτροφέα είναι ο σκύλος σου θεωρώ πως ο χαρακτήρας που περιγράφεις δεν έχει καμία σχέση με τα πρέσα κανάριο, όχι τουλάχιστον με αυτόν που αναφέρεται στο πρότυπο της φυλής.

Δέχομαι πως πρόκειται για ένα υπέροχο και ισορροπημένο ζώο που περνάει υπέροχα στο σπίτι με την οικογένειά του αλλά δεν παύει να αποτελεί ένα τυπικό δείγμα εκφυλισμού που δυστυχώς στην Ελλάδα (και όχι μόνο) αποτελούν τον κανόνα και όχι την εξαίρεση.

Δεν είναι τυχαίος ο όρος ''couch potato'' που χρησιμοποιείται στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.


Κατά την δική μου αποψη
Όταν η Ισπανία απαγόρευσε να γίνονται μαχες σκύλων πριν 3 αιώνες σχεδόν ... Σταμάτησε εν καιρό και η ράτσα να είναι κάθετα τόσο επιθετική καθώς και πλέον δεν ασχολούνται ΟΛΟΙ να μεγαλώνουν σκυλιά με τέτοια ερεθίσματα βλέπεις τα DNA με βάση την επιστήμη αλλάζουν στο πέρασμα των ετών ανάλογα ! Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι Πρέσα ! Προφανώς λοιπόν μπορεις να βρεις πρέσα που να είναι τόσο επικίνδυνο όσο περιγράφεται , μπορείς όμως πλέον να βρεις και πρέσα που να ισορροπεί κάπως τα χαρακτηριστικά αυτά αν και πάλι όπως και το δικό μου είναι ωρολογιακη βόμβα για έναν Ξένοο ( Αλλά αγαπησιαρικο στην οικογένεια του και σε όποιον καλοδέχεται αυτή η οικογένεια ! )
Το πρέσα υπάρχει και ζει όσο ποτέ άλλοτε γράφουν και οι βιβλιογραφίες....
Εσενα σε ποιον εκτροφέα πήγε το μυαλό σου ?
Πιστεύω ότι είναι ωραίο να παρει κάποιος πρέσα Κανάριο και να μην τον αποτρέπουμε παρά μόνο να ξέρει τι πρέπει να έχει ο ίδιος σαν ιδιοκτήτης για να μπορεί να τον χειριστεί γιατί είναι ένα σκυλί που μπορεί κυριολεκτικά να σε σύρει στην άσφαλτο η να σου βγάλει τον ώμο σε έναν απλό περίπατο αν έστω και λίγο δεν είσαι σε επιφυλακή να τον κρατάς η αν δεν τον έχεις εκπαιδεύσει κατάλληλα !
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3