Πρήστηκε σε όλο της το πρόσωπο!


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Κάναμε το εμβόλιο για το καλαζάρ (είχαμε κανει πέρισυ τις 3 δόσεις) και φέτος δηλαδή σήμερα έγινε ξεχωριστά η μία μόνη της. Όλα αυτά στις 8 και κάτι ..στις 11 σκέφτηκα να βγούμε να παίξουμε λίγο με το μπαλάκι και μετά απο 20 λεπτά που μπήκαμε σπίτι είδα πώς είχε πρηστεί σε μεγάλο βαθμό το πρόσωπο της. Πήρα την κτηνίατρο και είπε να δώσουμε κάτι που να έχουμε και μας σύστησε να πάρουμε το πρεζελόν η κάτι που έχουμε! έτσι δώσαμε το ζιρτέκ και περιμένουμε να δούμε και θα την ξανά πάρουμε. Πείτε μου κάτι και εσείς να δώ τι να κάνω πρίν είναι αργά.

ΥΓ διάβασα σε κάτι θέματα για ενέσεις κορτιζόνης και χάπια αλλά πρέπει να δούμε τώρα αν θα ξεπρηστεί στην μία ώρα απο το χάπι που πήρε.
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
αλλεργία? αν ναι θέλει κάτι κορτιζονούχο

εντιτ: αν η έκφραση του αλλεργικού σοκ είναι μεγάλη δεν αρκεί διά του στόματος κορτιζόνη-αντιαλλεργικό, θέλει ένεση κορτιζόνης για να δράσει άμεσα. Αλλιώς μπορεί να πρηστεί σε σημείο που να κλείσουν οι αεραγωγές οδοί, καταλαβαίνεις πόσο επικίνδυνο είναι


εγώ θα την έτρεχα για ένεση αν έχει πρηστεί πολύ
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
kickass το ζιρτεκ είναι αντισταμινικό, δεν γνωρίζω αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν έχει κορτιζόνη αλλά άλλη ουσία. Το αλλεργικό σοκ δεν υποχωρεί χωρίς κορτιζόνη. Ξαναρώτα την κτηνίατρό σου
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Παρενέργεια απο το εμβόλιο του καλαζάρ σίγουρα ..

Η κτηνίατρος μας είπε να της δώσουμε άλλο ένα ζιρτέκ σε μία ώρα και αύριο το πρωί να την δεί.

ΥΓ το σκυλί έχει ηρεμήσει κάπως(στο κρεβάτι της βρίσκεται) αλλά το πρόσωπο της παραμένει το ίδιο.

ΥΓ2 για ένεση κορτιζόνης και εμένα μου φαίνεται το σωστό αλλά ξέρω εγώ αυτή δεν το ανέφερε κάν.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
ΥΓ2 για ένεση κορτιζόνης και εμένα μου φαίνεται το σωστό αλλά ξέρω εγώ αυτή δεν το ανέφερε κάν.
Να την πάρεις και να το αναφέρεις εσύ. Οπωσδήποτε. Εγώ δεν ησύχαζα αν δεν έκανε.

Να την κοιτάς μην έχει πρόβλημα να αναπνεύσει. http://pets.webmd.com/dogs/my_dog_has_swollen_face
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
δεν το αποκλείω να την τσίμπησε κάτι αλλά νομίζω το εμβόλιο πρέπει να είναι ..

που λέμε τώρα που την βλέπω καλύτερα έχει ξεπηρστεί κάπως(αν και τα μάτια της δεν φαίνονται).έχει ηρεμήσει όμως και κοιμάται.
 
Last edited:




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
όχι εννοεί το κολάρο γενικά για να μην της σφίγγει το λαιμό και δυσχεραίνει την αναπνοή.
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Τής δώσαμε και ένα δεύτερο χάπι ζιρτέκ αφού πέρασε μία ώρα και θα την πάμε το πρωί στην κτηνίατρο(αν και θα έπρεπε να μας πεί να την πηγαίναμε τώρα το βράδυ αλλά δεν θέλω να το σχολιάσω αυτήν την στιγμή).
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Κοιτα να αλλαξεις κ γιατρο αφου ξεμπερδεψεις..
Μετα απο εμβολιο η δικη μου γιατρος μου ελεγε αν δω πρησμενο προσωπο να της παω το σκυλι οτι ωρα κ να ειναι..
Δεν θελω να σε πανικοβαλω,πιστευω να ξερει ο γιατρος σου τι κανει..
Ευχομαι γρηγορα περαστικα σας.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Θα εχεις στο σπιτι σου ΠΑΝΤΑ πρεζολον και ενεσιμο solu cortef. ΠΑΝΤΑ.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μπορεί να την τσίμπησε κάτι αλλά και ακόμη πιο πιθανό είναι να έκανε αλλεργική αντίδραση το εμβόλιο γιατί κάνει σε αρκετά σκυλιά.
Solucortef ενέσιμο να έχεις πάντα όπως σου είπε η aouimbae και πες μας και τι έγινε σήμερα,είναι πολύ επικίνδυνο το πρήξιμο στο πρόσωπο αν κλείσει ο λαιμός της( μακριά από μας).
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Λοιπόν την πήγαμε το πρωί στον κτηνίατρο και τις έκανε 2 με 3 ενέσεις κορτιζόνης μάλλον(δεν ήμουν μπροστά γιατί δεν τα μπορώ) ,μας έδωσε και κάποια χάπια μήπως και δεν ξεπρηστεί στις 4 ώρες. Η μικρή καλύτερα είναι αν και το πρόσωπο της είναι σαν σαρ πέι αλλά απο χθές το βράδυ υπάρχουν αλλαγές(ήταν πιό φουσκωμένο και τα μάτια δεν μπορούσε να τα ανοίξει καλά).

Βέβαια μπορούσαμε και έπρεπε να την πάμε κατευθείαν μόλις έγινε όλο αυτό αλλά δεν υπήρχε συννενόηση ....

Η κτηνίατρος είπε ότι πρώτα δίνεις αντισταμυνικό(σύμφωνα και με την virbac) και η τελευταία λύση είναι κορτιζόνη.

ΥΓ Κρίμα να προσπαθείς να κάνεις κάτι καλό για το σκυλί σου και στο τέλος να παθαίνει κάτι κακό ..την πρώτη φορά η στείρωση που ήταν χάλια και τώρα το εμβόλιο του καλαζάρ(που μάλλον αυτό ευθύνεται).
 
Last edited:


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Γενικα η κορτιζονη δεν κανει τιποτα σε περιπτωση αλλεργικης αντιδρασης στην αρχη, λογω του χρονου δρασης της. Αρχικα δινουμε αντισταμυνικα με αδρεναλινη(ενδομυικα σε σοβαρες περιπτωσεις αλλεργικης αντιδρασης,δλδ οιδημα προσωπου κτλ) και παραλληλα δινουμε κορτιζονη οχι για να δρασει αμεσα (δρα μετα απο ωρες) αλλα για να "αποτρεψει" το οιδημα που μπορει να δημιουργηθει σε μεταγενεστερο χρονο. Ουσιαστικα τη δινουμε επικουρικα γιατι δεν ξερουμε πως θα εξελιχθει η κατασταση καθως η δραση της θα αρχισει μετα απο ωρες. Η μοναδική αποτελεσματική θεραπεία της αναφυλακτικής αντίδρασης είναι η αδρεναλίνη. Το δινουμε απο την αρχη για να μην χασουμε χρονο.

Αν εκλεινε η αναπνευστικη οδος το πιο πιθανο ειναι να μην προλαβαινες το σκυλο σου εκτος και αν υπηρχαν προειδοποιητικα σημαδια οπως συριγμος κατα την αναπνοη.
 
Last edited:


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Για τον λόγο αυτόν δεν πρέπει άλλη φορά να αργεί κάποιος ο κόσμος να χαλάσει ,ενώ όσον αφορά την θεραπεία κάτι με αδρεναλίνη πρέπει να της έκανε.
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Για τον λόγο αυτόν δεν πρέπει άλλη φορά να αργεί κάποιος ο κόσμος να χαλάσει ,ενώ όσον αφορά την θεραπεία κάτι με αδρεναλίνη πρέπει να της έκανε.
Δυστυχώς ειχε πάθει και ο μικρός μου το ίδιο στην 3 δόση εμβολίου καλαζαρ.ήμουνα μεσα την ώρα που ο κτηνίατρος του χορηγούσε τα διάφορα, περιττό να πω πως τα χρειάστηκα και αισθάνθηκα πολυ άσχημα που ενώ προσπάθησα να κανω καλό, εγινε ολο αυτο. Το θεμα ειναι πως σίγουρα το εμβόλιο έφταιγε, αλλα επειδη είχαμε πιάσει την κουβέντα με το γιατρό, είμασταν τυχεροί και τον έπιασε μεσα στο ιατρείο. Τον κράτησε μεσα για κανένα 6 ωρο και πήγα και τον πήρα. Το τι άγχος είχα δε λέγεται. Έκανα σαν τρελή. Οταν πήγα να τον πάρω το μονο που ηθελα ηταν να τον δω πως ειναι καλα και να φύγουμε να πάμε σπιτι μας. Δυστυχώς οπως μου εξήγησε μετα εχει αρκετεςπαρενεργειεςτο εμβόλιο αυτο, κυρίως στις επαναληπτικές...σε καταλαβαίνω απόλυτα