Πρήστηκε σε όλο της το πρόσωπο!


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Για ποιά ακριβώς χρήση είναι αυτά? Σε περίπτωση που πάθει κάποιο αλλεργικό σοκ?
Πρεζολον μας εχει πει ο κτηνιατρος για ηπιες περιπτωσεις πχ σ ενα τσιμπημα, η solu cortef ενεσιμη ειναι ταχειας δρασης για σοβαρες περιπτωσεις οταν ας πουμε κινδυνευει η ζωη του σκυλου. Κορτιζονες, αντισταμινικα, κονακιο(αυτο ειναι για ποντικοφαρμακα) και ατροπινη, δεν πρεπει να λειπουν απο κανενα σπιτι με σκυλο :)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Συγνώμη που παρεμβαίνω σε θέμα μέλους που έχει πρόβλημα αλλά με αφορμή τα σχόλια για την αναγκαιότητα φαρμακείου για το σκύλο στο σπίτι να ρωτήσω αν υπάρχει θέμα στο φόρουμ με το ποιο είναι το κατάλληλο κατά περίπτωση φάρμακο. Δηλαδή πώς θα ξεχωρίσω αν πρέπει να δώσω ατροπίνη ή κονάκιο, αντισταμινικό ή κορτιζόνη;
Στο παρελθόν είχα ψάξει (ιδίως για την περίπτωση φόλας) αλλά δεν είχα βρει κάτι.

Kickass περαστικά! Εύχομαι σύντομα να επανέλθει πλήρως και να μείνει μόνο η κακιά ανάμνηση!
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Σε ευχαριστώ Δάφνη! :)
Τουλάχιστον το πρώτο ποστ πάλι δε λέει τα συμπτώματα για το ποντικοφάρμακο. Πρόσφατα κάποιο μέλος είχε πει ότι θα ανέβαζε τις σημειώσεις που είχε από τον κτηνίατρο του αλλά μετά άργησα να μπω και έχασα το θέμα.
Αχρείαστα να είναι!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Τουλάχιστον το πρώτο ποστ πάλι δε λέει τα συμπτώματα για το ποντικοφάρμακο.
Τα συμπτώματα από το ποντικοφάρμακο δεν θα τα δεις άμεσα. Μπορεί να κάνουν και 2-3 μέρες να φανούν. Αυτό που θα δεις είναι κηλίδες κόκκινες ή πολύ σκούρες στα ούλα ή στιγματικές αιμορραγίες στο δέρμα και μετά αιμορραγία από την μύτη, στόμα, πρωκτό.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τα συμπτώματα από το ποντικοφάρμακο δεν θα τα δεις άμεσα. Μπορεί να κάνουν και 2-3 μέρες να φανούν. Αυτό που θα δεις είναι κηλίδες κόκκινες ή πολύ σκούρες στα ούλα ή στιγματικές αιμορραγίες στο δέρμα και μετά αιμορραγία από την μύτη, στόμα, πρωκτό.
προσφατα σε σεμινάριο που αναφερθηκαν στις δηλητηριασεις, μας ειπαν για το ποντικοφαρμακο: 3μέρες μετα τη ληψη αναιμία στα ούλα (ασπρίζουν) και στο σημείο όπου βγαίνει το δόντι αιμορραγια...
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αν κανει εμετο και εχει ψιλομπλε χρωμα,ειναι απο ποντικοφαρμακο... ειναι κατι που μπορεις να το <<δεις>> πιο γρηγορα απο αλλα συμπτωματα.

μπορει να εχει και αιμα ο εμετος,και στα ουρα,και κοπρανα..

επισης γρηγορα θα <<δεις>> και αδυναμια-εξαντληση..υποπτη.
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Αρκετά καλύτερα μπορώ να πώ ,ειδικά το πρόσωπο γύρισε όπως πρίν αν και έχουμε κάποιες μικρές αμφιβολίες γιατί δεν θυμόμαστε πώς ήταν πρίν ακριβώς(όχι πώς έχει κάτι αλλά για να σιγουρευτούμε πώς έφυγε τελείως που έτσι φαίνεται).;) Μόνο στο σώμα πάνω άντε να είναι λίγο πρησμένη αλλά αύριο δεν νομίζω να υπάρχει κανά σημάδι παρά μόνο αναμνήσεις στο βάθος του μυαλού μας.:p
 
Last edited:


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Aντε μπραβο,περαστικα και αγυριστα να ειναι.
Η κουκλα σου ειναι αυτη στο αβαταρ?
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
όχι αυτό είναι γκόλντεν ,εγώ έχω ένα λαμπραντόρ απλά δεν είμαι πολύ της φωτογραφίας και απο κουτάβι έχω καιρό να βγάλω κάποια και να σας την δείξω.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Kickass ευτυχώς όλα καλά! Σιδερένια! :)


Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!