Προβλήματα με γείτονες


George peiraias

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
47
0
Πειραιάς
Παντού υπάρχουν κομπλεξικοι και ΗΛ@@@@@ΘΙΟΙ ανθρωποι, και εγώ τα πρώτα χρόνια είχα παρόμοιο πρόβλημα με τον διπλανό μας.....μέχρι που ο γιος του του ζήτησε σκύλο.....του τον πήρε ""δοκιμαστικά"" και από τότε ούτε γάτα ούτε ζημιά :lol: :lol: :lol:
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα, μιας και νομίζω ότι ταιριάζει εδώ.

Περιστατικό που συνέβη χθες το απόγευμα. Γυρνάω από βόλτα με το Μπρούνο και ένα δρόμο πάνω από εκεί που μένω με σταματάει μια κυρία, την οποία δεν έχω ξαναδεί. Ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-Μένετε στην οδό τάδε? (Να πω εδώ ότι η γειτονιά που μένω είναι πολύ γειτονιά. ΑΠό το καλοκαίρι που μετακομίσαμε ξέρουν όλοι τα αυτοκίνητά μας, τι ώρα ξυπνάμε, τι ώρα γυρνάμε, τι ώρα βγαίνουν-παίζουν-τρώνε τα σκυλιά, αν έχουμε επισκέψεις κλπ κλπ. Σα να είμαι στο χωριό μου νιώθω ώρες ώρες...)

-Γιατί ρωτάτε?

-Έχω δει το σκυλί. Ήθελα να σας πω ότι πριν δυο-τρεις μέρες στη γωνία πιο πέρα από το σπίτι σας ήταν μια γάτα ψόφια. Μάλλον από φόλα. Να προσέχετε γιατί σ' αυτό το σπίτι είχαν ξανασκοτώσει δυο σκυλιά πριν τρία-τέσσερα χρόνια.

-Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ, θα'χω το νου μου.

-Εγώ απλά σας το λέω γιατί νοιάζομαι, να προσέχετε

-Ευχαριστώ

Και χαίρεται! Ρωτάω εγώ, να φρικάρω ΤΩΡΑ ή να περιμένω λίγο ακόμη???

Μεταξύ μας, έχω φρικάρει ήδη!

Ξέρω ότι σίγουρα σ'αυτό το σπίτι δεν έμεναν ποτέ σκυλιά, ούτε πριν τρία, ούτε πριν δεκατρία χρόνια, ούτε ποτέ. Να εννοούσε στη γειτονιά???

Υπήρχε όντως γάτα ψόφια στη γωνία παρακάτω ή ήταν δικαιολογία για να ρίξει η κυρία την "προειδοποίηση"?

Ήταν προειδοποίηση επειδή "νοιάζεται" ή μήπως ήταν η ίδια η φολορίχτρα της γειτονιάς και ρίχνει στάχτη στα μάτια?

Στη γειτονιά κάθε δεύτερο σπίτι έχει σκυλί, πολλά μάλιστα μονίμως ξεχασμένα σε μια αυλή/ταράτσα και γαυγίζοντα, και κανα δυο μονίμως αμολυτά στο δρόμο, είναι δυνατόν να τα βάλουνε με τα δικά μας?

Τα ξανασκέφτηκα τώρα και ταράχτηκα, πάω να πιω κάνα lexotanil...........
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Άσε τα λεξοτανίλ και κάνε το εξής:
- Ρώτα κανένα γείτονα αν γενικώς έχουν πέσει φόλες.
- Σκέψου ότι μπορεί να μπέρδεψε τα σπίτια.
- Σκέψου ότι αν ήθελε να σου φολιάσει τα σκυλιά θα σου έλεγε "προσέξτε να μην κάνουν φασαρία (π.χ) γιατί έχουν πέσει φόλες" κ.ο.κ.
- Πρόσεχε τα σκυλιά! :)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Δεν πας να ψάξεις εάν υπάρχει πεθαμένη γάτα;;

Πρόσεχε τα σκυλιά.... μέσα όσο λείπετε (τώρα που θα έρθει και ο "χειμόνας" ένας λόγος παραπάνω) και να έχεις πάντα τα απαραίτητα φάρμακα σε περίπτωση φόλας.

Μακάρι να νοιαζόταν πραγματικά και να μην είναι "φολορίχτρα"
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εγω παντως θα εκανα ολα αυτα που λεει η Λιζα πλασ λεξοτανιλ!! Μην τα αφηνετε εξω μονα τους.. Ειται το ειπε απο κακο ειται απο καλο, κατι παιζει.. :(:( Ο μπρουνο κοιμαται εξω?
Ακομα και αν δεν ειναι αυτη.. παιζει να ειναι καποιος αλλος..
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Ο Μπρούνο κοιμάται έξω.
8:30 - 17:30 που λείπουμε στη δουλειά είναι και τα δύο έξω. Για τη μικρή δεν έχουμε πρόβλημα να μείνει μέσα, όσες ώρες και να' ναι μόνη της, αλλά με τον άλλο δεν διακινδυνεύουμε την ακεραιότητα του σπιτιού (είναι ζημιάρης, τι να κάνουμε). Από την άλλη βλακεία δεν είναι να είναι μέσα το ένα, έξω το άλλο?

Το θετικό είναι ότι η μεγάλη αυλή δεν έχει επαφή με δρόμο, είναι στο πίσω μέρος του σπιτιού. Ενώνεται με τη μπροστινή αυλή με ένα διάδρομο στο πλάι του σπιτιού. Το απόγευμα έχουμε project, θα φτιάξουμε πόρτα για να μπορούμε να απομωνόνουμε τις δύο αυλές, θα τα έχουμε πίσω για να μπορούμε να κάνουμε έναν έλεγχο του χώρου όταν γυρνάμε.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Η πισω αυλη ομως βλεπει σε σπιτια.. αν πεταξει απο εκει κανεις? τι να πω.. δεν ξερω..
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
θα σας πω και γω την ιστορια ενος φιλου μου.του την αελεγαν οι γειτονες για καιρο.(το σκυλακι ηταν πρωην αδεσποτο).του τυπου ""μαζεψε το το μπασταρδο σου'', ''καντο να σκασει'' και πολλα τετοια.επιδη ειχαν πεσει και κατι φολες στην γειτονια ο φιλος μου ηταν σε απογνωση αλλα δεν ηξερε τι να κανει.καποια στιγμη μετακομησε.(για αλλους λογους).οταν πηγε καποιος να του πει κατι απο την νεα γειτονια ειπε το εξης.'''μου πηρε ενα χρονο για να κατλαβω οτι ειμαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και οχι σκυλος.ο γιατρος μου ειπε να παρω ενα,για να τον βλεπω και να θυμαμαι ποιος ειναι ποιος.''' !!!!!!!!! τελειο?????????
παντως αν καποιος μου την πει και μενα θα πω οτι πασχω απο μελαγχολια και.......συγχωρεστε με........πρεπει να γινω καλα!!!!!!!!!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Χαχαχα. Από τις πιο πρωτότυπες απαντήσεις που έχω ακούσει σε παράπονα γειτόνων. (Μήπως ο φίλος σου κάνει παρέα με τον Amangos?)
 




vicken

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2008
55
0
Thessaloniki
Πάντως κι εγώ στο πατρικό μου(όπως και η magi), πολυκατοικία με 32 οικογένειες κανείς δεν είχε πρόβλημα με τα σκυλιά μας(5 στον αριθμό).18 χρόνια κανένας δεν παραπονέθηκε, για τίποτα.Μερικές οικογένειες είχαν και αυτές σκύλο(έναν βέβαια), αλλά και οι άλλοι δεν έλεγαν τίποτα και μάλιστα έμπαιναν και στο ασανσέρ μαζί μας.Και μερικά αδέσποτα που μπαίναν πότε-πότε στην είσοδο απ'έξω ποτέ δεν τα κυνήγησαν.Μάλιστα σε εκείνη την γειτονιά, ακριβώς απέναντι από το μπαλκόνι μου υπάρχει δημοτικό σχολείο, τα παιδάκια έχουν πρωινό και απογευματινό πρόγραμμα και το μεσημέρι στα διαλείματα γίνεται χαμός, φωνάζουν σα τρελά και δεν σ'αφήνουν να ησυχάσεις!Τι θα έπρεπε να κάνω???Να βγω με την καραμπίνα και να αρχίσω να τα καθαρίζω????Αν είναι δυνατόν.Σιγά-σιγά συνηθήζεις και μετά σου κακοφαίνεται κιόλας τα σαβ/κα που είναι κλειστά τα σχολεία.Τώρα στην καινούρια μου γειτονιά, που είμαστε και εξοχή με ζωάκια υποτίθεται, έχουν λυσάξει με τα αδέσποτα(3 στον αριθμό).Μου φαίνεται πως έχουν μάθει λάθος τον όρο φύση-εξοχή.Νομίζουν πως αυτή αποτελείται μόνο από ανθρώπους!
 
Last edited:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Nαι φοβουνται να μη χαλασουν τα γκαζα τους.. :rolleyes: Αν ειναι ο ανθρωπος στραβοξυλο ολο και κατι θα τον ενοχλησει. ..:cool:
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
Χαχαχα. Από τις πιο πρωτότυπες απαντήσεις που έχω ακούσει σε παράπονα γειτόνων. (Μήπως ο φίλος σου κάνει παρέα με τον Amangos?)

λες να το ψαξω???????? χαχαχαχχαχα καλα οταν μου το ειπε ειχα πεθανει στο γελιο!!!!!!!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
θα σας πω και γω την ιστορια ενος φιλου μου.του την αελεγαν οι γειτονες για καιρο.(το σκυλακι ηταν πρωην αδεσποτο).του τυπου ""μαζεψε το το μπασταρδο σου'', ''καντο να σκασει'' και πολλα τετοια.επιδη ειχαν πεσει και κατι φολες στην γειτονια ο φιλος μου ηταν σε απογνωση αλλα δεν ηξερε τι να κανει.καποια στιγμη μετακομησε.(για αλλους λογους).οταν πηγε καποιος να του πει κατι απο την νεα γειτονια ειπε το εξης.'''μου πηρε ενα χρονο για να κατλαβω οτι ειμαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και οχι σκυλος.ο γιατρος μου ειπε να παρω ενα,για να τον βλεπω και να θυμαμαι ποιος ειναι ποιος.''' !!!!!!!!! τελειο?????????
παντως αν καποιος μου την πει και μενα θα πω οτι πασχω απο μελαγχολια και.......συγχωρεστε με........πρεπει να γινω καλα!!!!!!!!!
Δεν είμαι εγώ, αλλά... χαίρομαι που υπάρχουν και άλλες αδελφές ψυχές, τονίζω το ψυχές για να μην παρεξηγηθούμε ε?

Ξέρω ότι σίγουρα σ'αυτό το σπίτι δεν έμεναν ποτέ σκυλιά, ούτε πριν τρία, ούτε πριν δεκατρία χρόνια, ούτε ποτέ. Να εννοούσε στη γειτονιά???

Υπήρχε όντως γάτα ψόφια στη γωνία παρακάτω ή ήταν δικαιολογία για να ρίξει η κυρία την "προειδοποίηση"?

Ήταν προειδοποίηση επειδή "νοιάζεται" ή μήπως ήταν η ίδια η φολορίχτρα της γειτονιάς και ρίχνει στάχτη στα μάτια?
Σοφία, όταν είχα μετακομίσει στην Αγία Βαρβάρα, στο ρέμα της Πικροδάφνης, μόλις είχαν φολιάσει έναν ημιαδέσποτο σκύλο της γειτονιάς.

Κάποια στιγμή, ήρθε και η προειδοποίηση, ανάλογη με την δικιά σου.

Εγώ απάντησα πάρα πολυ ψυχραιμα, πως... εαν η γειτονιά αγαπάει τα παιδάκια της, να φροντίσει να φυλάξει βάρδιες την νύχτα, να μην πάθουν τίποτα τα σκυλιά μου. Γιατί, εαν τα βρω φολιασμένα, θα φολιάσω ότι παιδάκι υπάρχει και δεν υπάρχει!!! Θα ξεκινήσω από τις παιδικές χαρές μοιράζοντας φολιασμένες σοκολάτες και καραμέλες, και θα συνεχίσω έξω από τα σχολεία. Μετά, όταν θα ξεπαστρέψω όλα τα παιδάκια, θα συνεχίσω με τις γριές, μοιράζοντας φολιασμένα κόλυβα στις κηδείες και στα μνημόσυνα.

Μα εγώ να σε προφυλάξω ήθελα, μου είπε η κωλόγρια...
Ξέχασα να σου πω, της είπα, πως τον πρώτο που θα φάω, είσαι εσύ!!! Και το λέω για να σε προφυλάξω, γιατί κατά βάθος, είμαι καλός άνθρωπος!!!

Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα, σκέψου ότι τελευταία, πήγα επίσκεψη στην παλιά μου γειτονιά, και κάποιοι μου είπαν πως τους έλειψα κιόλας!!!
;)
 
Last edited by a moderator:


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Η αλήθεια είναι ότι αιφνιδιάστηκα λίγο..........

Είπα κι ευχαριστώ..........

Ο φίλος μου είπε ότι έπρεπε να της πω ότι τρώνε από μικρά φόλες κι έχουν ανοσία, οτι θα πάει χαμένη........ :D

Τέλοσπάντων, προς το παρόν φτιάξαμε την πόρτα, τα σκυλιά περιορίζονται στην πίσω αυλή και βλέπουμε.

Φοβερό πράγμα πάντως, πολύ ψυχοφθόρο να μη σ' αφήνουν ούτε στο σπίτι σου να ησυχάσεις........... Τρομοκρατία σκέτη.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ελα ρε Σοφακι.. οντως:(. Να πηγαινεις δουλεια και να αγχωνεσαι για το τι μπορει να παθουν.. :(:(
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
SOS Εμένα μου ρίξανε δηλητήριο μέσα στην αυλή μου την εβδομάδα που λείπαμε όλη η οικογένεια και είχαμε αφήσει αυτόματες ταίστρες και ποτίστρες + το κλειδί της αυλής στην γειτόνισσα(η οποία τα αγαπούσε πολύ τα σκυλιά μου) για να μπαίνει να ελένχει. Απότέλεσμα κάποιος από τους υπόλοιπους "κωλο"γείτονες(συγνώμη για την έκφραση) δηλητηρίασε και τα 3 μεγαλόσωμα σκυλιά μου:(.
Δυστυχώς κακοί άνθρωποι υπάρχουν παντού, Απλά (αργά) το κατάλαβα, πρέπει να παίρνουμε τα μέτρα μας:
-κάμερες στην αυλή ώστε να φοβούνται να πετάξουν οτιδήποτε, αφού θα φανούν.
-Να εκπαιδεύσουμε τα σκυλιά μας να μην τρώνε από έξω και από ξένους.
-Να αποφεύγουμε να τα αφήνουμε μόνα τους(όσο μπορούμε)
 




YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Μία λύση θα ήταν ίσως - για όσους αφήνουν τα σκυλιά στην αυλή όσο λείπουν - να τα βάζουν σε περιορισμένο χώρο που θα είναι μακριά από την περίφραξη της αυλής.
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
Οχι:( απεβίωσαν και τα 3. Μας ειδοποίησε η γειτόνισσα ότι τα βρήκε νεκρα. Μου πήρε πολύ καιρό για να το ξεπεράσω και αν και έχει περάσει αρκετός ακόμη τα σκέφτομαι και μου λείπουν. Από τότε υιοθέτησα αρκετά καινούρια και πλέον είμαι πολύ πιο προσεκτική (έχω πάρει τα μέτρα μου)