Προβληματική συμπεριφορά?


18 Απριλίου 2012
14
0
Καλησπέρα σε όλους!
Πριν λίγο καιρό υιοθετήσαμε μια ημίαιμη σκυλίτσα περίπου 8 μηνών από ένα καταφύγιο ζώων. Τα παιδιά στο καταφύγιο δεν μπορούσαν να μας πουν πολλά, καθώς δεν είχαν ζήσει ιδιαίτερα το ζωάκι, αλλά ήταν βέβαιο πως είχε ζήσει με ανθρώπους καθώς ήταν μαθημένη σε τουαλέτα και σε βόλτα με λουράκι.
Το μικρό διάστημα που μένει μαζί μας, έχει δείξει πολλά θετικά στοιχεία, αλλά και κάποια που μας ανησυχούν.
Καταρχάς είναι αρκετά δεκτική στην εκπαίδευση, έχει μάθει μερικές εντολές και τις εκτελεί με προθυμία. Στη βόλτα είναι πάρα πολύ καλή, δεν τραβάει και είναι ιδιαίτερα φιλική με ανθρώπους και άλλα ζωάκια.
Ωστόσο, όταν παίζουμε, ενώ στην αρχή είναι ήρεμη, στην πορεία μοιάζει να ενθουσιάζεται πάρα πολύ με συνέπεια να ξεκινάει τα δαγκωματάκια. Δοκιμάζουμε τις γνωστές μεθόδους (μόλις πάει να δαγκώσει, απομακρυνόμαστε άμεσα) αλλά μοιάζει να το βλέπει και αυτό σαν παιχνίδι, και αρχίζει να μας ακολουθεί χοροπηδώντας πάνω μας και τραβώντας μας τα ρούχα. Δεν ξέρω τι μπορεί να ισχύει, έμαθε έτσι από μικρό και απλά δεν βρέθηκε κανείς να της το κόψει όταν έπρεπε? Ή είναι δείγμα κυριαρχικής συμπεριφοράς?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα περισσότερα σκυλιά έχουν τη τάση να υπερ ενθουσιάζονται και να εξιτάρονται από το έντονο παιχνίδι... Ο δικός μου ξαφνικά σεληνιάζεται και αρχίζει να τρέχει σαν μουρλός πάνω κάτω. Εκεί τον σταματάω του βάζω λουρί και τον βάζω να καθίσει. 'Ηρεμα χωρίς μη και φωνές....Μετά από λίγο, μόλις χαλαρώσει τον λύνω και είτε συνεχίζω το παιχνίδι αλλά πιο ήρεμα η σταματάω τελείως και κάνω κάτι άλλο..Αν το μόνο σας πρόβλημα είναι αυτό...έχετε ένα πολύ καλό σκυλί στα χέρια σας....
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Δεν συμβαινει τιποτα απο αυτα τα οποια υποθετεις, απλα οι σκυλοι εχουν ενα σημειο ενθουσιασμου το οποιο εαν ξεπερασουν η επαναφορα τους μετα σε νορμαλ ''στροφες λειτουργιας '' απαιτει πολυ χρονο..
Οταν λοιπον λειτουργουν υπο συνθηκες ενθουσιασμου εχουν ταση ανυπακοης και ''λαθος συμπεριφορας''

Απλα θα πρεπει να χαλαρωσεις το παιχνιδι σας ετσι ωστε να μην ξεφευγει η μικρη.
Προσπαθησε να την διαβασεις και οταν βλεπεις τα πρωτα δειγματα υπερ-ενθουσιαμσου κοφτο αμεσως.

Βεβαια σημαντικο ρολο παιζει και τι εννοεις σαν παιχνιδι, διοτι παιχνιδι με παιχνιδι διαφερει..
 


18 Απριλίου 2012
14
0
να δώσω και μερικά ακόμα στοιχεία για να γίνει πιο πλήρης η εικόνα.
στα θετικά που βλέπω: αν χρειαστεί να μείνει μόνη της, πέφτει για ύπνο και δεν κάνει ζημιές (την έχουμε τσεκάρει, και αυτό ισχύει και μέσα στο σπίτι όταν είναι και στον κήπο). πιάνει τις εντολές γρήγορα, πχ. σήμερα της ξεκίνησα το άστο και ήδη έχω φτάσει να της βάζω την τροφή πάνω στο πόδι και να μην την πειράζει μέχρι να της δώσω σήμα. επίσης, είναι αρκετά υπομονετική, την πήραμε 2 μέρες μετά τη στείρωση (την στείρωσαν στο φιλοζωικό σωματείο) και επειδή είχε μια μικρή επιπλοκή, της κάναμε κάποιες επαλείψεις στην τομή 2 φορές την ημέρα, τις οποίες ανεχόταν χωρίς να διαμαρτύρεται.
όταν όμως ενθουσιάζεται, δεν την σταματά τίποτα. και δεν κάνουμε και τίποτα για να την εξιτάρουμε. λίγη σημασία και μόνο να πάρει και χαδάκια, ενθουσιάζεται πάρα πολύ! την αποφέυγουμε όσο μπορούμε όταν το κάνει, σταματά για λίγο και μετά ξανά τα ίδια. επίσης, με σκυλάκι φίλου μας που παίζουν, όταν αυτός σταματάει και τις γυρίζει την πλάτη για να ηρεμήσουν, αυτή δείχνει να μην καταλαβαίνει και προσπαθεί να συνεχίσει το παιχνίδι και τον πιέζει. σα να μην ξέρει τους κώδικες ή σα να τους αγνοεί!
επίσης γαυγίζει τους περαστικούς, αν και αυτό έχει αρχίσει να το μειώνει τις τελευταίες μέρες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
...πχ. σήμερα της ξεκίνησα το άστο και ήδη έχω φτάσει να της βάζω την τροφή πάνω στο πόδι και να μην την πειράζει μέχρι να της δώσω σήμα...
Εγώ τέτοιου είδους "ασκήσεις", τις θεωρώ ανώφελες και μαρτυρικές...
 


18 Απριλίου 2012
14
0
Εγώ τέτοιου είδους "ασκήσεις", τις θεωρώ ανώφελες και μαρτυρικές...
κι εγώ έτσι πίστευα, αλλά μου είπαν πως πρέπει να της μάθω οπωσδήποτε το άστο με αυτό τον τρόπο (να έχει τροφή μπροστά του και να μην την τρώει) γιατί στη βόλτα θα μαζεύει τα πάντα από κάτω. :(
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δοκίμασε με το λουρί και εκείνη την στιγμή απασχόλησέ την με εκπαίδευση ....κάνε την να συγκεντρωθεί, οπότε θα ηρεμήσει κιόλας...
Ανώφελες δεν είναι Mareco, στη περίπτωση που ο σκύλος πάει να φάει κάτι από κάτω στο δρόμο...που δεν πρέπει.
 




18 Απριλίου 2012
14
0
Δοκίμασε με το λουρί και εκείνη την στιγμή απασχόλησέ την με εκπαίδευση ....κάνε την να συγκεντρωθεί, οπότε θα ηρεμήσει κιόλας...
Ανώφελες δεν είναι Mareco, στη περίπτωση που ο σκύλος πάει να φάει κάτι από κάτω στο δρόμο...που δεν πρέπει.
γενικά, έχω παρατηρήσει ότι στη βόλτα ψαχουλεύει για τροφή. κάποιες φορές έχω προλάβει και την έχω τραβήξει, αλλά χτες πχ μάζεψε έναν αχινό, τον οποίο οκ, με άφησε και της άνοιξα το στόμα και τον πήρα. αλλά για πόσο θα μπορώ να το κάνω αυτό?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μιλάω για λουρί την ώρα που θα εξιταριστεί και θα αρχίσει να κάνει παλαβομάρες....δεν μιλάω για την τροφή.
 




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Υπαρχουν διαφοροι τροποι αντιμετωπισης, συμπληρωματικα με τους αλλους θα σου προτεινα οταν παιζεται να της φορας ενα μικρο λουρι σαν γραβατουλα και οταν παρεκτρεπεται θα την τσιγκλας λιγο απο το λουρι μεχρι που να καθησει.
Αν το συνεχισεις αυτο μετα απο λιγο καιρο με το που θα πιανεις το λουρι χωρις να το τραβηξεις αυτη θα καθεται...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Παίζει να την ειχαν απομονωμένη και να μην της εδιναν σημασία, και γι αυτό να μην θέλει να καταλάβει όταν απομακρύνεστε ότι πρέπει να ηρεμήσει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
Ανώφελες δεν είναι Mareco, στη περίπτωση που ο σκύλος πάει να φάει κάτι από κάτω στο δρόμο...που δεν πρέπει.
Δεν πιστεύω σε καμμία περίπτωση, ότι πιάνει τέτοιου είδους "εκπαίδευση".
Αν συνηθίζει να τρώει από κάτω, ο σκύλος μονίμως στο λουρί, και τα μάτια μας δεκατέσσερα.

Εχεις δει ένα βιντεάκι που κυκλοφορούσε κάποτε [ή και ακόμη] στο ιντερνετ, μ'ένα φουκαριάρικο labrador, που το "εκπαίδευαν" να μένει με την λιχουδιά στην μύτη, μέχρι να...του πουν; Μάτια αλλήθωρα από την λαχτάρα και σάλια μέχρι το πάτωμα...και για ποιό λόγο; για να γελάνε και να το δείχνουν σε φίλους και αγνώστους. Εντελώς αξιολύπητο θέαμα :?
 


18 Απριλίου 2012
14
0
Παίζει να την ειχαν απομονωμένη και να μην της εδιναν σημασία, και γι αυτό να μην θέλει να καταλάβει όταν απομακρύνεστε ότι πρέπει να ηρεμήσει?
δυστυχώς δεν ξέρουμε τίποτα για πριν, μόνο ότι πέρασε ένα διάστημα στο σωματείο (όχι πολύ μεγάλο). με εκπαιδεύτρια που μίλησα μου είπε ότι μπορεί να την χώρισαν νωρίς από μαμά-αδερφάκια και γι' αυτό να εμφανίζει τέτοιες συμπεριφορές.
 


18 Απριλίου 2012
14
0
Δεν πιστεύω σε καμμία περίπτωση, ότι πιάνει τέτοιου είδους "εκπαίδευση".
Αν συνηθίζει να τρώει από κάτω, ο σκύλος μονίμως στο λουρί, και τα μάτια μας δεκατέσσερα.

Εχεις δει ένα βιντεάκι που κυκλοφορούσε κάποτε [ή και ακόμη] στο ιντερνετ, μ'ένα φουκαριάρικο labrador, που το "εκπαίδευαν" να μένει με την λιχουδιά στην μύτη, μέχρι να...του πουν; Μάτια αλλήθωρα από την λαχτάρα και σάλια μέχρι το πάτωμα...και για ποιό λόγο; για να γελάνε και να το δείχνουν σε φίλους και αγνώστους. Εντελώς αξιολύπητο θέαμα :?
εννοείται ότι δεν την βγάζω βόλτα χωρίς λουράκι (3 βδομάδες την έχω μόνο άλλωστε) και προσπαθώ να κοιτάω διαρκώς και να προβλέπω. ωστόσο μου είπαν πως τις εντολές αυτές (άστο-ρίχτο) πρέπει να τις μάθει. και φυσικά δεν μου προκαλεί καμία διάθεση για γέλια ούτε έχω σκοπό να τραβήξω βιντεάκια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Θα συμφωνήσω με mareco.
Ο σκύλος μου ξέρει το άστο αλλά αφήνει μόνο χαρτοπετσέτες...Σε φαί η εντολή αυτή δεν έχει καμία επίδραση στον εγκέφαλο του, άλλωστε όταν δει φαγητό γενικά χάνει την μπάλα οπότε σε κρεατάκι στο δρόμο θα την αγνοήσει. Προσοχή και ετοιμότητα να μπει το χέρι στο στόμα αν χρειαστεί..(οι σακουλίτσες για τα κακά τους μου έχουν χρησιμεύσει πολλές φορές και σαν γάντι για να βγάλω από το στόμα του διάφορες αηδίες).
 




18 Απριλίου 2012
14
0
Υπαρχουν διαφοροι τροποι αντιμετωπισης, συμπληρωματικα με τους αλλους θα σου προτεινα οταν παιζεται να της φορας ενα μικρο λουρι σαν γραβατουλα και οταν παρεκτρεπεται θα την τσιγκλας λιγο απο το λουρι μεχρι που να καθησει.
Αν το συνεχισεις αυτο μετα απο λιγο καιρο με το που θα πιανεις το λουρι χωρις να το τραβηξεις αυτη θα καθεται...
το έκανα αυτό, και πραγματικά, έχω δει μεγάλη βελτίωση! ευχαριστώ!
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
εγώ παιδιά το βρίσκω καλό πάντως (σε νορμάλ καταστάσεις όχι να το κάνεις συνέχεια και να του το βάζεις στη μύτη απλά να το ρίχνεις κάτω και να λες άστο.)τώρα πια η Αλις ας πούμε θα βάλει κάτι στο στόμα αλλά ότι κι αν είναι με το αστο το ρίχνει κατευθείαν και με βοηθάει πάρα πολύ αυτό γιατί δεν χρειάζεται να βάζω συνέχεια χέρι μες στο στόμα και να το παίρνω με το ''ζορι''
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@