Προβλημα για γερα νευρα!


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ευχαριστουμε για το feedback

κ επειδη καποιος ειπε ποσα μου ζητησε μου ζητησε 400ευρω για μια κατσικα...
Λογικα οι κατσικες του δε βγαζουν γαλα, αλλα χρυσαφι σε υγρη μορφη...
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Εγώ για να πω την μικρή αλλά πραγματική αλήθεια δεν έχω δει στα μέρη μου βοσκό συνεννόησιμο. Συνήθως έχουν 7-8 σκυλιά αταιστα ότι να ναι. Τους βλέπω πάνε φούρνο τα μεσημέρια παίρνουν χθεσινό ψωμί με 50 λεπτά για να τα ταΐσουν . Και αν τους πεις τπτ αρχίζουν τις απειλές. Μην πω για τους κυνηγους... Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις.
 
  • Like
Reactions: tzinaki_21


tzinaki_21

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2013
48
99
Ευχαριστουμε για το feedback


Λογικα οι κατσικες του δε βγαζουν γαλα, αλλα χρυσαφι σε υγρη μορφη...
Προφανως κ εψαχνε για χαζο να βγαλει κανα σπασμενο,αλλα του γυρισε μπούμερανγκ!
 


tzinaki_21

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2013
48
99
Εγώ για να πω την μικρή αλλά πραγματική αλήθεια δεν έχω δει στα μέρη μου βοσκό συνεννόησιμο. Συνήθως έχουν 7-8 σκυλιά αταιστα ότι να ναι. Τους βλέπω πάνε φούρνο τα μεσημέρια παίρνουν χθεσινό ψωμί με 50 λεπτά για να τα ταΐσουν . Και αν τους πεις τπτ αρχίζουν τις απειλές. Μην πω για τους κυνηγους... Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Ειναι ελαχιστοι αυτοι που πραγματικα ειναι βοσκοι οπως πρεπει οι περισσότεροι εχουν κατσικες προβατα σαν μηχανακια για να βγαζουν οσο πιο πολλα λεφτα μπορουν...ειχε ο παππούς μου κ ξερω ποσο κοπο ξενυχτι κ αγαπη και χρηματα θελει για να εχεις ενα σωστο μαντρί κ τα ζωα σου να ειναι υγιή!οι περισσοτεροι θελουν να βγάζουν χωρις να δινουν για τη σιτιση των ζωων τους...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
θεμα εληξε με τη βοηθεια μιας κυριας απο τη φιλοζωική που έκαναν τα απαραιτητα με τη βοήθεια της ααστυνομίας...ο κυριος λοιπον ζητησε συγνωμη απο μενα κ εχει ανοιξει φακελος για το συγκεκριμένο περιστατικό κ για αναμενεται επισκεψη επιτροπης στο χωρο που εχει ζωα για ελεγχο κ τυχόν προστιμα κτλπ ο οποιος αναλογα ης παραβασεις θα παει σε εισαγγελέα...
Εσκασαν ενισχυσεις απο φιλοζωϊκη παρεα με την αστυνομια και τους εισαγγελεις(y)(y)(y)
Κουραγιο αδερφια θα του το παρουμε το βουνο του κατσαπλια:)
Σε λιγο καιρο εκει θα βοσκουν μονο τσιπαρισμενα στειρωμενα σκυλακια:rolleyes:
Οσο για τον ιδιο, να φυγει απο κει και να παει να βρει δουλεια στην πολη οπως κανουμε ολοι(y). Τι σου φταινε τα ζωα να τα εκμεταλλευεσαι για να βγαζεις εσυ λεφτα!
Ετσι παιδια πρεπει ολοι να πιεσουμε και βγαλουμε απο τη μεση τους τσομπανηδες και τα γαμοπροβατα τους!
Νομοι και προστιμα δοξα το θεο υπαρχουν και εφαρμοζονται(στους φουκαραδες μεροκαματιαρηδες τουλαχιστον)! Κατι θα του βρουνε!
Ποιος τους εχει αναγκη, θα φερνουμε το γαλα και το κρεας μας απο βουλγαρια, ρουμανια, ολλανδια...
Αϊντε μας τα πρηξανε οι βρωμιλοι! Ασε που τα προβατα χεζουν οπου να ναι στο βουνο και κανενας τσοπανος δεν μαζευει ποτε τις κοπριες τους:mad:
Αν αγαπας τα προβατα σου δεν τα αφηνεις στα βουνα να τρωνε χορταρια, θαμνους και βρωμιες! Φτιαξε μια αποθηκη, βαλτα μεσα και πηγαινε τους φυραματα, σταρια, σογια, ορμονες, συνθετικες βιταμινες και αλλα πολλα καλα:rolleyes:.

Μου θυμησε εναν παλιο τσοπανο εδω, τσοπανος απο παππου, πατερα...και εκατο γενιες πισω να πηγαινες, τσοπανηδες ηταν.
85 χρονων και ακομα εβγαζε καθε μερα τα προβατα στο βουνο με κρυα, ζεστες...στον αγωνα.
Μεχρι που η πολη τα τελευταια χρονια μεγαλωσε και τα σπιτια εφτασαν στο μαντρι...
Εκει αρχισαν οι καταγγλελιες οτι τα προβατα βρωμανε κτλ...
Οι νοικοκυραιοι δημοσιοι υπαλληλοι γουσταρουν να βλεπουν προβατα μονο στην πιατελα στις ταβερνες.
Με τα πολλα τα καταφεραν και αναγκαστηκε να τα δωσει τα ζωα...
Μετα απο ενα χρονο φυσικα πεθανε...
Μαζι του πεθαναν οι εμπειριες του, η γνωση του, και ακομα ενα μερος απο την καθαροαιμη ντοπια φυλη ζωων που διατηρουσε που δεν εχουν μεινει και πολλα ατομα, εδω στην περιοχη νομιζω ηταν τα τελευταια...

Υγ. Ρε ανθρωποι οι βοσκοι για ενα γαμομεροκαματο πανε στα ζωα, τι νομιζετε οτι ειναι στην κονόμα;
 
  • Like
Reactions: stefanosk


tzinaki_21

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2013
48
99
Εσκασαν ενισχυσεις απο φιλοζωϊκη παρεα με την αστυνομια και τους εισαγγελεις(y)(y)(y)
Κουραγιο αδερφια θα του το παρουμε το βουνο του κατσαπλια:)
Σε λιγο καιρο εκει θα βοσκουν μονο τσιπαρισμενα στειρωμενα σκυλακια:rolleyes:
Οσο για τον ιδιο, να φυγει απο κει και να παει να βρει δουλεια στην πολη οπως κανουμε ολοι(y). Τι σου φταινε τα ζωα να τα εκμεταλλευεσαι για να βγαζεις εσυ λεφτα!
Ετσι παιδια πρεπει ολοι να πιεσουμε και βγαλουμε απο τη μεση τους τσομπανηδες και τα γαμοπροβατα τους!
Νομοι και προστιμα δοξα το θεο υπαρχουν και εφαρμοζονται(στους φουκαραδες μεροκαματιαρηδες τουλαχιστον)! Κατι θα του βρουνε!
Ποιος τους εχει αναγκη, θα φερνουμε το γαλα και το κρεας μας απο βουλγαρια, ρουμανια, ολλανδια...
Αϊντε μας τα πρηξανε οι βρωμιλοι! Ασε που τα προβατα χεζουν οπου να ναι στο βουνο και κανενας τσοπανος δεν μαζευει ποτε τις κοπριες τους:mad:
Αν αγαπας τα προβατα σου δεν τα αφηνεις στα βουνα να τρωνε χορταρια, θαμνους και βρωμιες! Φτιαξε μια αποθηκη, βαλτα μεσα και πηγαινε τους φυραματα, σταρια, σογια, ορμονες, συνθετικες βιταμινες και αλλα πολλα καλα:rolleyes:.

Μου θυμησε εναν παλιο τσοπανο εδω, τσοπανος απο παππου, πατερα...και εκατο γενιες πισω να πηγαινες, τσοπανηδες ηταν.
85 χρονων και ακομα εβγαζε καθε μερα τα προβατα στο βουνο με κρυα, ζεστες...στον αγωνα.
Μεχρι που η πολη τα τελευταια χρονια μεγαλωσε και τα σπιτια εφτασαν στο μαντρι...
Εκει αρχισαν οι καταγγλελιες οτι τα προβατα βρωμανε κτλ...
Οι νοικοκυραιοι δημοσιοι υπαλληλοι γουσταρουν να βλεπουν προβατα μονο στην πιατελα στις ταβερνες.
Με τα πολλα τα καταφεραν και αναγκαστηκε να τα δωσει τα ζωα...
Μετα απο ενα χρονο φυσικα πεθανε...
Μαζι του πεθαναν οι εμπειριες του, η γνωση του, και ακομα ενα μερος απο την καθαροαιμη ντοπια φυλη ζωων που διατηρουσε που δεν εχουν μεινει και πολλα ατομα, εδω στην περιοχη νομιζω ηταν τα τελευταια...

Υγ. Ρε ανθρωποι οι βοσκοι για ενα γαμομεροκαματο πανε στα ζωα, τι νομιζετε οτι ειναι στην κονόμα;
Ολα αυτα που λες η δεν εχεις καταλαβει τι εγραψα η τα λες ετσι για να τα πεις....Εγω δεν τον ενοχλησα καπου ουτε του ειπα να σηκωθει να φυγει ουτε το εδιωξα τα ζωα του....οταν θα θες λοιπον να πας το σκυλο σου μια βολτα με το λουρι του στη βαρυμπομπη στην παρνηθα και συναντησεις εκει εναν αγενη με το κοπαδι του να σου πει παρε δρομο γιατι εγω θελω να βγαζω εδω τα προβατα μου τοτε πες μου αν θα σου αρεσε...επισης αυτος ο φουκαρας μεροκαματιαρης που αρρωσταινουν τα ζωα του κ τα πεταει απο το γκρεμο που κραταει φυλακισμενα 3 σκυλια σε κλουβια κ τους πεταει ξεροκομματα και τα ζωα του τα αφηνει ανεξέλεγκτα κ το καλοκαιρι τα μισα τα τσιμπανε φιδια ποσο αθωος ανθρωπακος με καραμπινες κ ενα στομα οχετό...δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος στο νοικι μενω κ δεν κυνηγαω κανεναν μεροκαματιαρη αλλα οταν με απειλουν κ μου κανει νταβατζιλικια λυπαμαι αλλα δε μπορω να κλειστω στο σπιτι μου με 3 σκυλιά για να ευχαριστησω εναν αγενη κακοτροπο τσοπανη...
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and mareco


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
@Hammer
Αριστα τα λες αλλα το θεμα ειναι που τα λες;
Ποιο γαλα οταν οι περισσοτεροι κατοικοι των πολεων νομιζουν οτι ειναι υγιεινο το light βιομηχονοποιημενο γιαουρτι,γαλα κλπ. ενω τα παραδοσιακα ειναι για βαρβαρους χωριατες. Το κατσικισιο (γιδινο) γαλα τους βρωμαει παρολο που ειναι το πιο πλουσιο σε θρεπτικα συστατικα μετα το μητρικο και το γαλα γαϊδούρας (γαϊδάρας). Ποσοι νομιζεις οτι εχουν δοκιμασει φρεσκο κατσικισιο βουτηρο ασπρο σαν χιονι και με εξαιρετικο αρωμα (αφου ειναι ανθυγιεινο κατα το marketing ενω το βιταμ και τα συναφη κανουν καλο). Ποσοι νομιζεις οτι ξερουν οτι τα κατσικια ειναι απο τα πιο καθαρα και απο τα πιο επιλεκτικα στη τροφη (βοσκη) τους ζωα. Ποσο πιο υγιεινο ειναι το κοτοπουλο πάχυνσης που τοσο διαφημιζεται στις τηλεορασεις, απο το κρεας ενος ζωου που βοσκει βοτανα και χορτο. Ποιο μεροκαματο οταν το γαλα πουλιεται σχεδον οσο ενα μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο της πλακας.
Οσο για τον γεροντα φυσικα και δεν χώραγε εκει που μεγαλωσε και μια ζωη παλευε να κρατησει το κοπαδι και δεν ταϊζε τα σκυλια του κροκετες ολιστικης διατροφης και dentastix .
Το παιχνιδι μαλλον ειναι χαμενο δυστυχώς .
 
  • Like
Reactions: Hammer and greko11


new-malta-mama

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2018
90
12
@Hammer
Αριστα τα λες αλλα το θεμα ειναι που τα λες;
Ποιο γαλα οταν οι περισσοτεροι κατοικοι των πολεων νομιζουν οτι ειναι υγιεινο το light βιομηχονοποιημενο γιαουρτι,γαλα κλπ. ενω τα παραδοσιακα ειναι για βαρβαρους χωριατες. Το κατσικισιο (γιδινο) γαλα τους βρωμαει παρολο που ειναι το πιο πλουσιο σε θρεπτικα συστατικα μετα το μητρικο και το γαλα γαϊδούρας (γαϊδάρας). Ποσοι νομιζεις οτι εχουν δοκιμασει φρεσκο κατσικισιο βουτηρο ασπρο σαν χιονι και με εξαιρετικο αρωμα (αφου ειναι ανθυγιεινο κατα το marketing ενω το βιταμ και τα συναφη κανουν καλο). Ποσοι νομιζεις οτι ξερουν οτι τα κατσικια ειναι απο τα πιο καθαρα και απο τα πιο επιλεκτικα στη τροφη (βοσκη) τους ζωα. Ποσο πιο υγιεινο ειναι το κοτοπουλο πάχυνσης που τοσο διαφημιζεται στις τηλεορασεις, απο το κρεας ενος ζωου που βοσκει βοτανα και χορτο. Ποιο μεροκαματο οταν το γαλα πουλιεται σχεδον οσο ενα μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο της πλακας.
Οσο για τον γεροντα φυσικα και δεν χώραγε εκει που μεγαλωσε και μια ζωη παλευε να κρατησει το κοπαδι και δεν ταϊζε τα σκυλια του κροκετες ολιστικης διατροφης και dentastix .
Το παιχνιδι μαλλον ειναι χαμενο δυστυχώς .
Αι στο καλο.. με συγκινησες... :(. ο θεματοθετης εχει τα δικια του αλλα κ συ τα ειπες τοσο ωραια και τοσες αληθειες εβγαλες...
 
  • Like
Reactions: stefanosk


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να μάθετε στην ζωή σας να μην σας πιάνει παροξυσμός και λέτε λέτε λέτε λέτε, να βάζετε κάτω τα πράγματα και να τα μετράτε ως έχουν, μην πλατιάζετε!
Κόψ'τε το ελληνικό χούι που πιάνεται ο καθένας απ'ότι κατεβάσει η γκλάβα του...

Εν προκειμένω, η περίπτωση είναι αυτή και αναλύστε το περιστατικό!
Μην μου πιάνετε συζήτηση για το ΦΠΑ στο γάλα και γιατί δεν κυκλοφορεί σε γυάλινη συσκευασία...