Προβλημα με ημιαιμο ποιμενικο


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Ειναι ομως πολλα κιλα μ@@ς χαχα
Ναι από κιλά καλά είμαστε, με τον χαρακτήρα του ζοριζομαστε μέσα στο σπίτι. Πολυ επίμονος,αντιδραστικός,διεκδικεί δλδ ο,τι νομίζει συνεχώς.
 
  • Like
Reactions: AIRA


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
Ειναι ομως πολλα κιλα μ@@ς χαχα
Ναι από κιλά καλά είμαστε, με τον χαρακτήρα του ζοριζομαστε μέσα στο σπίτι. Πολυ επίμονος,αντιδραστικός,διεκδικεί δλδ ο,τι νομίζει συνεχώς.
εμείς πάλι στο σπιτι μια χαρά κυρίες είμαστε. Κ συμβιώνουμε κ με μια μικρόσωμη γριούλα 15 χρόνων κ 4,5 κιλακια.εξω με τα αλλα σκυλάκια είναι το πρόβλημα :confused:
 


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
εμείς πάλι στο σπιτι μια χαρά κυρίες είμαστε. Κ συμβιώνουμε κ με μια μικρόσωμη γριούλα 15 χρόνων κ 4,5 κιλακια.εξω με τα αλλα σκυλάκια είναι το πρόβλημα :confused:
Τις βγάζεις μαζί βόλτα? Η δικιά μου πχ αν βγει βόλτα παρέα με σκυλί που έχει πάρει υπο την προστασία της, δεν πρόκειται να αφήσει άλλο σκυλί να πλησιάσει εύκολα.
Επίσης, ίσως να θεωρεί οτι πρέπει να προστατέψει κι εσένα περισσότερο στη βόλτα αν δε δείχνεις σιγουριά στις κινήσεις σου, οπότε γι αυτό να αντιδρά πιο έντονα απέναντι σε σκυλιά που σας πλησιάζουν. Με άλλον χειριστή, που δεν είναι τόσο "δεμένος" μαζί της ώστε να μπαίνει αμέσως σε protective mode, η που θα πάρει την πρωτοβουλία να αντιμετωπίσει την οποιαδήποτε κατάσταση πριν προλάβει αυτή, έχει την ίδια συμπεριφορά?
Τέλος, υπάρχουν και τα σκυλιά που απλα δεν γουσταρουν οποιοδήποτε άλλο σκυλί, ειδικά αν είναι ανταγωνιστικό να τα πλησιάζει. Αν δεν είναι σε σημείο που να θέλει να φάει οτι κινείται, δεν είναι και πολύ δύσκολο να προσαρμοστεί κάποιος σε αυτό.
Θα περιμένουμε νέα και μετά απο επικοινωνία με κάποιον κατάλληλο εκπαιδευτή.
 


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
Τις βγάζεις μαζί βόλτα?
όχι δεν τις βγάζω μαζί σχεδόν ποτέ!

Η δικιά μου πχ αν βγει βόλτα παρέα με σκυλί που έχει πάρει υπο την προστασία της, δεν πρόκειται να αφήσει άλλο σκυλί να πλησιάσει εύκολα.
Επίσης, ίσως να θεωρεί οτι πρέπει να προστατέψει κι εσένα περισσότερο στη βόλτα αν δε δείχνεις σιγουριά στις κινήσεις σου, οπότε γι αυτό να αντιδρά πιο έντονα απέναντι σε σκυλιά που σας πλησιάζουν.

Ισως.γιατι η αληθεια ειναι οτι με το που βλεπω αλλο σκυλι ταραζομαι κ μαλλον το εισπραττει.

με άλλον χειριστή, που δεν είναι τόσο "δεμένος" μαζί της ώστε να μπαίνει αμέσως σε protective mode, η που θα πάρει την πρωτοβουλία να αντιμετωπίσει την οποιαδήποτε κατάσταση πριν προλάβει αυτή, έχει την ίδια συμπεριφορά?

με κάποιους εκπαιδευτές που έχουμε κάνει βόλτα ήταν πολύ πιο ήπια η συμπεριφορά της όντως

Τέλος, υπάρχουν και τα σκυλιά που απλα δεν γουσταρουν οποιοδήποτε άλλο σκυλί, ειδικά αν είναι ανταγωνιστικό να τα πλησιάζει. Αν δεν είναι σε σημείο που να θέλει να φάει οτι κινείται, δεν είναι και πολύ δύσκολο να προσαρμοστεί κάποιος σε αυτό.

οχι δεν ειναι σε τετοιο μουντ με αλλα ζωα.πχ με τις γατες δν εχει κανενα προβλημα !

Θα περιμένουμε νέα και μετά απο επικοινωνία με κάποιον κατάλληλο εκπαιδευτή.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
πάρτε κ μια φώτο από το θηριο μου
Να τη χαίρεσαι! Είναι κούκλα.
Έχω ολόιδιο σχεδιάκι , άλλη μία Θαλίτσα λοιπον η Αϊρα :love:
Πως έγινε το σκηνικό με τον τσακωμό? Για περιέγραψε μας .
Και εγώ θα σου έλεγα να πας στο Στέρφανο.
 


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
Να τη χαίρεσαι! Είναι κούκλα.
Έχω ολόιδιο σχεδιάκι , άλλη μία Θαλίτσα λοιπον η Αϊρα :love:
Πως έγινε το σκηνικό με τον τσακωμό? Για περιέγραψε μας .
Και εγώ θα σου έλεγα να πας στο Στέρφανο.
ευχαριστούμε πολύ :love:θέλουμε φώτο από τη θαλιτσα!λοιπόν πως έγινε..καταρχήν να πω προκαταβολικά ότι το λάθος ήταν καθαρά δικό μου.γιατι:εκείνη την ώρα βγαίναμε από το αυτοκίνητο κ δν είχα προλάβει να τησ βάλω λουρι.η δικιά μου λοιπόν με το που βγηκε απο το αυτοκινητο ,την ειδε κ πετάχτηκε κυριολεκτικά απέναντι όπου βρισκόταν ο άλλος σκυλοσ κ του έκανε επίθεση κατευθείαν
 


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
επίσης εκείνη την ώρα άρχισα να τις δίνω ο, τι εντολές υποτίθεται πως ξέρει για να σταματήσει αλλά..στο βρόντο!κόκκινο πανί.να σημειώσω πως με το συγκεκριμένο σκυλί το οποιο μένει ακριβώς δίπλα μας, έχουν έχθρα .δλδ έχουν τραμπουκιστει στο παρελθόν, απλά ήταν κ τα δύο στο λουρι κ έτσι είχαμε αποφύγει τα χειρότερα
 


AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
συγνώμη αν εχω κουρασει με τα σεντόνια.. απλά θέλω να πω πως ναι μεν καταλαβαινω πωσ είναι θέμα βασικής υπάκοης,ωστόσο με προβληματίζει που έφτασε σε τόσο ακραίο σημείο να δαγκώσει κ εννοείται πως με φοβίζει κιόλας. όχι ότι αφορά σ εμένα αλλά στα άλλα σκυλάκια
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@AIRA πρέπει να καταλάβεις και να αποδεχτείς πως δεν είναι θέμα βασικής υπακοής. Καλώς (όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο) εχόντων, δεν είναι κάτι που θα μπορέσεις ποτέ, να το αλλάξεις. Είναι πολλά τα σκυλιά, που αν βρεθούν λυτά, θα εμπλακούν και θα δαγκώσουν ή/και θα δαγκωθούν. Η λύση σ' αυτό, είναι να μην βρεθούν ποτέ λυτά. Είναι πραγματικά, τόσο απλό.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
@AIRA πρέπει να καταλάβεις και να αποδεχτείς πως δεν είναι θέμα βασικής υπακοής. Καλώς (όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο) εχόντων, δεν είναι κάτι που θα μπορέσεις ποτέ, να το αλλάξεις. Είναι πολλά τα σκυλιά, που αν βρεθούν λυτά, θα εμπλακούν και θα δαγκώσουν ή/και θα δαγκωθούν. Η λύση σ' αυτό, είναι να μην βρεθούν ποτέ λυτά. Είναι πραγματικά, τόσο απλό.
Αυτα πήγα να γράψω,τα έχω συζητήσει με την εκπαιδεύτρια. Εμας πχ η Αρετή δεν μας αφήνει ποτέ να πάμε σκυλοπαρκο γιατί ενώ ο σκυλος δεν έχει δείξει ποτέ κακή σταση σε άλλα σκυλιά,σε ένα τέτοιο περιβάλλον με τόσα άγνωστα σκυλιά,μπορεί να πάει κατι στραβά κ μετα θα εγκατασταθεί πρόβλημα.
Ειναι σκυλισιες συμπεριφορές,γενετικά ριζωμένες πολλές,που δεν αλλάζουν,απλά τις αποδέχεσαι κ κάνεις τις κατάλληλες προσαρμογές στην ζωή σου. Ειναι λάθος να εξανθρωπιζουμε τον σκυλο,το έκανα κι εγώ συνέχεια, υποσυνείδητα κυρίως. Με την εκπαίδευση κατανόησα την φύση του ζώου και περνάμε όλοι πολύ καλύτερα έτσι.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
ευχαριστούμε πολύ :love:θέλουμε φώτο από τη θαλιτσα!λοιπόν πως έγινε..καταρχήν να πω προκαταβολικά ότι το λάθος ήταν καθαρά δικό μου.γιατι:εκείνη την ώρα βγαίναμε από το αυτοκίνητο κ δν είχα προλάβει να τησ βάλω λουρι.η δικιά μου λοιπόν με το που βγηκε απο το αυτοκινητο ,την ειδε κ πετάχτηκε κυριολεκτικά απέναντι όπου βρισκόταν ο άλλος σκυλοσ κ του έκανε επίθεση κατευθείαν
Εάν στην αναζήτη βάλεις Θάλεια θα δεις φωτο... εδώ είναι της Αϊρα το θέμα οπότε θα πρέπει εσύ να βάλεις πολλεεεες φώτο της κούκλας :giggle:
Το πρόβλημα σας είναι υπακοής. Δεν πρέπει για κανένα λόγο το σκυλί να πετάγεται απ έξω απο το αυτοκινητο οταν ανοιγει η πόρτα. Εάν δεν ήταν ο σκύλος μπορεί να ήταν ένα αυτοκίνητο που θα τη χτυπούσε. Επίσης, ο οδηγός πάνω στο σκύλο μέσα στο αυτοκίνητο.
 
  • Like
Reactions: Ans




AIRA

Member
15 Ιανουαρίου 2020
21
10
επίσης Αιρα λέγεται η γριούλα η μικροσωμη που εχω. Η Τσοπανα που μιλάμε λέγεται μπλάνκα
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
εγω εχω ηιαιμο κανγκαλ 35 κιλα και 2 ετων. με μερικα σκυλια ειναι οκ, με αλλα οχι, αλλα δεν εχει καποιο κριτηριο, οποτε δεν πλησιαζουμε κανεναν! στο σκυλοπαρκο μπαινουμε μονο με σκυλια που ξερουμε και φευγουμε αν μπει καποιος που οταν μυριζονται στο συρματοπλεγμα φουντωνει. απο οσα εχω δει με την αριελ, θα σου προτεινα πρωτα απ ολα χαλτι η gentle leader η κατι παρομοιο, που ελεγχεις το κεφαλι του σκυλου, και σε περιπτωση που τραβηξει αποτομα, το ελεγχεις πιο ευκολα και δεν σε ριχνει κατω (πολυ σημαντικο). επισης, πολλες βολτες στην πολη με ανθρωπους και αυτοκινητα, καθε λιγα βηματα, μια εντολη και λιχουδια και μπραβο. να συνηθισει να σε ακουει στην βολτα και να ανεβει η αυτοπεποιθηση της. αν βλεπεις αλλο σκυλο, μπαινεις αναμεσα και αν εξακολουθει να ειναι κολλημενη, "εισβαλλεις" στον προσωπικο χωρο της και την "αναγκαζεις" να "ασχοληθει" μαζι σου. με την αριελ, που ειναι κυριαρχικη (σηκωνει ποδι για να κατουρησει φαντασου), δουλευω πολυ το σωμα και τον χωρο και παει πολυ καλα, δεδομενου της ρατσας παντα.
 
  • Like
Reactions: AIRA


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3