Προβλημα με το στηθουρι


2 Απριλίου 2021
7
3
44
Καλησπέρα στο φόρουμ,είμαι κάτοχος ενός jack Russell, με το οποίο προέκυψε ένα θέμα.Ο φίλος μου λοιπόν,αρκετά φοβικος και τσιτωμενος, τον τελευταίο καιρό δεν δεχόταν να του φορέσω του στηθουρι για την βόλτα του.Οταν του το έδειχνα, ερχόταν, το μυριζε και έφευγε φοβισμένος.Επειδη δεν δέχεται και πολλά αγγιγματα,αποφάσισα να τον πάω για το μπανακι του,και με αυτήν την ευκαιρία, του πήρα ένα καινούργιο στηθουρι,με ποιο μαλακά υλικά και αναγκάστηκα να του το φοράω μόνιμα και μες στο σπιτι.Δεν δείχνει να τον ενοχλεί πολύ,αλλά δεν ξέρω αν έχω κάνει το σωστό. Ξέχασα να σας αναφέρω πως επειδή το καινούργιο δένει αλλιώς,εάν με αφήσει να το βγάλω,δεν υπάρχει περίπτωση να με αφήσει στην συνέχεια να το ξαναβάλω ποτέ.Συγνωμη για το σεντονι,πείτε μου τις απόψεις σας, ευχαριστω.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς Ήρθες

Καταρχάς πες μας τι ηλικία έχει το ζώο.

Εννοώντας φοβικός? Μόνο προς την κίνηση για το στηθόλουρο ή γενικά εντοπίζεις φοβία και σε άλλες προεκτάσεις στην καθημερινότητά σας?
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλημερα φιλε, το οτι δεν σε αφηνει να βαλεις το στηθολουρο ειναι το λιγοτερο που πρεπει να σε ανησυχει, ειμαι σιγουρος οτι αντιμετωπιζεις και αλλα θεματακια πχ δεν σε αφηνει να περιποιηθεις μια πληγη, να κοψεις νυχια, να του παρεις κατι που τρωει(που δεν πρεπει να τρωει εννοω) και αλλα διαφορα τετοια θεματακια συμπεριφορας εκτος αν κανω λαθος...
"Τσαμπουκαλεμενη" φυλη, τερμα ενεργεια, ευαισθητα νευρα(απαραιτητα στο κυνηγι), θελει προσεκτικη δουλεια.
Εχεις δοκιμασει να του βαλεις το στηθολουρο δινοντας του ταυτοχρονα μπουκιτσες απο την αγαπημενη του τροφη;
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Και κατι αλλο, εκτονωση, εκτονωση, εκτονωση, εκτονωση! Κανε πραγματα μαζι του εκτος σπιτιου, μεγαλες βολτες, παινιδι με μπαλακια, κυνηγι αρουραιων(το ιδανικο!) ή οτιδηποτε αλλο σας αρεσει. Πρεπει να ενισχυσεις την σχεση του μαζι σου ωστε να σου εχει πιο πολυ εμπιστοσυνη, αυτο μπορει να γινει μονο με διαφορες δραστηριοτητες.
 










2 Απριλίου 2021
7
3
44
Καλώς Ήρθες

Καταρχάς πες μας τι ηλικία έχει το ζώο.

Εννοώντας φοβικός? Μόνο προς την κίνηση για το στηθόλουρο ή γενικά εντοπίζεις φοβία και σε άλλες προεκτάσεις στην καθημερινότητά σας?
Είναι 8 χρονων,γενικά είναι καλός,αλλά υπάρχουν φάσεις που βγάζει φοβίες,οι βόλτες του είναι καθημερινές εννοείται και εκτονώνεται αφού παίζουμε συνέχεια μαζί του,αλλά έχει ένα θέμα με το αγγιγμα.Δηλαδη,δεν μας αφήνει να του πειράξουμε τα πόδια,και από ότι ξέρω το έχουν πολλά σκυλάκια αυτο
 


2 Απριλίου 2021
7
3
44
Καλημερα φιλε, το οτι δεν σε αφηνει να βαλεις το στηθολουρο ειναι το λιγοτερο που πρεπει να σε ανησυχει, ειμαι σιγουρος οτι αντιμετωπιζεις και αλλα θεματακια πχ δεν σε αφηνει να περιποιηθεις μια πληγη, να κοψεις νυχια, να του παρεις κατι που τρωει(που δεν πρεπει να τρωει εννοω) και αλλα διαφορα τετοια θεματακια συμπεριφορας εκτος αν κανω λαθος...
"Τσαμπουκαλεμενη" φυλη, τερμα ενεργεια, ευαισθητα νευρα(απαραιτητα στο κυνηγι), θελει προσεκτικη δουλεια.
Εχεις δοκιμασει να του βαλεις το στηθολουρο δινοντας του ταυτοχρονα μπουκιτσες απο την αγαπημενη του τροφη;
Καλησπέρα,τον έχω από κουταβι ,σοβαρά θέματα δεν είχα,ούτε θα μου αρπάξει φαγητό απ έξω,ούτε έχει θέμα εκτόνωσης γιατί βγαίνουμε αρκετές βόλτες και παίζουμε πολυ στην διάρκεια της ημέρας,ίσως το συγκεκριμένο στηθολουρο άρχισε να τον ενοχλεί,επίσης, κάτι που δεν ανέφερα είναι ότι την προηγούμενη ημέρα που είχα πάει να του το βάλω,του έπιασα κατά λάθος λίγο το ποδαράκι του,ίσως από αυτό να φοβήθηκε και να μην το ήθελε μετα.
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλησπέρα,τον έχω από κουταβι ,σοβαρά θέματα δεν είχα,ούτε θα μου αρπάξει φαγητό απ έξω,ούτε έχει θέμα εκτόνωσης γιατί βγαίνουμε αρκετές βόλτες και παίζουμε πολυ στην διάρκεια της ημέρας,ίσως το συγκεκριμένο στηθολουρο άρχισε να τον ενοχλεί,επίσης, κάτι που δεν ανέφερα είναι ότι την προηγούμενη ημέρα που είχα πάει να του το βάλω,του έπιασα κατά λάθος λίγο το ποδαράκι του,ίσως από αυτό να φοβήθηκε και να μην το ήθελε μετα.
Οποτε το μονο που αντιμετωπιζετε ειναι μια "ευαισθησια" στο συγκεκριμενο εργαλειο, καλο αυτο.
Ασε να περασουν λιγες μερες(μην πιεζεις) και δοκιμασε να του αποσπασεις την προσοχη με την αγαπημενη του τροφη.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δηλαδή μέχρι πρότινος του έβαζες-έβγαζες το στηθόλουρο χωρίς πρόβλημα, και ξεκίνησε ξαφνικά να αντιδρά; Μήπως κάπου πονάει και δεν είναι απλά ότι του ακούμπησες τα πόδια;
 
  • Like
Reactions: Hammer


2 Απριλίου 2021
7
3
44
Οποτε το μονο που αντιμετωπιζετε ειναι μια "ευαισθησια" στο συγκεκριμενο εργαλειο, καλο αυτο.
Ασε να περασουν λιγες μερες(μην πιεζεις) και δοκιμασε να του αποσπασεις την προσοχη με την αγαπημενη του τροφη.
Ναι,του άφησα τις μέρες να περάσουν,του έλεγα την λέξη "βόλτα ",χαιρόταν, αλλά με το που έβλεπε το λουρακι,κρυβόταν ο κακομοίρης. Επειδή πέρασαν κάπου 10 μερες και δεν είχε βγει,τον λυπήθηκα,και του πήρα άλλο στηθολουρο.Το πρόβλημα τωρα είναι πως ακόμα και το καινούριο δεν με αφήνει να του το βγάλω με αποτέλεσμα να το φοράει μόνιμα. Η ερώτηση μου είναι,έχει πρόβλημα εάν το φοράει μονιμα;Πάντως δεν δείχνει να τον ενοχλεί,και αυτό είναι πιο μαλακό από το παλιό του λουρακι.
 


2 Απριλίου 2021
7
3
44
Δηλαδή μέχρι πρότινος του έβαζες-έβγαζες το στηθόλουρο χωρίς πρόβλημα, και ξεκίνησε ξαφνικά να αντιδρά; Μήπως κάπου πονάει και δεν είναι απλά ότι του ακούμπησες τα πόδια;
Δεν δείχνει να πονάει.Παιζει,τρωει,τώρα πια βγαίνει κιόλας,αλλά δεν με αφήνει να του το βγάλω τωρα το καινούργιο του λουρακι,του το έχω μόνιμα όπως είπα και σε έναν άλλο φίλο πιο κάτω.
 


2 Απριλίου 2021
7
3
44
Καλησπέρα στο φόρουμ,είμαι κάτοχος ενός jack Russell, με το οποίο προέκυψε ένα θέμα.Ο φίλος μου λοιπόν,αρκετά φοβικος και τσιτωμενος, τον τελευταίο καιρό δεν δεχόταν να του φορέσω του στηθουρι για την βόλτα του.Οταν του το έδειχνα, ερχόταν, το μυριζε και έφευγε φοβισμένος.Επειδη δεν δέχεται και πολλά αγγιγματα,αποφάσισα να τον πάω για το μπανακι του,και με αυτήν την ευκαιρία, του πήρα ένα καινούργιο στηθουρι,με ποιο μαλακά υλικά και αναγκάστηκα να του το φοράω μόνιμα και μες στο σπιτι.Δεν δείχνει να τον ενοχλεί πολύ,αλλά δεν ξέρω αν έχω κάνει το σωστό. Ξέχασα να σας αναφέρω πως επειδή το καινούργιο δένει αλλιώς,εάν με αφήσει να το βγάλω,δεν υπάρχει περίπτωση να με αφήσει στην συνέχεια να το ξαναβάλω ποτέ.Συγνωμη για το σεντονι,πείτε μου τις απόψεις σας, ευχαριστω.
20210402_162743.jpg
 
  • Like
Reactions: Estranged and sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν μη τι άλλο είναι φωτογενής ο μικρός δαίμων! Να τον χαίρεσαι :)

Δημήτρη καταλαβαίνω αυτό που λες ότι δεν χαίρεται να του πειράζουν τα πόδια, πρέπει όμως να βρεις κάποια λύση σε αυτό. Δεν είναι τραγικό το να φοράει το στηθόλουρο στο σπίτι, αλλά ούτε είναι και μακροχρόνια λύση :) Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να μπορείς να κάνεις το σκύλο να δέχεται (έστω να ανέχεται) να τον πιάνεις όπου θέλεις χωρίς να ανησυχείς ότι μπορεί να κινδυνεύεις, και χωρίς να ανεβάζει πίεση και ο σκύλος.

Σε ρώτησα μήπως πονάει επειδή μου κάνει εντύπωση ότι του ξημέρωσε ένα ωραίο πρωί να στραβώσει με το σαμαράκι ή ας πούμε ότι κάθεται για μπάνιο αλλά όχι να του βγάλεις το σαμάρι.
Όπως και να χει, είναι κάτι που πρέπει να λύσεις. Υπάρχει η δυνατότητα να επισκεφθείς εκπαιδευτή για να εκτιμήσει λίγο καλύτερα την κατάσταση και να σου προτείνει πως να δουλέψεις;
 
  • Like
Reactions: Estranged


2 Απριλίου 2021
7
3
44
Αν μη τι άλλο είναι φωτογενής ο μικρός δαίμων! Να τον χαίρεσαι :)

Δημήτρη καταλαβαίνω αυτό που λες ότι δεν χαίρεται να του πειράζουν τα πόδια, πρέπει όμως να βρεις κάποια λύση σε αυτό. Δεν είναι τραγικό το να φοράει το στηθόλουρο στο σπίτι, αλλά ούτε είναι και μακροχρόνια λύση :) Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να μπορείς να κάνεις το σκύλο να δέχεται (έστω να ανέχεται) να τον πιάνεις όπου θέλεις χωρίς να ανησυχείς ότι μπορεί να κινδυνεύεις, και χωρίς να ανεβάζει πίεση και ο σκύλος.

Σε ρώτησα μήπως πονάει επειδή μου κάνει εντύπωση ότι του ξημέρωσε ένα ωραίο πρωί να στραβώσει με το σαμαράκι ή ας πούμε ότι κάθεται για μπάνιο αλλά όχι να του βγάλεις το σαμάρι.
Όπως και να χει, είναι κάτι που πρέπει να λύσεις. Υπάρχει η δυνατότητα να επισκεφθείς εκπαιδευτή για να εκτιμήσει λίγο καλύτερα την κατάσταση και να σου προτείνει πως να δουλέψεις;
Δυστυχώς από κουταβι δεν αφηνε να του κάνουμε πολλά,δεχόταν βέβαια κάποια πράγματα αλλά χωρίς να χαίρεται ιδιαίτερα.Εχουμε μιλήσει και με εκπαιδευτή παλιότερα ο οποίος μας έδειξε κάποια βασικά do n don't σχετικά με τις συμπεριφορές μας απέναντι στον μικρό. Μπανιο δεν μας αφήνει να τον κάνουμε, τον πάμε έξω.Εκει με βοήθησαν να μας βάλει το λουρακι.Αυτο που σκέφτομαι να κάνω τώρα είναι να τον αφήσω λίγο καιρό ακόμα με το λουρακι μεσα στο σπιτι,και να του το βγάλω κάποια στιγμή και να αποφασίσει μόνος του ποτε θα το δεχτεί πάλι.Εχει και χαρακτήρα ο αληταρας
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Όχι, δεν είναι καλό να το φοράει μόνιμα μακροπρόθεσμα. Η τριβή δεν είναι καλή για το τρίχωμα κ το δέρμα του. Ειδικά σε συνδυασμό με ζέστες κ υγρασία.

Βραχυπρόθεσμα δεν παθαίνει τίποτα.

Πήγαινε το σιγά σιγά κ "μαλακά" όπως λες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3