Προληπτική χορήγηση ζυλαπουρ


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν από το νήμα Πολύ άσχημες εξετάσεις
--------------------------------------------------------------------------------------------


Ναι εννοώ νέα μόλυνση
Εγώ δίνω προληπτικά ζυλαπούρ όλο το καλοκαίρι σε όλα τα σκυλιά ανα 15 ημέρες και εξέταση τον Οκτώβριο
 
Last edited by a moderator:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ναι εννοώ νέα μόλυνση
Εγώ δίνω προληπτικά ζυλαπούρ όλο το καλοκαίρι σε όλα τα σκυλιά ανα 15 ημέρες και εξέταση τον Οκτώβριο
ένα χαπακι ανα 15 μερες ανα σκύλο??? προληπτικά? έχει αποτέλεσμα??? ( δεν γνωρίζω)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
η πρόληψη έχει την ένοια οτι εαν μας βρεί το κακό δεν θα προλάβει να χτυπήσει τα όργανα πριν αρχίσει η θεραπεία.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οκ ευχαριστώ για την διευκρίνηση...:)

αν και αυτα λεγονται στην αρχή του καλοκαιριού.... δεν περιμενουμε να φτασει σεπτέμβρης....:(
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ένα χαπακι ανα 15 μερες ανα σκύλο??? προληπτικά? έχει αποτέλεσμα??? ( δεν γνωρίζω)
ενα χαπι την ημέρα 2 εβδομάδες δίνουμε και 2 όχι

ειχα την εντύπωση οτι όλοι το ξέρουν αυτό.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Να σαι καλα Ελενα.
Την βοηθησε πολυ και η καλη ψυχολογια και η συνεχης ενασχοληση μαζι της.
Φανταζεσαι πόσο την εχουμε κακομαθει τους τελευταιους μηνες ε? :p:paja1:
Πεσαμε με τα μουτρα πανω της, γιατροι και οικογενεια, και ελπιζουμε να την κρατησουμε σταθερα καλη την κατασταση.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ενα χαπι την ημέρα 2 εβδομάδες δίνουμε και 2 όχι

ειχα την εντύπωση οτι όλοι το ξέρουν αυτό.
κι όμως μόλις τώρα το εμπέδωσα,,,, ευχαριστώ
ελπίζω ναμαστε καλα και το θυμάμαι για του χρόνου...
γηρασκω αεί διδασκόμενος....
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μπράβο, πολύ χάρηκα Άρη!! :)
Μια απ'τα ίδια! :D

Η χρήση του zylapour πάντως ως μέθοδος πρόληψης αμφισβητείται από πολλούς.
Ίσως όμως αξίζει να συζητηθεί σε χωριστό topic (αν και έχω την εντύπωση ότι έχει ξανααναφερθεί κάπου?)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καντο νεο θεμα βρε Ειρηνη αν μπορεις και μετεφερε εκει τα σχετικα με το ζιλαπουρ. Αξιζει τον κοπο να το συζητησουμε.

Κι εγω μπερδευτηκα τωρα.
Οι γιατροι μας μας ειπαν να το παιρνει η Ζηνα καθε μερα.
Ο Γιωργος ειπε "ενα χαπι την ημέρα 2 εβδομάδες δίνουμε και 2 όχι".
Τον χειμωνα, που δεν υπαρχουν σκνιπες, σταματαμε?
Η Ζηνα το ξρκινησε αμεσως με την πρωτη θεραπεια με μιλτεφοραν και τοτε ηταν Ιανουαριος. Αδικα το επαιρνε?
Βοηθαει και σε κατι αλλο εκτος απο προληψη? Μου τα ειχαν πει οι γιατροι αλλά δεν θυμαμαι. Απλά το δινω συνεχεια οπως μου ειπαν, χωρις να ξερω καλα-καλα γιατι.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εμενα ο κτηνιατρος που πηγαμε και τον Πιτακο με ενημερωσε οτι το ζυλαπουρ ειναι ανασταλτικο, δεν θεραπευει αλλα σε περιπτωση που το σκυλι τσιμπηθει δεν αφηνει τη νοσο να εξελιχθει. Και γι αυτο συνεχιζουμε για 20 μερες αφου βρεθηκε ασθενες θετικος.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Κι εγω μπερδευτηκα τωρα.
Οι γιατροι μας μας ειπαν να το παιρνει η Ζηνα καθε μερα.

καλά είπαν

Ο Γιωργος ειπε "ενα χαπι την ημέρα 2 εβδομάδες δίνουμε και 2 όχι".

προληπτικά όπως είπα ουτως ωστε εαν την πατήσουμε να μην είναι χάλια τα πράγματα

Τον χειμωνα, που δεν υπαρχουν σκνιπες, σταματαμε?

σταματάμε τα προληπτικά όχι τα θεραπευτικά (συνεργασία με κτηνίατρο)

Η Ζηνα το ξρκινησε αμεσως με την πρωτη θεραπεια με μιλτεφοραν και τοτε ηταν Ιανουαριος. Αδικα το επαιρνε?

οχι

Βοηθαει και σε κατι αλλο εκτος απο προληψη? Μου τα ειχαν πει οι γιατροι αλλά δεν θυμαμαι. Απλά το δινω συνεχεια οπως μου ειπαν, χωρις να ξερω καλα-καλα γιατι.
το ζυλαπούρ "καταπιέζει" την μόλυνση και δεν την αφήνει να κάνει επιπλέον ζημιά.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
ΟΚ, καταλαβα Γιωργο. Ευχαριστω πολυ.

ΥΓ. Οι απαντησεις σου στην παραθεση θα ηταν καλυτερα να ειναι διαφορετικο ή εντονο χρωμα για να ξεχωριζουν απο τα δικα μου λογια.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πάντως όλοι οι κτηνίατροι του Keagan και του Τσούφι είναι απόλυτοι, ότι τα σκυλιά πρέπει να παίρνουν κάθε μέρα ζιλαπουρ επειδή έχουν περάσει καλαζάρ. Αυτό ισχύει η όχι?
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Πάντως όλοι οι κτηνίατροι του Keagan και του Τσούφι είναι απόλυτοι, ότι τα σκυλιά πρέπει να παίρνουν κάθε μέρα ζιλαπουρ επειδή έχουν περάσει καλαζάρ. Αυτό ισχύει η όχι?
εαν δεν έχει μηδενιστεί ο τίτλος είναι σωστό.
πάντως καλό είναι 10 μέρες πριν την εξέταση καλαζάρ να κόβουμε το ζυλαπούρ για να πάρουμε σωστά αποτελέσματα.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
:mad:Είδες , αυτό δεν το είχα σκεφτεί και ο Τσούφι έκανε εξετάσεις πριν από 1 μήνα, χωρίς να σταματήσω το ζιλαπουρ. Τώρα πρέπει να τις επαναλάβω...
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9673902

Εσεις που μπορειτε :( , να δινετε ζυλαπουρ στο σκυλο εφοσον εχει καλαζαρ.Οπως αναφερεται παραπανω στο λινκ , ακομα και μια εβδομαδα το μηνα εκανε μεγαλη διαφορα.

Το ζυλαπουρ λειτουργει επισης προστατευτικα εφοσον χορηγειται συνεχως στο σκυλο καθολη την επικινδυνη περιοδο.Υπαρχει μια σχετικη μελετη (την οποια τωρα δεν βρισκω) που αναφερει πως η περιοδικη χορηγηση (πχ 15 ημερες ανα μηνα) δεν προστατευει ενα υγιη σκυλο απο το να μολυνθει ...θελει συνεχη χορηγηση.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Υπαρχει μια σχετικη μελετη (την οποια τωρα δεν βρισκω) που αναφερει πως η περιοδικη χορηγηση (πχ 15 ημερες ανα μηνα) δεν προστατευει ενα υγιη σκυλο απο το να μολυνθει ...θελει συνεχη χορηγηση.
δηλαδή τι λεει η μελέτη? οτι εαν δίνουμε καθημερινά ζυλαπούρ δεν θα μολυνθεί?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και η συνεχη χορηγηση ή ακομα και η περιοδικη σε ενα σκυλο που δεν εχει μολυνθει... μπορει να προκαλεσει σημαντικα προβληματα υγειας.... και να μην "μπορουμε" να δίνουμε:(
Οποτε ειμαι της αποψης να αφησουμε τα φαρμακα προληπτικα στην ακρη και να ειμαστε συνεπεις στα αντιπαρασιτικα:)