Προληπτική χορήγηση ζυλαπουρ


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Οτι το ζυλαπουρ προστατευει , αναφερεται εδω :
http://users.auth.gr/~harala/a8.Leishmaniosis.html (στα μετρα προληψης , με μαυρα γραμματα κιολας)

Συνηθως χορηγειται προληπτικα μονο σε ομαδες υψηλου κινδυνου.

Το οτι η περιοδικη χορηγηση (πχ μια εβδομαδα το μηνα) δεν προστατευει , αναφερεται εδω :
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15905034 (το βρηκα :) )
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Και η συνεχη χορηγηση ή ακομα και η περιοδικη σε ενα σκυλο που δεν εχει μολυνθει... μπορει να προκαλεσει σημαντικα προβληματα υγειας.... και να μην "μπορουμε" να δίνουμε:(
Ασε , μη μου τα λες εμενα αυτα :(:(:mad:;)

Στη δικη μου περιπτωση , το ζυλαπουρ ''πληρωθηκε'' ακριβα αλλα πραγματικα ηταν σπανια περιπτωση ...γενικα το ζυλαπουρ βοηθαει πολλες σκυλοζωες .
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αλλά όχι σαν πρόληψη, σωστά? Πάντως έχω ακούσει πολλούς και εκτροφείς μάλιστα που δίνουν ζιλαπουρ στα σκυλιά τους το καλοκάιρι μόνο για πρόληψη
Τι και ποιον να πιστέψει κανείς...
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αλλά όχι σαν πρόληψη, σωστά? Πάντως έχω ακούσει πολλούς και εκτροφείς μάλιστα που δίνουν ζιλαπουρ στα σκυλιά τους το καλοκάιρι μόνο για πρόληψη
Τι και ποιον να πιστέψει κανείς...
Για προληψη δεν θα το εδινα ουτε και εγω ...αλλα :

Αν ειχα 7-8 σκυλια σε εξωτερικα κενελ ανα δυο με τα σκαλιμπορ να μασιουνται συνεχως κλπ , σε παραθαλασσια και δασωδη περιοχη με μεγαλη ''παρουσια'' καλαζαρ , δεν ξερω ...μπορει να εδινα προληπτικα.

Το κανιβαλισαμε λιγο ... :)
 


placebo

Banned
Banned
30 Αυγούστου 2010
73
1
Για προληψη δεν θα το εδινα ουτε και εγω ...αλλα :

Αν ειχα 7-8 σκυλια σε εξωτερικα κενελ ανα δυο με τα σκαλιμπορ να μασιουνται συνεχως κλπ , σε παραθαλασσια και δασωδη περιοχη με μεγαλη ''παρουσια'' καλαζαρ , δεν ξερω ...μπορει να εδινα προληπτικα.

Το κανιβαλισαμε λιγο ... :)
11.000 views.. Αυτά είναι..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σε περίπτωση που δίνει κάποιος ζυλαπουρ είτε είναι θετικός είτε όχι.., χρησιμοποιώντας την αντιβίωση (στην ουσία είτε έχει νοσήσει είτε όχι με αυτού του είδους την λογική κάθε καλοκαίρι, για πρόληψη την παίρνει).

Αν χρειαστεί πράγματι να τα πάρει, ο οργανισμός δεν υπάρχει πιθανότητα να να μην υπακούει στο φάρμακο με την μακροχρόνια χρήση του κατά καιρούς?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δεν ειναι αντιβιωση το ζυλαπουρ και δεν νομιζω πως τιθεται τετοιο θεμα.

Απο οσο ειχα καταλαβει , το ζυλαπουρ ''παγωνει'' , ''στειρωνει'' το παρασιτο (μπακαλιστικα) ...σκοτωνεις οσο σκοτωνεις το παρασιτο με τα λεισμανιοκτονα φαρμακα (ενεσεις , σιροπι) και το ζυλαπουρ αναλαμβανει να κρατησει τη μολυνση σταθερη ή και να τη μειωσει εφοσον ενεργοποιηθει και η φυσικη αμυνα του σκυλου.

Οταν ενας υγιης σκυλος λαμβανει προληπτικα ζυλαπουρ , μπορει να δαγκωθει απο σκνιπα και να μολυνθει απο το παρασιτο ...η παρουσια ομως της αλλοπουρινόλης (συστατικο του ζυλαπουρ) στο περιφερικο αιμα του σκυλου (εξαιτιας της προληπτικης χορηγησης) , θα σταματησει αμεσα την εξαπλωση του παρασιτου το οποιο δεν θα προλαβει να αναπαραχθει στο σκυλο και να κανει τη ζημια του.Αυτα εχω καταλαβει εγω αλλα δεν ειμαι κτηνιατρος ...οποτε κρατηστε και μια επιφυλαξη :)

Οσο αφορα τις ενδεχομενες παρενεργειες του ζυλαπουρ , αυτες τις ξερω πλεον καλα:( : απο τη μακροχρονια χορηγηση ζυλαπουρ , υπαρχει παντα ο κινδυνος δημιουργιας κρυσταλλων ξανθινης , οι οποιες με τη σειρα τους οδηγουν σε δημιουργια ουρολιθων.Αν τα νεφρα λειτουργουν κατα τα αλλα καλα , ο ιδιοκτητης μπορει να μην παρει καν χαμπαρι και να βρεθει ενα ωραιο απογευμα του καλοκαιριου με το σκυλο του πανω σε χειρουργικο τραπεζι , για επειγον χειρουργειο περιτονιτιδας συνεπεια οξειας πυελονεφριτιδας και στο τελος , να παρει το σκυλο σπιτι με ενα νεφρο :( . Ισως σπανια περιπτωση , αλλα δυστηχως συμβαινει ...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Βασιλη, μου εφτιαξες τη μερα τωρα. Η Ζηνα πιθανοτητα θα παιρνει το χαπακι για παντα. Μηπως πρεπει να κανουμε και προληπτικους υπερηχους ή αλλες εξετασεις στα νεφρα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Αρη μου, δεν υπάρχει φάρμακο και μάλιστα σε μακροχρόνια χρήση, που να μην προειδοποιεί για τυχόν παρενέργειες.
Από κει και πέρα, είναι και θέμα τύχης. Το χοντρομπαλούδικο του Βασίλη, στάθηκε άτυχο καταρχάς, αλλά είναι ντούρασελ το άτομο και έχει και σούπερ φροντίδα. Οπότε προς το παρόν, όλα καλά και ευχόμαστε και προς το μέλλον :)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
τι λέει ο κος Χαραλαμπίδης (κτηνίατρος) για την πρόληψη

[FONT=Georgia, serif]
[FONT=Georgia, serif]Η πρόληψητης μόλυνσης του σκύλου στηρίζεται: α) στην τοποθέτηση εντομοαπωθητικού περιλαιμίου με deltamethrin (Scalibor®) στον σκύλο, από το Μάϊο έως το Νοέμβριο, β) στην τοποθέτηση, στον αυχένα και τη ράχη του σκύλου, εντομοαπωθητικού με deltamethrin ή με diethyltoluamide-DEET (Anti-Phlebotome®, Autan®), από το Μάϊο έως το Νοέμβριο, μετά τη δύση του ήλιου (αιχμή δραστηριότητας των σκνιπών 21.00-22.00 και 03.30-05.00), γ) στη χρησιμοποίηση εντομοαπωθητικού σαπουνιού (Norikex®) για το λούσιμο του σκύλου, από το Μάϊο έως το Νοέμβριο (όχι σε ζώα που χρησιμοποιούν περιλαίμιο με deltamethrin), δ) στην προληπτική ορολογική εξέταση του σκύλου, κάθε 6μηνο (Μάϊο και Νοέμβριο) για να τίθεται έγκαιρα η διάγνωση (Μάϊο) και να θεραπεύονται τα μολυσμένα ζώα, πριν μετατραπούν σε αποθήκη/φορείς του παρασίτου στη φύση, και ε) στην προληπτική φαρμακευτική αγωγή στον σκύλο με allopurinol (15 mg/Kg σ.β./12ωρο, από το στόμα), από τον Αύγουστο έως το Νοέμβριο, για να «καλύπτεται» το ζώο κατά το Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο, που είναι η περίοδος με τη μεγαλύτερη μολυσματικότητα των σκνιπών στη χώρα μας.[/FONT]
http://users.auth.gr/~harala/a8.Leishmaniosis.html
[/FONT]
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Για την Ζηνα δεν μιλαμε για προληψη ή χορηγηση μονο καποιους μηνες. Μιλαμε μαλλον για ισοβια χορηγηση.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Για την Ζηνα δεν μιλαμε για προληψη ή χορηγηση μονο καποιους μηνες. Μιλαμε μαλλον για ισοβια χορηγηση
χάρη θα σου μεταφέρω τι μου είπε ο θωμάς (πολύ καλός κτηνίατρος) για το ζιλαπούρ

"Ξέρεις πια σκυλιά ζούνε περισσότερο? αυτά που οι ιδιοκτήτες τους είναι κάποιες γιαγιούλες που ξεχνάνε να το κόψουν και τους δίνουν καθημερινά, αυτά πάνε απο γεράματα".
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Βασιλη, μου εφτιαξες τη μερα τωρα. Η Ζηνα πιθανοτητα θα παιρνει το χαπακι για παντα. Μηπως πρεπει να κανουμε και προληπτικους υπερηχους ή αλλες εξετασεις στα νεφρα?
Δεν ειναι ο κανονας αλλα δυστηχως συμβαινει.Μπορεις να διαβασεις σχετικα εδω :
http://www.petplace.com/dogs/urolithiasis-xanthine-in-dogs/page1.aspx


τι λέει ο κος Χαραλαμπίδης (κτηνίατρος) για την πρόληψη
Αυτο ακριβως εννοουσα παραπανω :)
 


katia 29

Member
2 Φεβρουαρίου 2010
8
0
Δουλεύω σε κτηνιατρείο και η γιατρός είναι πολύ ψαχμενη κάνει μεταπτυχιακά.
παλιά έλεγε και αυτή να τα περνούν για προλήψει αλλά με τα τελευταία δεδομένα το απαγορεύουν γιατί συνηθίζει ο οργανισμός.όποτε μόνο όταν
χρειάζεται.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
πριν απο χρονια ο Καλογεροπουλος ,τον οποιο σεβομαι και εχω εμπιστοσυνη, μου ειχε πει να δινω προληπτικα 1 χαπι την ημερα για 2 εβδομαδες μετα παυση για τις επομενες 2 και μετα παλι απο την αρχη ,αυτο για τους επικυνδυνους μηνες ,μετα και με τις νεες εξελιξεις δεν το ξανασυζητησαμε
εγω δεν το εκανα γιατι ειμαι κατα της χημειας απο την στιγμη που αυτη δεν απαιτηται
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Δυστυχώς πλέον οι επικίνδυνοι μήνες έχουν επιμηκυνθεί και πραγματικά ο καιρός έχει αλλάξει.

Ίσως αλλάζουν και τα δεδομένα.

Έτσι συνεχίζω το καλοκαιρινό πρόγραμμα με τα εντομοαπωθητικά.