Προς τους ανεύθυνους ιδιοκτήτες Pitbull


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
κατα τη γνωμη μου, οποιος το κανει αυτο, ναι, ειναι "ρατσιστης". αν δεις εναν με ενα πιτμουλ και αλλαξεις δρομο πριν καλα καλα κανεις συστασεις και ρωτησεις τον ιδιοκτητη αν ειναι φιλικο, πριν διαβασεις τη γλωσσα σωματος του και πριν γενικα του δωσεις μια ευκαιρια να αποδειξει οτι δεν ειναι δολοφονος, τοτε ναι, εχεις προβλημα με τη ρατσα λογω προκαταληψης.
Κι εγώ είμαι υπερ αυτού του ρατσισμού. Οχι πεζοδρόμιο και δρόμο, αλλά και περιφέρεια μπορεί να αλλάξω, άμα τα δω να έρχονται. Αρκεί να υπάρχει σχετικό sms να το επιτρέπει.
Και σοβαρολογώ.
 
  • Like
Reactions: zerom0


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Εμένα ένα σκύλο μου τον δάγκωσε ημίαιμο. Από τότε όταν βλέπω ημίαιμα αλλάζω πεζοδρόμιο και κοιτάζω και τους ιδιοκτήτες τους με μισό μάτι. Και δε μπορεί και κανείς να με πει ρατίστρια έτσι, win win.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Κι εγώ είμαι υπερ αυτού του ρατσισμού. Οχι πεζοδρόμιο και δρόμο, αλλά και περιφέρεια μπορεί να αλλάξω, άμα τα δω να έρχονται. Αρκεί να υπάρχει σχετικό sms να το επιτρέπει.
Και σοβαρολογώ.
απο που, τοτε, σταματαμε να μιλαμε για μια απλη δυσαρεσκια προς μια ρατσα σκυλου, και αρχιζουμε να μιλαμε για παθολογικη φοβια? νομιζω το εχεις φτασει αυτο το σημειο αν σοβαρολογεις. ξερω οτι ο φοβος ειναι κατι το δυνατο, και πολλες φορες δεν εχει λογικη, αλλα μην μπλεκουμε την φοβια μας με τα γεγονοτα που πραγματικα ισχυουν.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@TheBestBoi έχω το δικαίωμα όμως να επιλέξω εγώ, πως θα διαχειριστώ την φοβία μου ε; Αν έχω αποφασίσει, μόλις εμφανιστεί σκύλος που "φοβάμαι" να κάνω μεταβολή και να την κοπανήσω τρέχοντας, δεν βλέπω γιατί πρέπει να απολογούμαι. Και σε ποιον, βεβαίως βεβαίως.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
δεν βλέπω γιατί πρέπει να απολογούμαι. Και σε ποιον, βεβαίως βεβαίως.
προς θεου, δεν ειπα οτι πρεπει να απολογηθεις σε κανεναν, απλως επειδη φοβαμαι εγω κατι, δε παει να πει οτι πρεπει και ο αλλος να το φοβαται. αυτο προσπαθω να πω. καποιοι φοβουνται τα πιτ λογω των αμετρητων φεικ νιουζ, και τον αμετρητων που τα παιρνουν για μοστρα και τα κανουν σα τα μουτρα τους. σεβαστο. αλλα το οτι ο κοσμος τρομαζει με το αγνωστο, γιατι για τους περισσοτερους απο εμας, και βαζω και τον εαυτο μου μεσα σε καποιο βαθμο, τα πιτμπουλ ειναι ανγωστα ως προς τον πραγματικο τους χαρακτηρα και ταπεραμεντο, δεν παει να πει οτι αυτοματα, αυτο το αγνωστο ειναι και τρομαχτικο. βγαζει νοημα αυτο που λεω? δε ξερω, προσπαθω παντως να περασω αυτο που θελω να πω. γενικα οτι φοβια και να εχουμε, καλο θα ηταν πρωτα να κανουμε ερευνα πανω σε αυτο που μας φοβιζει. και δεν εννοω να πατησουμε στο γιουτιουμπ "επιθεση πιτμπουλ" και να δουμε βιντεο και να βγαλουμε το συμπερασμα οτι ετσι ειναι ολα τους. εννοω να κανουμε πραγματικη ερευνα, να ρωτησουμε εκτροφεις, εμπειρους χειριστες της ρατσας, κ.ο.κ.
και εμενα με φοβιζαν οι γατες. οχι μονο με φοβιζαν, αλλα τις θεωρουσα ολες αγριες και κακες. οταν ομως πεθανε το πρωτο μου σκυλι και ειχα βγει εξω να παρω αερα, ενα αδεσποτο γατι ηρθε πανω στα ποδια μου και μου εκανε χαρες. απ'το πουθενα. τωρα ξερω οτι δεν ειναι τοσο ασπρο η μαυρο το θεμα γατα και ο χαρακτηρας της.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ασπρο/μαύρο δεν (πρέπει να) είναι τίποτα.
Αλλά και του φοβιτσιάρη η μάνα, δεν έκλαψε ποτέ.
Καλύτερα μακριά κι αγαπημένοι.
Αυτά...δεν μπορώ να σκεφτώ άλλα τέτοια, τώρα.

Και επειδή εξακολουθώ να σοβαρολογώ ακόμη κι αν δεν φαίνεται, ναι...οι αμέτρητοι αυτοί ιδιοκτήτες, είναι που μου κάνουν εμένα την διαφορά. Και επιλέγω, να τους αποφεύγω πάση θυσία. Αν αυτό, είναι ρατσισμός, τότε και πάλι ναι, είμαι ρατσίστρια (y)
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Εγώ, πάντως, θεωρώ πως το μέλος @Orjo ήθελε να επικεντρωθεί στον ιδιοκτήτη και όχι στην φυλή του σκύλου... ή έστω στον συνδυασμό κάποιων "δυναμικών", όπως συνηθίζουμε να λέμε, φυλών και ιδιοκτητών που δεν γνωρίζουν (ή δεν ενδιαφέρονται να γνωρίζουν) τι κατέχουν.

Εγώ και ως πρώην ιδιοκτήτης Pit Bull και ως νυν ιδιοκτήτης Stafford αποφεύγω όλους τους ιδιοκτήτες σκύλων. Δε με ενδιαφέρει να συστηθώ, να ρωτήσω, να χαιρετίσω ή να γνωριστώ με κανέναν την ώρα που βγάζω βόλτα τα σκυλιά μου. Αυτή η ώρα είναι (και πρέπει να είναι) αποκλειστικά αφιερωμένη σε αυτά και θα φροντίσω να περάσουν όμορφα, διασκεδαστικά και "κουραστικά" χωρίς να στρεσαριστούν ή να τραυματιστούν.

Πηγαίνω βόλτες και μόνος, χωρίς τα σκυλιά και εκεί μπορώ να γνωρίσω κόσμο, να χαϊδέψω άλλα σκυλιά, να φροντίσω αδέσποτα, να ρωτήσω ανθρώπους για τα σκυλιά τους...

@Orjo αν κρατούσες παιδάκι και αν απέναντι σου είχες ένα "κανονικό" Pit Bull, ακόμα και με τον "στα @@ μου" ιδιοκτήτη, δεν είχες να φοβάσαι κάτι, πέρα από το να σου γεμίσει το παιδάκι σάλια από τις γλυψιές ή να το ρίξει από τις "αγκαλιές".

Αυτό που πρέπει να έχουμε πάντα μαζί μας όταν βγάζουμε βόλτα το σκύλος μας, εκτός από σακουλάκια για τα κόπρανα, είναι σεβασμό για το σκύλο μας, τα άλλα σκυλιά και τους ανθρώπους γύρω μας. Δεν είναι ανάγκη να "μπερδεύουμε" πολλές δραστηριότητες και επιθυμίες μας μαζί.

Λουράκι, όρεξη και καλή διάθεση και όχι εγωισμοί τύπου "ο δρόμος μου ανήκει", "ο σκύλος μου δε δαγκώνει" ή "εγώ θα περάσω από εδώ ντε και καλά διότι είναι δικαίωμα μου"...

Δεν υπάρχει σκύλος που δεν δαγκώνει και που δεν μπορεί να δαγκωθεί... και έτσι πρέπει να είναι. Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά μα δυστυχώς για κάποια άλλα δεν υπάρχει δεύτερη.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Εγώ, πάντως, θεωρώ πως το μέλος @Orjo ήθελε να επικεντρωθεί στον ιδιοκτήτη και όχι στην φυλή του σκύλου... ή έστω στον συνδυασμό κάποιων "δυναμικών", όπως συνηθίζουμε να λέμε, φυλών και ιδιοκτητών που δεν γνωρίζουν (ή δεν ενδιαφέρονται να γνωρίζουν) τι κατέχουν.

Εγώ και ως πρώην ιδιοκτήτης Pit Bull και ως νυν ιδιοκτήτης Stafford αποφεύγω όλους τους ιδιοκτήτες σκύλων. Δε με ενδιαφέρει να συστηθώ, να ρωτήσω, να χαιρετίσω ή να γνωριστώ με κανέναν την ώρα που βγάζω βόλτα τα σκυλιά μου. Αυτή η ώρα είναι (και πρέπει να είναι) αποκλειστικά αφιερωμένη σε αυτά και θα φροντίσω να περάσουν όμορφα, διασκεδαστικά και "κουραστικά" χωρίς να στρεσαριστούν ή να τραυματιστούν.

Πηγαίνω βόλτες και μόνος, χωρίς τα σκυλιά και εκεί μπορώ να γνωρίσω κόσμο, να χαϊδέψω άλλα σκυλιά, να φροντίσω αδέσποτα, να ρωτήσω ανθρώπους για τα σκυλιά τους...

@Orjo αν κρατούσες παιδάκι και αν απέναντι σου είχες ένα "κανονικό" Pit Bull, ακόμα και με τον "στα @@ μου" ιδιοκτήτη, δεν είχες να φοβάσαι κάτι, πέρα από το να σου γεμίσει το παιδάκι σάλια από τις γλυψιές ή να το ρίξει από τις "αγκαλιές".

Αυτό που πρέπει να έχουμε πάντα μαζί μας όταν βγάζουμε βόλτα το σκύλος μας, εκτός από σακουλάκια για τα κόπρανα, είναι σεβασμό για το σκύλο μας, τα άλλα σκυλιά και τους ανθρώπους γύρω μας. Δεν είναι ανάγκη να "μπερδεύουμε" πολλές δραστηριότητες και επιθυμίες μας μαζί.

Λουράκι, όρεξη και καλή διάθεση και όχι εγωισμοί τύπου "ο δρόμος μου ανήκει", "ο σκύλος μου δε δαγκώνει" ή "εγώ θα περάσω από εδώ ντε και καλά διότι είναι δικαίωμα μου"...

Δεν υπάρχει σκύλος που δεν δαγκώνει και που δεν μπορεί να δαγκωθεί... και έτσι πρέπει να είναι. Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά μα δυστυχώς για κάποια άλλα δεν υπάρχει δεύτερη.
Σε ευχαριστώ. Απάντησες με τρόπο που με κάλυψε πλήρως. Και σε περίπτωση που εννοούσες με τον τρόπο που κατάλαβα την αναφορά μου στον συγκεκριμένο δρόμο που χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα (Δηλαδή εγωισμός από μέρος μου) το ανέφερα μόνο και μόνο για να κάνω σαφές το γεγονός ότι ούτε και εγώ δεν φέρνω τον σκύλο μου κοντά σε άλλα σκυλιά συνήθως καθώς ούτε σε αυτό, οπότε δεν "επέλεξα" τον συγκεκριμένο δρόμο ακόμα και αν είχε σκυλί ή επειδή ήθελα να τα γνωρίσω μεταξύ τους, ούτως ή αλλος βρισκόμουν στο απέναντι πεζοδρόμιο πριν καν το δω το σκυλί του ανθρώπου. Απλώς πάντοτε τον επέλεγα επειδή όπως είπα, με έβγαζε κατευθείαν σπίτι μου. Δεν αναφέρθηκα πουθενά στο ότι κανείς με άλλον σκύλο δεν πρέπει να βρίσκεται εκεί. Αν αυτό εννοούσες.
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
κατα τη γνωμη μου, οποιος το κανει αυτο, ναι, ειναι "ρατσιστης". αν δεις εναν με ενα πιτμουλ και αλλαξεις δρομο πριν καλα καλα κανεις συστασεις και ρωτησεις τον ιδιοκτητη αν ειναι φιλικο, πριν διαβασεις τη γλωσσα σωματος του και πριν γενικα του δωσεις μια ευκαιρια να αποδειξει οτι δεν ειναι δολοφονος, τοτε ναι, εχεις προβλημα με τη ρατσα λογω προκαταληψης. τα πιτμπουλ, καθως και ολοι οι σκυλοι, μια χαρα δινουν σημαδια πριν επιτεθουν. τα ζωα δεν κανουν οτι τους καπνησει. εμεις δε ξερουμε να τα διαβαζουμε. εγω παιδια οσες φορες εχω παει να χασω τον ντελον στα δοντια σκυλου, παντα ηταν ημιαιμο. και ποτε ημιαιμο πιτμπουλοειδες. και πιστεψτε με, εδω που μενω υπαρχουν μιλιουνια πιτμπουλοειδη. και εχω και μια σταλια σκυλι. δε φοβαμαι εγω, και θα φοβηθει καποιος αλλος? δε μου βγαζει νοημα. αν ειναι ετσι, πρεπει να φοβομαστε ολα τα σκυλια που βλεπουμε. γιατι οπως ειπα, εμενα μονο ημιαιμα και καποια σκυλια αλλων ρατσων μου την εχουν κανει την κομπινα. ποτε πιτ. πιο πολυ αγχωνομαι οταν βλεπω τον μεσηλικα με τα 2 ημιαιμα αλογοσκυλα λυτα, παρα οταν δω εναν με ενα γυμνασμενο και μυωδες τυπου-πιτ. και οπως ειπα, ναι, καγκουρες υπαρχουν. αλλα ειναι πολυ ευκολο να καταλαβεις ποιοι ειναι ετσι, και ποιοι ειναι σοβαροι ανθρωποι με μυαλο στο κεφαλι. ας σταματησει πια αυτο το "τα πιτμπουλ ειναι πιο επιρρεπη στην επιθετικοτητα, θελει να εχεις 321 χρονια εμπειριας και να εισαι εκπαιδευτης σπουδαγμενος στην αμερικη για να εχεις ενα". καπου ελεος.
Δεν είναι κακό να είσαι επιφυλακτικός με όλα τα σκυλιά που βλέπεις.
Και μεταξύ μας, δεν έχω καμία όρεξη να δώσω ευκαιρία σε όλα τα σκυλιά που βλέπω να μου αποδείξουν ότι δεν είναι δολοφόνοι. :ROFLMAO:
Και το λέω αυτό, εγώ, που είμαι σχετικά χαλαρή με τη βόλτα του σκύλου και πολλές φορές παράνομη!
Θεωρώ ότι αν ξεκινάς από τη θέση ότι όλα τα σκυλάκια μπορούν να τα πάνε καλά το ένα με το άλλο μέχρι απόδειξης του εναντίου, αδικείς το σκύλο και βάζεις και το σκύλο σου σε μια θέση που μόνος του ίσως να μην έμπαινε.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εντάξει αλλά ποτέ δεν ανέφερα κάτι τέτοιο. Φαίνεται να έχεις κάνει μεγαλύτερη έρευνα απ'όσο εγώ οπότε δεν θα πω κάτι παραπάνω.
Είπες:
" Ο λόγος που ονόμασα το συγκεκριμένο θέμα επικεντρώνοντας την προσοχή μου αποκλειστικά στα Pitbull δεν είναι επειδή λόγω του χθεσινού τα θεωρώ ξαφνικά επικίνδυνα, αλλά έχοντας κάνει αρκετή έρευνα μήνες και χρόνια πριν συμβεί κάτι τέτοιο, ξέρω μερικά πράγματα για την γενικότερη συμπεριφορά τους και ειδικότερα την ειδικευμένη εκπαίδευση που χρειάζονται. "
" Όταν παίρνετε τέτοια σκυλιά να είστε σίγουροι ότι μπορείτε να τα διαχειριστείτε και ξέρω ότι θα μπορούσε να έχει γίνει με οποιοδήποτε σκυλί η κατάσταση αυτή και δεν χρειάζεται να το ακούσω αλλά η συγκεκριμένη ράτσα έχει μεγάλο ιστορικό από επιθέσεις και δεν είναι τυχαίο. Εγώ θα μπορούσα να κρατάω παιδί εκείνη την στιγμή. "

Κατά τα άλλα δεν έχεις τίποτα με την συγκεκριμένη φυλή και προφανώς την γνωρίζεις καλά μετά από χρόνια έρευνας, η οποία είναι επικίνδυνη για τα παιδιά.

Αλήθεια θα ήθελα την γνώμη σου για : ροτβαιλερ, μαλινουα, ντοπερμαν, χασκι, ελληνικό ποιμενικό, ακίτα, κάνε κορσο, ντογκο αρτζεντίνο, μπουλντογκ, καγκαλ κλπ κλπ.
Θα ήθελα να μου πεις πιο κατά την γνώση σου και την έρευνα που έχεις κάνει, από τα παραπάνω σκυλιά είναι λιγότερο επιθετικό απο ένα πιτ με την ίδιο ιδιοκτήτη/εκπση.
Επίσης θα ήθελα την γνώμη σου αν το σκυλί ήταν απλά ένα από ανγώστου ράτσας, μεγαλύτερο από το δικό σου χωρίς λουρί από τον ιδιοκτήτη του..

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να συνεχίσω. Θεωρώ ότι κατάλαβες το νόημα.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Είπες:
" Ο λόγος που ονόμασα το συγκεκριμένο θέμα επικεντρώνοντας την προσοχή μου αποκλειστικά στα Pitbull δεν είναι επειδή λόγω του χθεσινού τα θεωρώ ξαφνικά επικίνδυνα, αλλά έχοντας κάνει αρκετή έρευνα μήνες και χρόνια πριν συμβεί κάτι τέτοιο, ξέρω μερικά πράγματα για την γενικότερη συμπεριφορά τους και ειδικότερα την ειδικευμένη εκπαίδευση που χρειάζονται. "
" Όταν παίρνετε τέτοια σκυλιά να είστε σίγουροι ότι μπορείτε να τα διαχειριστείτε και ξέρω ότι θα μπορούσε να έχει γίνει με οποιοδήποτε σκυλί η κατάσταση αυτή και δεν χρειάζεται να το ακούσω αλλά η συγκεκριμένη ράτσα έχει μεγάλο ιστορικό από επιθέσεις και δεν είναι τυχαίο. Εγώ θα μπορούσα να κρατάω παιδί εκείνη την στιγμή. "

Κατά τα άλλα δεν έχεις τίποτα με την συγκεκριμένη φυλή και προφανώς την γνωρίζεις καλά μετά από χρόνια έρευνας, η οποία είναι επικίνδυνη για τα παιδιά.

Αλήθεια θα ήθελα την γνώμη σου για : ροτβαιλερ, μαλινουα, ντοπερμαν, χασκι, ελληνικό ποιμενικό, ακίτα, κάνε κορσο, ντογκο αρτζεντίνο, μπουλντογκ, καγκαλ κλπ κλπ.
Θα ήθελα να μου πεις πιο κατά την γνώση σου και την έρευνα που έχεις κάνει, από τα παραπάνω σκυλιά είναι λιγότερο επιθετικό απο ένα πιτ με την ίδιο ιδιοκτήτη/εκπση.
Επίσης θα ήθελα την γνώμη σου αν το σκυλί ήταν απλά ένα από ανγώστου ράτσας, μεγαλύτερο από το δικό σου χωρίς λουρί από τον ιδιοκτήτη του..

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να συνεχίσω. Θεωρώ ότι κατάλαβες το νόημα.
θα συμφωνήσω με τον @canis ότι το βάρος θα έπρεπε να πέσει στον ανεύθυνο ιδιοκτήτη και όχι στο σκύλο. Και ίσως να λάβουμε υπόψιν και την ταραχή ενός ανθρώπου που έχει τρομάξει.

Μήπως, αν συμφωνείτε, να αφαιρούσαμε τον πιτμπουλ απ τον τίτλο, @Orjo;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
θα συμφωνήσω με τον @canis ότι το βάρος θα έπρεπε να πέσει στον ανεύθυνο ιδιοκτήτη και όχι στο σκύλο. Και ίσως να λάβουμε υπόψιν και την ταραχή ενός ανθρώπου που έχει τρομάξει.

Μήπως, αν συμφωνείτε, να αφαιρούσαμε τον πιτμπουλ απ τον τίτλο, @Orjo;
Συμφωνώ. Και αυτό τονίζω.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Είπες:
" Ο λόγος που ονόμασα το συγκεκριμένο θέμα επικεντρώνοντας την προσοχή μου αποκλειστικά στα Pitbull δεν είναι επειδή λόγω του χθεσινού τα θεωρώ ξαφνικά επικίνδυνα, αλλά έχοντας κάνει αρκετή έρευνα μήνες και χρόνια πριν συμβεί κάτι τέτοιο, ξέρω μερικά πράγματα για την γενικότερη συμπεριφορά τους και ειδικότερα την ειδικευμένη εκπαίδευση που χρειάζονται. "
" Όταν παίρνετε τέτοια σκυλιά να είστε σίγουροι ότι μπορείτε να τα διαχειριστείτε και ξέρω ότι θα μπορούσε να έχει γίνει με οποιοδήποτε σκυλί η κατάσταση αυτή και δεν χρειάζεται να το ακούσω αλλά η συγκεκριμένη ράτσα έχει μεγάλο ιστορικό από επιθέσεις και δεν είναι τυχαίο. Εγώ θα μπορούσα να κρατάω παιδί εκείνη την στιγμή. "

Κατά τα άλλα δεν έχεις τίποτα με την συγκεκριμένη φυλή και προφανώς την γνωρίζεις καλά μετά από χρόνια έρευνας, η οποία είναι επικίνδυνη για τα παιδιά.

Αλήθεια θα ήθελα την γνώμη σου για : ροτβαιλερ, μαλινουα, ντοπερμαν, χασκι, ελληνικό ποιμενικό, ακίτα, κάνε κορσο, ντογκο αρτζεντίνο, μπουλντογκ, καγκαλ κλπ κλπ.
Θα ήθελα να μου πεις πιο κατά την γνώση σου και την έρευνα που έχεις κάνει, από τα παραπάνω σκυλιά είναι λιγότερο επιθετικό απο ένα πιτ με την ίδιο ιδιοκτήτη/εκπση.
Επίσης θα ήθελα την γνώμη σου αν το σκυλί ήταν απλά ένα από ανγώστου ράτσας, μεγαλύτερο από το δικό σου χωρίς λουρί από τον ιδιοκτήτη του..

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να συνεχίσω. Θεωρώ ότι κατάλαβες το νόημα.
Ναι... Αλλά δεν ανέφερα ότι είναι δολοφόνοι όπως είπες εσύ στο πρώτο μήνυμα αν θυμάμαι καλά. Αλλά ότι μπορεί να γίνουν επικίνδυνα με τους λάθος ιδιοκτήτες. Και δεν νομίζω ούτε εσύ να συμφωνείς ότι αυτή η ράτσα (συν αυτών που ανέφερες) πρέπει να ανήκουν σε ιδιοκτήτες που δεν αφιερώνουν καθόλου χρόνο στην εκπαίδευση.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ναι... Αλλά δεν ανέφερα ότι είναι δολοφόνοι όπως είπες εσύ στο πρώτο μήνυμα αν θυμάμαι καλά. Αλλά ότι μπορεί να γίνουν επικίνδυνα με τους λάθος ιδιοκτήτες. Και δεν νομίζω ούτε εσύ να συμφωνείς ότι αυτή η ράτσα (συν αυτών που ανέφερες) πρέπει να ανήκουν σε ιδιοκτήτες που δεν αφιερώνουν καθόλου χρόνο στην εκπαίδευση.
Κανένα σκυλί οποιασδήποτε ράτσας και μεγέθους δεν πρέπει να ανήκει σε ιδιοκτήτη που δεν αφιερώνει χρόνο στην εκπαίδευση.
Επιπλέον δεν μου απάντησες στο ερώτημά μου, ποιό από όλα τα παραπάνω είναι πιο επιθετικό προς άλλα ζώα και ανθρώπους.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Κανένα σκυλί οποιασδήποτε ράτσας και μεγέθους δεν πρέπει να ανήκει σε ιδιοκτήτη που δεν αφιερώνει χρόνο στην εκπαίδευση.
Επιπλέον δεν μου απάντησες στο ερώτημά μου, ποιό από όλα τα παραπάνω είναι πιο επιθετικό προς άλλα ζώα και ανθρώπους.
Σίγουρα. Αλλά σε αυτά τα σκυλιά είναι ιδιαίτερα απαιτητική, γιατί σε καμία περίπτωση (δίνω παράδειγμα) ένα μικρό σκυλί δεν θα κάνει όση ζημιά θα κάνει ένα πιτ, ένα ντοπερμαν κα οποιαδήποτε άλλη φυλή ανέφερες. Σίγουρα σε θέμα ζημιάς ανάμεσα σε αυτά δεν θα εκανε το Πιτ μεγαλύτερη από ένα Dogo Argentino ή Κάγκαλ γιατί απ'όσο ξέρω το bite force και των 2 έχουν μεγαλύτερη ισχύ από του Πιτ. Αλλά αυτό δεν παύει να σημαίνει ότι όλα χρειάζονται την ίδια απαιτητική εκπαίδευση, όπως και το Πιτ, καθώς μερικά επίσης είναι πιο δύσκολα σε αυτήν και γι'αυτό ακριβώς πρέπει να ανήκουν σε κάποιον που έχει ιδέα τι έχει στα χέρια του και να είναι σίγουρος ότι μπορεί να το αναλάβει.[/QUOTE]
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Δηλώνω κι εγώ ρατσιστής με τα πιτ μπουλ : Ο κόσμος των σκύλων χωρίζεται σε δύο μεγάλες κατηγορίες : Στα πιτ από τη μιά και σε όλες τις άλλες ράτσες από την άλλη. Εγώ - προφανώς - υποστηρίζω την πρώτη.
Δυστυχώς, τέτοια υπεραπλούστευση δεν μπορεί να γίνει στους κατόχους/κηδεμόνες των σκύλων : Πιτ παίρνει κάθε καρυδιάς καρύδι και είναι θαύμα (ή άλλη μια απόδειξη του πόσο καταπληκτική είναι αυτή φυλή) που δεν θρηνούμε ανθρώπινα θύματα και δεν έχουμε πολλά περισσότερα περιστατικά όπως αυτό που εξέθεσε η θεματοθέτρια με τη μεγάλη πλειοψηφία προβληματικών και ανίκανων που δυστυχώς έχουν πιτ σήμερα. Σκεφτείτε π.χ. ο αριθμός των πρέσα κανάριο να ήταν ο ίδιος με τα πιτ τί θα γινόταν. Πέραν των ψυχοπαθολογικών περιπτώσεων, το μεγαλύτερο πρόβλημα των κακών κηδεμόνων πιτ είναι η άγνοια : Δεν γνωρίζουν με τί έχουν να κάνουν ούτε πως να το διαχειριστούν. Δυστυχώς, στην πραγματικότητα είναι και πολύ δύσκολο να μάθουν.

Συμφωνώ οτι είναι ένα πολύ ιδιαίτερο σκυλί, ικανό για τα καλύτερα και τα χειρότερα, όπως και οτι θα έπρεπε να το έχουν ελάχιστοι, που γνωρίζουν τη φυλή σε βάθος και τις ιδιαίτερες απαιτήσεις της. Δυστυχώς όμως, αυτό δεν γίνεται. Στην πράξη, ο κακός κηδεμόνας πιτ αργά ή γρήγορα θα έρθει αντιμέτωπος με τις ανεύθυνες συμπεριφορές του και ή θα ξαποστείλει τον άτυχο σκύλο του (συχνότατα), ή θ' αντιμετωπίσει το νόμο (συχνά), ή τον εκπαιδευτή (σπάνια). Η φυλή έχει όντως ορισμένα πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, αλλά 99 % φταίει ο κηδεμόνας. Παρένθεση : ο εκπαιδευτής δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα, αν δεν θες στο τέλος να καταλήξεις με ένα νευρωτικό (και πολύ πιο επικίνδυνο) σκύλο από αυτόν που είχες αρχικά.

Ο μεγαλύτερος πάντως κίνδυνος είναι τα ελεύθερα σκυλιά στη βόλτα. Σπάνια θα υπάρξει ελεύθερο πιτ, καθημερινά όμως αντιμετωπίζουμε ελεύθερα και επιθετικά σκυλιά όλων των άλλων φυλών. Σ' εμάς έχουν έρθει και επιτεθεί σχεδόν τα πάντα. Από τζακ ράσελ μέχρι αλαμπάι (αυτά ελεύθερα, ο δικός μου στο λουρί). Γιατί άραγε ; Από το αρχικό ποστ πάντως, εγώ δεν κατάλαβα αν και τα δύο σκυλιά ήταν στο λουρί, ήταν και τα δύο ελεύθερα ή συνδυασμός αυτών. Το "πρώτη φορά μου συνέβη" ακούγεται κάπως...

Μακάρι να "μας" αποφεύγετε. Αυτό θέλουμε κι εμείς. Και να αποτρέπετε από το να πάρουν πιτ τους πάντες. Οι ελάχιστοι που το θέλουν πραγματικά και τους ταιριάζει, θα βρουν την άκρη. Αυτοί, δεν θα το αλλάξουν ποτέ και για τίποτε, γιατί there is no other dog like a pit bulldog !
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Από το αρχικό ποστ πάντως, εγώ δεν κατάλαβα αν και τα δύο σκυλιά ήταν στο λουρί, ήταν και τα δύο ελεύθερα ή συνδυασμός αυτών. Το "πρώτη φορά μου συνέβη" ακούγεται κάπως...
Ναι και τα 2 σκυλιά στο λουρί ήταν. Όσο για τα υπόλοιπα που είπες, τα έθεσες πολύ καλά, και ίσως και εγώ με τον τρόπο που εξέφρασα την άποψη μου πάνω στο θέμα να έτεινα την "κατηγορία" και προς την φυλή άθελά μου σε ορισμένα σημεία.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ναι και τα 2 σκυλιά στο λουρί ήταν. Όσο για τα υπόλοιπα που είπες, τα έθεσες πολύ καλά, και ίσως και εγώ με τον τρόπο που εξέφρασα την άποψη μου πάνω στο θέμα να έτεινα την "κατηγορία" και προς την φυλή άθελά μου σε ορισμένα σημεία.
Συγνώμη αν επεμβαίνω και πάλι και μην το πάρεις προσωπικά αλλά είμαι άνθρωπος της λεπτομέρειας και τεκμηρίωσης.
Αν τα σκυλιά ήταν και τα 2 στο λουρί πως έγινε αυτό:
"Γυρνούσα σπίτι ήρεμα και ωραία από ένα στενό το οποίο πάντα επιλέγω καθώς κόβω εύκολα δρόμο και εκεί συνάντησα 2 ανθρώπους να συζητάνε και ο ένας είχε ένα Pitbull το οποίο καθόταν δίπλα του εκείνη την στιγμή. Μόλις είδε την δικιά μου δίχως να δώσει καμία προειδοποίηση όρμησε κατευθείαν να της επιτεθεί στην οποία αντίδραση ο ιδιοκτήτης φάνηκε συνηθισμένος καθώς ταράχτηκε και έπιασε τον σκύλο από το στέρνο και το στόμα και το κρατούσε με μανία αλλά του γλίστρησε από τα χέρια και έπεσε πάνω στο δικό μου. Ευτυχώς προλάβαμε και τα χωρίσαμε πριν δημιουργηθεί μάχη καθώς η δική μου είναι αρκετά μικρή και καθώς είναι κυνηγόσκυλο με το που τραβήχτηκε ο σκύλος από πανω της..."
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Συγνώμη αν επεμβαίνω και πάλι και μην το πάρεις προσωπικά αλλά είμαι άνθρωπος της λεπτομέρειας και τεκμηρίωσης.
Αν τα σκυλιά ήταν και τα 2 στο λουρί πως έγινε αυτό:
"Γυρνούσα σπίτι ήρεμα και ωραία από ένα στενό το οποίο πάντα επιλέγω καθώς κόβω εύκολα δρόμο και εκεί συνάντησα 2 ανθρώπους να συζητάνε και ο ένας είχε ένα Pitbull το οποίο καθόταν δίπλα του εκείνη την στιγμή. Μόλις είδε την δικιά μου δίχως να δώσει καμία προειδοποίηση όρμησε κατευθείαν να της επιτεθεί στην οποία αντίδραση ο ιδιοκτήτης φάνηκε συνηθισμένος καθώς ταράχτηκε και έπιασε τον σκύλο από το στέρνο και το στόμα και το κρατούσε με μανία αλλά του γλίστρησε από τα χέρια και έπεσε πάνω στο δικό μου. Ευτυχώς προλάβαμε και τα χωρίσαμε πριν δημιουργηθεί μάχη καθώς η δική μου είναι αρκετά μικρή και καθώς είναι κυνηγόσκυλο με το που τραβήχτηκε ο σκύλος από πανω της..."
Μπορεί να μην έγινε εντελώς σαφής με τον τρόπο που το έγραψα. Κρατούσα την δικιά μου στο λουρί ενώ γυρνούσαμε σπίτι όπως και εκείνος κρατούσε τον δικό του σκύλο ο οποίος καθόταν δίπλα του. Και όταν περάσαμε από δίπλα τους αντί να το κρατήσει από το λουρί το κράτησε από το στέρνο και από το πρόσωπο αλλά του γλίστρησε μέσα από τα χέρια και έτρεξε και έπεσε πάνω στην δικιά μου και η δικιά μου μόλις τον πήρε απο πάνω της τραβήχτηκε γρήγορα με αποτέλεσμα να φύγει το λουρί από τα χέρια μου και έτρεξε στο σπίτι. Δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις εικόνα τώρα που το ξανά εξήγησα αλλά αν θέλεις παραπάνω λεπτομέριες μπορώ να το αναλύσω ακόμη παραπάνω. Νομίζω ξέχασα να αναφέρω ότι ήταν και το δικό του σκύλο στο λουρί τώρα που το ξανά βλέπω.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου αν και δεν έχω την εμπειρία που έχετε πολλοί από εσάς. Εγώ λοιπόν τ αγαπάω πολύ τα πιτμπουλάκια κι όταν βλέπω στο δρόμο πλησιάζω και ρωτάω αν μπορώ να τα χαιδέψω..και τα χαιδεύω..και είναι..αλοιφή!!! Πιστεύω κι εγώ ότι το κλειδί είναι ο ιδιοκτήτης και μόνο: ακόμα κι αν τα πιτ μπουλ ως ράτσα θέλουν ΙΣΩΣ μια διαφορετική προσέγγιση, είναι στο χέρι του ιδιοκτήτη να το γνωρίζει. πχ η δικιά μας, ημιαιμο λαμπραντόρ έχει θέμα με τις γάτες...τρελλό θέμα όμως..φταίει η ράτσα? Όχι. Αν στη βόλτα ορμήσει σε γάτα ποιός θα φταίει? Εγώ προφανώς..αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη με την οποια εμπειρία μπορώ να έχω από τα σκυλιά που βλέπω στο δρόμο, στο πάρκο, στο σκυλόπαρκο...