Προσοχη στα κομμωτηρια


Cara

Member
26 Ιουλίου 2015
6
0
Θελουν μεγαλη προσοχη τα κομμωτηρια ..προσφατα πηγα το Σιχ Τζου κουταβακι μου στο Dog spa στην κατω Κηφισια και η υποτιθεμενη groomer ηταν τελειως ασχετη.το σκυλακι ποναγε και ουρλιαζε συνεχεια..τους ειπα οτι θελω να το κουρεψουν με το ψαλιδι και εβαλαν μηχανη.το πηρα τρομαγμενο και κακοκουρεμενο.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλημέρα, αναρωτιέμαι γιατί ήθελες να κουρέψεις ένα κουταβάκι. Ένα καλό βούρτσισμα κάθε 2 μέρες και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.
Ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι ξύρισμα με τη μηχανή είναι πολύ επικίνδυνο. Το σκυλί μπορεί να πάθει εγκαύματα. Τα μακρύτριχα το έχουν το μαλλί για να τα προστατεύει από τον ήλιο και τη ζέστη. Σου είπε ο εκτροφέας του πως να περιποιείς το τρίχωμά του?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν έπρεπε να το πας στο κομμωτήριο!
Αν ήσουν σωστός/ή θα το χτένιζες εσύ και παράλληλα θα το κοινωνικοποιούσες με δική σου μηχανή για να συνηθίσει τον θόρυβο και φυσικά τα πιασίματα και τους χειρισμούς!
 
  • Like
Reactions: d-friend


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Κάτι τέτοια thread τύπου "πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος", κυριολεκτικά ΚΑΙ μεταφορικά, έχουν μεγάλη πλάκα.
 
  • Like
Reactions: d-friend and vek


Cara

Member
26 Ιουλίου 2015
6
0
Καλημέρα, αναρωτιέμαι γιατί ήθελες να κουρέψεις ένα κουταβάκι. Ένα καλό βούρτσισμα κάθε 2 μέρες και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.
Ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι ξύρισμα με τη μηχανή είναι πολύ επικίνδυνο. Το σκυλί μπορεί να πάθει εγκαύματα. Τα μακρύτριχα το έχουν το μαλλί για να τα προστατεύει από τον ήλιο και τη ζέστη. Σου είπε ο εκτροφέας του πως να περιποιείς το τρίχωμά του?
Δυστυχως δεν το ηξερα ηθελα μονο λιγο με το ψαλιδι να τα κοντυνει για να μη ζεσταινετα αλλα οι απαραδεκτες μου ειπαν ψεματα οτι θα το κανουν ετσι και μετα ειδα τη μηχανη και μου ελεγαν οτι απο αυτη βγαινει ψαλιδι!ειμαι πολυ θυμωμενη ελπιζω να μην εγινε ζημια..το σκυλακι μου το εκαναν δωρο απο pet shop ..αλλη θλιβερη ιστορια ηταν αρρωστο και του εδινα δυο εβδομαδες αντιβιωση..δεν μπορεις να εχει εμπιστοσυνη πουθενα!Που αλλου μπορω να κοινοποιησω αυτο που εγινε για να το δει οσο το δυνατον περισσοτερος κοσμος;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε σε ένα Pet Shop δεν μπορείς να έχεις καθόλου εμπιστοσύνη!
Γι'αυτό δεν αποκτάμε σκύλο από Pet Shop! Είναι απαράβατος κανόνας!

Έχεις να μάθεις πολλά...ελπίζω και άλλα πράγματα στην ζωή σου να τα ψάχνεις πριν προβείς σε κινήσεις/αποφάσεις...
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μη σου πω ότι αν συνεχίσεις κοινοποιήσεις με αναφορά του grooming salon κινδυνεύεις να βρεθείς υπόλογη....
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


lina kostaki

Member
15 Ιουλίου 2010
10
13
Kifissia
Λυπάμαι για την συμπεριφορά σας ... Επιμένατε να κουρευτεί και σας είπαμε να μην το κουρέψτε .... Το σκυλάκι κουρεύτηκε με την σχάρα και με το ψαλίδι , έφυγε 1,5 cm απο το τριχωμα που είχε πρίν .
Μου είπατε οτι η κοπέλα που το κάνει δεν σας αρέσει γιατι δεν κάθεται το σκυλάκι με αυτήν και φωνάζει και ετςι αλλάξαμε κοπέλα , το σκυλάκι με την άλλη κοπέλα πήγε μιά χαρα, σας είπα οτι συμβαίνει αυτο μπορει με τον έναν άνθρωπο να τα παει μια χαρά και με τον άλλο να μην κάθεται .... Ειδικά όταν ειναι η πρώτη του φορα Σας είπα οτι επειδή δεν αλλάξαμε κοπέλα αμέσως όπως θέλατε ΔΕΝ θα πληρώσετε (επειδή δεν σας άρεσε η πρώτη κοπέλα) . Φεύγοντας είπατε στην κοπέλα που κατάφερε να το κάνει " χαιρέτησε την καινούρια σου φίλη" και φύγατε χωρίς να πληρώσετε όπως είχαμε συμφωνήσει. ΟΛΕΣ Οι groomer μας ειναι εξαιρετικές και έχουν περάσει τις εξετάσεις τους στον χώρο , προέρχονται δε απο τις εγκυρότερες σχολές ... . Ευτυχώς το κατάστημα διαθέτει κλειστό κύκλωμα παρακολούθησης και μπορούν να αποδειχθούν τα όσα λέω .
 


Cara

Member
26 Ιουλίου 2015
6
0
Θελω να πω οτι πρεπει να προσεχουμε που εμπιστευομαστε τα σκυλακια μας.πιστευω οτι αν δεν εισαι σιγουρος δεν πρεπει ποτε να το αφηνεις χωρις να βλεπεις τι γινεται..το να ζηταω ψαλιδι και να βγαζουν τη μηχανη χωρις να με ενημερωσουν δεν ειναι παρανομο ακριβως αλλα ειναι κακος επαγγελματισμος που μπορει να κανει ζημια..σε αυτες τις περιπτωσεις οφειλουμε να ενημερωνουμε τους υπολοιπους για να προσεχουν..αν φοβομαστε τοτε καλα μας κανουν και δεν μας σεβονται ξερουν οτι δεν θα εχουν καμια επιπτωση!
 


Cara

Member
26 Ιουλίου 2015
6
0
Λυπάμαι για την συμπεριφορά σας ... Επιμένατε να κουρευτεί και σας είπαμε να μην το κουρέψτε .... Το σκυλάκι κουρεύτηκε με την σχάρα και με το ψαλίδι , έφυγε 1,5 cm απο το τριχωμα που είχε πρίν .
Μου είπατε οτι η κοπέλα που το κάνει δεν σας αρέσει γιατι δεν κάθεται το σκυλάκι με αυτήν και φωνάζει και ετςι αλλάξαμε κοπέλα , το σκυλάκι με την άλλη κοπέλα πήγε μιά χαρα, σας είπα οτι συμβαίνει αυτο μπορει με τον έναν άνθρωπο να τα παει μια χαρά και με τον άλλο να μην κάθεται .... Ειδικά όταν ειναι η πρώτη του φορα Σας είπα οτι επειδή δεν αλλάξαμε κοπέλα αμέσως όπως θέλατε ΔΕΝ θα πληρώσετε (επειδή δεν σας άρεσε η πρώτη κοπέλα) . Φεύγοντας είπατε στην κοπέλα που κατάφερε να το κάνει " χαιρέτησε την καινούρια σου φίλη" και φύγατε χωρίς να πληρώσετε όπως είχαμε συμφωνήσει. ΟΛΕΣ Οι groomer μας ειναι εξαιρετικές και έχουν περάσει τις εξετάσεις τους στον χώρο , προέρχονται δε απο τις εγκυρότερες σχολές ... . Ευτυχώς το κατάστημα διαθέτει κλειστό κύκλωμα παρακολούθησης και μπορούν να αποδ
 


Cara

Member
26 Ιουλίου 2015
6
0
Λυπαμαι πολυ γιατι δεν ηξερα τι ηταν η μηχανη που χρησιμοποιησατε ενω σας διευκρινισα οτι ηθελα ΨΑΛΙΔΙ οφειλατε να με ενημερωσατε οτι δεν θα το κανατε.. οσο για το ποσο επαρκης ειναι η υπαλληλος σας καθηστε να δειτε το βιντεο το σκυλακι να ουρλιαζει μια ωρα και να του τραβαει τα ποδια και τις τριχες..οταν στο τελος ανελαβε η αλλη κοπελα το σκυλι δεν εβγαλε αχνα!η πρωτη δεν ηξερε ουτε να το πιασει !το σκυλακι ειδικα στη ραχη ειναι τελειως ΚΑΚΟΚΟΥΡΕΜΕΝΟ και ελπιζω να μην εχει επιπτωση στο πως θα ξαναβγει το τριχωμα
 


lina kostaki

Member
15 Ιουλίου 2010
10
13
Kifissia
Να σημειώσω επίσης καθ'όλη την διάρκεια ήσασταν μπροστά στο τζάμι και βλέπατε απο πολύ κοντινή απόσταση , οποιαδήποτε στιγμή ΑΝ δεν σας άρεσε κάτι μπορούσατε να ζητήσετε να πάρετε το σκυλάκι και να φύγετε . Το Shih Tzu όπως επανηλημένα σας είπαμε ΔΕΝ πρεπει να κουρεύεται !!!!! Έγινε το καλύτερο που μπορούσε να γίνει στο συμπαθέστατο σκυλάκι δεδομένης της απειρίας του καθώς δεν καθόταν καθόλου ήσυχο .
Δεν εχω κανένα σκοπό ν ανοίξω διάλογο μαζί σας ... Τα είπαμε όλα στο τηλέφωνο όπου μου δώσατε την εντύπωση οτι ικανοποιηθηκατε με την έκβαση .. Βέβαια ειναι διαφορετικά οταν κάποιος βρίσκεται πίσω απο το πληκτρολόγιο . Ειναι φυσικά δικαιωμά σας να μην μας ξανά επιλέξετε και δικό μας δικαίωμα ν μην σας ξανά δεχτούμε σας ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: d-friend


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@Cara μέχρι την επόμενη φορά δούλεψε τον σκύλο σε λαβές και ανοχή για να μπορέσει να σταθεί πάνω στον πάγκο για κούρεμα και καλλωπισμό.
Οι κραυγές εμένα δεν μου λένε τίποτα! Κουτάβι είναι, προφανώς θα βγάλει κραυγές γιατί είναι πρωτόγνωρα πράγματα γι'αυτό!
Το ότι δεν έβγαλε άχνα στην 2η κοπέλα μπορεί να είναι και από το στρες που έφαγε.

Γι'αυτό όπως είπα, δούλεψε το κουτάβι μιας που διαθέτεις φυλή που θέλει καλλωπισμό...
Λάθος σου που το πήγες απροετοίμαστο...δεν θα κάτσει εκείνη την ώρα o/η groomer να το κοινωνικοποιήσει.

Υ.Γ.: Μην είσαι τόσο αυστηρή έχοντας ακόμα ζώο που δεν έχει κοινωνικοποιηθεί!
 
  • Like
Reactions: lina kostaki


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Να σημειώσω επίσης καθ'όλη την διάρκεια ήσασταν μπροστά στο τζάμι και βλέπατε απο πολύ κοντινή απόσταση , οποιαδήποτε στιγμή ΑΝ δεν σας άρεσε κάτι μπορούσατε να ζητήσετε να πάρετε το σκυλάκι και να φύγετε . Το Shih Tzu όπως επανηλημένα σας είπαμε ΔΕΝ πρεπει να κουρεύεται !!!!! Έγινε το καλύτερο που μπορούσε να γίνει στο συμπαθέστατο σκυλάκι δεδομένης της απειρίας του καθώς δεν καθόταν καθόλου ήσυχο .
Δεν εχω κανένα σκοπό ν ανοίξω διάλογο μαζί σας ... Τα είπαμε όλα στο τηλέφωνο όπου μου δώσατε την εντύπωση οτι ικανοποιηθηκατε με την έκβαση .. Βέβαια ειναι διαφορετικά οταν κάποιος βρίσκεται πίσω απο το πληκτρολόγιο . Ειναι φυσικά δικαιωμά σας να μην μας ξανά επιλέξετε και δικό μας δικαίωμα ν μην σας ξανά δεχτούμε
γιατι ομως δεχτήκατε να κουρεψετε ενα κουταβι σιχ τσου εξαρχης :p;
 


Cara

Member
26 Ιουλίου 2015
6
0
Για να διευκρινησω οι κοπελες δεν μου ειπαν οτι δεν κουρευονται τα Σιχ Τζου μου ειπαν οτι ο καθενας κανει οτι θελει και μαλιστα οτι καποιοι τα ξυριζουν!!αυτο το ανεφερε ΜΟΝΟ η κοπελα που εκλεισε το ραντεβου σστο τηλεφωνο αλλα εγω εμπιστευτηκα τις groomer που ειπαν οτι μπορω να κανω οτι θελω!!παρολο αυτα το τονισα οτι ηθελα μονο ΨΑΛΙΔΙ και απ οτι εμαθα εκ των υστερων αυτο επρεπε να ειχε γινει..οταν μαλιστα το επεσημαα μου ειπαν οτι και απο τη μηχανη βγαινει ψαλιδι και οτι ειναι το ιδιο!!Πραγματι εισασταν ευγενεστατη στο τηλεφωνο και η δευτερη κοπελα ηταν εμπειρη ωστοσο. αυτο δεν αναιρει αυτο που συνεβη που ελπιζω να μην εχει επιπτωση στο τριχωμα η τη ψυχολογια του σκυλιου..τονιζω ξανα οτι δεν επεμενα εγω οι κοπελες δεν ενημερωσαν σωστα ενω εγω τους το ζητησα
 


lina kostaki

Member
15 Ιουλίου 2010
10
13
Kifissia
γιατι ομως δεχτήκατε να κουρεψετε ενα κουταβι σιχ τσου εξαρχης :p;
Εμείς πάντα συμβουλεύουμε τους ιδιοκτήτες για το τι πρεπει να γίνει κατα την γνώμη μας . Εκείνοι φυσικά εχουν τον τελικό λόγο για το αποτέλεσμα , είπα οτι κανονικά δεν πρεπει να κουρεύεται δεν είπα οτι δεν τα κουρεύουμε ... Ο ιδιοκτήτης μπορει να επιλέξει το κουρεμα για διάφορους λόγους π.χ. Πολυ μπερδεμένο τριχωμα , η τριχωμα που αδυνατεί να το φροντίσει για οικονομικούς η άλλους λογους. Αν πήραν στο χέρι μας καμία απο αυτές τις φυλές δεν θα κουρευόταν ... Δεν ειναι ετςι όμως , καμία φορα ειναι αναπόφευκτο .
 
  • Like
Reactions: vek and ioanna a


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
γιατι ομως δεχτήκατε να κουρεψετε ενα κουταβι σιχ τσου εξαρχης :p;
μήπως ήθελες να κάνεις παράθεση το σχόλιο της ιδιοκτητρια του κουταβιου? γιατί εκείνη κακώς το κουρεψε....
ο έχων την επιχείρηση, αφού ενημέρωσε ότι δεν κουρεύονται... τι επρεπε να κάνει?
 
  • Like
Reactions: d-friend and vek


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
μήπως ήθελες να κάνεις παράθεση το σχόλιο της ιδιοκτητρια του κουταβιου? γιατί εκείνη κακώς το κουρεψε....
ο έχων την επιχείρηση, αφού ενημέρωσε ότι δεν κουρεύονται... τι επρεπε να κάνει?
οχι απο τους γκρουμμερ ηθελα απαντηση. γιατι εχω αρκετους γνωστους που νομιζουν οτι ειναι καλό να κουρευουν τα ζωα τους . να φαντασεις ακόμα και τα αδεσποτα κουρευουν . και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βρεθηκε ακομα ενας γκρουμμας να τους στειλει πακετο πισω στο σπιτι τους.
 
  • Like
Reactions: Aslan




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight