Προσοχη στα κομμωτηρια




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οχι απο τους γκρουμμερ ηθελα απαντηση. γιατι εχω αρκετους γνωστους που νομιζουν οτι ειναι καλό να κουρευουν τα ζωα τους . να φαντασεις ακόμα και τα αδεσποτα κουρευουν . και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βρεθηκε ακομα ενας γκρουμμας να τους στειλει πακετο πισω στο σπιτι τους.
Από τη στιγμή που εχει ενημερωθει ο ιδιοκτήτης ότι το σκυλι δεν πρέπει να κουρεύεται, ο groomer πρέπει να βρει μια μέση λύση.... Εν προκειμένω κόπηκε 1.5 εκατοστο, λόγω επιμονης της ιδιοκτητριας. Οποιος θέλει να το κουρέψει παρόλο που εχει ενημερωθεί... θα καταλήξει στην ξυριστική του κτηνιατρου με ενα σκυλι γουλι. Η ευθύνη δεν ειναι του γκρουμερ, αλλά του ιδιοκτητη που παρόλο που γνωρίζει, επιμένει (συνήθως γιατι προτιμά τη βολή του, να μη χτενιζει κλπ)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
@ioanna a ξέρεις πόσες φορές ιδιοκτήτες labrador, pug κλπ "καραφλών" όπως λέω συνήθως φυλών, απαιτούν από τον groomer να τα...ξυρίσει;;;;

Αν είσαι απλός υπάλληλος, και έχεις ανάγκη την δουλειά, θα κάνεις ότι σου πει το αφεντικό. Αν είσαι αφεντικό, συμφωνώ, ότι πρέπει να έχεις σωστή άποψη και να την υποστηρίξεις, ακόμη κι αν χάσεις τον πελάτη. Θα βρεις άλλους, που θα εκτιμήσουν, την στάση σου.

@Cara θα σε συμβούλευα, να αφήσεις τις διαδυκτιακές διαμάχες, σε έναν χώρο τουλάχιστον, όπου η πλειοψηφία των μελών του, γνωρίζει τα σκυλίσια do's και τα dont's και να φροντίσεις στο εξής να ενημερωθείς, για τα πάντα που αφορούν την ευζωία του σκύλου σου. Εσύ είσαι υπεύθυνη για ότι του συμβαίνει και κανείς άλλος.

* Ελπίζω να μην πέρασες στα ψιλά, ότι δεν αποκτούμε ΠΟΤΕ σκύλο, από pet shop ή γέννα γνωστού/συγγενή/αγγελίας.

Καλή συνέχεια στην ενημέρωση. Εχεις πάρα πολλά να μάθεις :)
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@ioanna a ξέρεις πόσες φορές ιδιοκτήτες labrador, pug κλπ "καραφλών" όπως λέω συνήθως φυλών, απαιτούν από τον groomer να τα...ξυρίσει;;;;
βασικά κατι τετοια βλεπω και κοντευω να μεινω κκαι εγω καραφλή. υπαρχουν και δυο αδεσποτακια ενα ημιαιμο χασκυ(ο κασπερ) και ενα ημιαιμο κολεϊ(ο ροκυ) που τους εχουν κουρεψει οι φιλοζωοι της πόλης και εχω τρελαθει.πρεπει καθε καλοκαιρι εδω και πεντε χρονια να τα κουρευουν αυτα τα δυο και αναρωτιωμουν και εγω περισυ το χειμωνα πώς ηταν δυνατον να μην εχουν καθολου αντοχές στο κρυο....το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να τους βαλω εγω κατσαδα από τη στιγμή που καποιος γκρουμμερ δεχτηκε να συμμετεχει στο κουρεμα!
 
  • Like
Reactions: mareco




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
επισης το να είναι ενα σκυλί ξυρισμένο, δεν σημαίνει απαραιτητως ότι εγινε από γκρουμερ... όποιος εχει μια ξυριστική μπορεί να το κάνει....συχνά πυκνά ο κτηνιατρος...
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Πολλά αδέσποτα τα κουρεύουν για να μην πιάνουν άγανα και τσιμπούρια εύκολα!
μα τα σημεια που ειναι επικινδυνα για τα αγανα δεν μπορουν να τα κουρεψουν. και οχι να βαλουν τον σκυλο κατω και να βγαλουν τα αγανα με το χερι.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Εγώ θεωρώ -ολόδική μου βέβαια θεωρία, από παρατηρήσεις πολλών ετών :D - ότι, όταν η γούνα μένει στην θέση της, αντιθέτως προστατεύει από τα άγανα. Βρίσκω πάνω τους τα άπειρα, αλλά ποτέ δεν έχουν καταφέρει, να προχωρήσουν παραμέσα. Πάντα, στον αφρό μένουν. Φτου φτου :rolleyes::p
 
  • Like
Reactions: Aslan and ioanna a


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εγώ θεωρώ -ολόδική μου βέβαια θεωρία, από παρατηρήσεις πολλών ετών :D - ότι, όταν η γούνα μένει στην θέση της, αντιθέτως προστατεύει από τα άγανα. Βρίσκω πάνω τους τα άπειρα, αλλά ποτέ δεν έχουν καταφέρει, να προχωρήσουν παραμέσα. Πάντα, στον αφρό μένουν. Φτου φτου :rolleyes::p
nope
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Να σημειώσω επίσης καθ'όλη την διάρκεια ήσασταν μπροστά στο τζάμι και βλέπατε απο πολύ κοντινή απόσταση , οποιαδήποτε στιγμή ΑΝ δεν σας άρεσε κάτι μπορούσατε να ζητήσετε να πάρετε το σκυλάκι και να φύγετε . Το Shih Tzu όπως επανηλημένα σας είπαμε ΔΕΝ πρεπει να κουρεύεται !!!!! Έγινε το καλύτερο που μπορούσε να γίνει στο συμπαθέστατο σκυλάκι δεδομένης της απειρίας του καθώς δεν καθόταν καθόλου ήσυχο .
Δεν εχω κανένα σκοπό ν ανοίξω διάλογο μαζί σας ... Τα είπαμε όλα στο τηλέφωνο όπου μου δώσατε την εντύπωση οτι ικανοποιηθηκατε με την έκβαση .. Βέβαια ειναι διαφορετικά οταν κάποιος βρίσκεται πίσω απο το πληκτρολόγιο . Ειναι φυσικά δικαιωμά σας να μην μας ξανά επιλέξετε και δικό μας δικαίωμα ν μην σας ξανά δεχτούμε
Καλησπερα σας,αν σας εφερνε καποιος ενα σκυλο με διπλο μανδυα και σας ζητουσε να το κουρεψετε/ξυρισετε,ποια θα ηταν η αντιδραση σας ;
 


_george_

Member
8 Ιουνίου 2015
24
102
Υπάρχει κάτι που λέγεται «προσωπική ευθύνη» και ισχύει και κάθε πλευρά της ζωής μας. Σαν γονιού, σαν συζύγου, σαν επαγγελματία, σαν σκυλοϊδιοκτήτη.

Όπως θα ρωτήσω τον παιδίατρο το χ ή ψ πράγμα για το παιδί μου και δεν θα κάνω του κεφαλιού μου, έτσι θα ρωτήσω και για το σκυλί. Όχι γιατί είναι το ίδιο, αλλά γιατί και για τα δύο έχω εγώ την ευθύνη. Και στην ευθύνη συμπεριλαμβάνω πάνω απ’ όλα την αυτογνωσία της άγνοιας. Πρέπει να ξέρω ότι «δεν τα ξέρω όλα».

Και ότι το να ρωτάς και κανένα ειδικό, δε σε κάνει λιγότερο μάγκα.

Επί του θέματος, μόλις έπιασαν οι πρώτες ζέστες και εγώ προγραμμάτιζα να κουρέψω τη μικρή, αλλά «μου 'κοψε» και πήρα ένα τηλέφωνο το γιατρό ο οποίος –με την οικειότητα που, δυστυχώς, λόγω συχνών επισκέψεων έχουμε αποκτήσει- μόνο που δε με έβρισε.

Αλλιώς η Πίκα θα ήταν σήμερα μια «καραφλή γόησσα» και με τη γλώσσα συνεχώς έξω.

Υ.Γ. Να διευκρινίσω… Όπως φυσικά δείχνω εγώ υπευθυνότητα και ρωτάω, απαιτώ από τον επαγγελματία να δείξει και αυτός την αντίστοιχη και να μου απαντήσει, όχι με βάση το συμφέρον του (οικονομικό ή άλλο), αλλά με βάση τις γνώσεις του.
 








D

Deleted member 14614

Guest
Δηλαδή, ουσιαστικά, γράφτηκες εδώ για να κράξεις ένα κομμωτήριο, το οποίο αποδείχτηκε ότι μάλλον δεν έχει την παραμικρή ευθύνη...
 
  • Like
Reactions: d-friend and vek


lina kostaki

Member
15 Ιουλίου 2010
10
13
Kifissia
Καλησπερα σας,αν σας εφερνε καποιος ενα σκυλο με διπλο μανδυα και σας ζητουσε να το κουρεψετε/ξυρισετε,ποια θα ηταν η αντιδραση σας ;
Καλησπέρα ,συγγνώμη τωρα το είδα . Δυστυχώς δεν ειναι τίποτα απόλυτο ... Σαφέστατα θα λέγαμε οχι .. ΑΛΛΑ ... Μας εχει τύχει να ερθει πχ Samoyed ηλικιωμένο σε άθλια κατάσταση , που δεν μπορει να σταθεί όρθιο ούτε καν στην μπανιέρα επειδή τα πόδια του δεν αντέχουν ... Ηταν τόσο χάλια που δεν υπήρχε περίπτωση να χτενίστει ούτε να πλυθεί , ο κτηνιατρος συνέστησε κουρεμμα και αναγκαστικά το κάναμε , στην προκειμένη περίπτωση ηταν το καλυτερο για τον σκύλο .
Σε άλλη περίπτωση ιδιοκτήτης ημίαιμου poranian είχε τον σκύλο αποκλειστικά στο μπαλκόνι λόγω τριχώματος , αποφάσισε να τον κουρέψει για τον βάλει μέσα δτο σπίτι ( δεν ξερω πια θα ηταν η διαφορά κατα την γνώμη του ) το κουρέψαμε και όντως τωρα το σκυλακι ζει μέσα και κουρεύεται συχνα . Θεωρώ οτι πρεπει να εξετάζουμε κάθε περίπτωση χωριστά .... Σαφέστατα η γνώμη μου ειναι ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΡΕΥΟΝΤΑΙ . Αλλα υπαρχουν περιπτώσεις που ειναι καλύτερα να μην φέρνεις αντήρηση . Κάποιος που κανει αυτη την δουλειά και βλέπει πολλά τέτοια κάθε μερα μερικές φορές δεν μπορει να κανει αλλιώς ...
 
  • Like
Reactions: d-friend


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Εδώ εγώ είδα κουρεμένο με την ψιλή αγίου Βερνάρδου σε μία αυλή και έπαθα πλάκα!!! Κουρούπα το σκυλί!! o_O:eek: (Αλλά αυτό φαινόταν για σπιτικό κούρεμα και όχι γκρούμερ)
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
@lina kostaki Αντιλαμβανομαι πως αν σας ζητηθει να το κανετε και δεν το κανετε,θα βρεθει καποιος αλλος που θα το κανει.Το θεμα ειναι ο κοσμος να μαθει πως δεν πρεπει να προσαρμοζεται το σκυλι στα γουστα μας,αλλα εμεις στις ιδιαιτεροτητες του.
 
  • Like
Reactions: lina kostaki


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95