Προσπάθεια διάσωσης για το Κοκόνι


pizzicarella

New Member
27 Αυγούστου 2012
1
0
Parnassos
Γεια σε ολους ειμαι νεα εδω και χαιρομαι που εχετε θεμα για τα κοκκονακια. Εγω βρηκα περσυ το καλοκαιρι ενα κοκκονακι αρσενικο στον Διονυσο ηταν τοτε 3 μηνων περιπου. Τωρα εχει γινει αντρας πια και ειναι πανεμορφος ειναι κανελλι χρωμα και στο στηθος του εχει λιγο ασπρο ειναι κουκλος σωστος και για τον λογο αυτο τον ονομασα Μπραντ, απ'τον Μπραντ Πιτ φυσικα! Δεν ηξερα τι ρατσα ειναι ή αν ειναι ρατσα και γι αυτο εψαξα στο ιντερνετ ετσι ανακαλυψα αυτη την υπεροχη και σπανια φυλη. Σημερα ο Μπραντακος μου ζητα νυφη για να κανουν κοκκονακια. Ειναι εμβολιασμενος με τα απιτουμενα εμβολια και με το εμβολιο για καλαζαρ και αποπαρασιτωμενος επισης. Ειναι ζωηρος και πολυ παιχνιδιαρης. Αν υπαρχει καμια κοκκονιτσα για τον Μπραντακο μου ενημερωστε με. Ευχαριστω.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Γεια σε ολους ειμαι νεα εδω και χαιρομαι που εχετε θεμα για τα κοκκονακια. Εγω βρηκα περσυ το καλοκαιρι ενα κοκκονακι αρσενικο στον Διονυσο ηταν τοτε 3 μηνων περιπου. Τωρα εχει γινει αντρας πια και ειναι πανεμορφος ειναι κανελλι χρωμα και στο στηθος του εχει λιγο ασπρο ειναι κουκλος σωστος και για τον λογο αυτο τον ονομασα Μπραντ, απ'τον Μπραντ Πιτ φυσικα! Δεν ηξερα τι ρατσα ειναι ή αν ειναι ρατσα και γι αυτο εψαξα στο ιντερνετ ετσι ανακαλυψα αυτη την υπεροχη και σπανια φυλη. Σημερα ο Μπραντακος μου ζητα νυφη για να κανουν κοκκονακια. Ειναι εμβολιασμενος με τα απιτουμενα εμβολια και με το εμβολιο για καλαζαρ και αποπαρασιτωμενος επισης. Ειναι ζωηρος και πολυ παιχνιδιαρης. Αν υπαρχει καμια κοκκονιτσα για τον Μπραντακο μου ενημερωστε με. Ευχαριστω.
102.gif

εκει στο κουτακι που πατησες αποδοχη με την εγγραφη σου εριξες καμια ματια τι αποδεχτηκες?

Δεν επιτρέπονται αγγελίες ζευγαρώματος και πώλησης σκύλων από ιδιώτες παρα μόνο από εκτροφείς.

-Δεν επιτρέπονται οι αναγγελίες ζευγαρώματος ή γέννας από μη εκτροφείς καθώς και οι δημοσιεύσεις με την παραπάνω θεματολογία από μη εκτροφείς (για γέννες ή ζευγαρώματα μη εκτροφέων).
 


NikosR

New Member
12 Σεπτεμβρίου 2012
2
0
Εκτροφείς Κοκονιού

Γειά σας,

Σκέφτομαι σοβαρά την απόκτηση ενός μικρόσωμου σκύλου (είμαι ο ευτυχής 'πατέρας' 3 golden retriever) και λέω μήπως το κοκκόνι είναι μια πολύ καλή επιλογή. Αν μπορούσα να συμβάλλω με αυτόν τον τρόπο (δηλ. διαλέγοντας μια ελληνική φυλή) και στην διατήρησή της ακόμα καλύτερα.

Θα μπορούσε κάποιος να με παραπέμψει σε εγγεγραμμένους εκτροφείς? Εχω διαβάσει για τον κ. Μακαρίτη, υπάρχουν και άλλοι?

Διάβασα όλο αυτό το θρεντ αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιά είναι αυτή τη στιγμή η κατάσταση όσον αφορά στην εκτροφή. Κυρίως διαβάζω για νέες αναγνωρίσεις και σκυλάκια που θα μπορούσαν να μοιάζουν με κοκόνια αλλά μάλλον δεν είναι.

Ευχαριστώ
Νίκος
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Στην επόμενη έκθεση του ΚΟΕ μπορείς να γνωρίσεις τους πιο κατάλληλους για να σε καθοδηγήσουν.
Επίσης μπορείς να βρείς το fb group KOKONI DOGS.
 


NikosR

New Member
12 Σεπτεμβρίου 2012
2
0
Στην επόμενη έκθεση του ΚΟΕ μπορείς να γνωρίσεις τους πιο κατάλληλους για να σε καθοδηγήσουν.
Επίσης μπορείς να βρείς το fb group KOKONI DOGS.
Σε ευχαριστώ. Μπήκα στη σελίδα του KOE και βρήκα μόνο αυτά χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις. Για τις εθνικές εκθέσεις ούτε καν που γίνονται

Ε Κ Θ Ε Σ Ε Ι Σ Κ.Ο.Ε. 2 0 1 2

2 ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ (2xCACIB)
13 & 14.10.2012
Marathon Land - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ


ΕΘΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ (ΠΙΠΕΕ & CAC)
03.11.2012
&
ΕΘΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ (CAC)
04.11.2012

εχει κανείς καμμιά παραπάνω πληροφορία? Ζήτησα να κάνω join και το FB group, ελπίζω να βγάλω άκρη από εκεί...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
13 και 14 Οκτώβρη θα γίνουν εκθέσεις στο Marathon Land.
Περισσότερες λεπτομέρειες θα αναρτηθούν αργότερα φαντάζομαι!
Στείλε και ένα πμ στο μέλος kokoni εδώ στο φόρουμ!
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος


νομιζω πως στο σωμα κοκονιζει...αλλα το "σπασιμο" απ τα ματια στη μουσουδα δεν ειναι τοσο κοκονιστηκο...
πως τον βλεπετε?
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Αγγελε αν σε βγαλει ο δρομος σε καμια εκθεση φερτο για μια κριση και γιατι οχι για αναγνωριση.

Αλλιως γινε μελος στο kokoni dogs.
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
το σκυλακι ειναι στη φιλοζωικη δεν ειναι δικο μου.
καλητερη φωτο αν βρω ευκαιρια θα βαλω!μου αρεσει πολυ ο μικρος!

σε εκθεση θελω να παω,πιο ευκολα σε καποια στη θεσσαλονικη ισως καποια στιγμη...με τον μικρο μαζι δεν το βλεπω...
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Προοριζεται για σενα το σκυλακι?Αν ναι, θεωρω πως δεν εχει σημασια η φυλη του αν ειναι να το υιοθετησεις.
Παρτο αν σου αρεσει και μπορεις να το εχεις.
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
χαχα,οχι δεν ειναι για εμενα...για να βρει σπιτι ειναι! απλα ρωταω,απ τη στιγμη που ειναι αδεσποτακι για εμενα δεν εχει καμια σημασια η ρατσα!
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Σε μια τυχαια αναζητηση στο ιντερνετ επεσα πανω σε φωτο για κοκονι και μου φανηκε πως εμοιαζε του δικου μου...Μπηκα στο θεμα και διαβασα για διαστασεις και ειναι πιο ψηλο και μαλλον σιγουρα δεν ειναι καθαροιμο ωστοσο δε χανω τιποτα να σας τον δειξω, ε??
Δε μου καθεται να μετρησω με ακριβεια ωστοσο ειναι γυρω στα 32 εκ. υψος και πανω απο 50 μηκος, 6,8 κιλα και η ουρα του ναι μεν ειναι μονιμως ορθια και γυριστη αλλα οχι τοσο ωστε να ακουμπαει πλατη
Απο χαρακτηρα ειναι υπακουος, παιχνιδιαρης αγαπουλης και γενικως τελειος.
Τα σημαδακια στη μυτη μας ειναι απο τους μυκητες που μας ταλαιπωρησαν προσφατα.
(Μαλλον ομως δεν ειναι κοκονακι...ωστοσο ειναι ενα εδω στη γειτονια που μοιαζει πολυ περισσοτερο, αλλα το "εχει" μια τρελη γειτονισα και δεν υπαρχει περιπτωση να παω να της πω να το φωτογραφισω γιατι θα μου πεταξει κουζινομαχαιρο...Οταν λεω το εχει εννοω πως φυσικα και ΔΕΝ το εχει μες στο σπιτι...κυκλοφορει ελευθερο στη γειτονια και καθε βραδυ στην βολτα μας ερχεται και μας κανει παρεα και μετα ξαναγυρναει εκει...)
 

Attachments



Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Στην βολτα μας μολις τωρα βρηκα και το γειτονακι μας (το καφετι)!!
(πριν μια ωρα που ξαναβγηκα ηταν δεμενο εξω απο το σπιτι)
Εμεις ειμαστε οι ξανθοι!

Οι φωτο μου φαινονται κανονικα??
 

Attachments







George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48


poulikaki

Member
26 Φεβρουαρίου 2013
5
0
που ακριβώς γίνετε αυτή η έκθεση?πάντως είδα τα χαρακτηριστικά που απαιτούνται k τα έχει ola.to μονο που διαφέρει είναι ότι ανάμεσα στα ματάκια k στη μούτι έχει μεγαλύτερη κουρμπά από τα alla.to trixwmaa το σώμα k η ουρα είναι όπως περιγράφεται.εμείς "μενουμ"
 
Last edited by a moderator:


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
pou akrivws ginete auti i ekthesi?pantws eida ta xaraktiristika pou apetountai k ta exei ola.to mono pou diaferei einai oti anamesa sta matakia k sti muti exei megaluteri kourmpa apo ta alla.to trixwmaa to swma k i oura einai opws perigrafete.emeis menoume stin athina.thelw polu na erthoume stin ekthesi.
Ο ΚΟΕ θα ανακοινώσει την τοποθεσία της έκθεσης KOE anakinoseis
Πιθανότατα θα είναι στο Marathon Land :)
 


poulikaki

Member
26 Φεβρουαρίου 2013
5
0
ok...sευχαριστώ πολύ...ελπίζω να έχει μεγαλώσει η τρίχα μας μέχρι τότε γιατί είμαστε κουρεμένοι... :D
 
Last edited by a moderator:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3