Προσπάθεια διάσωσης για το Κοκόνι




despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
αν δεν κανω λαθος δεν ειπε οτι δεν ειναι.....ειπε δεν ειναι κ τα πιο αντιπροσωπευτικα δειγματα!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Παιδιά διαβάζετε καλύτερα να μην κάνει κύκλους ανούσιους η συζήτηση

αυτο που θελω να τονισω ειναι πως καμια απο αυτες τις φωτο εδω στην ροτυ (γενικα απο το infodogs,εκτος του τριχρωμου που εβαλα ) δεν ειναι απο αντιπροσωπευτικο δειγμα κοκονιου! για την ακριβεια δεν ειναι καν κοκονια, οποτε θεωρω καλο να αφεραιθουν τελειως απο τους αρμοδιους για αποφυγη παρεξυγησεων. ευχαριστω πολυ.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όταν πρωτοείδα γερμανικό ποιμενικό σάν της Λίας νόμιζα ότι είναι ημίαιμος...
η φαινοτυπική πανομοιοτυπία δεν είναι ένδειξη καθαροαιμίας και προσωπικά φοβάμαι πως όταν υπάρχει φαινοτυπική πανομοιοτυπία κάποιο λάκο θα έχει η φάβα με αυτή τη φυλή...

επίσης άξιο αναφοράς είναι και το γεγονός ότι επι επιπέδου ΒΕΑ τα πράγματα θέλουν και λίγη φαντασία-κυνολογική εμπειρία δεν είναι εκθεσιακά δείγματα που πάνε για best of show. είναι φορεία καταβολών και τάσεων που με το κατάληλλο πάντρεμα θα βγάλουν(τελικά) τον επιθυμητό τύπο. άλλωστε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι δεν έκαναν εκτροφή ευρωπαικού τύπου. τα σκυλάκια ήταν και είναι ανομοιόμορφα,μέχρι ενός σημείου.

αυτό που μετράει είναι η κράση και ο χαρακτήρας κυρίως. αργότερα που θα έχουμε ΒΕΚ τα πράγματα θα είναι πιό ξεκάθαρα

ωραία κοκονάκια τα πιό πάνω αλλά η Αργώ είναι πολύ πιό όμορφη:):):):):)
όπως και το κουκουβαγάκι που λέει και ο μύθος;)
 


izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
δεν είμαι ειδική αλλά μιαζει πάρα πολύ με τον πιπικο μου...να ανεβάσω φώτο να μου πειτε?? η ειναι αλλο θεμα?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Για όσους ενδιαφέρονται για τη φυλή, αυτή η θηλυκιά 4,5 ετών είναι ένα πολύ καλό δείγμα.





 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
ναι, ειναι ενα καλο δειγμα οντως .εχεις ενημερωσει τον κ. Μακαριτη αν δεν κανω λαθος ετσι?
ιζαμπελα, οποσδηποτε θελουμε φωτο!προφιλ κ αμφας κ με καποιο αντικειμενο ή ανθρωπο δυπλα του για μετρο συγκρισης του υψους του.(αν ειναι ευκολα ολα αυτα)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Tρεις μέρες στην Κρήτη είχα την ευκαιρία να επιδοθώ (εκτός από ασταμάτητο φαγοπότι :p), σε ...κοκονοσαφάρι, μια που, τουλάχιστον στα περιξ του Ηρακλείου όπου βρέθηκα, τα διαφορά κοκονοειδή είναι ιδιαίτερα διαδεδομένα ...περίπου κατοικίδια.

Ιδού λοιπόν ένα κοκονι? κοκονοειδες? (ας κρινουν οι ειδήμονες την τυπικότητα του δείγματος) που το μόνο που χρειάζεται για να δει καλά (τουλάχιστον από το αριστερό) είναι ...eye-ksetsibouring! :D







 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
ευχαριστω για τις φωτο.το θεμα ειναι αν αυτα τα σκυλια που μου στελνεται φωτο, μπορουν αργοτερα να βρεθουν (αν αποδειχτουν ''χρησιμα'' κ αντιπρωσοπευτικα)κ ειτε να υοθετηθουν, ειτε να γινει ενα επιθυμητο με αλλο σκυλι ζευγαρωμα.ειναι κατι τετοιο εφικτο?γνωριζετε τους ιδιοκτητες αυτων των σκυλων?ή εστω μπορειτε να οδηγησετε καποιον (εστω κ τηλεφωνικα) στο σημειο που ζουν?
γιατι ωραιες οι φωτο κ το κοκονο-σαφαρι, αλλα να εχει κ νοημα.
ροτυ μπορεις περιπου να υπολογισεις τα κιλα του σκυλου?γιατι το βλεπω λιγο ''βαρυ''.ειναι κουρεμενο?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
O συγκεκριμένος σκύλος είναι ημιδεσποζομενος και ζει στην περιοχή Τόμπου Καρές των Αρχανων Ηρακλείου.

Για να είναι αποτελεσματικό το Κοκονοσαφάρι, σε περίπτωση που σας κανει ο σκύλος, δεσμεύομαι δημόσια πως θα κατέβω μαζί σας στην Κρήτη και θα σας βοηθήσω στον εντοπισμό του (δεν θα σας κοστίσω πολύ: Υπολογίστε τα αεροπορικά μου εισιτήρια, την διαμονή μου σε τουλάχιστον τετράστερο ξενοδοχείο και την περιφορά μου στην εκπληκτικές ταβέρνες της περιοχής. Τις ρακές τις κερνάω εγώ. :D)

Κατά τα άλλα:
Το βάρος του σκύλου είναι γύρω στα 8 με 10 κιλά.
Το ζωο ήταν, όπως ήδη έγραψα, ημιδεσποζομενο.
Κουρεμένο μπορεί να είναι, μπορεί και όχι.
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
O συγκεκριμένος σκύλος είναι ημιδεσποζομενος και ζει στην περιοχή Τόμπου Καρές των Αρχανων Ηρακλείου.

Για να είναι αποτελεσματικό το Κοκονοσαφάρι, σε περίπτωση που σας κανει ο σκύλος, δεσμεύομαι δημόσια πως θα κατέβω μαζί σας στην Κρήτη και θα σας βοηθήσω στον εντοπισμό του (δεν θα σας κοστίσω πολύ: Υπολογίστε τα αεροπορικά μου εισιτήρια, την διαμονή μου σε τουλάχιστον τετράστερο ξενοδοχείο και την περιφορά μου στην εκπληκτικές ταβέρνες της περιοχής. Τις ρακές τις κερνάω εγώ. :D)

Κατά τα άλλα:
Το βάρος του σκύλου είναι γύρω στα 8 με 10 κιλά.
Το ζωο ήταν, όπως ήδη έγραψα, ημιδεσποζομενο.
Κουρεμένο μπορεί να είναι, μπορεί και όχι.
ευτιχως για μας:D, ο σκυλακος δεν ειναι καταλληλος.ειναι πολυ μεγαλωσομος εκτος των αλλων.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κυκλοφορεί ημιδεσποζόμενο κοκόνι (κοκονοειδές) που μοιάζει με το παραπάνω, αλλά είναι πιο άσπρο και μάλλον λιγότερα κιλά στο Λαγονήσι στο beach bar Bali. Δεν είχα φωτογραφική μηχανή μαζί μου...
 


giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
βρηκα το παρακατω σκυλο σε ενα συνεργειο μοτοσυκλετων στην περιοχη της κορινθου.
εκτος απο το τριχωμα που ειναι πιο κοντο ,κατα τα αλλα πιστευω οτι μπορει να ειναι κοκονι.
DSC00209.jpg
αν ειναι, εχω διευθυνση και τηλεφωνο.
 


Αννα-Ριτα

New Member
24 Νοεμβρίου 2009
2
0
Γειά σας!
Έχω κοντά μου 10 χρόνια μια σκυλίτσα την Ρίτα μου.
Σήμερα και ψάχνωντας διάφορα πράγματα ανακάλυψα το Κοκόνι. Πολύ πιθανό είναι να έχω στα χέρια μου ένα τέτοιο σκυλάκι, βέβαια η Ριτούλα μου είναι 10 χρονών και μανούλα δεν έχει γίνει ποτέ. Μπορώ να σας βοηθήσω κάπως? Φωτογραφία της θα σας στείλω από το σπίτι μου. Πάντως σε μέγεθος, βάρος και τρίχωμα μοιάζει πολύ το χιονόσκυλό μου μονο που η ουρά του δεν κάνει πλήρη κύκλο αλλά μια βαθιά καμπύλη που περιφέρει σαν σημαία.
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
γιαννη, αργησα πολυ να απαντησω, συγνωμη..
δεν ειναι παντως καλο δειγμα το κοκονωειδες που βλεπω στην φωτο. ευχαριστω παρ'ολα αυτα για την βοηθεια κ την συμμετοχη
Αννα-Ριτα βαλε εδω φωτο να δουμε.
αν κ ειναι υπερηλικη κ δεν μπορει να βοηθησει στο εκτροφικο προγραμμα, μπορει ομως να σε κανει περηφανη για την ελληνικη καταγωγη της!;):)
 


Αννα-Ριτα

New Member
24 Νοεμβρίου 2009
2
0
Ιδού η περήφανη Ρίτα στην τρυφερή ηλικία δύο ετών! Σύντομα θα προσπαθήσω σας προμηθεύσω με περισσότερες φωτογραφίες καθ' ότι η Ριτούλα όσο αγαπάει τα μωρά άλλο τόσο αντιπαθεί τον φωτογραφικό φακό... :)

 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όχι!Μόνο ο Ελληνικός Ιχνηλάτης είναι αναγνωρισμένη από τις Ελληνικές φυλές!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και είμαστε αισιοδοξοι...

αλήθεια ο ελληνικός ιχνηλατης πόσα χρόνια έκανε για να πιάσει τα στάνταρ που ζήταγε η ΔΚΟ?