Προστατίτιδα και αυξημένη κρεατινίνη


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γνωρίζει κάποιος αν η προστατίτιδα μπορει να προκαλέσει αύξηση της κρεατινινης?
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Για σκύλο ρωτάω! :D
Οι φυσιολογικές τιμές της κρεατινινης για το σκύλο είναι από 0,32 εώς 1,43 mg/dl. Ο σκύλος μου έχει προστατίτιδα και ο γιατρός συνέστησε αγωγή με Baytril για 15 ημέρες. Οι βιοχημικές έγιναν την ίδια ημέρα που έγινε το υπερηχογράφημα και η διάγνωση.

Από δικό μου λάθος υπολογισμό η αιματοληψια έγινε 8 ώρες μετά από το τελευταίο του γεύμα και όχι μετά από ένα 12ωρο όπως πρέπει. Όλες οι εξετάσεις ήταν πολύ καλές εκτός από τις τιμές της κρεατινινης που ήταν ανεβασμένες. Οι βιοχημικές έτσι κι αλλιώς θα επαναληφθούν μαζί με εξέταση ούρων μετά από 20 περίπου ημέρες όταν ο σκύλος θα έχει ολοκληρώσει την αγωγή με το Baytril.

Ρώτησα μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι παραπάνω για το θεμα. Η προστατίτιδα μπορεί να προκαλέσει ένα είδος «πίεσης» στο ουροποιητικό με αποτέλεσμα να αυξηθεί η κρεατινινη?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aσχετο..,αλλα λένε ότι η απουσία πολλών εξόδων μπορεί να προκαλέσει προστατίτιδα..
Δηλαδή βόλτα ανά 7 ώρες..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν τίθεται τέτοιο θεμα στην περίπτωση του σκύλου μου.
Αυτό που με ενδιαφέρει κατά βάση είναι η αιτία της αύξησης της κρεατινινης και όχι η αιτία της προστατίτιδας.
 




CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Το πρώτο και πιο απλό πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι μια γενικευμένη λοίμωξη του ουροποιογεννητικού συστήματος. Οι χρόνιες βακτηριακής αιτίας προστατίτιδες ενώ (αν δεν έχουν έρθει σε τελικό στάδιο) περνούν συνήθως υποκλινικά (χωρίς εμφανή συμπτώματα) φέρνουν υποτροπιάζουσες λοιμώξεις του ουροποιητικού. Από την ουροδόχο κύστη μετά στους ουρητήρες και τέλος στους νεφρούς. Έτσι μπορεί να έχουμε και ανεβασμένη κρεατινίνη.
 




Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Για τι επίπεδα κρεατινίνης μιλάμε;Ηλικία σκύλου;
Πάντως για να είμαστε πιο σίγουροι, μπορούμε να πάρουμε ξανά αίμα από το σκύλο μετα από νηστεία τουλάχιστον 12 ωρών.Τότε βλέπυμε αν πραγματικά έχει την κρεατινίνη σε μη φυσιολογικά επίπεδα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. :)

Το πρώτο και πιο απλό πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι μια γενικευμένη λοίμωξη του ουροποιογεννητικού συστήματος. Οι χρόνιες βακτηριακής αιτίας προστατίτιδες ενώ (αν δεν έχουν έρθει σε τελικό στάδιο) περνούν συνήθως υποκλινικά (χωρίς εμφανή συμπτώματα) φέρνουν υποτροπιάζουσες λοιμώξεις του ουροποιητικού. Από την ουροδόχο κύστη μετά στους ουρητήρες και τέλος στους νεφρούς. Έτσι μπορεί να έχουμε και ανεβασμένη κρεατινίνη.
Αυτό φαντάστηκα και εγώ Κώστα.
Ο σκύλος μου δεν είχε κανένα σύμπτωμα που να φανερώνει λοίμωξη. Ούτε ανορεκτος ήταν, ούτε υποτονικός, ούτε φαίνονταν να πονάει κάπου. Όλα φυσιολογικοτατα. Πραγματικά εξεπλάγην την περασμένη εβδομάδα όταν είδα λίγες σταγόνες αίμα στο πάτωμα. Παρατήρησα ότι το αίμα έβγαινε από το πέος κάθε φορά που ο σκύλος είχε στύση. Το μυαλό μου κατευθείαν πήγε στο προστάτη και την αμέσως επόμενη μέρα πέρασα το σκύλο από κόσκινο (εξετάσεις, υπέρηχο κτλ).

Για τι επίπεδα κρεατινίνης μιλάμε;Ηλικία σκύλου;
Πάντως για να είμαστε πιο σίγουροι, μπορούμε να πάρουμε ξανά αίμα από το σκύλο μετα από νηστεία τουλάχιστον 12 ωρών.Τότε βλέπυμε αν πραγματικά έχει την κρεατινίνη σε μη φυσιολογικά επίπεδα.
Κυριάκο, ο σκύλος είναι 28 μηνών και η τιμή της κρεατινινης είναι 1,75.
Οι εξετάσεις θα επαναληφθούν μετά από 20 περίπου ημέρες αφού ολοκληρώσει τη θεραπεία με το Baytril και μείνει νηστικός για τουλάχιστον 12 ώρες.
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Μια εξέταση αίματος για κρεατινίνη μόνο μπορεί να γίνει και τώρα. Δε χρειάζεται να περιμένεις.Καλλιέργεια ούρων; Καλλιέργεια προστατικού υγρού;
Πολύ χρήσιμα στοιχεία...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν θα είναι καλύτερα να ολοκληρώσει την αγωγή με το Baytril? Αφού ακόμα κάνει θεραπεία, τι νόημα έχει να επαναλάβω τώρα την εξέταση αίματος για κρεατινινη ή να του κάνω καλλιέργεια ούρων?
Το Baytril μπορεί να επηρεάσει η όχι τα αποτελέσματα?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το πρώτο και πιο απλό πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι μια γενικευμένη λοίμωξη του ουροποιογεννητικού συστήματος. Οι χρόνιες βακτηριακής αιτίας προστατίτιδες ενώ (αν δεν έχουν έρθει σε τελικό στάδιο) περνούν συνήθως υποκλινικά (χωρίς εμφανή συμπτώματα) φέρνουν υποτροπιάζουσες λοιμώξεις του ουροποιητικού. Από την ουροδόχο κύστη μετά στους ουρητήρες και τέλος στους νεφρούς. Έτσι μπορεί να έχουμε και ανεβασμένη κρεατινίνη.
Αυτή είναι και η γνώμη της δικής μου κτηνιάτρου.
 




Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Mε μια εξέταση κρεατινίνης ακόμα δεν χανεις τίποτα. Μπορείς να δείς αν οντως είναι υψηλή η τιμή ή οχι.
Με μια καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα μπορείς να δεις ποιό βακτήριο-α ευθύνεται για το πρόβλημα και να επιλεγεί το κατάλληλο αντιβιοτικό.Μπορεί να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα και με ηπιότερα αντιβιοτικά από το Baytril (το οποίο είναι ενα υπέροχο σκεύασμα..αλλά δεν πρέπει να δίνεται ανεγξέλεγκτα πράγμα που δυστυχώς γίνεται κατα κόρον από ιδιοκτήτες και εκτροφέις, σαν να ήταν βιταμίνες...).
Η καλλιέργεια του προστατικού υγρού θα σου δείξει τι γίνεται στον προστάτη.
Αυτά είναι καλύτερα να γίνονται πριν την έναρξη της θεραπείας. Η θεραπεία ακολουθεί τη διάγνωση κατα τη γνώμη μου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κυριάκο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πως αυτή θα έπρεπε να ήταν η σωστή σειρά των πραγμάτων. Αν ήξερα την όλη διαδικασία θα επέμενα να γίνει καλλιέργεια προστατικού υγρού και να μην μείνουμε μόνο στο υπερηχογράφημα. Δυστυχώς καλλιέργεια προστατικού υγρού δεν έγινε.

Πως μπορεί να ληφθεί δείγμα? Με παρακέντηση του προστάτη?
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Με συλλογή πλήρους εκσπερματώματος (ejaculate) συλλέγοντας και τα 3 μέρη αυτου (ο σκύλος εκσπερματώνει σε 3 φάσεις). Το τρίτο και μεγαλύτερο μέρος αυτού (σε όγκο) αποτελεί και το προστατικό υγρό.
Η παραπάνω διαδικασία, αν δεν γίνει σωστά μπορεί να αποτελέσει αρνητική εμπειρία για το σκύλο στην μελλοντική αναπαραγωγική του καριέρα.Πρέπει να γίνεται από έμπειρο κτηνίατρο εξοικειωμένο με τη μέθοδο.
Από τη στιγμή που έχουμε το δείγμα, τα υπόλοιπα είναι απλή δουλειά για το εργαστήριο.Με τον τροπο αυτό παίρνουμε πολλές πληροφορίες (μιλάω γενικά) για προβλήματα του προστάτη. Μπορούμε να δούμε πύον, αίμα, μικρές ή μεγάλες ποσότητες - πληθυσμούς βακτηρίων κ.α.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μετά από την δεκαπενθήμερη αγωγή με baytlil και μια εβδομάδα που μεσολάβησε από το τέλος της θεραπείας, επαναλάβαμε σήμερα την εξέταση αίματος για κρεατινινη. Η τιμή ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα (1,2 mg/dL).

Δυστυχώς δεν κατάφερα να συλλέξω δείγμα ούρων, αλλά ελπίζω να καταφέρω να συλλέξω έστω και λίγο μέσα στην εβδομάδα για να κάνουμε και τις υπόλοιπες εξετάσεις.
:)
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Επανέρχομαι για να συζητήσω μαζί σας την ενδιαφέρουσα (θεωρω) συνεχεια του θέματος.

Μετά από την δεκαπενθήμερη αγωγή με Baytril, κάναμε εξέταση ούρων και επαναλάβαμε τις βιοχημικές. Οι εξετάσεις του σκυλου ήταν άψογες. Όλες οι τιμές στα φυσιολογικά επίπεδα.

Θεωρήσαμε ότι η περιπέτεια της υγείας του είχε αίσιο τέλος. Δυστυχώς ο σκύλος μου μετά από περίπου 10 ημέρες παρουσίασε πάλι αιμορραγία.
Αυτή τη φορά τα πράγματα έγιναν όπως έπρεπε. Ο σκύλος ναρκώθηκε και ληφθηκε ενδοσκοπικά δείγμα προστατικού υγρού για να γίνει καλλιέργεια, να εντοπιστεί το μικρόβιο και να ακολουθήσουμε την καταλληλότερη αγωγή. Οι εξετάσεις έγιναν την περασμένη εβδομάδα και σήμερα πήρα τα αποτελέσματα.

Κανένα μικρόβιο δεν ανιχνεύτηκε. Οι εξετάσεις (ούρων, αίματος, κυτταρολογικές) είναι άψογες και το υπερηχογράφημα πολύ κάλο.

Συνοψίζοντας:

Καρκίνο δεν έχει

Μικρόβιο δεν ανιχνεύτηκε

Νεφρική ανεπάρκεια δεν έχει

Οι αιμορραγίες γιατί συνεχίζουν? :maria:

Πληροφοριακά, ο γιατρός που τον παρακολουθεί σύστησε για 1 μηνα ακόμα baytril και βλέπουμε… συζητήσαμε επίσης το ενδεχόμενο για παρακέντηση του προστάτη και λήψη υλικού μέσα από τον αδένα.

Σκεφτομαι πολύ σοβαρά, να ακολουθησω την αγωγή και αν οι αιμορραγίες συνεχιστούν να μην υποβάλλω το σκύλο σε δεύτερη νάρκωση για παρακέντηση αλλά να τον στειρώσω κατευθείαν έτσι ώστε να ατροφήσει ο προστάτης και να παψει (?) να υφίσταται το πρόβλημα.

Ποια είναι η γνώμη σας?