Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


axelrose

Active Member
23 Σεπτεμβρίου 2009
27
0
Athens
ΕΓΩ ΣΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ TRONDAL.

Η ΑΜΠΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΑΤΕΣ.

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ.
 






axelrose

Active Member
23 Σεπτεμβρίου 2009
27
0
Athens
Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι οι γάτες (αδεσποτες) πιανουν πολυ ευκολα ψύλλους..
Οποτε ο σκυλος αν ειναι σε χωρο που ερχεται σε επαφη με γατες χρειαζεται απαραιτητα αμπουλα.

Τωρα οσο αφορα το Drontal ….αυτο δινουμε παντα στον σκυλο μας.
Και φυσικα εννοειται οτι το καλοκαιρι ψεκαζεται με το σπρευ (μου διαφευγει το ονομα του)για τις σκνίπες.
Μου διαφευγει κατι παιδιά?:confused:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Frontline sprey? Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί στην Ελλάδα ψεκάζετε, εδώ όλοι χρησιμοποιούν αμπούλες. Μέχρι τώρα δεν έχει γίνει βιβλική καταστροφή αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα βέβαια. Δεν αρκούν οι αμπούλες?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αυτό με τις γάτες και τους ψίλλους μπορώ να το επιβεβαιώσω απόλυτα!!!!
Το καλοκαίρι στον πίσω κήπο του σπιτιού μου μπήκε μια γάτα(υποτίθεται του γείτονα, αλλά πρακτικά αδέσποτη είναι έτσι όπως τις έχει...αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...) και γέννησε.
Μόλις μεγάλωσαν κι έφυγαν τα γατιά από τον κήπο γεμίσαμε ψίλλους!!!Μιλάμε να πατάς και να πηδάνε πάνω σου 10αδες...
Ρωτήσαμε τον κτηνίατρο και μας είπε ότι όσο είναι εκεί οι γάτες οι ψίλλοι είναι πάνω τους και στη φωλιά τους αλλά μόλις φύγουν αρχίζει το πανηγύρι...
Ψεκάσαμε 3 φορές τον κήπο για να σωθούμε...
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
bioband dog collar?

Γεια σας!

:confused:
Διάβασα σε άλλο θέμα για το bioband dog collar.
Αλλά, όσο έψαξα, δε βρήκα αντίστοιχες πληροφορίες για τη δράση του.
Το χρησιμοποιεί κανείς;
Ρωτάω, κυρίως, γιατί ο δικός μου σκυλάκος είναι αλλεργικός στο scalibor και στο kiltix η αδερφή μου! Δεν ξέρω κάποιο άλλο σαν το scalibor.
Και η κτηνίατρος του επιμένει στο kiltix!

Όποιος γνωρίζει!!! :D
Ευχαριστώ!
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ πάντως είπα στην κτηνίατρο του Μουφ τα της Ελλάδας με τα Advantix δυο φορές το μήνα για σκνίπα, Scalibor και ψέκασμα και έφριξε η γυναίκα! Από τη μια καταλαβαίνει την όλη φάση, από την άλλη όμως πολλά χημικά.... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή....

Τελοσπάντων εδώ επιμένουνε για αμπούλα χειμώνα-καλοκαίρι ΚΑΙ στο Καλαμποκιστάν με τους πάγους και τα κρύα, οπότε πέφτει χαπάκι και αμπούλα κι ας πρέπει να τον κυνηγάω να του τη βάλω και το χαπάκι το τρώει μόνο αν έχει και φυστικοβούτυρο μαζί!:eek::eek::p:p:p:D:D:D
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και η δικια μας κτηνιατρος εφριξε οταν εβαλα αμπουλα με scalibor και ειπε πως μπορει να παθει δηλητηριαση το ζωο.

Δεν ξερω τι να σας πω παιδια... ο,τι καταλαβαινει ο καθενας...
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και η δικιά μου κτηνίατρος υποστηρίζει ότι ένα από τα 2 αρκεί, ή αμπούλα ή σκαλιμπορ. Σε ένα σεμινάριο το συζήτησα και με μια κτηνίατρο της Bayer και μου είπε το ίδιο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Και εγω το βρισκω υπερβολικο 2 αμπουλες το μηνα για τα παρασιτα!

Εγω του βαζω 1 αμπουλα Advantix καθε μηνα!

Scalibor δεν του εχω φορεσει ποτε μεχρι τωρα!

Ο κτηνιατρος μου, μου ειπε και συμφωνω μαζι του οτι απο τον Μαρτιο θα το φορεσουμε το Scalibor!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και εγω το βρισκω υπερβολικο 2 αμπουλες το μηνα για τα παρασιτα!

Εγω του βαζω 1 αμπουλα Advantix καθε μηνα!
Για τις διακοπές στην Ελλάδα μου έχει πει στην μεγαλη να βάζω 1 αμπούλα κάθε 14 μέρες και στην μικρή που της αρέσει το κολύμπι 1 κάθε εβδομάδα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ναι μπορει να εχεις δικιο!Μπορει και εγω το καλοκαιρι να χρειαστω πιο συχνα να του βαζω αμπουλες!

Ισως επειδη τον πηρα μεσα στον χειμωνα που ειχε τελειωσει η επικινδυνη περιοδος και ακομα δεν πιασαμε ανοιξη η καλοκαιρι!
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
ΑΠΟ ΠΟΙΑ ηλικια βαζουμε αυτα τα εξωπαρασιτικα?ή αναλογα την εποχη?εχει σχεση με το αν ο σκυλος γυρναει ελευθερος στις βολτες μεγαλης διαρκειας..?ή και σπιτι να τον εχουμε κ βγανει τις καθημερινεσ του βολτες χρειαζονται παλι αυτα εξωπαρασιτικα..λογικα γι αυτα θα με ενημερωση ο κτηνιατρος..ε??
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ΑΠΟ ΠΟΙΑ ηλικια βαζουμε αυτα τα εξωπαρασιτικα?
Εξαρτάται το εξωπαρασιτικό... Οταν ο Κούκης ήταν κουτάβι ο πετσοπάς με τίποτα δεν επέτρεπε να μου πουλήσει scalibor... Μου είχε δώσει κάποιο σπρέι, τώρα δε θυμάμαι τι μάρκα ήτανε...

ή αναλογα την εποχη?
Ο σκύλος πρέπει να είναι προστατευμένος χειμώνα-καλοκαίρι, μόνο που το καλοκαίρι είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να κολλήσει ψύλλους και γι'αυτό χρειάζεται περισσότερη προσοχή.

Αντιγράφω από το χαρτάκι της Frontline -

Fleas and ticks - a year round problem
Regular treatment is vital to make sure that your dog is continually protected, whatever the season.

Spring - As the weather warms up, fleas and ticks start to breed faster.

Summer - The summer months are when your dog is at most risk. The temperature and humidity can quickly lead to huge infestations and significant problems for your pet and your family.

Autumn - This is the time of year when it's particularly important to guard against tick infestations and the re-emergence of fleas - espeacially when you turn on central heating.

Winter - It might be cold outside but your warm home makes an ideal breeding ground for fleas - the risk for your pet never goes away.

εχει σχεση με το αν ο σκυλος γυρναει ελευθερος στις βολτες μεγαλης διαρκειας..?
Οχι.

ή και σπιτι να τον εχουμε κ βγανει τις καθημερινεσ του βολτες χρειαζονται παλι αυτα εξωπαρασιτικα
Ναι.

λογικα γι αυτα θα με ενημερωση ο κτηνιατρος..ε??
Λογικά θα έπρεπε αλλά έχεις και το ίντερνετ ;)
 




foititarios

Member
16 Μαρτίου 2010
10
0
Θέλω να ρωτήσω...

Καταρχάς να πω οι οδηγίες που μου έχουν δώσει είναι scalibor "όσο είναι ο καιρός ζεστός" (δηλαδή χοντρικά μάρτη-απρίλη ώς οκτώβρη) και frontline κάθε μήνα. Για το scalibor o Κτηνίατρος μου είχε πει πως καλό είναι να το αλλάζω διπλάσια συχνά από οσο προτείνουν (λένε 4 μήνες για πλήρη προστασία, κάθε 2 να το αλλάζω)

Η αλήθεια είναι ότι για τη διάρκεια που φοράει το κολάρο, δεν είμαι πολύ τυπικός στην αμπούλα, μπορεί να περάσει και ενάμισης μήνας. Πάντως μια φορά που είχε περάσει ενάμισης μήνας περίπου από την αμπούλα, και ενόσω φορούσε κολάρο (ας πούμε το είχε πάνω της 2-3 μήνες από τους 4 που προτείνονται, ήταν στο τέλος της εποχής και δεν το είχα αλλάξει, ούτε αφαιρέσει) έπιασε ψύλλους... δηλαδή από τη μια είναι κατανοητό αυτό που λέτε για την τοξικότητα των προιόντων αλλά δε φαίνεται να προσφέρουν την προστασία που υπόσχονται... Το συγκεκριμένο κολλάρο το είχε όλο το καλοκαίρι βέβαια που έκανε και μπάνια κλπ, αν και υποτίθεται πως δεν επηρεάζεται η αποτελεσματικότητα καθόλου.

καμιά εμπειρία από το advantix; φαίνεται ιδανική λύση για να μη φοράνε το ενοχλητικό κολάρο και προστατεύει από όλο το φάσμα των τσιμπημάτων.

υγ. Είμαι καινούργιο μέλος, κάποια στιγμή που θα έχουμε χρόνο θα συστηθούμε και θα σας πω και μια ακόμα πετσοπική ιστορία με αρκετά αίσιο τέλος