Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Την περασμένη Δευτέρα ανακαλύψαμε έναν ψυλλο πάνω στον χουκ. Την ίδια μέρα είχαμε ραντεβού με την κτηνίατρο και μετά απο δική της προτροπή του δώσαμε την ίδια μέρα το bravecto. Οι ψύλλοι όχι μονο δεν έφυγαν αλλα πολλαπλασιάστηκαν. Μια βδομάδα μετά του έβαλα και vectra αλλά τίποτα. Scalibor δεν φοραει αλλά δεν νομίζω ότι παιζει πολύ ρόλο. Ηλεκτρική κανω καθημερινά και εβαλα και στους καναπέδες βορικο οξύ. Παρολαυτα βρίσκω πάνω του και νεκρούς αλλα και ζωντανούς ψύλλους. Να του ξαναβάλω αμπουλας? Μου φαίνεται είναι υπερβολικό φάρμακο για διάστημα ούτε δύο εβδομάδων αλλά πρέπει οπωσδήποτε να απαλαχτουμε. Υπάρχει κάποια αμπουλα/χαπι/σπρέι το οποίο να είναι πολύ αποτελεσματικό με τους ψύλλους Μήπως?
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Την περασμένη Δευτέρα ανακαλύψαμε έναν ψυλλο πάνω στον χουκ. Την ίδια μέρα είχαμε ραντεβού με την κτηνίατρο και μετά απο δική της προτροπή του δώσαμε την ίδια μέρα το bravecto. Οι ψύλλοι όχι μονο δεν έφυγαν αλλα πολλαπλασιάστηκαν. Μια βδομάδα μετά του έβαλα και vectra αλλά τίποτα. Scalibor δεν φοραει αλλά δεν νομίζω ότι παιζει πολύ ρόλο. Ηλεκτρική κανω καθημερινά και εβαλα και στους καναπέδες βορικο οξύ. Παρολαυτα βρίσκω πάνω του και νεκρούς αλλα και ζωντανούς ψύλλους. Να του ξαναβάλω αμπουλας? Μου φαίνεται είναι υπερβολικό φάρμακο για διάστημα ούτε δύο εβδομάδων αλλά πρέπει οπωσδήποτε να απαλαχτουμε. Υπάρχει κάποια αμπουλα/χαπι/σπρέι το οποίο να είναι πολύ αποτελεσματικό με τους ψύλλους Μήπως?
Σε παρόμοια κατάσταση χρησιμοποίησα σπρέι effipro, ψέκασα ολόκληρο το σκυλί και καθάρισε. Απλά, αν είναι να χρησιμοποιήσεις σπρέι κάντο κάπου εκτός σπιτιού γιατί μπορεί οι ψύλλοι να αρχίσουν να πηδάνε. Σφουγγάρισμα με ζεστό νερό και χλωρίνη και πλύσιμο τα πάντα στους 60. Αυτά εφαρμόζω και λειτουργούν σε μας. ..Αν βρίσκεις και πεθαμένους ψύλλους περίμενε λίγο, μάλλον η αμπούλα κάνει δουλειά.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το θέμα είναι και τα αβγά των ψυλλων, όχι μόνο οι ίδιοι. Υπάρχουν αμπούλες που εξουδετερωνουν και τα αβγά τους, όπως η stronghold πχ.

Ο, τι αμπούλα αποφασίσεις, μην την βάλεις άμεσα. Θα είναι too much για τον σκύλο.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Διατομικη γη στον χώρο του σκύλου και πάνω στον ίδιο πασπαλισμα. Είναι μη τοξική για θηλαστικά αλλά εξοντώνει μέσω αφυδάτωσης οτιδήποτε φέρει εξωσκελετό.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Διατομικη γη στον χώρο του σκύλου και πάνω στον ίδιο πασπαλισμα. Είναι μη τοξική για θηλαστικά αλλά εξοντώνει μέσω αφυδάτωσης οτιδήποτε φέρει εξωσκελετό.
Αυτή πως δουλεύει? Την ρίχνεις και πεθαίνουν επί τόπου? Μομ,ίζω δεν πρέπει να πάει στα μάτια - σωστά? Και που την βρίσκεις?
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Κοιταξε και το Diatomaceous Earth αλλα οπωσδηποδε food grade γιατι υπαρχει και κατωτερης ποιοτητας που το βαζουν σε φιλτρα για πισινες, αυτο ειναι ακαταλληλο. Δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα εχω ακουσει μονο καλα, και το εχω ψαξει αρκετα.. Δρα στα ενηλικα, προνυμφες και αυγα, σε ολα τα εντομα. Το μονο αρνητικο ειναι οτι ειναι ερεθιστικο για τα πνευμονια αν το εισπνευσεις σε μεγαλη ποσοτητα.
 
  • Like
Reactions: vrmode


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
To effipro εκανε δουλεια σε εμας οταν εφερα τα 2 γατακια γεματα ψυλλους. Θελει επαναληψη για τα αυγα, κανουν ενα κυκλο περιπου 2 εβδομαδες οι ψυλλοι (γεννα, αυγα, εκκολαψη κ.τ.λ)

Αυτή πως δουλεύει? Την ρίχνεις και πεθαίνουν επί τόπου? Μομ,ίζω δεν πρέπει να πάει στα μάτια - σωστά? Και που την βρίσκεις?
Βρισκεις και σε μερικα πετ σοπ τελευταια, αλλα κυριως σε καταστηματα με αγροτικα προιοντα (και σε καλυτερη τιμη). Επειδη διαβασα λιγακι λένε οτι κανει δουλεια σε εξωτερικους χωρους, βεραντες κ.τ.λ αλλα καλο ειναι παντα να χρησιμοποιείται με μέτρο καθως σκονη ειναι και εισερχεται στο αναπνευστικο.
 
  • Like
Reactions: vrmode


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Το πασπαλιζεις σε χαλια, καναπεδες κτλ και πανω στο σκυλο μπορεις. Καποιοι το δινουν και με τροφη για τα ενδοπαρασιτα, λενε πως δουλευει για τα σκουληκια. Παντως αν δεν ειναι food grade δεν θα το εμπιστευομουν.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
παιδια καλησπερα
κ εγω θεμα με τους ψυλλους
Φοραει το taber εδω κ 2 μηνες,καθε μηνα vectra κ παλι βρισκω πανω του.
το κρεβατακι του το πλενω καθε εβδομαδα στους 60 μηπως κ εχουν εκει φωλια αλλα τιποτα
Λεω να δοκιμασω σπρευ για συχνοτερη επαναλαψη (μεχρι 2 φορες το μηνα νομιζω ειναι αρκετο) κ να ριχνω κ στις γωνιες του σπιτιου..πιο προτεινετε? frontline k effipro νομιζω εχουν την ιδια ουσια (φιπρονιλη)
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Αν το effipro είναι παρόμοιο με το frontline μάλλον δεν θα βοηθήσει γιατο τον έχω ήδη ψεκάσει και δεν έγινε τίποτα. Το πρόβλημα είναι ότι τους κολλάει στην αυλή όπου το διάστημα που λειψαμε διακοπές γέννησαν δύο αδέσποτες γάτες στην αυλή με αποτέλεσμα να γεμίσει η αυλή μικρά γατάκια καλυμμένα με ψύλλους. Τα ψέκασα και Αυτά, όσα τουλάχιστον μπόρεσα να πιάσω αλλά δουλειά δεν έγινε. Αν βάλω διατομικη γη στην αυλή θα κάνει τίποτα? Γιατί όντως τα φάρμακα που του έχουμε βάλλει είναι πολλά και δεν θέλω να τον γεμίσω με έξτρα χημικά.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Αν δεν απομακρυνεις την πηγη της προσβολης (γατες, ποντικια) τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα..Και να τις ραντισεις θα ερθουν σε επαφη με αλλες γατες..Αν εχεις χορτα στην αυλη θα πρεπει να τα κοψεις ή ακομα καλυτερα να τσαπισεις. Οι γ@$#@νοι ψυλλοι ειναι εφιαλτης σε καταλαβαινω..
 
  • Like
Reactions: Φλάφη


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ετσι οπως τα γραφεις μαλλον δεν χανεις κατι να δοκιμασεις και τη διατομικη παράλληλα με οτι άλλο κάνεις , ειναι οικονομικη, γενικα στο ιντερνετ θετικες εντυπωσεις και δεν επιβαρυνεται ο οργανισμος του σκυλου ούτε των αδεσποτων γατιων.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Οι διατομιτες έχουν πολλές χρήσεις. Για ψύλλους και τσιμπούρια σε ανοιχτό χώρο την πασπαλιζεις στο ζώο και επίσης οποίαδηποτε εστία υπάρχει (κρεβατάκια, χάλια κοκ). Η δράση της είναι εντελώς μηχανική άρα δεν υπάρχει θέμα ανάπτυξης ανοσία σε αυτήν από τα παράσιτα. Αν βραχεί χάνει την δράση της μέχρι να στεγνώσει και πάλι. Προσωπικά την έχω χρησιμοποιήσει προληπτικά για παράσιτα του σκύλου και για να εξαφανίσω μυρμήγκια και κατσαρίδες από το σπίτι με απόλυτη επιτυχία καθώς και για προστασία των φυτών.
Μπορεί να γίνει και διάλυμα για ψεκασμό.
 
  • Like
Reactions: Hammer


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
παιδια καλησπερα
κ εγω θεμα με τους ψυλλους
Φοραει το taber εδω κ 2 μηνες,καθε μηνα vectra κ παλι βρισκω πανω του.
το κρεβατακι του το πλενω καθε εβδομαδα στους 60 μηπως κ εχουν εκει φωλια αλλα τιποτα
Λεω να δοκιμασω σπρευ για συχνοτερη επαναλαψη (μεχρι 2 φορες το μηνα νομιζω ειναι αρκετο) κ να ριχνω κ στις γωνιες του σπιτιου..πιο προτεινετε? frontline k effipro νομιζω εχουν την ιδια ουσια (φιπρονιλη)
Και γω το taber της φοράω και 2 φορές που της έβαλα vectra γέμισε ψύλλους. Ίσως να άλλαζες την αμπούλα ή το κολάρο. Εγώ άλλαξα αμπούλα και είναι πολύ καλύτερα.
Τώρα για τα σπρέι που αναφέρεις, μου είχαν πει σε πετ σοπ ότι κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά απλά λένε ότι το frontline ίσως είναι πιο δυνατό και πιο ακριβό αν θυμάμαι. Πάντως και το effipro την κάνει τη δουλειά του.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Παρηγγειλα την frontline combo γιατι απο οσο διαβασα ειναι αρκετα αποτελεσματικη απο πολλους στο θεμα ψυλλους κ στον αναπαραγωγικο τους κυκλο...για να δουμε...
Για σκνιπα βεβαια δεν κανει αλλα πιστευω το Taber κ η σιτρονελλα προς το παρουν "φτανουν"
 
  • Like
Reactions: Φλάφη


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Παρηγγειλα την frontline combo γιατι απο οσο διαβασα ειναι αρκετα αποτελεσματικη απο πολλους στο θεμα ψυλλους κ στον αναπαραγωγικο τους κυκλο...για να δουμε...
Για σκνιπα βεβαια δεν κανει αλλα πιστευω το Taber κ η σιτρονελλα προς το παρουν "φτανουν"
Για τις σκνίπες εγώ βάζω frontline triact. Είναι σχετικά καινούριο και εξίσου καλό και για τους ψύλλους.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
αποσο εψαξα ,περιεχει φιπρονιλη (ψυλλοι,τσιμπουρια) κ περμεθρινη (σκνιπες,κουνουπια)
Περμεθρινη περιεχει κ το Ταμπερ
Απο περιεργεια σε τι τιμη το βρηκες κ απο που?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
αποσο εψαξα ,περιεχει φιπρονιλη (ψυλλοι,τσιμπουρια) κ περμεθρινη (σκνιπες,κουνουπια)
Περμεθρινη περιεχει κ το Ταμπερ
Απο περιεργεια σε τι τιμη το βρηκες κ απο που?
ναι, εγώ τη βάζω επειδή δεν ανεχόμαστε τα περιλαίμια. Μου τις φέρνει ο φαρμακοποιός με 22€ η συσκευασία των 3 αμπουλών για 5-10 κιλά.
 
  • Like
Reactions: lostresam


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για τις σκνίπες εγώ βάζω frontline triact. Είναι σχετικά καινούριο και εξίσου καλό και για τους ψύλλους.
Υπάρχει μια μελέτη για την αποτελεσματικότητα του συγκεκριμένου συνδυασμού (fipronil - permethrin) και συγκεκριμένα για την ερλιχεια και την μπαμπεσια. Σε αυτή τη μελέτη γίνεται αναφορά επίσης στο τρόπο μετάδοσης της ερλιχειας και ειδικότερα στον χρόνο που χρειάζεται ένα μολυσμένο τσιμπουρι να μεταδώσει την ασθένεια από τη στιγμή που θα τσιμπήσει τον σκύλο. Σε αντίθεση λοιπόν με ό,τι θεωρούσαν παλαιότερα, αρκούν μόνο 3 ώρες για να μεταδοθεί η ασθένεια. Υπάρχει φυσικά και η αντίστοιχη μελέτη, όπου δυστυχώς δεν έχω πλήρη πρόσβαση πάρα μόνο στην περίληψη. Εκεί λοιπόν τονίζουν την ανάγκη που προκύπτει ώστε τα ακαρεοκτονα να λειτουργούν είτε απωθητικά είτε να σκοτώνουν πιο άμεσα.
Για την ιστορία απλά να τονίσω πως ανάμεσα στις δραστικές ουσίες που υπάρχουν στις αμπούλες, μόνον η περμεθρινη δρα και απωθητικά.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
κ εγω την προτιμησα κ του την εβαλα προχτες
Σαν συστατικα δεν περιεχει καποια νεα προτοπωριακη δηθεν ουσια
Νομιζω ομως ειναι η μοναδικη στην Ελλαδα τουλαχιστον,με τον συνδιασμο αυτων των 2 (φιπρονιλη-περμεθρινη)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki