Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ναι, το χρησιμοποιούσαν παλιά και στα Καρπάθια για τους δράκουλες. :ROFLMAO:
Φαντάζομαι ο σκύλος βρωμάει σκορδίλα, ε?
Η σκορδιλα(ακομα και αν δεν σου αρεσει η μυρωδια του σκορδου) δεν ειναι τοσο απωθητικη, εδω μιλαμε για μποχα:D. Οταν βλεπει να παιρνω το σπρεϊ ο μαυρος παιρνει το υφος:eek::eek::eek:, και η κυρα μου :unsure::unsure::unsure:...
Εχω δει τσιμπουρι να ανεβαινει στο παντελονι μου και μετα απο λιγα δευτερολεπτα να "αφηνεται" και να πεφτει στο χωμα(y)
Ειναι και αυτο που ανφερεις, ξεχασα να το γραψω, βουταω τα βελη μου σε αυτο οταν παω για βρυκολακες:cool:
 


Eva22

Member
17 Μαρτίου 2019
13
20
43
Παρατηρώ πως παρόλο που πολλοί κυνοφιλοι ενδιαφέρονται για τον έλεγχο των εξωπαρασίτων που απειλούν την υγεία των σκύλων τους, λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν την δράση των προϊόντων αποπαρασιτωσης.

Το αποτέλεσμα είναι να νομίζουν ότι ο σκύλος τους είναι προστατευμένος από τα διαφορά εξωπαράσιτα και έντομα και στην ουσία το ζώο να είναι εκτεθειμένο σε κίνδυνο.

Η λεϊσμανιαση, η ερλιχιωση, η διροφιλαρίαση είναι πλέον μάστιγες και η άγνοια κακός σύμμαχος, γι’ αυτό και σκέφτηκα να συγκεντρώσουμε σε αυτό το νήμα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα πιο γνωστά προϊόντα που προσφέρουν προστασία από τα εξωπαρασιτα.

Ξεκινω με την Advantix, το Frontline, την Exspot, το Scalibor και το Kiltix. Συμπληρώστε και εσείς ότι παραπάνω γνωρίζεται για αυτά ή άλλα προϊόντα αποπαρασιτωσης, έτσι ώστε να φτιάξουμε ένα οδηγό ενημέρωσης. :)
Καλημέρα. Εγώ βάζω πιπέτα Vectra για εξωπαράσιτα και σκνίπα όλο το χρόνο και επιπλέον κολάρο Tamber, επίσης για όλα, με τετράμηνη διάρκεια από τέλος Απριλίου μέχρι και Οκτώβρη. Βέβαια όταν κάνουμε μπάνιο προτιμώ να το αφαιρώ και μα το φοράμε ξανά μετά. Επιπλέον ειδικά το καλοκαίρι στις διακοπές εχω και ένα σπρέι σιτρονέλας. Και το βασικότερο: τους ζεστούς μήνες (και όχι μόνο) πάντα το σκυλί μέσα το βράδυ!
 


Eva22

Member
17 Μαρτίου 2019
13
20
43
Παρατηρώ πως παρόλο που πολλοί κυνοφιλοι ενδιαφέρονται για τον έλεγχο των εξωπαρασίτων που απειλούν την υγεία των σκύλων τους, λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν την δράση των προϊόντων αποπαρασιτωσης.

Το αποτέλεσμα είναι να νομίζουν ότι ο σκύλος τους είναι προστατευμένος από τα διαφορά εξωπαράσιτα και έντομα και στην ουσία το ζώο να είναι εκτεθειμένο σε κίνδυνο.

Η λεϊσμανιαση, η ερλιχιωση, η διροφιλαρίαση είναι πλέον μάστιγες και η άγνοια κακός σύμμαχος, γι’ αυτό και σκέφτηκα να συγκεντρώσουμε σε αυτό το νήμα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα πιο γνωστά προϊόντα που προσφέρουν προστασία από τα εξωπαρασιτα.

Ξεκινω με την Advantix, το Frontline, την Exspot, το Scalibor και το Kiltix. Συμπληρώστε και εσείς ότι παραπάνω γνωρίζεται για αυτά ή άλλα προϊόντα αποπαρασιτωσης, έτσι ώστε να φτιάξουμε ένα οδηγό ενημέρωσης. :)
Καλημέρα. Εγώ βάζω πιπέτα Vectra για εξωπαράσιτα και σκνίπα όλο το χρόνο και επιπλέον κολάρο Tamber, επίσης για όλα, με τετράμηνη διάρκεια από τέλος Απριλίου μέχρι και Οκτώβρη. Βέβαια όταν κάνουμε μπάνιο προτιμώ να το αφαιρώ και να το φοράμε ξανά μετά. Επιπλέον ειδικά το καλοκαίρι στις διακοπές εχω και ένα σπρέι σιτρονέλας. Και το βασικότερο: τους ζεστούς μήνες (και όχι μόνο) πάντα το σκυλί μέσα το βράδυ!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ναι εγώ, τις χρησιμοποιώ χρόνια.
που τις βρίσκεις και σε τι τιμή;
Aπο που τις περνεις συνηθως τις ectostop ? Απο αγροτικη στεγη πηρα μια δεκαδα αλλα τελειωσαν και δεν τις βρισκω σε αλλο εσοπ.
ΥΣ. βρωμανε λιγο οι ατιμες
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
απο την Αγροτική Στέγη και εγώ,
υπήρχε παλιά μια φαρμακαποθήκη στον σταθμό Λαρίσης απ΄όπου τις έπαιρνα γύρω στα 2,20 Ευρώ την αμπούλα, αλλά πέρα του ότι έχει κλείσει , στην Αγροτική παίρνοντας το κουτί με τις 50 αμπούλες μου βγαίνει στα 2 ευρώ,πολύ φθηνότερα δηλ.
 
  • Like
Reactions: medusa


Magic

Member
26 Δεκεμβρίου 2018
15
7
47
Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για το Seresto?
Αυτό το περιλαίμιο μας είπε η κτηνίατρος να πάρουμε.
Τι λέτε? το έχει πάρει κανείς;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για το Seresto?
Αυτό το περιλαίμιο μας είπε η κτηνίατρος να πάρουμε.
Τι λέτε? το έχει πάρει κανείς;

Το φοραμε απο τελος απριλη ως μεσα οκτωβρη, συνδιαστικα ομως με μια λαιτ αμπουλα. Και με το σκαλιμπορ δεν ειχα θεμα, απλα το επελεξα γιατι το σερεστο δε χρειαζεται να το βαζεις βγαζεις στην θαλασσα. Και επίσης επειδη ειναι γκρι δεν βρωμιζει με το χωμα οπως τα ασπρα και παει πιο πολυ σε μαυρο σκυλο :LOL:

Απλα να εχεις υποψιν σου οτι γραφει στη συσκευασια πανω 8 μηνες αλλα αν κανει μπανια στη θαλασσα το καλοκαιρι υπολογισε 5-6 .( το γραφει στις οδηγιες οτι μειωνεται η δραστικοτητα)

Κατα τ άλλα δεν βρηκα κατι πανω στο σκυλο , ουτε παθαμε κατι....Αλλα ολα αυτα ειναι θεμα τυχης, οργανισμου , συνθηκων, εκθεσης στα εντομακια κ.τ.λ
 
  • Like
Reactions: Magic


Magic

Member
26 Δεκεμβρίου 2018
15
7
47
Το φοραμε απο τελος απριλη ως μεσα οκτωβρη, συνδιαστικα ομως με μια λαιτ αμπουλα. Και με το σκαλιμπορ δεν ειχα θεμα, απλα το επελεξα γιατι το σερεστο δε χρειαζεται να το βαζεις βγαζεις στην θαλασσα. Και επίσης επειδη ειναι γκρι δεν βρωμιζει με το χωμα οπως τα ασπρα και παει πιο πολυ σε μαυρο σκυλο :LOL:

Απλα να εχεις υποψιν σου οτι γραφει στη συσκευασια πανω 8 μηνες αλλα αν κανει μπανια στη θαλασσα το καλοκαιρι υπολογισε 5-6 .( το γραφει στις οδηγιες οτι μειωνεται η δραστικοτητα)

Κατα τ άλλα δεν βρηκα κατι πανω στο σκυλο , ουτε παθαμε κατι....Αλλα ολα αυτα ειναι θεμα τυχης, οργανισμου , συνθηκων, εκθεσης στα εντομακια κ.τ.λ
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τις συμβουλές σου.
 
  • Like
Reactions: medusa


Magic

Member
26 Δεκεμβρίου 2018
15
7
47
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τις συμβουλές σου.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
αγροτικη στεγη ΕΔΩ , 2 ευρω η ectostop / 3,5 ευρω η x-spot (για ως 15 κιλα)
Τις έχεις βρει και κάπου αλλού; Μου είπαν ότι δεν τις έχουν, και μου πρότειναν κάτι άλλες με περμεθρίνη (diaxon? dixon? κάτι τέτοιο) που ούτε τις έχω ξανακούσει, ούτε μπορώ να βρω και πληροφορίες κάπου.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τις έχεις βρει και κάπου αλλού; Μου είπαν ότι δεν τις έχουν, και μου πρότειναν κάτι άλλες με περμεθρίνη (diaxon? dixon? κάτι τέτοιο) που ούτε τις έχω ξανακούσει, ούτε μπορώ να βρω και πληροφορίες κάπου.
αχαχχα μια απο τα ιδια,πηρα τηλ αλλιως τις ειπαν νομιζω, τις εψαξα δεν ειναι περμεθρινη ηταν κατι αλλο και δεν τις πηρα. Τελικα πηρα πακετο advantix και σερεστο οποτε δε το εψαξα παραπανω,
 


Φλάφη

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
89
32
Διαβάζοντας τις αναρτήσεις σας, έχω να προσθέσω ότι η VECTRA είναι τσάμπα χρήματα. Η κτηνίατρος μου με ενημέρωσε ότι διαρκεί μόνο 15 μέρες!!! Έτσι την πατήσαμε και παλεύω με τους ψύλλους πόσες μέρες τώρα!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Διαβάζοντας τις αναρτήσεις σας, έχω να προσθέσω ότι η VECTRA είναι τσάμπα χρήματα. Η κτηνίατρος μου με ενημέρωσε ότι διαρκεί μόνο 15 μέρες!!! Έτσι την πατήσαμε και παλεύω με τους ψύλλους πόσες μέρες τώρα!
Αυτό που το έμαθε η κτηνίατρος αν επιτρέπεται; Γιατί στο φυλλάδιο της Vectra (εδώ) λέει διάρκεια προστασίας ένας μήνας. Τώρα το καλοκαίρι βέβαια, αν ο σκύλος κάνει μπάνια σε θάλασσα, πισίνα, με νερό κλπ μειώνεται η προστασία κάθε αμπούλας και για αυτό το καλοκαίρι συνήθως βάζουμε και scalibor και σπρέι σιτρονέλας για καλό και για κακό :)
 
  • Like
Reactions: Φλάφη




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το αν είναι αποτελεσματική και κατά πόσο είναι άλλη ιστορία. Φαντάζομαι γενικά οι αμπούλες δεν είναι 100% πανάκεια. Προσφέρουν απλά μια ασπίδα προστασίας
 


15 Οκτωβρίου 2019
10
6
29
Το αν είναι αποτελεσματική και κατά πόσο είναι άλλη ιστορία. Φαντάζομαι γενικά οι αμπούλες δεν είναι 100% πανάκεια. Προσφέρουν απλά μια ασπίδα προστασίας
Δεν αντιλεγω α
Το αν είναι αποτελεσματική και κατά πόσο είναι άλλη ιστορία. Φαντάζομαι γενικά οι αμπούλες δεν είναι 100% πανάκεια. Προσφέρουν απλά μια ασπίδα προστασίας
Δεν αντιλέγω. Εγω απλά ανέφερα την εμπειρια μου απο την συγκεκριμενη αμπουλα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τις έχεις βρει και κάπου αλλού; Μου είπαν ότι δεν τις έχουν, και μου πρότειναν κάτι άλλες με περμεθρίνη (diaxon? dixon? κάτι τέτοιο) που ούτε τις έχω ξανακούσει, ούτε μπορώ να βρω και πληροφορίες κάπου.
Χρονοκαθυστερηση.... Ηταν στα μηνυματα μου που τοτε δεν σκεφτηκα να κοιταξω :LOL:
Παντως καλα θυμομουν οτι δεν ειναι περμεθρινη,

 
Last edited:


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ααααα ο,τι να ναι... Στο τηλέφωνο που μου την είχαν προτείνει αντί για την εκτοστοπ με διαβεβαίωναν ότι έχει την ίδια δραστική
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ααααα ο,τι να ναι... Στο τηλέφωνο που μου την είχαν προτείνει αντί για την εκτοστοπ με διαβεβαίωναν ότι έχει την ίδια δραστική
by the way....Ξαναεστειλα χτες στο φβ .... Δεν τις εχουν φερει . Μου απαντησαν ξανα οτι εχουν την dixie που ειναι ιδια ουσια :LOL: :LOL: :LOL:
 


eagle attack

Member
28 Οκτωβρίου 2015
17
5
47
Σε παρόμοια κατάσταση χρησιμοποίησα σπρέι effipro, ψέκασα ολόκληρο το σκυλί και καθάρισε. Απλά, αν είναι να χρησιμοποιήσεις σπρέι κάντο κάπου εκτός σπιτιού γιατί μπορεί οι ψύλλοι να αρχίσουν να πηδάνε. Σφουγγάρισμα με ζεστό νερό και χλωρίνη και πλύσιμο τα πάντα στους 60. Αυτά εφαρμόζω και λειτουργούν σε μας. ..Αν βρίσκεις και πεθαμένους ψύλλους περίμενε λίγο, μάλλον η αμπούλα κάνει δουλειά.
Χριστός Ανέστη !!

Στο σκυλί περπατούσαν πανω στο κεφάλι του τα τσιμπουρια, στην κυριολεξία, η κτηνίατρος μου είχε πει να πάρουμε το Effipro , το οποίο κάνει θαύματα, μόλις το περασα με το Sprey, τα τσιμπούρια όλα είχαν πεθάνει, πολυ αποτελεσματικό ( στη επαρχία εννοείται ήταν το σκυλί) :cool:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf