Πρωινο γαυγισμα


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
31
Γεια σας,
Εδω και δυο μηνες, τις μερες που εχει ζεστη, ο σκυλος μας (λαμπραντορ, 5 μηνων) μενει μονιμα στον κηπο (για να προλαβω: το μεγαλυτερο μερος της μερας εχει παρεα καθως καποιο μελος της οικογενειας καθεται μαζι του, ενω τον βαζουμε και μεσα για κανα δυωρο), ομως τις τελευταιες δυο εβδομαδες στις 7 το πρωι αρχιζει να γαυγιζει. Εχετε να μου προτεινετε καποια λυση εκτος απο κρειτ, με το οποιο ακομα δεν τα πηγαινει πολυ καλα?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Έχουμε μια λύση: βάλτε τον μέσα στο σπίτι το βράδυ.

Για να προλάβω, το γαύγισμα μπορεί να οφείλεται στο ότι βλέπει κίνηση/θορύβους στη γειτονιά που αρχίζει να ξυπνάει και να πηγαινοέρχεται. Μπορεί να "βλέπει" αδέσποτα ζώα που επίσης αρχίζουν να ξυπνάνε και να περιφέρονται. Μπορεί να είναι επειδή φωνάζει να βγει έξω η παρέα του (εσείς) μια ώρα αρχύτερα.

Γενικώς μπορεί να συμβαίνουν πολλά πράγματα που τον εξιτάρουν και γαυγίζει. Για να ελέγξει κανείς το γαύγισμα όσο μπορεί να ελεγχθεί τελοσπάντων, θα πρέπει αφενός να περιορίσει όσο γίνεται τα ερεθίσματα, αφετέρου να ζητήσει με λίγες ή άπειρες επαναλήψεις από τον σκύλο να σταματήσει.

Το δεύτερο σενάριο για να έχει πιθανότητες επιτυχίας, προϋποθέτει να είναι κάποιος ήδη έξω με τον σκύλο. Αν βγούμε ίσα και μόνο για να πούμε "σουτ" και το γαύγισμα είχε σκοπό να τραβήξει την προσοχή μας, ο σκύλος θα θεωρήσει ότι ήταν επιτυχημένη προσπάθεια, και μάλλον θα επαναληφθεί.
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
31
Τον λογο που γαυγιζει τον εχω καταλαβει: ειναι επειδη θελει την πρωινη του βολτα/ασκηση
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Οπότε βγαίνετε την πρωινή σας βόλτα στις 7, επιστρέφει κουρασμένος και χαρούμενος και ξεχνάει να γαυγίσει.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Γεια σας,
Εδω και δυο μηνες, τις μερες που εχει ζεστη, ο σκυλος μας (λαμπραντορ, 5 μηνων) μενει μονιμα στον κηπο (για να προλαβω: το μεγαλυτερο μερος της μερας εχει παρεα καθως καποιο μελος της οικογενειας καθεται μαζι του, ενω τον βαζουμε και μεσα για κανα δυωρο), ομως τις τελευταιες δυο εβδομαδες στις 7 το πρωι αρχιζει να γαυγιζει. Εχετε να μου προτεινετε καποια λυση εκτος απο κρειτ, με το οποιο ακομα δεν τα πηγαινει πολυ καλα?
Συγνώμη αλλά δεν σε καταλαβαίνω. Λες πως το μεγαλύτερο μέρος της μέρας είναι έξω και μόνο δύο ώρες μέσα και πως κάποιος είναι μαζί του ; Μαζί του όλες τις ώρες ή για κάποιο διάστημα ;

Το τυπικό Λαμπ δεν γαβγίζει. Αν όμως το αφήνετε έξω και έχει ερεθίσματα από διερχόμενα σκυλιά θα αρχίσει κάποια στιγμή. Στις 7 το πρωί, όπως το καταλαβαίνω, βρίσκεται έξω και αρχίζει το γάβγισμα όχι μέσα στο σπίτι ή κάνω λάθος ;
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
31
Συγνώμη αλλά δεν σε καταλαβαίνω. Λες πως το μεγαλύτερο μέρος της μέρας είναι έξω και μόνο δύο ώρες μέσα και πως κάποιος είναι μαζί του ; Μαζί του όλες τις ώρες ή για κάποιο διάστημα ;

Το τυπικό Λαμπ δεν γαβγίζει. Αν όμως το αφήνετε έξω και έχει ερεθίσματα από διερχόμενα σκυλιά θα αρχίσει κάποια στιγμή. Στις 7 το πρωί, όπως το καταλαβαίνω, βρίσκεται έξω και αρχίζει το γάβγισμα όχι μέσα στο σπίτι ή κάνω λάθος ;
Αρχικα, τον εχουμε εξω διοτι ως κουταβι λαμπ εχει πολλη ενεργεια και θελουμε να αποφυγουμε ζημιες και ατυχηματα, καθως δεν μπορουμε να τον επιβλεπουμε ολη μερα. Εξω στον κηπο καθεται ενας συγγενης μαζι του το μεγαλυτερο μερος οποτε αισθανεται τη συντροφια ανθρωπου. Στο σπιτι τον βαζουμε για δυο ωρες τα απογευματα και μετα για το βραδυ, επειδη δεν γινεται να κοιμομαστε στο ιδιο δωματιο, ωστε να μην γινει καποιο ατυχημα, και επειδη με το κρειτ ακομα δεν τα παει πολυ καλα, τον βγαζουμε παλι εξω να κοιμηθει οπου εχει κουβερτες κλπ. Η πρωινη βολτα του κανονικα ειναι στις οχτω αυτος ομως γαυγιζει απτις εφτα. Δεν ειναι γαυγιζει λογω ερεθεισματων γιατι την υπολοιπη μερα δεν γαυγιζει
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
31
Μεχρι τις οχτω ομως το πρωι κοιμομαστε οποτε δεν ειναι καποιος μαζι του
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Άρα επιστρέφουμε στο ότι ο σκύλος γαυγίζει επειδή θέλει παρέα και βόλτα. Οπότε ποια λύση περιμένεις να ακούσεις για να σταματήσει το γαύγισμα;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Άμα θέλει παρέα ή τον αγνοείτε ή του την παρέχετε. Άμα του τη δώσετε με το που τη ζητάει μπορεί να κακομάθει. Άμα την αρνηθείτε σε αυτή τη φάση μπορεί και αυτό να έχει συνέπεια.

Γενικά αν σκοπεύετε να τον έχετε μέσα καλό θα ήταν να μάθει από τώρα - που, προσωπικά, ο σκύλος είναι για μέσα, ειδικά μια τόσο ανθρωποκεντρική φυλή. Ατυχήματα τουαλέτας και ζημιές φαντάζομαι οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, τα είχαμε. Αλλά με σωστό πρόγραμμα και σταθερότητα λύνονται γρήγορα :)

Υ.Γ. Ειδικά τώρα που μπαίνουμε στην εποχή της σκνίπας ο σκύλος εκτίθεται σε τεράστιο κίνδυνο με την παραμονή του έξω ειδικά τις απογευματινές και βραδυνές ώρες που η σκνίπα βγαίνει έξω.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έχω λαμπ και ξέρω πολύ καλά πόση ενέργεια έχουν και όχι μόνο από τον δικό μου. Ειδικά ο δικός μου είναι ο σκύλος πύραυλος και αν υπάρχουν 100+ σκυλιά στην περιοχή μου αν δεν είναι το Νο 1 είναι μέσα στην πεντάδα.

Παρ' όλα αυτά δεν καταλαβαίνω αυτά που λες

Αρχικα, τον εχουμε εξω διοτι ως κουταβι λαμπ εχει πολλη ενεργεια και θελουμε να αποφυγουμε ζημιες και ατυχηματα, καθως δεν μπορουμε να τον επιβλεπουμε ολη μερα.
!!! Πήρες ένα σκυλί το οποίο, πιθανώς ( ; ), ήξερες πως θα έχει περισσότερη ενέργεια από άλλα κουτάβια και το έβγαλες έξω για να μην σας ενοχλεί ;

Εδώ θα σου πω ότι έχω και ένα γιό ο οποίος ήταν και συνεχίζει να είναι "turbo", ευτυχώς κάπως ηρέμησε τώρα στα 15. Δεν τον έβγαλα εκτός σπιτιού όπως δεν έβγαλα τον Άργο. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αποφύγεις τις ζημιές αλλά το να βγάλεις κουτάβι στην αυλή δεν είναι ο ενδεικνυόμενος...

Στο σπιτι τον βαζουμε για δυο ωρες τα απογευματα και μετα για το βραδυ, επειδη δεν γινεται να κοιμομαστε στο ιδιο δωματιο, ωστε να μην γινει καποιο ατυχημα, και επειδη με το κρειτ ακομα δεν τα παει πολυ καλα, τον βγαζουμε παλι εξω να κοιμηθει οπου εχει κουβερτες κλπ.
Τι είδους ατύχημα εννοείς ; Να λερώσει στο σπίτι ; και !!!! ;;;

* και δεν είμαι ΣΚΥΛΑΣ, αλλιώς μπορεί να τα έλεγα ποιο τσουχτερά
 
Last edited:


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μπορεί το Λαμπραντόρ μου να μένει έξω όλη μέρα;

"Θα μπορούσε, εφόσον έχει αρκετή τροφή, νερό και στέγη. Ωστόσο, δεν θα του άρεσε, αφού το Λαμπραντόρ έχουν ανάγκη από ανθρώπινη επαφή. Τέτοια απομόνωση μπορεί να οδηγήσει σε κάποια σοβαρά ψυχολογικά και σωματικά προβλήματα. Λαμπραντόρ που δεν έχουν αρκετή επαφή με την ανθρώπινη οικογένειά τους βαριούνται και αισθάνονται μοναξιά. Αυτό πολλές φορές οδηγεί σε καταστροφικές συμπεριφορές όπως το σκάψιμο ή το μάσημα αντικειμένων. Άλλα γαβγίζουν ασταμάτητα ή τρέχουν κύκλους γύρο από την αυλή, ενώ κάποια μαθαίνουν να δραπετεύουν, στο σημείο που κανένας φράχτης δεν τους σταματάει."

Δες περισσότερα εδώ

Ένα τμήμα από το αυτό το νήμα Το Λαμπραντορ Ριτρίβερ - Ενας άγγελος ή το σκυλί απο την κόλαση?

"Αυτό που πρέπει να γνωρίζουν οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες Λάμπραντορ.
1. Είναι πολύ ανθρωποκεντρικά σκυλιά, πραγματικά θέλουν να είναι ο σκύλος κάποιου. Εαν δεν πάρουν την προσοχή που χρειάζονται θα γίνουν υπερκινητικά. άλλες φυλές μπορεί να γίνουν φοβικές ή επιθετικές, αλλά τα λάμπραντορ απαντάνε με υπερπροσπάθεια να κερδίσουν την προσοχή, πηδάνε πάνω στος ιδιοκτήτες, και γαυγίζουν. Δεν είναι κατάλληλα για ιδιοκτήτες που λείπουν πολλές ώρες απο το σπίτι.
2. Τα λάμπραντορ είναι δυνατά και χρειάζονται εκτόνωση. Η λύση είναι η άσκηση και η πολλή ενασχόληση μαζί τους (συντροφικότητα και πνευματική διέγερση).
3. Σωστή χρήση crate
4. Βασική υπακοή, οι ιδιοκτήτες που σκύλος τους θα κάτσει, θα μείνει, και νθα έρθει με εντολή ελέγχουν καλύτερα το σκυλί τους.
5. Πιο πολύ επιβράβευση, ελάχιστα Μη"
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εαν δε σκοπευετε το σκυλι να το βαλετε μεσα στο σπιτι να ζει μαζι σας, μη το βαλετε και τωρα. Μια λυση ειναι η βραδυνη βολτα να το εξαντλει και να ειναι οσο πιο αργα το δυνατον.
Γραφεις τις μερες που εχει ζεστη... τις αλλες μερες που ειχε κρυο που εμενε το κουταβι?
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
31
Εαν δε σκοπευετε το σκυλι να το βαλετε μεσα στο σπιτι να ζει μαζι σας, μη το βαλετε και τωρα. Μια λυση ειναι η βραδυνη βολτα να το εξαντλει και να ειναι οσο πιο αργα το δυνατον.
Γραφεις τις μερες που εχει ζεστη... τις αλλες μερες που ειχε κρυο που εμενε το κουταβι?
Μεστο σπιτι, αλλα εκεινες τις μερες δεν μπορουσαμε κι εμεις να διακπεραιωσουμε τις υποχρεωσεις μας
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
31
Μπορεί το Λαμπραντόρ μου να μένει έξω όλη μέρα;

"Θα μπορούσε, εφόσον έχει αρκετή τροφή, νερό και στέγη. Ωστόσο, δεν θα του άρεσε, αφού το Λαμπραντόρ έχουν ανάγκη από ανθρώπινη επαφή. Τέτοια απομόνωση μπορεί να οδηγήσει σε κάποια σοβαρά ψυχολογικά και σωματικά προβλήματα. Λαμπραντόρ που δεν έχουν αρκετή επαφή με την ανθρώπινη οικογένειά τους βαριούνται και αισθάνονται μοναξιά. Αυτό πολλές φορές οδηγεί σε καταστροφικές συμπεριφορές όπως το σκάψιμο ή το μάσημα αντικειμένων. Άλλα γαβγίζουν ασταμάτητα ή τρέχουν κύκλους γύρο από την αυλή, ενώ κάποια μαθαίνουν να δραπετεύουν, στο σημείο που κανένας φράχτης δεν τους σταματάει."

Δες περισσότερα εδώ

Ένα τμήμα από το αυτό το νήμα Το Λαμπραντορ Ριτρίβερ - Ενας άγγελος ή το σκυλί απο την κόλαση?

"Αυτό που πρέπει να γνωρίζουν οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες Λάμπραντορ.
1. Είναι πολύ ανθρωποκεντρικά σκυλιά, πραγματικά θέλουν να είναι ο σκύλος κάποιου. Εαν δεν πάρουν την προσοχή που χρειάζονται θα γίνουν υπερκινητικά. άλλες φυλές μπορεί να γίνουν φοβικές ή επιθετικές, αλλά τα λάμπραντορ απαντάνε με υπερπροσπάθεια να κερδίσουν την προσοχή, πηδάνε πάνω στος ιδιοκτήτες, και γαυγίζουν. Δεν είναι κατάλληλα για ιδιοκτήτες που λείπουν πολλές ώρες απο το σπίτι.
2. Τα λάμπραντορ είναι δυνατά και χρειάζονται εκτόνωση. Η λύση είναι η άσκηση και η πολλή ενασχόληση μαζί τους (συντροφικότητα και πνευματική διέγερση).
3. Σωστή χρήση crate
4. Βασική υπακοή, οι ιδιοκτήτες που σκύλος τους θα κάτσει, θα μείνει, και νθα έρθει με εντολή ελέγχουν καλύτερα το σκυλί τους.
5. Πιο πολύ επιβράβευση, ελάχιστα Μη"
Ο σκυλος εφοσον εχει ανθρωπινη παρεα στον κηπο ειναι ευτυχισμενος. Επισης, οσον αφορα στις ωρες που μενει μονος του ο δικος μου (που δεν ειναι πολλες αν εξαιρεσουμε τις νυχτες που κοιμαται μονος του), θα υπενθυμισω οτι και τα σκυλια που μενουν μεστο σπιτι δεν ειναι ολη μερα μαζι με ανθρωπο και οση ωρα τα αφεντικα τους λειπουν ειναι σε κρειτ. Ποιο το κακο με τον σκυλο να ειναι στον κηπο, οπου μπορει να κινηθει κλπ, αντι να ειναι στο κρειτ για τις ιδιες ωρες που δεν βρισκεται καποιος ανθρωπος μαζι του? Καθ'ολη τη διαρκεια της μερας δεν εχει προβλημα που ειναι εξω και δεν γαυγιζει παρα μονο μολις ξυπνησει, αρα τι μου λετε οτι πρεπει ντε και καλα να ειναι μεσα.
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
31
Επισης, η αποψη οτι ο σκυλος πρεπει να ειναι ισο μελος της οικογενειας ειναι λαθος και δεν ειναι ενδειξη φιλοζωιας (προφανως, δεν εννοω οτι δεν οφειλουμε να τους παρεχουμε ευτυχια, αλλα το ειπα απαντωντας στο παραδειγμα που εθεσες με τον γιο σου)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Επισης, η αποψη οτι ο σκυλος πρεπει να ειναι ισο μελος της οικογενειας ειναι λαθος και δεν ειναι ενδειξη φιλοζωιας ...
Βρε καλέ μου άνθρωπε, στο dogforum βρήκες να το ισχυριστείς αυτό; :LOL:
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
31
Βρε καλέ μου άνθρωπε, στο dogforum βρήκες να το ισχυριστείς αυτό; :LOL:
Ολοι οι ιδιοκτητες σκυλων θα πρεπε να το ξερουν γιατι ειναι προφανες
 






zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ο σκύλος είναι (τόσο όσο επιτρέπει η διαφορετικότητα) ισότιμο μέλος μιας οικογένειας, πόσο μάλλον ένας ανθρωποκεντρικός, τον οποίο και επιλέξατε να αποκτήσετε έτσι; Που οι περισσότεροι είναι ανθρωποκεντρικοί, απλά κάποιες φυλές τοχουν παραπάνω, τι να κάνουμε τώρα.
Οι καιροί άλλαξαν, τα μυαλά άλλαξαν, αν κάποιοι εκπαιδευτές έχουν μείνει πίσω, ας κάνουν ένα update στην ενημέρωσή τους.
Αλλο να λες θα μείνει στο κρέητ στο σπίτι ή θα είναι στον κήπο για όση ώρα λείπουμε στη δουλειά μας και άλλο κοιμάται έξω από το σπίτι, γενικά ζει κυρίως έξω από το σπίτι, γιατί μας χαλάει τη ζαχαρένια και τη βολή οποιαδήποτε απαίτηση προκύπτει από ένα κουτάβι που μια χαρά και ωραία το αποκτήσαμε και μια χαρά και ωραία δεν έχουμε όρεξη να το αναλάβουμε όπως του πρέπει και του/μας αξίζει.
Και τώρα συζητάμε για το πρωινό γάβγισμα....
Δλδ ο σκύλος σου εκτός απο το ότι σας ενοχλεί όταν είναι εντός σπιτιού γιατί είναι ζωηρός, γιατί μπορεί να λερώνει η να μασάει και καμιά πολυθρόνα ξερω γω πχ, τώρα ενοχλεί και με τα πρωινά του γαβγίσματα.
Γενικώς, βρήκατε μια ενοχλητική ύπαρξη να προσθέσετε στη ζωή σας, έτσι όπως το βλέπω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU