Πρωκτικοί αδένες


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Καλησπέρα . Μεθαύριο θα ξαναπάμε για άλλη μια φορά στον κτηνίατρο να αδειάσει τους πρωκτικούς αδένες του Ιβάν και η ερώτηση μου είναι - την οποία θα κάνω και στον γιατρό - μπορεί να μου πει πως να τους αδειάσω μόνος μου ? Υπάρχει κάποια επέμβαση ώστε να σταματήσει αυτό ? Το λέω αυτό γιατί ο δικός μου έχει μεγάλο πρόβλημα , καθώς κάθε μήνα του γεμίζουν και έχει τεράστια νευρικότητα εξ'αιτίας αυτού του θέματος , το οποίο επηρεάζει και την συμπεριφορά του
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ευκολο ειναι ...μια κινηση ειναι που ομως δυσκολα περιγραφεται στο φορουμ ...ζητα απο τον κτηνιατρο να σου δειξει
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ειναι ευκολο το καναμε στον σκυλο μας μονοι μας, και καθολου επωδυνο για το σκυλο. Δυστυχως πρεπει να σου δειξω αλλα υπαρχουν σχετικα θεματα στο διαδικτυο με φωτο.
Ομως το προβλημα δημιουργειται οταν τα κοπρανα του σκυλου ειναι μαλακα για οταν ειναι οπως πρεπει αδειαζουν μονοι τους.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μεθαύριο που θα πάτε στο γιατρό, πες του να σου δείξει πώς να το κάνετε μόνοι σας.
Απλά να θυμηθείς, όταν το κάνεις, να μην το κάνεις μέσα στο σπίτι, αλλά στο μπαλκόνι ή στην αυλή γιατί ΜΥΡΙΖΕΙ!
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Μπορείς να του δίνεις να τρώει κανένα κόκκαλο 1-2 φορές την εβδομάδα, σκληραίνουν τα κόπρανα και καθαρίζουν μόνοι τους.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μεθαύριο που θα πάτε στο γιατρό, πες του να σου δείξει πώς να το κάνετε μόνοι σας.
Απλά να θυμηθείς, όταν το κάνεις, να μην το κάνεις μέσα στο σπίτι, αλλά στο μπαλκόνι ή στην αυλή γιατί ΜΥΡΙΖΕΙ!
Αφού τα λες τόσο ωραία...:D
Μόνο εγώ τους αδειάζω μόνη μου? Αφού μου έδειξε ο γιατρός πώς βέβαια...
Παιδιά δεν είναι τίποτα! Μόνο να το κάνετε στο μπαλκόνι!

Εdit:
Ιδού ο σούπερ οδηγός μου για τον οποίο είμαι πάρα πολύ περήφανη:

1. Παίρνεις το σκύλο παραμάσχαλα
2. Βγαίνεις στο μπαλκόνι (σημαντικότατο βήμα)
3. Παίρνεις μια χαρτοπετσέτα (ή 2 ή 3 ανάλογα πόσο σιχασιάρης είσαι).
4. Βάζεις την πετσέτα με το ένα χέρι γύρω απ' τον πρωκτό (όχι μέσα :cool:)
5. Ζουλάς
6. Ξαναζουλάς
7. Μαζεύεις ό,τι βγήκε, με έκφραση σιχαμάρας :eek:
8. Κοιτάς το σκύλο με αηδία
9. Ο σκύλος κουνάει την ουρά του
10. Πετάς τις χαρτοπετσέτες και το περιεχόμενό τους.
11. Πλένεις τα χέρια σου.
12. Ξαναπλένεις τα χέρια σου.
13. Ξανα-ματά πλένεις τα χέρια σου.
14. Επειδή η μυρωδιά δε φεύγει κάνεις μπάνιο ολόκληρος και ησυχάζεις

ΠΕΡΑ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ πρώτα στο γιατρό :)
Από τα καλύτερα post ever...:D
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
http://www.ehow.com/video_2275318_express-dog_s-anal-gland.html εδω εχει ενα βιντεακι που δειχνει ,αλλα ο σκυλος ειναι μαυρος και δε βλεπεις κ πολλα . Αλλα αν σου δειξει ο γιατρος θα το καταλαβεις αμεσως ειναι πολυ ευκολο να το κανεις κ μονος σου.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
λολ
δεν ειναι δυσκολο.. απλα κοιτας τον γιατρο πως το κανει.. και τομαθες..! :p

φροντισε τα εντερικα του και θα διορθωθει...
 






Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Εμένα η δικιά μου πριν ένα χρόνο περίπου έκανε συρίγγιο και φέτος το υγρό στους αδένες είναι πηχτό και ο γιατρός δε μπορεί να τους αδειάσει. Είμαστε με αντιβίωση και αν δε δούμε φως στο τούνελ, πάμε για αφαίρεση αδένων.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμένα η δικιά μου πριν ένα χρόνο περίπου έκανε συρίγγιο και φέτος το υγρό στους αδένες είναι πηχτό και ο γιατρός δε μπορεί να τους αδειάσει. Είμαστε με αντιβίωση και αν δε δούμε φως στο τούνελ, πάμε για αφαίρεση αδένων.
Αυτό έχει σχέση με συνεχές γέμισμα των πρωκτικών αδένων ή είναι οφείλεται κάπου αλλού;
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα τι γινεται με τους πρωκτικους αδενες.απο τι προερχεται?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ειναι αδενες που υπαρχουν στην περιπρωκτικη περιοχη. Αυτοι μαζευουν υγρο το οποιο βγαινει με την κενωση. Εαν τα κακα ειναι μαλακα δεν αδειαζουν με αποτελεσμα να πρεπει να το κανουμε εμεις στο σκυλο.
Διαβασε εδω
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα τι γινεται με τους πρωκτικους αδενες.απο τι προερχεται?
Ολα τα σκυλιά έχουν υγρά στους αδένες τους.
Το φυσιολογικό είναι τα κόπρανα του σκύλου να είναι προς το σκληρό. Με σκληρά περιττώματα οι πρωκτικοί αδένες πιέζονται και αποβάλλουν υγρό (αυτό είναι που μυρίζουν τα σκυλιά). Αν του ταίζεις μια τροφή που έχει μαλακά κόπρανα δεν θα αδειάζουν οι αδένες.

Κι σαν barfερ θα πετάξω το υπονοούμενο μου γράφοντας ότι αυτά τα συμπτώματα είναι ενδείξεις μη φυσικής διατροφής για τον σκύλο.
 
  • Like
Reactions: Orilis


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Πωωωω..με βαλατε σε σκεψεις...κι εμενα ο δικος μου δεν κανει μαλακα κοπρανα και συμπτωματικα τρωει την ιδια τροφη με το γερ
μανικο του Μανου...λετε να φταιει αυτο?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πωωωω..με βαλατε σε σκεψεις...κι εμενα ο δικος μου δεν κανει μαλακα κοπρανα και συμπτωματικα τρωει την ιδια τροφη με το γερ
μανικο του Μανου...λετε να φταιει αυτο?
To oτι δεν κανει μαλακα κοπρανα ειναι καλο... το οτι τρωει ιδια τροφη με καποιο που εχει προβλημα δεν εχει καμια σημασια... εχεις παρατηρησει καποιο απο τα συμπτωματα που περιγραφονται? Αν οχι, να μην ανηχυχεις.