Πρωτάρης με σκυλί [Bull Terrier]


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Γιατί θα φανει σαν διαφήμιση.
Δεν απαγορεύεται η διαφήμιση. Αν είσαι ευχαριστημένος και θέλεις, μπορείς να το αναφέρεις.

Γνώση και γνώμη για την κάθε φυλή να παίρνεις απο τους εκτροφείς ή τους κατόχους-λάτρεις της καθεμιάς.
Μπορεί κάποιος, να έχει σωστή άποψη, χωρίς να είναι εκτροφέας ή κάτοχος.

Οπως και σε θέματα εκπαίδευσης ακου και τις 3 "σχολές" - προσεγγίσεις πριν σχηματίσεις γνώμη.
Δεν υπάρχουν 3 σχολές. Υπάρχει σωστός εκπαιδευτής, που μπορεί να δουλέψει με ότι έχει στα χέρια του και να προσαρμοστεί στην προσωπικότητα του κάθε σκύλου.


Η αλήθεια είναι, πως με την πρώτη εικόνα ενός standard BT τρόμαξα απο τον όγκο του και το μεγέθος του για σκυλί μέσα στο σπίτι, και τυχαία είδα ένα miniature (μέχρι εκείνη την ήμερα δεν ήξερα για την εκτροφή τους) και είπα ότι αυτό είναι ακριβώς αυτό που θέλω. Τη δύναμη και τη τόλμη ενός μεγαλόσωμου σκύλου σε μεσαίο-μικρό μέγεθος.
To standard δηλαδή, θεωρείται μεγαλόσωμος σκύλος και το miniature μικρομεσαίος;

Ο εκτροφέας επίσης με ρώτησε αν θέλω ο σκύλος μου να είναι επιφυλακτικός με τρίτους, εάν ναι, ο σκύλος δε θα έπρεπε να χαιδεύται απο κανέναν μέσα στο σπίτι μόνο έξω απο αυτό και γενικότερα να είμαι κι εγώ πιο μετρημένος.
Είσαι σίγουρος ότι αυτό, το έχεις γράψει σωστά;
 


Tender

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2010
52
13
Άνω Κηφισιά
Δεν υπάρχουν 3 σχολές. Υπάρχει σωστός εκπαιδευτής, που μπορεί να δουλέψει με ότι έχει στα χέρια του και να προσαρμοστεί στην προσωπικότητα του κάθε σκύλου.
Συμφωνώ Απόλυτα!

To standard δηλαδή, θεωρείται μεγαλόσωμος σκύλος και το miniature μικρομεσαίος;
Το standard αναλόγως των γράμμων, μπορεί να βγεί και μεγαλόσωμο, π.χ τα αυστραλέζικα Β.Τ. καμμία σχέση με τα english είναι πολύ πιο ψηλά. Αν έχουν και όγκο μια χαρά μεγαλόσωμο το λες.

Είσαι σίγουρος ότι αυτό, το έχεις γράψει σωστά;
Ναι, το θυμάμαι χαρακτηριστικά...αν τη θέλω πιο καχύποπτη και εν δυνάμη φύλακα, να μη χαϊδεύεται απο τρίτους μέσα στο σπίτι...έξω ας την πιάνει όποιος θέλει.
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
@ Tender

Σε ευχαριστω πολυ τελεια αναλυση, αλλα μηπως γνωριζεις και καποιον εκτροφεα για BT να μου πεις για να επαιρνα κανα τηλεφωνο.
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
@ Tender
...μηπως γνωριζεις και καποιον εκτροφεα για BT να μου πεις για να επαιρνα κανα τηλεφωνο.
Πιστοποιημενο εκτροφειο θα βρεις απο τον ΚΟΕ(κυνολογικος ομιλος ελλαδας)
Θα παρεις τηλ. εκει και θα ρωτησεις για εκτροφειο bull terrier.
.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
Καλησπερα παιδια, οπως ειδατε και απο τον τιτλο μου ειμαι πρωταρης με σκυλια αλλα εφτασα σε ηλικια 19 ...

1...ομως εσεις συμφωνα με την εμπειρια σας πιστευετε οτι θα τα καταφερω μαζι του σαν πρωτο μου σκυλι? Εχω ακουσει οτι δεν ειναι και τα πιο υπακουα σκυλια και το φοβαμαι λιγο αυτο..ποια ειναι η αποξη σας? Ενημερωτικα το σκυλι θανε θηλυκο και θα το παρω απο κουταβι.

2. Μενω μαζι με τους δικους μου ακομα, θα υπαρξει καποιο προβλημα με αυτο?

3. Ποσα μηνιαια εξοδα εχει καθε μηνα, πολυ σημαντικο..αν και δεν υπαρχει προβλημα ιδιαιτερα γιατι εργαζομαι.

4. Ποσες βολτες ειναι το φυσιολογικο να το βγαζω?

5. Ποσα χρηματα περιπου κοστιζει για να του κανω μαθηματα για βασικη υπακοη? Και θελω να μου προτεινετε και καποιο καλο δασκαλο εντος Αττικης αν γνωριζετε!

6. Ισχυει οτι τα θηλυκα δενοντε καλυτερα με τον ιδιοκτητη τους?

7. Λετε να εχο προβλημα με την συγκεκριμενη ρατσα απεναντι σε ανθρωπους ή αλλα σκυλια?

8. Ποια ειναι τα απαραιτητα που πρεπει να εχει το σκυλι οταν θα παω για την αγορα?

9. Ειναι γενικα μια ρατσα σκυλιου που σταδιακα με τον καιρο θα μαθει? ή θα ειναι αρκετο ανυπακουο για παντα?

10. Κατι αλλο που ισος θα επρεπε να εχω στο νου μου ή να φοβαμαι?

11. Υπαρχει πιο συγκεκριμενη ρατσα Bullterrier? ή απλα λες οτι ψαχνεις για bullterrier? Εννοω ισος νανε μακριτριχο ή τιποτα τετιο..εξηγηστε τα μου λιγο αυτα αν ισχυουν και τι ακριβως υπαρχει, συγγνωμη αν δεν με καταλαβενετε δεν το εξηγω καλα το ξερω.

12. Περιπου ποσο μεγαλωνουν?

Καθε γνωμη ανοιχτη , οσοι εχετε Bullterrier παρακαλω γραφτε και εσεις! Η γνωμη σας μετραει πολυ για μενα.


Ευχαριστω!
privaΤe καλως ηρθες στο φορουμ :),

δεν ειμαι πια κατοχος bt, υπηρξα ομως στο παρελθον (θηλυκου, για 9 αξεχαστα χρονια). θα σου πω την αποψη μου σε ο,τι αφορα τη φυλη αυτη.


  1. αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις με το σκυλο, δεν εχεις κανενα λογο να μην τα καταφερεις. θα πρεπει αυτο ομως να ξεκινησει απο την πρωτη μερα που θα το παρεις και οχι καποια στιγμη στο μελλον. αν με τη λεξη υπακουο εννοεις ενα σκυλο που θα κανει ο,τι του λες, οποτε του το λες, δεν ειναι. ειναι ομως σκυλια που θελουν να σε ευχαριστουν και ζουν για αυτο (εκτος απο τις στιγμες που ευχαριστουν τον εαυτο τους ;)). το οτι σκεφτεσαι να παρεις θηλυκο ειναι καλο με την εννοια οτι υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι λιγοτερο ισχυρογνωμων απο το αρσενικο. η ξεροκεφαλια τους ειναι μνημειωδης!
  2. αν αποδεχτουν το σκυλο, σε στηριξουν σε αυτη σου την αποφαση και τους ενημερωσεις για τις ιδιαιτεροτητες του χαρακτηρα τους δεν βλεπω το λογο να υπαρξει προβλημα. θα σε συμβουλευα να επισκεφτειτε εκτροφεις παρεα για να γνωρισουν κι αυτοι τη φυλη. τι θα γινει ο σκυλος οταν θα πας στρατο ή φοιτητης;
  3. διαβασε στο φορουμ :), ειναι οσα και τα εξοδα ενος μεσαιου σκυλου.
  4. τοσες ωστε να ειναι υγιης ψυχολογικα και συναισθηματικα. θα το δεις μονος σου αυτο και με το προγραμμα σου.
  5. δε γνωριζω απο εκπαιδευση. η δικη μου δεν ειχε κανει και δεν ειχα αντιμετωπισει καποιο προβλημα συμπεριφορας. θα σου προτεινα να ασχοληθεις προσωπικα πολυ μαζι της και σιγουρα θα ανταμειφθεις.
  6. οχι.
  7. με ανθρωπους δε θα εχεις προβλημα αν ο σκυλος ειναι απο ισσοροπημενους γονεις και δεν του δημιουργησεις εσυ καποιο προβλημα. με αλλα σκυλια χρειαζεται να εχεις το νου σου, αλλα υπο φυσιολογικες συνθηκες και με σωστη κοινωνικοποιηση δε θα αντιμετωπισεις ουτε εκει προβλημα. η δικη μου αγριευε σε αλλους σκυλους μονο οταν προσπαθουσαν να την καβαλησουν. ποτε αλλοτε.
  8. διαβασε στο φορουμ :). οι γονεις πρεπει να εχουν κανει τις απαραιτητες εξετασεις υγειας για τις ασθενειες που ταλαιπωρουν τη φυλη. ζητα απο τους εκτροφεις να σου δειξουν τις αποδειξεις των εξετασεων αυτων.
  9. δε θα μαθει αν δε το προσπαθησεις.
  10. δεν υπαρχει κατι να φοβασαι :).
  11. υπαρχουν standard bt και miniatures. η μονη τους διαφορα ειναι το μεγεθος.
  12. το προτυπο δεν εχει οριο σε υψος ή βαρος. αναλογα το φυλο και το δειγμα, να υπολογιζεις αναμεσα σε 30-40 κιλα και κατι παραπανω απο μισο μετρο σε υψος.

κουταβι να παρεις μονο απο εκτροφεα. μακρια απο backyard greeders και σκυλεμπορους (οπως αυτος στην ελευσινα).

μεινε στο φορουμ.

καλη σου τυχη :).
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
@spyv

φιλε εισουν ο πιο εξυπηρετικος μεχρι στιγμης, πηρα τις απαντησεις που ηθελα.. και οσο αφορα την 2η ερωτηση ειμαι ηδη φοιτητης και δεν εχο προβλημα γιατι ειναι αθηνα..με το στρατο θα εχουμε λιγο προβλημα αλλα μεχρι τοτε θα δουμε!


Αν εχεις καποιο εκτροφεα στο νου σου για BT μιλησε μου γιατι ξαχνω.. ευχαριστω :)
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
...με το στρατο θα εχουμε λιγο προβλημα αλλα μεχρι τοτε θα δουμε!
Από τώρα πρέπει να το λύσεις αυτό. Δεν γίνεται να το αφήσεις για τότε. Δεν μιλάμε για 10 μέρες.


Αν εχεις καποιο εκτροφεα στο νου σου για BT μιλησε μου γιατι ξαχνω.. ευχαριστω :)
Πιστοποιημενο εκτροφειο θα βρεις απο τον ΚΟΕ(κυνολογικος ομιλος ελλαδας)
Θα παρεις τηλ. εκει και θα ρωτησεις για εκτροφειο bull terrier.

* Σε παρακαλώ, απέφυγε να κάνεις quote, τα πολύ μεγάλα κείμενα, που σου στέλνουν.
 




μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Δεν απαγορεύεται η διαφήμιση. Αν είσαι ευχαριστημένος και θέλεις, μπορείς να το αναφέρεις.

Δεν μιλάω για τα δικά μου.


Μπορεί κάποιος, να έχει σωστή άποψη, χωρίς να είναι εκτροφέας ή κάτοχος.

Οποιοσδήποτε μπορεί να εχει γνώμη στο οτιδήποτε. Αυτό δεν λέει κάτι.


Δεν υπάρχουν 3 σχολές. Υπάρχει σωστός εκπαιδευτής, που μπορεί να δουλέψει με ότι έχει στα χέρια του και να προσαρμοστεί στην προσωπικότητα του κάθε σκύλου.

Πόσες υπάρχουν?
Ο σωστός εκπαιδευτής είναι αυτός που εχει το σωστό αποτέλεσμα στο σωστό χρόνο...
@Τender
Aυτό σημαίνει να εχει γνώμη ο κάτοχος.:)
Διαφωνώ μόνο στο ότι ενα σκυλί που δεν νιώθει φόβο (ΒΤ!) δεν μπορεί να γίνει επιφυλακτικό απο μόνο του.
Εδω χρειάζεσαι άλλη τεχνική.

@spyv
40 kg δεν ειναι bt. Ειναι επικαθήμενο.
 
Last edited:


LF21

Member
9 Μαϊου 2013
10
0
PrivaTe ήμουν και εγώ στη θέση σου πριν λίγο καιρό. Δεν ξέρω αν επικοινώνησες με τον ΚΟΕ ήδη και σε ενημέρωσαν, ένας από τους εκτροφείς που μου έστειλαν είχε γέννα 10 κουταβιών τον προηγούμενο μήνα. Είχα επικοινωνήσει μαζί του πριν μερικές εδβομάδες και μου το είπε ο ίδιος, λογικά θα κάνει και την αναγγελία γέννας στον ΚΟΕ σύντομα (αν δεν το έχει κάνει ήδη).

Αν το ζητήσεις θα σου στείλει και φώτο (εμένα μου έστειλε ήδη) από γονείς και τα 10 κουταβάκια.

Μπορείς να μάθεις το τηλέφωνο επικοινωνίας από τον ΚΟΕ, ο εκτροφέας λέγεται Κορκοβίλης Παναγιώτης.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Την γέννα, έχει περιθώρειο να την ανακοινώσει στον ΚΟΕ, εντός μηνός.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
@spyv
40 kg δεν ειναι bt. Ειναι επικαθήμενο.
μπουλη,
νομιζω οτι εδω ταιριαζει αυτο που εγραψες πιο πανω:

Οποιοσδήποτε μπορεί να εχει γνώμη στο οτιδήποτε. Αυτό δεν λέει κάτι.
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Γεια σου private! Πάμε μία μία τις ερωτήσεις, να σε βοηθήσω και εγώ όσο μπορώ, αν και το έπραξαν ήδη αρκετοί συμφορουμίτες!

Καλησπερα παιδια, οπως ειδατε και απο τον τιτλο μου ειμαι πρωταρης με σκυλια αλλα εφτασα σε ηλικια 19 και θελω επιτελους το δικο μου σκυλακι, ειμαι ετοιμος να του παρεχω οτι χρειαστει και ελπιζω να τα καταφερω..ειμαι ομως εδω γιατι σιγουρα χρειαζομαι μερικες συμβουλες...

1.Το σκυλι που θελω ειναι ενα Bullterrier, καθαρα και μονο αυτο..ειχε παλια ενας συγγενης μου και αληθεια ειχα δεθει μαζι του..ειναι δυνατο και καμαρωτο και για κατι τετιο ψαχνω..ομως εσεις συμφωνα με την εμπειρια σας πιστευετε οτι θα τα καταφερω μαζι του σαν πρωτο μου σκυλι? Εχω ακουσει οτι δεν ειναι και τα πιο υπακουα σκυλια και το φοβαμαι λιγο αυτο..ποια ειναι η αποξη σας? Ενημερωτικα το σκυλι θανε θηλυκο και θα το παρω απο κουταβι.

Θα τα καταφέρεις αν τηρήσεις κατα γράμμα τις οδηγίες του εκπαιδευτή σου, αλλά και ότι μπορείς να διαβάσεις για τη ράτσα και τα σκυλιά γενικά. Θα πρέπει να έχεις υπ' όψιν σου ότι είναι ένα σκυλί που χρειάζεται, τουλάχιστον στην αρχή, αρκετή υπομονή και μέγιστη επιμονή. Γαϊδουρινή υπομονή θα έλεγα καλύτερα!

2. Μενω μαζι με τους δικους μου ακομα, θα υπαρξει καποιο προβλημα με αυτο?

Θα υπάρξει πρόβλημα αν οι γονείς σου δεν είναι δεκτικοί στη συμπεριφορά ενός κουταβιού. Ως κουτάβι θα λερώνει μέσα, θα κάνει ζημιές και δεν θα τους (σας) αφήνει σε ησυχία σχεδόν ποτέ (ίσως όταν κοιμάται)! Επίσης σημαντικό είναι και το θέμα των τριχών (για τους μεγαλύτερους το σημαντικότερο), αφού αν και κοντότριχο βγάζει τρίχα, που μάλιστα δεν βγαίνει εύκολα γιατί καρφώνεται. Ενημέρωσε τους σχετικά, γιατί τα προβλήματα ξεκινάνε μετά την απόκτηση που αντικρίζουμε την πραγματικότητα!

3. Ποσα μηνιαια εξοδα εχει καθε μηνα, πολυ σημαντικο..αν και δεν υπαρχει προβλημα ιδιαιτερα γιατι εργαζομαι.

Εξαρτάται από πολλά αυτό. Τι τροφή θα δίνεις? Πόσο τρελός θα είσαι, ώστε να του αγοράζεις παιχνίδια (πάνω από 2 μέρες δεν έχει κρατήσει παιχνίδι η δικιά μου)? Τι θα χρειαστεί (ελπίζω τίποτα συγκεκριμένο) από ιατρικά έξοδα (όπως προληπτικές εξετάσεις, εμβόλια) κ.α. πολλά. Γενικά και πολύ μπακάλικα περίπου 80+ ευρώ θέλουμε εμείς το μήνα σταθερά, χωρίς εξετάσεις κλπ.

4. Ποσες βολτες ειναι το φυσιολογικο να το βγαζω?

Είναι σκυλί με περίσσια ενέργεια, την οποία αν δεν θες να την εξαντλεί μέσα στο σπίτι και στα πράγματα σας, αλλά και να μην βαρεθεί, θα πρέπει να βγαίνει αρκετή ώρα για βόλτα. Τουλάχιστον 1,5 ώρα τη μέρα (όχι όταν είναι κουτάβι, μην το κάψεις!). Το καλύτερο αν θα μπορούσες θα ήταν να πάρεις ένα ποδήλατο και φύγατε για γυμναστική και οι δύο. Σε μισή ώρα είναι off! Επίσης σημαντικοί και οι περίπατοι για κοινωνικοποίηση με ανθρώπους και ζώα!

5. Ποσα χρηματα περιπου κοστιζει για να του κανω μαθηματα για βασικη υπακοη? Και θελω να μου προτεινετε και καποιο καλο δασκαλο εντος Αττικης αν γνωριζετε!

Έχουν πέσει αρκετά οι τιμές. Θα βρεις και ίσως στα 500 ευρώ για βασική υπακοή. Δεν γνωρίζω κάποιον από προσωπική εμπειρία και οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω. Πάντως κατά τη γνώμη μου να πας σε εκπαιδευτή οπωσδήποτε. Εγώ δεν το έκανα, την έκανα μόνος μου, έχω ένα καλό αποτέλεσμα, αλλά όχι το τέλειο και σκέφτομαι να πάω και τώρα για μερικές διορθώσεις.

6. Ισχυει οτι τα θηλυκα δενοντε καλυτερα με τον ιδιοκτητη τους?

Κατά τη γνώμη μου, που τώρα έχω θηλυκό, ενώ το προηγούμενο bull ήταν αρσενικό, παίζει και λίγο ρόλο ο χαρακτήρας σε αυτό. Και βέβαια κατά πόσο θα το κάνεις εσύ να δεθεί μαζί σου, με τις καθημερινές σας δραστηρίοτητες. Αλλά τα θηλυκά είναι λιγότερα κυριαρχικά και ίσως λίγο πιο υπάκουα.

7. Λετε να εχο προβλημα με την συγκεκριμενη ρατσα απεναντι σε ανθρωπους ή αλλα σκυλια?

Φουλ κοινονικοποίηση (αν και πάλι είναι και θέμα γονιδίων) και μην φοβάσαι! Όσοι με έβλεπαν στο δρόμο, που ήξεραν τη ράτσα, μου έλεγαν ότι θα είχα πρόβλημα με τα άλλα σκυλιά. Όχι με ανθρώπους. Από μικρή την είχα με αρκετό κόσμο και χάδια και παιχνίδι με ότι σκυλί βρίσκαμε. 2+ χρονών και δεν έχει μανουριάσει με κανένα σκυλί. Οπότε είναι πως θα το χειριστείς εσύ αυτό και τι θες να κάνεις.

8. Ποια ειναι τα απαραιτητα που πρεπει να εχει το σκυλι οταν θα παω για την αγορα?

Καταρχάς να δεις που ζουν τα κουτάβια και πως τα φροντίζουν. Να δεις και τους δύο γονείς. Τα γενεαλογικά τους δέντρα (pedigree) και αν υπάρχουν τυχόν εξετάσεις (γενικές ίσως). Το κουτάβι θα πρέπει να έχει βιβλιάριο υγείας (με το πρώτο του τουλάχιστον, ανάλογα την ηλικία, εμβόλιο), microchip, και εννοείται το pedigree του (το οποίο δεν θα το πάρεις αμέσως, θα στο δώσει ο εκτροφέας μόλις βγει από τον ΚΟΕ, ίσως και έως έξι μηνών να είναι του κουτάβι). Ο εκτροφέας θα σου δώσει και υπογεγραμμένη τη δήλωση μεταβίβασης ιδιοκτησίας, για να περάσει το κουτάβι στο όνομα σου, την οποία θα στείλεις εσύ στον ΚΟΕ.

9. Ειναι γενικα μια ρατσα σκυλιου που σταδιακα με τον καιρο θα μαθει? ή θα ειναι αρκετο ανυπακουο για παντα?

Είναι αρκετά ξεροκέφαλα! Κάθε μέρα θα δοκιμάζει τα όρια που του έχεις θέσει. Και αν δεν είσαι απόλυτος (εγώ δεν είμαι να σου πω την αλήθεια) θα κάνει αυτό που θέλει! Είναι σκυλιά με έντονη προσωπικότητα και το δείχνουν κάθε στιγμή. Θα σου σπάει τα νεύρα, όχι επειδή είναι χαζό (που είπε κάποιος εκπαιδευτής στον φίλο πιο πάνω), αλλά γιατί έτσι γουστάρει αυτό να το κάνει. Πρέπει να το κερδίσεις και να του δείξεις ότι εσύ είσαι το κέντρο του κόσμου για αυτό και αυτό για σένα!
Είπαμε υπομονή και επιμονή! Αν τα καταφέρεις με αυτό το βλέμμα τους, που δεν μπορείς να τους αντισταθείς!!


10. Κατι αλλο που ισος θα επρεπε να εχω στο νου μου ή να φοβαμαι?

Αυτό που θα πρέπει να έχεις στο νου σου ή να φοβάσαι είναι ότι θα αλλάξει όλη σου η ζωή. Τα πάντα θα περιφέρονται και θα προγραμματίζονται βάση του σκυλιού. Αν μπορείς να το κάνεις, λόγω και του νεαρού της ηλικίας σου, καλώς. Αλλιώς είναι κρίμα να παραμεληθεί το καημένο. Επίσης τα bull terrier είναι σκυλιά που νιώθουν μέλη της οικογένειας και θέλουν να είναι μαζί της σε κάθε δραστηριότητα! Μην το αφήνετε στην απ' έξω!! :p

11. Υπαρχει πιο συγκεκριμενη ρατσα Bullterrier? ή απλα λες οτι ψαχνεις για bullterrier? Εννοω ισος νανε μακριτριχο ή τιποτα τετιο..εξηγηστε τα μου λιγο αυτα αν ισχυουν και τι ακριβως υπαρχει, συγγνωμη αν δεν με καταλαβενετε δεν το εξηγω καλα το ξερω.

Stantard & Miniature και η διαφορά έγκειται κυρίως στο μέγεθος. It's your choice!

12. Περιπου ποσο μεγαλωνουν?

Αρσενικά, κατά το πρότυπο, έως 30 κιλά (και μεγαλύτερα επιτρέπονται), θηλυκά έως 25 (ισχύει το ίδιο). 'Ύψος περίπου έως 55 εκατοστά. Αυτά για το standard.

Καθε γνωμη ανοιχτη , οσοι εχετε Bullterrier παρακαλω γραφτε και εσεις! Η γνωμη σας μετραει πολυ για μενα.


Ευχαριστω!
Εύχομαι με το καλό (και με τον σωστό τρόπο) να αποκτήσεις ένα και είναι καλότυχο!
 




makrixeris

Member
6 Αυγούστου 2011
18
0
γεια σας να κάνω μια ερώτηση έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι... αν υπάρχει κάπου και δεν το παρατήρησα ζήτω συγνώμη... ήθελα να ρωτήσω αν τα bt αντέχουν στο κρύο-υγρασία το χειμώνα σε εξωτερικό χώρο θα υπάρχει σπιτάκι εννοείται απλά λόγο κοντού τριχώματος μήπως είναι εβαλοτα και πάλι ?
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Δεν έχουν κανένα θέμα με το κρύο γενικότερα. Εκτός αν είναι καλομαθημένα! :p
Θα το έχεις μόνιμα σε εξωτερικό χώρο?
 


makrixeris

Member
6 Αυγούστου 2011
18
0
αν εννοείς πρωί βράδυ ναι... έχω και άλλη μια εναλλακτική πάνω απο το σπίτι μου έχω άλλων ενα όροφο ο οποίος είναι κανονικά με παράθυρα πόρτες απλά δεν είναι κατοικήσιμο και κάτω είναι τσιμέντο και σκεφτόμουν μήπως τον είχα εκεί + ότι θα είναι πάντα ελεύθερος... ενώ έξω το πρωί θα τον έχω δεμένο και το βράδυ λυτό
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
αν εννοείς πρωί βράδυ ναι... έχω και άλλη μια εναλλακτική πάνω απο το σπίτι μου έχω άλλων ενα όροφο ο οποίος είναι κανονικά με παράθυρα πόρτες απλά δεν είναι κατοικήσιμο και κάτω είναι τσιμέντο και σκεφτόμουν μήπως τον είχα εκεί + ότι θα είναι πάντα ελεύθερος... ενώ έξω το πρωί θα τον έχω δεμένο και το βράδυ λυτό
Sorry but I can't help it. Εχεις γαματο nick!!Makrixeris!!Xaxaxaxa
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
δηλαδη θα καλοπερναει ο σκυλος .......... ρε μακρυχερι μου γιατι να παρεις σκυλο να το εχεις μονο του εξω δεμενο? δεν το λυπασαι? μη νομιζεις επειδη για 10 λεπτα που θα ασχολεισαι με το σκυλο θα ειναι χαρουμενος , με οσα διαβασα απο το νημα εδω θα σου ελεγα να μην παρεις σκυλο εκτος αμα αλλαξεις μυαλια και κατσεις και διαβασεις τι εχει αναγκη ο σκυλος για να ειναι χαρουμενος
 


makrixeris

Member
6 Αυγούστου 2011
18
0
δεν θα το έχω δεμένο όλη μέρα... από το πρωί μέχρι το μεσημέρι θα είναι δεμένος μετά που σχολάω από την δουλειά θα είναι λυμένος το απόγευμα εχω απεριόριστο χρόνο για βόλτες και παιχνίδια κλπ κλπ και το βράδυ λυμένος το πρωί που ξυπνάω και φεύγω για δουλειά θα τον δένω πάλι δεν κατάλαβες καλά η δεν το διατύπωσα καλά παραπάνω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.318
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc