Πρωτομηνιατικο....ατυχημα!!!


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Κοίτα εγώ το φίμωτρο δεν έβαζα παιδιά. Αν βρεθεί καμία "γάτα του σατανά" ή κανένα αδέσποτο ή δεσποζόμενο περίπτωση την γ@...σ$ το ζωντανό.
Κοντός οδηγός, πόση φόρα μπορεί να πάρει και υπάρχουν κάτι στηθόλουτα που πιάνουν στο πλάι, με αποτέλεσμα όταν τραβάει να γυρνάει σε εσένα.
Σαν να στρίβει ένα πράμα.
Νομίζω κάποιος είχε ανοίξει παρόμοιο θέμα για τέτοιο λουρί αλλά δεν μπορώ να το βρω
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Αυτό που θέλω να πω είναι ....ότι δεν μπορούν να είναι όλα προβλέψιμα στο δρόμο. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τα πάντα όση προσοχή και να δίνει. Κάποια στραβή μπορεί να τύχει και στον πιο έμπειρο!
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Όχι κάτσε να ξεκληρίσεις όλο το χωριό..
Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να κρατάς μαζί σου και μια βίτσα για εκφοβισμό και τελείωσε.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Όχι κάτσε να ξεκληρίσεις όλο το χωριό..
Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να κρατάς μαζί σου και μια βίτσα για εκφοβισμό και τελείωσε.
Δεν έχεις γνωρίσει τα αδέσποτα στο δικό μου χωρίο.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
και υπάρχουν κάτι στηθόλουτα που πιάνουν στο πλάι, με αποτέλεσμα όταν τραβάει να γυρνάει σε εσένα.
Σαν να στρίβει ένα πράμα.
Νομίζω κάποιος είχε ανοίξει παρόμοιο θέμα για τέτοιο λουρί αλλά δεν μπορώ να το βρω
[video=youtube_share;1o8keQIpK3Q]http://youtu.be/1o8keQIpK3Q[/video]

Περαστικά στον άντρα σου, κρίμα για την ψυχούλα.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Συμφωνώ ότι οι γάτες του δρόμου είναι πολύ εριστικές με τους σκύλους!

Γνώμη μου όμως είναι, ότι όταν ένας σκύλος κυνηγάει κάτι (σκυλί, γάτα, πουλί) και το σκοτώνει τότε δυστυχώς ο σκύλος έχει πατήσει την κόκκινη γραμμή.......

Θα σου πρότεινα κοντό λουρί, πιο έντονες διορθώσεις από εσάς όταν βλέπει γάτες και ίσως την βοήθεια από κάποιον εκπαιδευτή!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Συγνώμη κιόλας αλλά εδώ συζητάμε τον χαρακτήρα της μακαρίτισας που σκότωσε ο ρόκυ; Ή ότι κάποιοι, και βάζω κι εμένα μέσα, δεν έχουμε πάντα καλό έλεγχο του σκύλου μας και αυτό μπορεί να είναι επικίνδυνο και για μας αλλά και για άλλους, ζώα αλλά ίσως και ανθρώπους;
Κι εγώ θα έβαζα φίμωτρο, έχω βάλει κιόλας, και θα εξέταζα και ηλεκτρικο κολλάρο αν είναι ο σκύλος μου να με σκοτώσει και να σκοτώνει και γάτες.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Συγνώμη κιόλας αλλά εδώ συζητάμε τον χαρακτήρα της μακαρίτισας που σκότωσε ο ρόκυ; Ή ότι κάποιοι, και βάζω κι εμένα μέσα, δεν έχουμε πάντα καλό έλεγχο του σκύλου μας και αυτό μπορεί να είναι επικίνδυνο και για μας αλλά και για άλλους, ζώα αλλά ίσως και ανθρώπους;
Κι εγώ θα έβαζα φίμωτρο, έχω βάλει κιόλας, και θα εξέταζα και ηλεκτρικο κολλάρο αν είναι ο σκύλος μου να με σκοτώσει και να σκοτώνει και γάτες.
Πολυ σωστα και συμφωνω απολυτα. Μη βλέπουμε το φίμωτρο σαν κατι τρομερό, ο σκύλος δεν το βλέπει σιγουρα ετσι οπως το βλέπουμε εμεις.Αν ειναι να διαφυλαξω την προσωπικη μου ασφάλεια πρωτα, του σκύλου μου, και οτι αλλο βρισκει σαν θηραμα τοτε δεν θα σκεφτομουν αλλη λυση περα απο το φιμωτρο η το ηλεκτρικο κολλαρο.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ναι ρε παιδια σε λιγο θα κατηγορησουμε και τις γατες επειδη βρισκονται στο δρομο... Ολοι πρεπει να χουμε καλο ελεγχο του σκυλου μας για παρα πολλους λογους!!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
[video=youtube_share;1o8keQIpK3Q]http://youtu.be/1o8keQIpK3Q[/video]

Περαστικά στον άντρα σου, κρίμα για την ψυχούλα.
Κάτι παρόμοιο εννοώ, είναι σαν κανονικό στηθόλουτρο απλά το κρικάκι για να το δέσεις στο λουρί είναι στο στήθος και όταν τραβάει τον γυρνάει, με κανονικό λουρί γίνεται η δουλεία και απ'ότι το έχω δει αποτελεσματικό.

ή αυτό Great Dane Dog Training Equipment : Great Dane harness, Great Dane dog muzzle, Great Dane dog collar, Dog leash, Great Dane

ή αυτό λέω Premier Gentle Leader Easy Walk No Pull Dog Nylon Harness Pick Color Size | eBay
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συγκρατούμε με το ζόρι για να μην πω την άποψη μου!:D

Αυτό που θέλω να σας πω Βιβιάν είναι να σκεφτείτε το ενδεχόμενο κάποιας...εκπαίδευσης!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Υπάρχουν γάτες στο δρόμο που είναι ιδιαιτέρως εριστικές. Μου έχει τύχει με τον Ερμή (ήταν μικρός τότε) να μας την πέσει η γάτα αιφνιδίως χωρίς καμιά προειδοποίηση και ναι μεν τον Ερμή τον πήρε ξώφαλτσα, σε μένα γραπώθηκε στην γάμπα μου και πέφτοντας την κατέβασε με τα νύχια της. Οι νυχιές της ξεκίναγαν από το γόνατο και έφταναν μέχρι σχεδόν τον αστράγαλο. Φυσικά πήγα για αντιτετανικό μετά και μέχρι να συνέλθει το πόδι μου είδα και έπαθα. Σόρρυ αλλά σε τέτοια φάση δεν θα πω αχου τι χαριτωμένο γατάκι.
Όπως επίσης κάποιες γάτες σε ακολουθούν απειλητικά μέχρι να απομακρυνθείς ή δείχνουν αμέσως τις διαθέσεις τους καμπουριάζοντας.
Και φυσικά πολλές απλά κάθονται και περιμένουν να περάσεις.
Κι εμας μια φορα που περπαταγαμε με την Ηβη πεταγετε μια γατα απο το πουθενα να μας κανει επιθεση φυσικα κι εγω και η Ηβη πεταχτηκαμε και μετα η γατα μας εκανε παλι ντου μεχρι να φυγουμε.
Αυτη η γατα ηταν κωλογατα, με εκνευρισε τοσο πολυ.
Και οχι τιποτα αλλο αλλα πιστευω οτι οι γατες ειναι χειροτερες απο τα σκυλια, συνηθως αυτες το ξεκινανε:p
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εδω που τα λεμε ολοι μπορουμε να κοψουμε τη συνηθεια του σκυλου μας να κυνηγαει γατες στη βολτα μας,, εδω στη δικια μου εχω κοψει να κυνηγαει τις γατες του γειτονα διπλα,,, μεχρι να περασουμε το σπιτι του που ειναι ολες αραχτες εξω και εχει παρα πολλες δεν τολμα να κανει ντου ,, απλα γυρναει και με κοιταει και συνεχιζει το πολυ-πολυ να της πω μη,,μη.... μολις περασουμε το σπιτι του και δει γατα αφηνιαζει,,, δεν ακουει ουτε μη ουτε κατω ουτε κατσε τιποτα απολυτως,,, πιστευω οτι καποιο αναλογω μπορει να συμβαινει σε καποιον που εχει και γατα και σκυλο,, να μην πειραζει τη γατα του σπιτιου αλλα αν δει αλλη γατα να γινει το σωσε,,,
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ο δικος μου πιο παλια οταν εβλεπε γατα σηκωνε τριχα,γρυλιζε και ηθελε ν παει προς το μερος της.Του ελεγα Μη! και Παμε... διορθωνοντας τον προς την κατευθυνση που ηθελα εγω συνεχιζοντας την βολτα μας.1,2,3 φορες καταλαβε οτι δεν του επιτρεπω την συμπεριφορα αυτη.Πλεον εχει σταματησει να το κανει αυτο αλλα επειδη ειναι πονηρουλης κανει το αλλο.Εχει λοκαρει την γατα πχ οταν ειναι κρυμενη σε θαμνο που μπορει εγω να μην εχω δει,την πλησιαζει μυριζοντας οπως παντα το εδαφος σαν να μην τρεχει τιποτα και τραβαει αποτομα να παει επανω της.Εκει το φλεξι κλειδωνει και τον σταματαω.Πλεον και αυτο σπανια το κανει και απλα τραβαει ελαφρως οταν βλεπει γατα να παει προς το μερος της και αυτο οχι παντα,σαν να θελει να την περιεργαστει,οχι επιθετικα.Τον αφηνω μεχρι καποια αποσταση ασφαλειας για να καταλαβει οτι η γατα δεν ειναι εχθρος και συνεχιζω την βολτα.
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Αυτη η γατα ηταν κωλογατα, με εκνευρισε τοσο πολυ.
Και οχι τιποτα αλλο αλλα πιστευω οτι οι γατες ειναι χειροτερες απο τα σκυλια, συνηθως αυτες το ξεκινανε:p
Αυτη η κωλογατα δεν ξερουμε και ποσο κυνηγι μπορει να εχει φαει απο αδεσποτα ή μη σκυλια και συμπεριφερεται ετσι :rolleyes:

Επισης που ακριβως στηριζουμε οτι οι γατες ειναι χειροτερες απο τα σκυλια?
Στους 5 μηνες που εχω τη Μοκα μια φορα της εχει κανει ντου γατος, σε αντιθεση με τα αδεσποτα σκυλια (ή μηπως να πω κωλοσκυλα και προκαλεσω αντιδρασεις?) που δεν εχουν διστασει να την καβαλησουν, να τη ψευτοδαγκωσουν(κι εκεινο το σκυλι καθοταν και μολις μας ειδε εκανε αμεσως ντου κι ευτυχως δεν πηγε στο τζακ που ειμασταν παρεα και πηγε στη Μοκα) και να τη μυριζουν σε σημειο εκνευριστικοτατο!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Όποιος δεν του έχει κάτσει έστω και μία στραβή με εκτός ελέγχου σκύλο, να πάρει πρώτος τον λίθο, να τον ρίξει στο σκυλί του που έχει φυσική λοβοτομή μπας και το ξυπνήσει λίγο!

Δεν νομίζω ότι πρέπει να πάει για IPO η Viviana...και φυσικά στους χρόνους που περιγράφεται ότι έγινε το συμβάν , ΜΕΣΑ στα προσωπικά όρια του σκύλου, και πριν προλάβει καν να ψελλίσει ο χειριστής εντολή, πόσα σκυλιά θα έδειχναν την "δέουσα" αυτοσυγκράτηση?

Κρίμα η γάτα, αλλά δεν υπάρχει τίποτα πιο φυσικό από το να τρώει ο μεγάλος θηρευτής το μικρό, όπως επίσης φυσικό είναι να σκοτώσει ένας θηρευτής μόνο και μόνο για την εκτόνωση του ενστίκτου (ω,ναι δεν το κάνουν μόνο οι "αφύσικοι" άνθρωποι), ακόμα και αν δεν του αρέσει η μπαρφ.....
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Αυτη η κωλογατα δεν ξερουμε και ποσο κυνηγι μπορει να εχει φαει απο αδεσποτα ή μη σκυλια και συμπεριφερεται ετσι :rolleyes:
Αυτο ακριβώς. Εχουν αναπτυξει αμυνες για να προστατευονται. Στο χερι μας ειναι να διαφυλαξουμε και τον σκυλο μας και τον εαυτο μας και το γατι απο το να το κατακρεουργησει.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Καλα να δω αν την επεφτε ενας πιο μεγαλος θηρευτης, στον σκυλο τι θα λεγαμε. Θα τον αφηναμε να τον φαει και μετα θα λεγαμε ειναι φυσικο; Δε νομιζω.

Οταν βγαινεις με τον σκυλο πρεπει να σαι 100% συγκεντρωμενος, με τα ματια σου ανοιχτα. Πρεπει να εχεις τον πληρη ελεγχο του και οχι να σε κανει πατινι οταν το αποφασισει. Τρεχοντας πισω απ τη γατα ο σκυλος μπορει να προκαλεσει ατυχημα, να χτυπησει ο ιδιος, να χτυπησει ο ανθρωπος του οπως ειδαμε. Και το ντου μπορει να μην ειναι σε γατα μπορει να ναι σ αλλον αρσενικο που περνα το δρομο ας πουμε.
Επειδη κανεις δε γεννηθηκε να τα ξερει ολα, και δε νομιζω οτι εδω μεσα εχουμε τον Σεζαρ Μιλαν, τουλαχιστον ας εκπαιδευουμε τα σκυλια μας κι ας χρησιμοποιουμε τα καταλληλα εργαλεια ωστε να τα ελεγχουμε.




Sent from my iPad using Tapatalk HD