Πρωτο ταξιδι.....


Costis

Member
12 Απριλίου 2012
18
0
Athina
Καλησπερα σε ολους παιδια.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Σκοπευω να ταξιδεψω με το blue star 2 κι θελω να παρω τον μπαμπη μαζι.Επειδη το ταξιδι ειναι 10 ωρες,δεν ξερω που μπορω να εχω το σκυλο ωστε κι εχω να ηρεμησω λιγο κι αυτος να κοιμηθει καπου.Θα χρεωθω κατι παραπανω;
 


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Ο Μπάμπης μπορεί να περιμένει στα ειδικά crate που έχει το πλοίο(κάνε ένα τηλ για να μάθεις σχετικά) ενώ δεν υπάρχει κάποια εξτρα χρέωση για αυτό.
Να ξέρεις ότι αυτά τα crate είναι τύπου first come first serve οπότε πήγαινε νωρίς στο πλοΐο για να βρείς ελεύθερο.

Συνήθως τα έχουν στον 1ο όροφο του γκαραζ ενώ οι πόρτες απο το σαλόνι προς αυτό κλείνουν όσο το πλοΐο ταξιδεύει.
 


Costis

Member
12 Απριλίου 2012
18
0
Athina
Ευχαριστω για την απαντηση Μακη.Πηρα τηλ κι μου ειπαν πως δεν τα χρεωνουν,αυτα βρισκονται στο καταστρωμα κι μπορω εγω να πηγαινω να το βλεπω αν θελω.Το θεμα ειναι πως επειδη ειναι μικρος,αν αρχισει κι γαυβγιζει διαρκως,τι κανω τοτε.....
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παιρνεις και το crate μαζι σου και τον εχεις διπλα σου.
Συνηθως αυτες οι σκυλιερες στα πλοια δεν ειναι και οι καλυτεροι χωροι.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Παιρνεις και το crate μαζι σου και τον εχεις διπλα σου.
Συνηθως αυτες οι σκυλιερες στα πλοια δεν ειναι και οι καλυτεροι χωροι.
Τί ακριβώς εννοείς όταν λες να τον πάρει και να τον έχει δίπλα του???
Δηλαδή μέσα στο πλοίο??? Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι επιτρέπεται!!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τί ακριβώς εννοείς όταν λες να τον πάρει και να τον έχει δίπλα του???
Δηλαδή μέσα στο πλοίο??? Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι επιτρέπεται!!!

Στο κατάστρωμα, εννοείται...
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Έχε κάτι να απλώσεις μέσα στο Crate του πλοίου. Καθώς και ένα μπολ για νερό. Όσο και κλαίει μη το σκέφτεσαι. Πήγαινε ανα 2 ώρες και βγάζε τον μια βόλτα τον Μπάμπη :) για να ξεμουδιάσει. Και πάλι μέσα. Και φυσικά σακουλίτσες για να μαζέψεις τις ακαθαρσίες του!!!

Α! Καλό θα ήταν σε αυτές τις ώρες να μην τον ταΐσεις!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παιρνεις και το crate μαζι σου και τον εχεις διπλα σου.
Συνηθως αυτες οι σκυλιερες στα πλοια δεν ειναι και οι καλυτεροι χωροι.
Αυτό που είπε η Αμαλία..το πιο ασφαλές και εύκολο !
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Άσχετο!
"Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο,
δύσκολες βάρδιες, κακός ύπνος και μαλάρια.
Είναι παράξενα της Ίντιας τα φανάρια
και δεν τα βλέπεις, καθώς λένε με το πρώτο....
"
...αλλά αυτό μου ήρθε πρώτα στο μυαλό διαβάζοντας το θέμα!:)
Είχαμε πάρει σκύλο στα crates Κρητικού πλοίου αρκετά παλαιότερα όμως και ήταν χάλι μαύρο!
Αυτό που θυμάμαι είναι πολύ καυσαέριο και λερωμένα κλουβιά. Υποθέτω πως τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα τώρα!
Παιρνεις και το crate μαζι σου και τον εχεις διπλα σου.
Συνηθως αυτες οι σκυλιερες στα πλοια δεν ειναι και οι καλυτεροι χωροι.
Το δικό μου είναι 49'' (περίπου 125 cm) μπορώ να πάρω και αυτό μαζί;
Μπορώ να το πάρω κλειστό και να το ανοίξω σε κάποιο σημείο στο πλοίο και να το έχω κοντά μου σε πολύωρο ταξίδι;
 
Last edited:


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Άσχετο!
"Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο,
δύσκολες βάρδιες, κακός ύπνος και μαλάρια.
Είναι παράξενα της Ίντιας τα φανάρια
και δεν τα βλέπεις, καθώς λένε με το πρώτο....
"

...αλλά αυτό μου ήρθε πρώτα στο μυαλό διαβάζοντας το θέμα!:)
Είχαμε πάρει σκύλο στα crates Κρητικού πλοίου αρκετά παλαιότερα όμως και ήταν χάλι μαύρο!
Αυτό που θυμάμαι είναι πολύ καυσαέριο και λερωμένα κλουβιά. Υποθέτω πως τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα τώρα!

Το δικό μου είναι 49'' (περίπου 125 cm) μπορώ να πάρω και αυτό μαζί;
Μπορώ να το πάρω κλειστό και να το ανοίξω σε κάποιο σημείο στο πλοίο και να το έχω κοντά μου σε πολύωρο ταξίδι;
Aπιστευτος ;) ;)
 


Fido

Member
24 Απριλίου 2012
19
13
Τα crates εξαρταται από το κάθε πλοίο που είναι τοποθετημένα. Σε άλλα είναι σε ειδικό χώρο στο γκαράζ, (πχ Νήσος Χίος) σε άλλα είναι στο τελευταίο κατάστρωμα (Μυτιλήνη) σε άλλα σε κατάστρωμα κάτω ή περιξ της τσιμινιέρας (European Express). Στην τελευταία περίπτωση επειδή το σκυλί δεν χωρούσε μέσα στο crate (δε θέλω σχόλια παρακαλώ ;), είμαστε στον ογκο;)) την έδεσα ακριβώς εξω από ένα crate όπου και κάθισε φρόνιμα αν και λόγω κάπνας βγήκε σταχτιά! Όταν φτάναμε την είχα μαζί μου στο κατάστρωμα με το λουρί της βέβαια, όπου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μέσα στο πλοίο δεν ξέρω αν επιτρέπεται, αλλά μεγαλόσωμα σκυλιά κατά πάσα πιθανότητα θα προκαλέσουν αντιδράσεις από πιο θερμόαιμους ( ή θερμοκέφαλους) επιβάτες...Κι εγώ θεωρώ ότι με τακτικές επισκέψεις στο κλουβάκι δεν θα υπάρχει πρόβλημα καθώς το ζώο θα καθησυχαστεί κατά κάποιο τρόπο.
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Επειδή βλέπω ότι έχεις κουταβάκι, σκύλο σε ευαίσθητη ηλικία δηλαδή, η γνώμη μου είναι πως καλό θα ήταν να μην το βάλεις-αφήσεις στα κλουβιά των πλοίων.
Ξέρεις, εκεί μέσα αφήνει ο καθένας το σκύλο του. Υπάρχουν ό,τι σκυλιά μπορείς να φανταστείς εκεί πέρα . Πολλές φορές τα σκυλιά αυτά ,μπορεί λόγω στρες να αρχίζουν να γαυγίζουν και σίγουρα να τρομάξουν το κουτάβι σου,ειδικά αν το ταξίδι είναι τόοοοσο μεγάλο!
Πρόταση μου (μιας και αυτό θα κάνω και εγώ σε ένα 8ωρο ταξίδι με πλοίο), είναι να βρεις μια καλή θέση έξω στο καταστρωμα και να είστε εκεί με το σκυλί.
Είτε δεμένο είτε ελεύθερο, φυσικά εγώ θα πάρω και το κιβωτίο του μαζί.
Επίσης να ξέρεις πως επιτρέπεται ο σκύλος στο εσωτερικό του πλοίου, αρκεί να ναι στο κιβώτιο ΜΕΣΑ.
Αυτό το λέω γιατί μπορείς να θες να αφήσεις το καταστρωμα και να μπεις λίγο ή και πολύ στο εσωτερικό του πλοίου!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλημερα παιδια!!! Σιγα σιγα ετοιμαζομαστε για διακοπες και φυσικα θα παρουμε και την μικρη μαζι μας!!! Το ταξιδι δεν ειναι μεγαλο, 3μιση ωρες νομιζω θα κανει απλα εχω ενα αγχος γιατι θα ειναι το πρωτο της ταξιδι. Θα μπορουμε να την εχουμε στο καταστρωμα μαζι μας ε? Δεν θελω με τιποτα να την αφησω μεσα στα αθλια κρατε που εχουνε και παθει κανενα σοκ το σκυλι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλημερα παιδια!!! Σιγα σιγα ετοιμαζομαστε για διακοπες και φυσικα θα παρουμε και την μικρη μαζι μας!!! Το ταξιδι δεν ειναι μεγαλο, 3μιση ωρες νομιζω θα κανει απλα εχω ενα αγχος γιατι θα ειναι το πρωτο της ταξιδι. Θα μπορουμε να την εχουμε στο καταστρωμα μαζι μας ε? Δεν θελω με τιποτα να την αφησω μεσα στα αθλια κρατε που εχουνε και παθει κανενα σοκ το σκυλι.
Mιλάς με την εταιρία που ταξιδεύεις και τους ρωτάς ακριβώς αυτό που ρωτάς εδώ. Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι στο κατάστρωμα μαζί σου ο σκύλος. Αυτό κάναμε πέρσι που πήγαμε τήνο, βέβαια πάνω στο πλοίο μας τα γύρισαν και είπαν ότι θα ήταν καλύτερα να τον πάμε στα κρέιτς τους αλλά τους εξήγησα ότι είχα συνεννοηθεί πριν βγάλουμε τα εισιτήρια και μας είχαν πει ότι μπορούμε να τον έχουμε κατάστρωμα μαζί μας και έτσι θα κάνουμε και δεν υπήρξε πρόβλημα.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Mιλάς με την εταιρία που ταξιδεύεις και τους ρωτάς ακριβώς αυτό που ρωτάς εδώ. Συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι στο κατάστρωμα μαζί σου ο σκύλος. Αυτό κάναμε πέρσι που πήγαμε τήνο, βέβαια πάνω στο πλοίο μας τα γύρισαν και είπαν ότι θα ήταν καλύτερα να τον πάμε στα κρέιτς τους αλλά τους εξήγησα ότι είχα συνεννοηθεί πριν βγάλουμε τα εισιτήρια και μας είχαν πει ότι μπορούμε να τον έχουμε κατάστρωμα μαζί μας και έτσι θα κάνουμε και δεν υπήρξε πρόβλημα.
Κι εμεις Τηνο παμε. Περσι παντως που πηγαιναμε Τηνο (τοτε δεν ειχαμε τον σκυλο) καθομασταν στο καταστρωμα και ηταν ολοι με τα σκυλια τους. Απλα φοβαμαι μην μου πουνε κατι. Αλλα θα τους πω κι εγω αυτο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κι εμεις Τηνο παμε. Περσι παντως που πηγαιναμε Τηνο (τοτε δεν ειχαμε τον σκυλο) καθομασταν στο καταστρωμα και ηταν ολοι με τα σκυλια τους. Απλα φοβαμαι μην μου πουνε κατι. Αλλα θα τους πω κι εγω αυτο.
Κράτα καλού κακού και τα στοιχεία με όποιον συνεννοηθείς για το σκυλο πριν κλεισεις εισητηρια. Ώστε αν στο πλοιο πουν τίποτα, να τους παραπέμψεις επώνυμα.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εσυ με το κουταβι παρτο μεσα κανονικα, απλά να το χεις αγκαλια σου συνεχεια.
Kι αν σου τιποτα κανας μουτσος, κανε τον Ιταλο τουριστα.
Ποιος θα μιλησει; Ολοι να το χαζεψουν θα ρχονται.
Αντε τωρα θ' αφησεις ενα μικρο κουταβακι μονο του σ' ενα crate σ' ολοκληρο πλοιο...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Άσε που πέρσι παντού είχε σκυλιά στο κατάστρωμα.. Και 2-3 είχαν κάνει και παρείτσα και τους χάζευαν οι περισσότεροι.
Και κάθεται και δίπλα μας και ένα ζευγάρι που άρχισε να λέει αντί να πάρουν κανένα παιδί παίρνουν σκύλους, αλλά δεν άντεξα της είπα τότε ξέρετε κανένα μέρος που κυκλοφορούν παιδιά αδέσποτα και το βούλωσε..
Αλλά για να είμαι εντός θέματος, είναι μικρό ταξίδι και πολύ εύκολο για τον σκύλο. Εμείς για αυτό είχαμε επιλέξει τόσο κοντινό προορισμό πέρσι, φέτος είμαστε πιο γενναίοι και θα δοκιμάσουμε Κρήτη :D
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Εσυ με το κουταβι παρτο μεσα κανονικα, απλά να το χεις αγκαλια σου συνεχεια.
Kι αν σου τιποτα κανας μουτσος, κανε τον Ιταλο τουριστα.
Ποιος θα μιλησει; Ολοι να το χαζεψουν θα ρχονται.
Αντε τωρα θ' αφησεις ενα μικρο κουταβακι μονο του σ' ενα crate σ' ολοκληρο πλοιο...
Σε μενα παει αυτο?? Νταξει ειναι κουταβι αλλα οχι τοσο μικρο..ειναι 7 μηνων 25 κιλα δεν νομιζω να μπορω να την εχω αγκαλια :p χαχαχα :xD:
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Άσε που πέρσι παντού είχε σκυλιά στο κατάστρωμα.. Και 2-3 είχαν κάνει και παρείτσα και τους χάζευαν οι περισσότεροι.
Και κάθεται και δίπλα μας και ένα ζευγάρι που άρχισε να λέει αντί να πάρουν κανένα παιδί παίρνουν σκύλους, αλλά δεν άντεξα της είπα τότε ξέρετε κανένα μέρος που κυκλοφορούν παιδιά αδέσποτα και το βούλωσε..
Αλλά για να είμαι εντός θέματος, είναι μικρό ταξίδι και πολύ εύκολο για τον σκύλο. Εμείς για αυτό είχαμε επιλέξει τόσο κοντινό προορισμό πέρσι, φέτος είμαστε πιο γενναίοι και θα δοκιμάσουμε Κρήτη :D
Αχαχαχαχα εμα μανια πια με τα παιδια. Θα κανουμε και παιδια ρε φιλε οταν θελουμε!!!! Θα παρετε και τα 3 σκυλια??? Καλο κουραγιο :p Κι εγω παντως περσι ολα τα σκυλια εξω τα εβλεπα με τους ιδιοκτητες τους!!