Πρωτο ταξιδι.....


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Σε μενα παει αυτο?? Νταξει ειναι κουταβι αλλα οχι τοσο μικρο..ειναι 7 μηνων 25 κιλα δεν νομιζω να μπορω να την εχω αγκαλια :p χαχαχα :xD:
Ε, τοτε θα σε παρει εκεινο :-D
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Αχαχαχαχα :p Ξεχασα να ρωτησω... σε περιπτωση που κανει την αναγκη του τι κανω??? Βουταω στην θαλασσα???? Για τα ψιλα εννοω..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ δεν είχα δώσει νεράκι και δεν θέλησε να τα κάνει. Τον πας μια βόλτα πριν να ανακουφιστεί. Τώρα για μεγάλα ταξίδια πολύ θα ήθελα να ακούσω κι εγω τι κάνουν.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
ε, ας τα κανουν και μετα ξεπλενεις με νερο. Καταστρωμα ειναι. Πες πως εβρεξε.
 


IVAN-TZIA

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2012
82
0
Κέα, Κυκλάδες
Συνήθως τα σκυλιά στα crates του πλοίου στρεσάρονται απίστευτα. Κόσμος, φασαρία, όλο το περιβάλλον σε μια ένταση, τα κλείνουμε και σε ενα κλουβί :rolleyes: Εκτός και το κάνεις συχνά και απο κουτάβι.
Έχω μεγάλη εμπειρία καθώς Λαύριο-Τζιά κα τούμπαλιν το κάνω συχνά και με όσα σκυλιά είχα. (και έχω) Προσωπικά επειδή είναι μόνο μία ώρα δεν τα έβαζα ποτέ. Στο κατάστρωμα πάντα με λουρί και μπόλικο χαρτί σε περίπτωση που λερώσουν (κακά, τσίσα, εμετό). Επίσης ενα μπουκάλι για να ξεπλένω τον "τόπο του εγλήματος" :oops:
Μην ξεχνάτε να έχετε πάντα μαζί το βιβλιαράκι υγείας (εμβολίων) γιατί έχουν δικαίωμα να στο ζητήσουν καθώς και φίμωτρο για μεγαλόσωμα! Κάποιες εταιρίες το απαιτούν αν τον έχεις με λουρί στο κατάστρωμα!!!!!!
 


ΟΡΦΕΑΣ GSD

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
76
1
υπαρχουν κατι χαπακια που ειναι για τα πολυωρα ταξιδια με οποιοδηποτε μεσο για να μην ανακατευονται και τα ηρεμει για να μην στρεσαρονται. εγω τα ειχα δωσει σε ταξιδι 7 ωρων με καραβι , τον ειχα και διπλα μου στο καταστρωμα και ηταν μια χαρα.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Καλησπερα σε ολους παιδια.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Σκοπευω να ταξιδεψω με το blue star 2 κι θελω να παρω τον μπαμπη μαζι.Επειδη το ταξιδι ειναι 10 ωρες,δεν ξερω που μπορω να εχω το σκυλο ωστε κι εχω να ηρεμησω λιγο κι αυτος να κοιμηθει καπου.Θα χρεωθω κατι παραπανω;
Έχω ταξιδέψει και εγώ με το Blue Star για την Κώ, 12 ώρες, επειδή το σκυλάκι μου είναι μικρόσωμο το έιχα στο κλουβί μεταφοράς μαζί μου, μέσα στο σαλόνι. Επιτρέπεται. Υπάρχουν και τα κλουβιά στο επάνω κατάστρωμα τα οποία είναι όμως λίγα (5-6). Είναι μεγάλα και από πάνω έχουν τα κλουβιά για τα μικρόσωμα. (3-4). Απ'οτι θυμάμαι δεν ήταν και σε καλή κατάσταση. Αν θα το χρησιμοποιήσεις πάρε ένα μπολ για το νερό και ένα λουκέτο μαζί σου, για να είναι ασφαλές. Εκεί που τα έχουν έχει πολύ φασαρία από τα φουγάρα, έχει υγρασία και αναλόγως τον καιρό έχει και αέρα. Είναι δωρεάν. Πρέπει να έχεις και το βιβλιάριο υγείας μαζί σου.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Ρε παιδια στο Καβο Ντορο μεχρι χτες ελεγε οτι θα εχει 6 μποφορ (εδω και μια βδομαδα βασικα) και σημερα ξαφνικα λεει 7. Λετε να εχει θεμα η μικρη αν κουναει πολυ?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Λόγω καταγωγής από την Τήνο πηγαίνω αρκετές φορές τον χρόνο, χειμώνα-καλοκαίρι, με σκύλο στο νησί...
Όπως φαντάζεσαι έχω ταξιδέψει με κάθε καράβι που φεύγει από Ραφήνα σε αυτή την γραμμή και ποτέ, μέχρι τώρα τουλάχιστον, δεν είχα θέμα με τον σκύλο στο κατάστρωμα!

Αν είναι πάνω από 6,7 μηνών και δεν το έχεις ποτίσει και ταίσει το πρωί πριν το ταξίδι, η διάρκεια του ταξιδιού είναι τέτοια που μειώνει τις πιθανότητες να στα κάνει στο καράβι...
Για καλό και για κακό βέβαια έχε χαρτί μαζί σου για να μαζέψεις το "ατύχημα"!

Όσο για τον κάβο ντόρο αν το σκυλί δεν έχει θέμα στο υπόλοιπο ταξίδι το πιθανότερο είναι να μην το πειράξει ούτε εκεί!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Κι εγω επειδη ειναι το αγορι μου απο εκει παμε αρκετα συχνα και μετα το σοκ που ειχα παθει το προηγουμενο πασχα ειχα παθει σοκ με τα 9 μποφορ. Θα προσπαθησω να ειμαι χαλαρη για να ειναι κι εκεινη ανετα γιατι για να πω την αληθεια πιο πολυ εγω φοβαμαι. Εχω ψυχολογικο μετα απο εκεινο το Πασχα και απο τοτε οποτε παμε κοιταζω τα μποφορ στο καβο ντορο συνεχεια... :( Πιο πολυ για μενα ηθελα ψυχολογικη υποστιρξη και για καποιο λογο την πηρα απο το ποστ σου :) Ουτως ή αλλως εχω και ενα σκυλο να σκεφτω τωρα.
Υ.Γ σε 6 μερες κλεινει τους 8 μηνες!!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εντάξει, το 9άρι είναι τελείως άλλο πράγμα από τα 6-7 μποφώρ...

Αφού πάντως είμαστε και πατριώτες με το αγόρι σου και πηγαίνετε συχνά, η κουτάβα θα την συνηθίσει μια χαρά την διαδρομή!
Σε πολλά σκυλιά τους αρέσει να κάθονται κοντά στα κάγκελα και να χαζεύουν το νερό από κάτω...περνάει η ώρα τους!
Προσεχε μόνο μην της έρθει να πάρει φόρα να πέσει για κολύμπι!


Και που ξέρεις μπορεί κάποια μέρα να σας πετύχω στο νησί να κάνετε βόλτα και να αναγνωρίσω την κουτάβα!
 






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κανονικά πρέπει να φοράει σε όλο το ταξίδι....
Εμείς βάζουμε μέχρι να ανέβούμε και να βρούμε που θα κάτσουμε γιατί μπορεί να περάσεις ανάμεσα σε χαμό κόσμο και ποτέ δεν ξέρεις...
Μετά συνήθως καθόμαστε σε απόμακρο μέρος με τον σκύλο όσο το δυνατόν πιο εγκλωβισμένο οπότε και το βγάζουμε....

Να προσθέσω πάντως ότι είναι απαραίτητο να μάθει ο σκύλος να το ανέχεται γιατί ποτέ δεν ξέρεις....
Θυμάμαι μια φορά που έφυγα με το πρώτο καράβι μετά από απαγορευτικό, γινόταν πανικός από κόσμο γιατί ήταν 25 Μαρτιού κι αν δεν είχα πετύχει κάτι γνωστούς σε έναν απομακρυσμένο πάγκο να κάτσω μαζί τους, μάλλον θα είχα αναγκαστεί να κάτσω μέσα στην μεση και μάλλον θα είχε μείνει ο σκύλος με το φίμωτρο σε όλο το ταξίδι....
 
Last edited:




ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Εντάξει, το 9άρι είναι τελείως άλλο πράγμα από τα 6-7 μποφώρ...

Αφού πάντως είμαστε και πατριώτες με το αγόρι σου και πηγαίνετε συχνά, η κουτάβα θα την συνηθίσει μια χαρά την διαδρομή!
Σε πολλά σκυλιά τους αρέσει να κάθονται κοντά στα κάγκελα και να χαζεύουν το νερό από κάτω...περνάει η ώρα τους!
Προσεχε μόνο μην της έρθει να πάρει φόρα να πέσει για κολύμπι!


Και που ξέρεις μπορεί κάποια μέρα να σας πετύχω στο νησί να κάνετε βόλτα και να αναγνωρίσω την κουτάβα!
Τελικα ηρθαμε το Σαββατο και ηταν ολα μια χαρα, ουτε κουναγε ουτε τιποτα!!! Βεβαια η Ηβη ειχε παθει ενα μικρο σοκ στην αρχη απο τον κοσμο επειδη γινοταν χαμος αλλα νταξει τα καταφεραμε :p Που ξερεις μπορει να σε πετυχουμε πουθενα. Χαχα παντου υπαρχει ενας Τηνιακος :p

Βαζετε φιμωτρο στα σκυλια σας στο πλοιο?
Εμας δεν μας ειπανε τιποτα!!!! Και ειχε και παρα πολυ κοσμο και πολλα σκυλακια στο πλοιο. Και απο μεσα περασαμε κανονικα και ολα κομπλε :D Εν τω μεταξυ οταν μπηκαμε στο πλοιο ηταν ενας που ειχε κατσει μεσα μαζι με το κανις του και το ειχε δεσει και ηταν ενας απο το πληρωμα και του ελεγε οτι δεν επιτρεπεται να ειναι μεσα το σκυλι (εν τω μεταξυ ηταν και μικρο, δηλαδη χωραγε να το εχει σε ενα μποξ) και ο αλλος να λεει οχι μα δεν ενοχλει κλπ κι εκεινη την στιγμη μας βλεπει και λεει οριστε και αλλοι με σκυλο και του λεω οχι εμεις παμε εξω και λεει ναι δεν ειπα κατι για σενα στον αλλο το λεω...τελικα δεν ξερω αν τα καταφερε ή οχι :p